Dla wielu osób, które korzystają z usług salonów masażu, ważne jest zadbanie zarówno o potrzeby ciało, jak i umysłu oraz ducha. Masaż tantryczny stanowi dla nich doskonały wybór – nie tylko pomaga uporać się z bólem mięśni, ale jednocześnie, dzięki zastosowaniu czułego, a wręcz intymnego dotyku, pozwala wyciszyć skołatane nerwy.

Dowiedz się więcej o tych i wielu innych korzyściach płynących z masażu tantrycznego, zapoznając się z poniższym tekstem.

Masaż tantra – co to jest?

masaż tantryczny brzuch

Masaż tantryczny wywodzi się z bardzo starych tradycji, które od wieków były wykorzystywane w buddyzmie oraz hinduizmie. Jego współczesna wersja nieco różni się od klasycznych praktyk, nadal niesie on za sobą wiele pozytywnych efektów. Masaż pozwala na osiągnięcie relaksu, uwolnienie się od stresu; ponadto ta technika wspiera także rozwój duchowy i uwolnienie energii seksualnej.

To praca wymagająca zarówno skupienia się na dotyku, jak i prawidłowej pracy oddechem. Dzięki temu połączeniu łatwiej jest wprawić się w stan całkowitej błogości.

Czym masaż tantryczny różni się od erotycznego?

Wiele osób, słysząc o masażu tantrycznym, ma wątpliwości co do poddania się mu. Często jest on bowiem mylony z masażem erotycznym. Warto jednak wspomnieć, że chociaż w obydwu przypadkach masowane są miejsca intymne, są to dwie zupełnie różne praktyki. Masaż tantryczny nie ma charakteru seksualnego, a masażysta nie doprowadza do orgazmu u swojego klienta.

Dotyk miejsc intymnych ma natomiast na celu rozwój zmysłowości, akceptację własnego ciała oraz tłumionej seksualności. Warto także nadmienić, że masaż tantryczny nie musi się wiązać ze stycznością z częściami intymnymi – wszystko zależy od potrzeb klienta oraz jego komfortu.

Przebieg masażu tantrycznego

masaż tantryczny noga

Przebieg masażu tantrycznego zależy od potrzeb osoby, która mu się poddaje. Każdy obszar ciała wymaga zastosowania nieco innej techniki i formy dotyku. Kluczowa jest komunikacja z masażystą; musi on wzbudzać zaufanie i szanować granice ciała swojego klienta.

W przeciwnym wypadku zabieg odprężenia i oczyszczania ciała oraz ducha nie przyniesie żadnych korzyści. Przed poddaniem się masażowi warto ustalić, które obszary będą poddawane tej technice.

Początek masażu tantrycznego i kolejne etapy

Zazwyczaj masażysta rozpoczyna od pracy nad tylną częścią ciała, a dopiero później stymuluje przednią. Masażowi tantrycznemu poddawane są w pierwszej kolejności dolne rejony, a następnie, stopniowo przechodzi się coraz wyżej. Ważne jest skupienie się na tzw. czakrach, czyli ośrodkach psychiczno-energetycznych w ciele, znanych w filozofii buddyjskiej i hinduistycznej.

Masowanie narządów płciowych (masaż yoni u kobiet i masaż lingam u mężczyzn) następuje na samym końcu, na życzenie klienta – nie jest to konieczne, szczególnie jeżeli osoba masowana nie czuje się z tym komfortowo.

Zobacz też:
Masaż lingam – na czym polega ten rodzaj masażu tantrycznego? Poznaj jego przebieg i efekty zastosowania

Technika masażu tantrycznego

masaż tantryczny plecy

Bardzo ważne jest dokładne rozmasowanie każdego fragmentu ciała, oczywiście zgodne z poszanowaniem granic danego klienta. Ponadto masażysta musi być skoncentrowany na wykonywanej pracy i uważnie obserwować reakcje ciała klienta.

Z kolei osoba masowana powinna skupić się na oddechu i poddaniu się odczuwanym emocjom, bez oczekiwania konkretnych rezultatów. Dzięki temu będzie w stanie całkowicie się zrelaksować i nawiązać dogłębny kontakt z własnym ciałem.

Akcesoria

Podczas stosowania techniki masażu tantrycznego możliwe jest zastosowanie różnych akcesoriów np. olejków eterycznych, lekko podgrzanych olejów roślinnych (np. kokosowego, oliwy z oliwek itp.), gorących oraz zimnych okładów, kamieni, piórek, różnorodnych tkanin. Bardzo ważne jest także zadbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu oraz o rozluźniającą atmosferę; może to oznaczać zapalenie świeczek lub kadzidełek, czy włączenie muzyki.

Efekty masażu tantrycznego

masaż tantryczny głowa

Prawidłowo wykonany masaż tantryczny niesie za sobą wiele korzyści, które sprawiają, że interesuje się nim coraz więcej osób. Najczęściej wymieniane efekty stymulacji to:

 • głęboki relaks;
 • zmniejszenie stresu;
 • nauka regulowania emocji;
 • poprawa wyglądu skóry;
 • rozluźnienie obolałych mięśni;
 • nauka słuchania sygnałów płynących z organizmu.

Do zalet masażu tantrycznego należą też:

 • nawiązanie głębszych relacji ze swoim ciałem i nauka jego akceptacji;
 • zwiększenie pewności siebie;
 • otwarcie na nowe doświadczenia;
 • poprawa życia intymnego i zgłębienie swojej seksualności;
 • w przypadku masażu par – nawiązanie bliższych i bardziej intymnych relacji.

Kto może przeprowadzić masaż tantryczny?

Wykonywanie masażu tantrycznego możliwe jest w salonach SPA, działających w większości większych miast. Ponadto, przez fakt, że coraz więcej osób interesuje się nauką tej techniki i wykorzystaniem jej w warunkach domowych, powstaje coraz więcej kursów masażu tantrycznego.

Najczęściej organizowane są specjalne szkolenia wyjazdowe, podczas których uczy się w parach wykonywać techniki rozcierania, ugniatania, nacisku i ogólnego odprężania ciała.

Masaż tantryczny – podsumowanie

masaż tantryczny zabieg

Ból, stres oraz niezrozumienie sygnałów, jakie płyną z twojego ciała, może przyczynić się do trudności w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu. Dzięki poddaniu się masażowi tantrycznemu wiele osób zauważa wzrost poczucia własnej wartości, napływ sił, rozluźnienie i przede wszystkim pogłębienie relacji między ciałem i duchem. Jeżeli uważasz, że jest to technika odpowiednia dla ciebie, koniecznie rozejrzyj się za gabinetem masażu, który ma w swojej ofercie praktykę tantryczną.

Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na wyjazd szkoleniowy – dzięki temu ty i twój partner będziecie mogli korzystać z efektów masażu w dowolnej chwili!Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2022