Płyn micelarny jest uważany za jeden z najbardziej wszechstronnych preparatów do oczyszczania skóry twarzy. Niektóre osoby używają go jako uniwersalny kosmetyk do całej pielęgnacji – do usuwania resztek makijażu, umycia całej twarzy i łagodzenia podrażnień. Zamiast trzech różnych kosmetyków można zatem użyć jednego płynu micelarnego. Jak działa i w jaki sposób go stosować? Jakie są rodzaje płynu micelarnego? Czym się kierować, aby znaleźć najlepszy produkt? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest płyn micelarny?

Różne typy kosmetyków mają konkretną strukturę, która pozwala im na określony sposób działania. Płyny micelarne składają się miceli, czyli cząsteczek tworzących dwie warstwy. Jedna z nich ma właściwości hydrofilowe, czyli przyciągające wodę. Druga jest hydrofobowa, co oznacza, że odpycha wodę i przyciąga tłuszcze. Dzięki tej dwoistej strukturze płyny micelarne mogą usuwać różne typy zanieczyszczeń – zarówno te z wodą, jak i te tłuszczowe. Są więc wielozadaniowym preparatem o kompleksowym działaniu oczyszczającym.

Czy płyn micelarny trzeba zmywać?

Płyn micelarny nie jest żadnego rodzaju maską ani innego rodzaju odżywką, która wymaga pozostawienia na skórze. Stosuje się go tak, jak zwykłą piankę lub żel do mycia twarzy, więc trzeba go zmyć. Wiele osób rezygnuje po jego użyciu ze wszelkich innych metod oczyszczania lub ochrony cery, ale trzeba zaznaczyć, że zdania są tutaj podzielone. Niektórzy uważają, że do codziennej pielęgnacji wystarcza właściwie dobrany płyn micelarny, inni zaś są zdania, że trzeba po nim użyć jeszcze toniku micelarnego. Zadaniem tego ostatniego nie jest oczyszczenie cery, ale przywrócenie jej odpowiedniego pH po przemywaniu kosmetykami.

Jakie właściwości ma płyn micelarny do demakijażu?

W zależności od rodzaju kosmetyku, płyn micelarny do demakijażu może mieć szereg różnych działań. Niektóre płyny zawierają różne dodatki w postaci ekstraktów roślinnych, kwasu hialuronowego czy witamin. Dodatkowe składniki mogą np. działać nawilżająco, wygładzająco albo łagodzić podrażnienia. Sam płyn ma odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie skóry i będzie odpowiedni do przemywania twarzy po całym dniu. Pozostawi bowiem cerę odświeżoną i czystą.

Kto może stosować płyn micelarny do twarzy?

Płyn micelarny do twarzy jest wybierany przez wiele osób o zróżnicowanych potrzebach. Ma wszechstronne właściwości i wybierają go ci, którzy:

  • nie przepadają za konsystencją żelu lub pianki do oczyszczania twarzy;
  • mają skórę wrażliwą lub skłonną do podrażnień – łagodne działanie oczyszczające nie działa agresywnie na skórę, tylko delikatnie ją oczyszcza;
  • zmagają się z trądzikiem – cera trądzikowa wymaga przemyślanej pielęgnacji. Nie może dodatkowo zaogniać zmian, a jednocześnie powinna oczyszczać pory. Płyn wywiązuje się z obu ról znakomicie;
  • mają problemy z pielęgnacją wymagającą wody – niektórzy źle znoszą wodę kranową, przez co nie mogą stosować żelów lub pianek do zmywania. Ze względu na lekką formułę płyn będzie dla nich optymalny;
  • potrzebują częstej pielęgnacji, np. ze względu na intensywny tryb życia – płyn micelarny można w niektórych przypadkach stosować częściej niż pianki.
Zobacz też:
Płyn do demakijażu oczu – ranking [cnt-year]

Płyn micelarny – jak używać, aby działał najlepiej?

W jaki sposób używać tego kosmetyku, aby dał najlepsze efekty? Płyn micelarny do twarzy musisz nałożyć za pomocą wacika. Oto kilka naszych wskazówek:

  1. Ważne jest to, by nie pocierać skóry na siłę, tylko delikatnie zmywać makijaż. 
  2. W przypadku oczu należy przyłożyć wacik do powieki i przytrzymać na chwilę, by preparat rozpuścił warstwę makijażu. Potem można go zetrzeć. Warto tu zaznaczyć, że płyn może okazać się zbyt słaby do zmywania wodoodpornego makijażu. 
  3. Jeśli używasz tego typu kosmetyków, lepiej wybrać dwufazowy płyn do demakijażu, a potem zastosować np. tonik micelarny. 
  4. Na koniec warto przemyć twarz tonikiem. 

Jak wybrać najlepsze płyny micelarne?

Wiesz już, jak używać płynu micelarnego. Najpierw jednak musisz wybrać odpowiedni produkt. Do wyboru masz wiele rodzajów kosmetyków tego typu, które najczęściej są przystosowane do typu cery. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane rodzaje płynu micelarnego.

Płyn micelarny do skóry suchej

Tego typu kosmetyki zazwyczaj wzbogacone są ekstraktami nawilżającymi. Zapobiegają dalszemu przesuszeniu skóry i wnikają w nią głęboko, by jak najlepiej odżywić tkanki. Zapobiegają także podrażnieniom, które mogą zostać wywołane przez czynniki zewnętrzne.

Płyn micelarny do skóry tłustej lub trądzikowej

Ten typ cery wymaga szczególnej ochrony, ponieważ nadmierne wysuszenie mogłoby być niebezpieczne. Składniki preparatu hamują zatem łojotok, a jednocześnie dbają o utrzymanie naturalnej bariery skóry. Takie płyny micelarne działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, delikatnie pielęgnując zmiany trądzikowe.

Płyn micelarny do skóry wrażliwej

Skóra skłonna do podrażnień może przysporzyć wielu problemów, dlatego musisz dobierać łagodne kosmetyki. Produkty do tego rodzaju cery chronią przed wysuszeniem. Do tego łagodzą wszelkie podrażnienia i chronią przed powstawaniem kolejnych.

Dlaczego warto wybrać płyn micelarny?

Płyn micelarny jest produktem uniwersalnym, co przekłada się na oszczędności. Nie trzeba bowiem wydawać fortuny na oddzielne kosmetyki do oczyszczania twarzy, takie jak pianki czy mleczka do demakijażu. Oczyszczanie cery płynem jest również bardzo łatwe. Wystarczy tylko dokładnie przemyć twarz preparatem, a następnie użyć toniku. Oszczędność pieniędzy i czasu to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o tym, że można wybierać spośród wielu produktów dla dla osób z różnymi rodzajami cery.

Płyn micelarny do bardzo wszechstronny kosmetyk, który jest doceniany przez miliony osób. W naszym artykule przedstawiliśmy jego działanie i zastosowanie. Jeśli jeszcze nie stosujesz jeszcze tego produktu do pielęgnacji, sprawdź go. Jego uniwersalność może trafić w twoje oczekiwania!Powiązane artykuły:
Archiwum: październik 2021