Dla wielu osób nie ma lepszego sposobu na relaks, niż poddanie się masażowi balijskiemu. Łącząc w sobie różnorodne techniki relaksacyjne i lecznicze, pomaga uporać się nie tylko z problemami natury fizycznej, ale i elementem psychicznym i duchowym. Sprawdź, z jakich innych praktyk czerpie masaż balijski, dla kogo jest przeznaczony i jakie są efekty jego stosowania.
Czym jest masaż balijski?
Jak sama nazwa wskazuje, masaż balijski pochodzi z indonezyjskich wysp Bali. Stanowi on połączenie techniki akupresury, ajurwedy i refleksologii. Ponadto podczas jego wykonywania stosuje się aromaterapię, która ma za zadanie wyciszyć i zrelaksować masowaną osobę. Celem masażysty jest przyniesienie ukojenia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Technika masaż balijski bazuje na filozofii chińskiej, z której wywodzi się przekonanie o energii chi, czyli energii życiowej. Chi krąży tzw. meridianami, czyli kanałami znajdującymi się w ciele człowieka. Kiedy przepływ chi zostaje zakłócony, ciało reaguje na niego napięciem, stresem, a niekiedy i chorobą. Technika masażu balijskiego polega na ugniataniu, masowaniu i głaskaniu punktów meridian, redukując „zatory” i pozwalając energii chi płynąć swobodnie.
Jak wygląda balijski masaż?
W trakcie sesji masażu balijskiego masażysta używa swoich przedramion i dłoni. Technika polega na połączeniu uciskania, gładzenia, opukiwania, rozcierania i rozciągania mięśni. Masaż balijski jest wyjątkowo intensywnym doświadczeniem, bowiem dociera się dzięki niemu do bardzo głębokich warstw mięśni. Masażysta korzysta podczas zabiegu z olejków do aromaterapii (np. o zapachu bergamotowym, ylang-ylang lub jaśminowym), które przynoszą uspokojenie, a ponadto usprawniają krążenie krwi i pozytywnie wpływają na kondycję skóry.
Osoba masowana może przyjąć pozycję leżącą (na specjalnym, miękkim materacu lub łóżku do masażu) lub siedzącą. W trakcie zabiegu puszczana jest kojąca muzyka, a niekiedy także zapalane są kadzidełka. Połączenie nacisku, pięknych zapachów i muzyki ma niezwykle rozluźniające działanie i pomaga się w pełni odprężyć.
Jak przygotować się do sesji masażu balijskiego?
Na masaż balijski należy przyjść wyspanym i po posiłku, jednak nie wcześniej niż dwie godziny po jego spożyciu. Tego samego dnia, lub na dzień przed należy wziąć prysznic; można pokusić się także o delikatny peeling całego ciała.
Po poddaniu się masażowi warto przez kilka, kilkanaście minut poleżeć w spokoju. Jeżeli dany salon nie oferuje ręczników, należy przynieść ze sobą swój własny.
Wskazania do masażu
Dla kogo jest masaż balijski? Temu holistycznemu rytuałowi powinny poddać się przede wszystkim osoby, które doświadczają:
- częstych skurczów mięśni;
- kontuzji i urazów;
- reumatyzmu;
- cellulitu;
- częstych bólów głowy, w tym migren;
- chorób układu oddechowego;
- przemęczenia, zestresowania i przepracowania.
Efekty stosowania masażu balijskiego
Masaż balijski działa zarówno na ciało, jak i umysł osoby poddawanej zabiegowi. Indonezyjskie techniki przynoszą takie pozytywne efekty jak:
- odblokowanie kanałów energii w ciele;
- umożliwienie swobodnego przepływu energii chi;
- przywrócenie równowagi ciała i duszy;
- zmniejszenie zmęczenia i redukcja stresu;
- zniwelowanie napięcia i bólu mięśni;
- zmniejszenie bólu kręgosłupa, karku i barków;
- usprawnienie krążenia limfy i krwi w organizmie;
- unormowanie przemiany materii;
- poprawa funkcjonowania układu hormonalnego;
- nawilżenie skóry.
Masaż balijski – przeciwwskazania
Jak każdy zabieg masażu, także balijski niesie za sobą pewne przeciwwskazania. Na szczęście nie ma ich wiele; nie powinno mu poddawać m.in. przy:
- chorobach nowotworowych;
- infekcjach bakteryjnych i wirusowych;
- chorobach układu krążenia;
- hemofilii;
- chorobach skórnych;
- złamaniach i świeżych zrostach;
- ciąży;
- miesiączce.
Masaż balijski – podsumowanie
Orientalny masaż balijski to zabieg wspomagający regenerację ciała i ducha. Warto zapoznać się zarówno ze wskazaniami, jak i przeciwwskazaniami poddania się mu, aby przyniósł wyłącznie pozytywne rezultaty!