Ten sam masaż wykonywany przez różne osoby będzie powodował inne doznania. Uzależnione jest to od nacisku, z jakim masuje kosmetolog lub fizjoterapeuta.
Przeciwwskazania do masażu twarzy
Masaż twarzy może wydawać się czymś błahym. Do jego wykonania potrzebne są przecież tylko dłonie i oliwka. To nieprawda. Prawidłowo wykonywany masaż wymaga dobrej znajomości anatomii człowieka, a szczególnie anatomii twarzy – jej mięśni, naczyń limfatycznych, nerwów. Okazuje się, że nie każdy z nas może sobie pozwolić na masaż twarzy. Do bezwzględnych przeciwskazań należą:
- alergie,
- stany zapalne,
- aktywna opryszczka,
- nowotwory,
- niezidentyfikowane zmiany na skórze,
- choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- przerwana ciągłość naskórka,
- usunięcie zęba,
- nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Co daje masaż? Efekty masażu twarzy
Być może już wiesz, że wyróżniamy wiele rodzajów masaży twarzy. Nie we wszystkich chodzi o taki sam rezultat. Co daje masowanie twarzy? Do najogólniejszych efektów, jakie daje masaż, można zaliczyć:
- pobudzenie krążenia krwi i dotlenienie skóry,
- zwiększenie wchłaniania składników aktywnych z preparatów zaaplikowanych po masażu,
- oczyszczenie skóry z toksyn,
- dodanie cerze wigoru,
- zmniejszenie zasinień i obrzęków,
- wyostrzenie owalu twarzy, efekt liftingu,
- pobudzenie krążenia i przepływu limfy,
- pozytywny wpływ na działanie układu hormonalnego, odpornościowego, kostnego i oddechowego,
- ogólne rozluźnienie, uwolnienie od złych emocji,
- pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny, poprawa wyglądu skóry,
- uwolnienie od napięć i złych emocji.
Rodzaje masaży twarzy. Japoński masaż Kobido czy klasyczny relaksacyjny? Jaką technikę masażu wybierzesz?
Klasyczny masaż twarzy
Na masaż klasyczny twarzy składa się pięć podstawowych technik. Należą do nich głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracja. Każdy masaż zawsze rozpoczyna i kończy się głaskaniem. Technika, w której kosmetolog nie odrywa dłoni od skóry, ma na celu relaksować skórę twarzy. Masaż klasyczny to element wielu zabiegów pielęgnacyjnych w gabinecie kosmetycznym.
Drenaż limfatyczny twarzy
Drenaż limfatyczny twarzy znacznie różni się od klasycznego masażu. Jego głównym celem jest przepchnięcie limfy. Regularnie wykonywany przeciwdziała jej zastojom, opuchliźnie oraz obrzękom.
Drenaż limfatyczny twarzy można wykonywać za pomocą aparatury oraz manualnie. Manualna technika wymaga dokładnej wiedzy na temat rozmieszczenia węzłów chłonnych na twarzy. Możemy wyróżnić cztery rodzaje ruchów: głaskanie, rozcieranie (koliste i spiralne) oraz uciski. Początkową procedurą każdego drenażu jest „odetkanie” głównych ujść limfy na szyi i mostku. Następnie specjalista przechodzi do udrażniania naczyń położonych najbliżej, kończąc na tych odległych. Ruchy są dość powolne.
Przeciwskazania do drenażu limfatycznego twarzy:
- stany zapalne,
- niewydolność oraz zaburzenia rytmu serca,
- aktywna opryszczka,
- zabiegi chirurgiczne,
- przerwana ciągłość naskórka,
- ekstrakcja zęba.
Aby uzyskać pożądane rezultaty, czyli zmniejszenie obrzęków, opuchlizny oraz zastojów chłonki, należy wykonywać masaże regularnie, najlepiej co 2-3 dni. Niesystematyczność spowoduje bardzo znikome rezultaty.
