Olej goździkowy to naturalny produkt, o charakterystycznym i intensywnym aromacie. Otrzymuje się go głównie z pąków goździkowca korzennego. Roślina bogata jest w witaminy, minerały i kwasy, dlatego nie dziwi szerokie spektrum jej wykorzystywania. Chcesz przekonać się, jakie właściwości ma olej goździkowy i dlaczego warto go mieć? Koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!
Eteryczny olej goździkowy – właściwości
Olejek pozyskiwany z pąków kwiatowych goździkowca jest bogaty w mikro- i makroelementy, które wpływają korzystnie zarówno na zdrowie, jak i wygląd. W olejku znajdują się:
- wapń;
- magnez;
- fosfor;
- potas;
- sód;
- kwas solny,
- kwasy omega-3;
- witaminy A, C i K.
Po co stosować olejek goździkowy?
Za najważniejsze składniki oleju uznaje się eugenol (nawet 78-89%) i salicylan metylu. To głównie one są odpowiedzialne za właściwości, z których znany jest olej goździkowy:
- antyseptyczność;
- działanie znieczulające i przeciwbólowe;
- działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne;
- efekt rozgrzewający;
- działanie uspokajające.
Przeciwbólowy olej z goździków w medycynie. Czy pomoże w bólu zęba?
Olej goździkowy znany jest przede wszystkim jako środek wspierający zdrowie. Bardzo często znajduje się go w składzie:
- past do zębów;
- płynów do płukania jamy ustnej;
- niektórych środków stomatologicznych (jako np. składnik czasowych wypełnień).
To wynik właściwości antyseptycznych, przeciwbakteryjnych, łagodzących i znieczulających produktu. Olejek goździkowy na zęby może przynieść znaczną ulgę w bólu i pomóc przetrwać do czasu zaplanowanej wizyty u dentysty.
Olejek eteryczny goździkowy rozgrzewa i relaksuje skórę
Olejek z goździków świetnie sprawdza się także jako środek relaksujący. Kilka kropli dodanych do kominka lub inhalatora pomoże ci się odprężyć. Wziewanie oleju przyniesie ulgę osobom mającym problemy z oddychaniem np. w trakcie przeziębienia.
Stosowanie olejku goździkowego na skórę polecane jest także do uśmierzenia bólu różnego pochodzenia. Działa znieczulająco i rozgrzewająco, dzięki czemu przynosi ulgę. Można go również stosować na ukąszenia owadów, a niektórzy lekarze polecają stosowanie oleju goździkowego podczas leczenia infekcji skórnych i podrażnień.
Olej goździkowy na włosy
Jeśli chcesz poprawić stan i wygląd fryzury, olejek z goździków także jest dla ciebie. Nakładanie olejku goździkowego na siwe włosy to naturalny i skuteczny sposób na radzenie sobie z pierwszymi białymi pasmami.
Olej goździkowy wspomoże również działanie odżywki do włosów. Wzmacnia on bowiem loki i sprawia, że stają się widocznie zdrowsze i gładsze. Aby to osiągnąć, wystarczy dodać zaledwie kilka kropel olejku do odżywki.
Olej z pąków goździkowca w pielęgnacji ciała
Olejek, który opisujemy, sprawdzi się także w pielęgnacji skóry. Poleca się go m.in. osobom zmagającym się z tłustą cerą, z widocznymi wypryskami i nadprodukcją sebum. Jeśli masz cerę dojrzałą, masaże z dodatkiem oleju goździkowego pomogą ci w walce ze zmarszczkami i utratą jędrności skóry.
Olejek z goździków warto stosować również do pielęgnacji skóry ciała. Wmasowywanie go po kąpieli poprawia krążenie krwi i elastyczność skóry. Takie zabiegi z aromaterapii mogą okazać się zbawienne w szczególności dla osób, które chcą pozbyć się cellulitu.
Jak zrobić naturalny olejek goździkowy?
Olej goździkowy możesz kupić za niewielkie pieniądze (zwykle około 10 zł za 10 ml). Jeżeli jednak wolisz zrobić go samodzielnie w domu, zapoznaj się z poniższymi instrukcjami dotyczącymi destylacji.
- Przygotuj goździki, butelkę z nakrętką (odpowiednio zdezynfekowaną), gazę, moździerz i alkohol przemysłowy.
- Rozgnieć goździki w moździerzu, uwalniając tym samym ich aromat.
- Wsyp rozdrobnione goździki do około połowy butelki.
- Zalej goździki alkoholem.
- Odstaw butelkę w chłodne i ciemne miejsce.
- Zaczekaj miesiąc. Wstrząsaj codziennie butelką.
- Po upływie miesiąca przecedź olejek przez gazę. Produkt jest gotowy do użycia.
Olej goździkowy – podsumowanie
Jak widzisz, olej goździkowy pozwala zadbać o skórę i włosy szczególnie osobom, u których widać pierwsze oznaki starzenia się. Jednak nie tylko one skorzystają z dobroczynnego działania olejku. Co ważne, taki produkt nie jest drogi, a jeśli chcesz, możesz go przygotować samodzielnie. Z naszą instrukcją nie będzie to nic trudnego!