Retinol to bardzo potężny składnik, który daje na skórze fenomenalne efekty. Odmładza, regeneruje, redukuje zmarszczki i trądzik. Jednak jego stosowanie wiąże się z pewnym ryzykiem – czasami zdarza się, że podrażnienie po retinolu pojawia się, powodując dyskomfort. Skóra staje się zaczerwieniona, sucha, napięta. Czasami także nadmiernie się łuszczy.
Jeśli obawiasz się skutków ubocznych, sprawdź, jak można je łagodzić i przede wszystkim, czy da się ich uniknąć.
Retinol – co to jest?
Retinol to pochodna witaminy A, a właściwie jej najaktywniejsza forma. Spektrum działania jest bardzo szerokie i potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Według kosmetologów i dermatologów retinol uznawany jest za jeden z najskuteczniejszych składników aktywnych, które działają na skórę przeciwstarzeniowo, wygładzają ją i rozjaśniają przebarwienia.
Używaj zgodnie z zaleceniami
Retinol jest także bardzo skuteczny i często wykorzystywany w walce z trądzikiem. Ze względu na to, że retinol jest bardzo silny, kurację trzeba przeprowadzić bardzo odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami. Jako skutek uboczny pojawić się bowiem może podrażnienie po retinolu.
Retinol – działanie na skórze
Zastanawiasz się, czy korzystać z retinolu? Sprawdźmy, jakie ma działanie na skórze. Przede wszystkim warto pamiętać, że na rynku dostępne są kosmetyki z dodatkiem retinolu do użytku domowego, takie jak na przykład serum. Kurację przeprowadza się także w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych. Do najważniejszych właściwości retinolu należy:
- udowodnione naukowo działanie anti-aging i spłycenie zmarszczek,
- redukcja przebarwień,
- pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry,
- ujędrnienie skóry i nawodnienie jej,
- uelastycznienie warstwy wierzchniej naskórka,
- stymulacja produkcji kolagenu i elastyny,
- regulacja wydzielania sebum,
- leczenie stanów zapalnych,
- wspomaganie leczenia oparzeń i odmrożeń.
Podrażnienie po retinolu – co może się pojawić?
Na popularność retinolu mają wpływ spektakularne efekty. Jednak podrażnienie po retinolu spotykane jest dość często. Wynika nie tylko z samego działania tego składnika, ale także nieumiejętnie przeprowadzonej kuracji. Do należy do najczęstszych objawów podrażnienia skóry podczas kuracji retinolem?
- sucha, napięta skóra,
- nadmierne łuszczenie po retinolu,
- chwilowe pogorszenie stanu cery,
- tak zwany „wysyp” pryszczy,
- uporczywe swędzenie,
- uczucie dyskomfortu,
- bolesne pieczenie,
- zaczerwienienie.
Jak stosować retinol?
Jeśli nie chcesz, żeby dopadło cię podrażnienie po retinolu, przede wszystkim musisz wiedzieć, jak chronić swoja skórę. Zatem jak należy stosować retinol?
- Zanim zdecydujesz się na przeprowadzenie kuracji, sprawdź, w jakim stanie jest twoja skóra. Jeśli jest bardzo sucha, podrażniona, ściągnięta – wstrzymaj się i zadbaj najpierw o odbudowanie bariery ochronnej i odpowiednie nawilżenie.
- Nie przeprowadzaj terapii retinolem latem, ponieważ substancja ta zwiększa fotowrażliwość skóry. Ekspozycja słoneczna może spowodować przebarwienia i wzmocnić podrażnienie po retinolu. Najlepszy termin na używanie kosmetyków i wykonywanie zabiegów z retinolem to jesień i zima. Niemniej, obowiązkowo używaj ochrony przeciwsłonecznej – filtra minimum 50 SPF.
- Kurację zacznij od najniższych stężeń. Stopniowo możesz je zwiększać, ale tylko kiedy zbudujesz tolerancję skóry na ten potężny składnik aktywny.
- Retinol to substancja o bardzo szerokim spektrum działania. Jednak w trakcie jej stosowania niezbędne jest włączenie do pielęgnacji kosmetyków, które będą wspierać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Preparaty powinny zawierać składniki, które pomogą regenerować naskórek.
- Nie używaj kilku produktów złuszczających w jednym czasie. Może to powodować podrażnienia, a także neutralizować działanie składników aktywnych w reakcjach krzyżowych.
- Produkty z retinolem o intensywnym działaniu najlepiej stosować na noc. Na dzień lepiej pozwolić skórze odpocząć i wybrać krem łagodzący.
Jak uniknąć podrażnień po retinolu?
Powyżej znajdziesz przydatną listę wskazówek, jak stosować retinol, żeby zminimalizować skutki uboczne. Łuszczenie po retinolu i inne objawy to nic przyjemnego. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze możliwe jest ich uniknięcie. Obecnie, wraz ze wzrostem popularności retinolu, zdarza się, że wiele osób decyduje się na kurację bez odpowiedniej wiedzy i przygotowania.
Skonsultuj się ze specjalistą
Bardzo ważne jest, żeby podejść do tego procesu odpowiedzialnie. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej skonsultować je z doświadczonym dermatologiem lub profesjonalną kosmetyczką. Możesz otrzymać ułożony plan działania, który pomoże właściwie przeprowadzić terapię i tym samym uniknąć ryzyka pojawienia się podrażnienia po retinolu.
Co robić, jeśli pojawi się podrażnienie po retinolu?
Co robić, jeśli podrażnienie po retinolu już się pojawi? Suchość, zaczerwienienie skóry i uczucie dyskomfortu może towarzyszyć kuracji retinolem, jednak zwykle tylko w początkowym jej stadium. Częściej nie jest to efekt składników aktywnych, ale nieprawidłowego ich stosowania, a także nieodpowiednio dobranej pielęgnacji towarzyszącej.
Może oczywiście zdarzyć się, że skóra jest nadwrażliwa na retinol. Wówczas podrażnienie pojawia się nagle, jest bardzo gwałtowne, a zmiany dotkliwe. Może okazać się, że konieczne będzie w takim przypadku odstawienie produktów z retinolem. Jednak jeśli podrażnienie po retinolu pojawiło się po pewnym czasie pielęgnacji, warto zwrócić uwagę, czy pamiętasz o odpowiednim nawilżaniu skóry.
Jakie kosmetyki mogą pomóc przy podrażnieniach?
W tym celu bardzo pomocne okazują się kosmetyki, które działają nawilżająco. Pomogą one odbudować barierę hydrolipidową skóry i poprawią jej stan. Złagodzą także napięcie i uczucie dyskomfortu. Szukaj preparatów, które posiadają w składzie masło shea, ceramidy, kwas hialuronowy. Dobrze, jeśli kosmetyki są pochodzenia naturalnego, żeby dodatkowo nie obciążać skóry niepożądanymi dodatkami.
Podrażnienie po retinolu to nic przyjemnego. Niestety, czasami się zdarza. Wiesz już, jak zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych skutków ubocznych. Trzeba być gotowym na to, że nie zawsze da się ich całkowicie uniknąć, jednak w większości przypadków spektakularne efekty są tego warte.