Masaż Kobido
Masaż Kobido uznawany jest za jeden z najsilniejszych japońskich masaży twarzy. Wymaga od wykonującego bardzo dużego doświadczenia manualnego. Technika masażu kobido jest szybka i dynamiczna. Oddziałuje nie tylko na skórę, ale na głębiej położone tkanki i mięśnie.
Regularnie wykonywanie masażu Kobido uznawane jest za alternatywę dla medycyny anti-ageing! Rewelacyjnie wygładza zmarszczki mimiczne poprzez pracę na mięśniach twarzy. Daje cerze wyraźnie młodzieńczy wygląd. Uwalnia z toksyn, wpływa na przyspieszenie metabolizmu komórkowego. Celem japońskiego masażu twarzy jest również stymulacja białek podporowych skóry, czyli kolagenu i elastyny, co daje efekt liftingujący.
Masaż powięziowo-mięśniowy twarzy
Masaż powięziowy twarzy przynosi bardzo dobre efekty, jeśli zależy ci na odmłodzeniu i zniwelowaniu zmarszczek. Skąd ta nazwa? Powięź tworzy osłonę dla wszystkich mięśni. Zbudowana jest z najważniejszych białek podporowych, czyli kolagenu i elastyny. Masaż powięziowy, mimo że jest łagodny wykonuje dużą pracę na mięśniu. Wpływa na jego rozluźnienie, co daje mniej zmarszczek i wyraźne wygładzenie cery. Dodatkowo niweluje ewentualną opuchliznę i oczyszcza z toksyn.
Masaż powięziowy wykorzystywany jest również z powodzeniem w rehabilitacji oraz wspomaga walkę z przewlekłymi bólami migrenowymi.
Refleksologia twarzy
Masaż oparty na refleksologii skupia się nie tylko na poprawie jej wyglądu. Wywodzi się z medycyny chińskiej, dla której twarz jest odbiciem stanu naszego zdrowia. Uważa się, że występuje na niej wiele receptorów, które odpowiadają poszczególnym narządom. Praca na nich – w formie masażu – powoduje ich uzdrowienie. Dla przykładu to jak wygląda okolica twoich oczu, odzwierciedla pracę nerek.
Technika refleksologii twarzy skupia się na uciskaniu odpowiednich punktów. Jest szczególnie polecanym rodzajem masażu dla osób dotkniętych depresją, o obniżonym samopoczuciu, z lękami nerwowymi. Rewelacyjnie łagodzi stres, wprowadza w stan odprężenia.
Masaż logopedyczny twarzy
Jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj masażu wykorzystywany w pracy logopedy. Jest świetnym narzędziem do pracy nad narządem mowy. Masaż logopedyczny może być wykonywany zewnętrznie – na twarzy – oraz wewnętrznie, w jamie ustnej. Taki masaż wykonuje się głównie za pomocą dłoni. Czasami można skorzystać z pomocy specjalnych szczoteczek.
Masaż logopedyczny – efekty:
- możliwość lepszego panowania nad narządem mowy;
- zniwelowanie odruchu wymiotnego podczas jedzenia;
- rozwiązanie niektórych problemów z jedzeniem natury logopedycznej;
- stymulowanie i wzmocnienie napięcia mięśniowego w ustach, gdy jest słabe;
- praca nad „defektami” języka.
Masaż zatok
Zatoki to puste miejsca wypełnione powietrzem. Podczas infekcji, gdy dochodzi do nadmiernej produkcji wydzieliny i powiększa się śluzówka nosa, przestrzeń ta zostaje zablokowana, powodując przy tym często dolegliwości bólowe.
Problemy z drożnością zatok są coraz częstsze. Aby z nimi walczyć, możesz wykonać tzw. masaż zatok. Jest on bardzo prosty i nie wymaga odpowiednich narzędzi ani wiedzy. Ruchy skupiają się na uciskaniu po kolei odpowiednich punktów po obu stronach nosa, w okolicy oczu. Regularnie wykonywany masaż zatok może uchronić cię przez ich przetykaniem w warunkach szpitalnych.