Wiele technik masażu, z których korzysta się do dziś, ma bardzo stary rodowód. Nie inaczej jest w przypadku masażu tajskiego, który czerpie z takich orientalnych praktyk jak ajurweda czy tradycyjna medycyna chińska. Ta bardzo intensywna odmiana masażu pozwala nie tylko pozbyć się bólu i ogólnego zmęczenia, ale ma także niemały wpływ na psychikę. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, na czym polega masaż tajski.
Masaż tajski – co to jest?
Masaż tajski to rodzaj zabiegu, którego historia sięga niemal 7 tys. lat. Ta praktyka wywodząca się ze starożytnych Indii i Chin, od wieków jest także wykorzystywana w Tajlandii – stąd jej nazwa. Legenda głosi, że jej twórcą był Shivago Komarpaj, czyli osobisty lekarz samego Buddy. To, w jaki sposób, korzysta się z tradycyjnego masażu tajskiego dzisiaj, jest wynikiem syntezy bardzo wielu tradycji, rozpowszechnionych w XIX wieku.
Większość osób, które korzystają z usług oferowanych przez salony masażu, jest przyzwyczajonych do przyjmowania pasywnej, leżącej pozycji; w tym czasie specjalista ugniata i oklepuje ciało, rozprawiając się z napięciem i bólem. W przypadku masażu tajskiego jest inaczej. Poszczególne sekwencje rękoczynów są niekiedy określane jako „joga dla leniwych”. W odróżnieniu od zabiegu klasycznego czy shiatsu masaż tajski wymaga on od osoby masowanej znacznie większego zaangażowania w cały proces.
Założenia masażu z Tajlandii
Filozofia stojąca za technikami masażu tajskiego zakłada, że przez ciało człowieka przepływają pęcherzyki powietrza, nazywane lom. Każdy z nas wdycha je do płuc, a te następnie wędrują kanałami sen. Uciskanie punktów na ciele podczas masażu tajskiego mają natomiast za zadanie ułatwić przepływ energii, poprzez „udrożnienie” senów.
Rodzaje masażu tajskiego
Poszczególne techniki masażu tajskiego mogą różnić się w zależności od regionu, z którego się wywodzą. Mówi się nawet o 80 rodzajach masażu tajskiego. Do tych najpopularniejszych można zaliczyć:
- tajski masaż klasyczny – polega na przeprowadzeniu zabiegu na obszarze całego ciała; zaczyna się od pępka, a następnie kieruje w stronę głowy, zgodnie z rozmieszczeniem senów w ciele;
- masaż z wykorzystaniem stempli – stemple to bawełniane sakiewki, które wypełnia się ziołami. Przed ich użyciem sakwy są podgrzewane; efekty po zabiegu zależą od zastosowanych ziół;
- tajski masaż olejkowy – ten rodzaj masażu polega na korzystaniu z technik indyjskiej ajurwedy oraz aromatycznych olejków eterycznych;
- masaż ramion, pleców i głowy – jest to technika, która pomaga wyeliminować pourazowe i przewlekłe bóle kręgosłupa. Wykonuje się go przy użyciu maści rozgrzewających;
- refleksologia – taki masaż tajski polega głównie na rozmasowywaniu punktów na stopach, z których każdy odpowiada innym organom wewnętrznym.
Przebieg masażu tajskiego
Zlikwidowanie blokad energetycznych w organizmie podczas masażu tajskiego ma za zadanie usprawnić funkcjonowanie poszczególnych układów, uruchomić procesy detoksykacji i poprawić ogólne samopoczucie. Ponadto wiele osób wierzy, że prawidłowe przeprowadzenie masażu może wspomóc procesy regeneracyjne w organizmie i przywrócić pacjentowi zdrowie.
Jak zostało wspomniane, techniki wykorzystywane podczas zabiegu znacząco różnią się od bardziej klasycznych praktyk. Osobę masowaną układa się na specjalnym materacu, odsłaniając obszary ciała, nad którymi masażysta będzie pracował. Pacjent układa się w pozycjach zaczerpniętych z jogi pasywnej; może to być leżenie na brzuchu, plecach lub boku, siedzenie i przyjmowanie postawy odwróconej. Masażysta wykorzystuje przy pracy kciuki, ręce, łokcie i stopy. Uciski i rozciąganie trwają przeważnie ok. 2 godzin. Jest to zatem nie tylko intensywny, ale i długi zabieg.
Jak przygotować się do tajskiego masażu?
Masaż tajski to bardzo specyficzna odmiana zabiegu relaksacyjnego. Z tego powodu przygotowania do niego wymagają nieco więcej czasu i uwagi. Przed wizytą w salonie masażu należy:
- zaplanować lekkie i pożywne posiłki, bogate przede wszystkim w produkty roślinne. Ostatnie danie należy spożyć najpóźniej godzinę przed zabiegiem;
- zadbać o nawodnienie. W dniu masażu warto zrezygnować z kawy i napojów energetycznych – lepiej sięgnąć po herbatę lub wodę;
- przygotować wygodny strój;
- zadbać o lekki stretching tuż przed zabiegiem.
Wskazania do tajskiego masażu
Poddanie się tajskiemu masażowi niesie za sobą korzyści dla zdrowia, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Wskazania do sesji masażu tajskiego to:
- stany depresyjne;
- długotrwały i silny stres;
- napięciowe bóle głowy;
- bóle w rejonie narządu ruchu;
- zaburzenia pracy narządów;
- ograniczona ruchomość stawów;
- zaburzenia przepływu płynów ustrojowych.
Przeciwwskazania do masażu
Chociaż współczesny masaż tajski oferuje bardzo wiele pozytywnych rezultatów, nie każdy powinien z niego korzystać. Ma on bowiem intensywny charakter, a zatem jest nieodpowiedni dla osób zmagających się z różnymi schorzeniami, czy będącymi w określonym stanie. Kto zatem powinien unikać masażu tajskiego? Są to:
- kobiety w ciąży – niektóre mniej intensywne odmiany masażu mogą stanowić wyjątek;
- osoby ze schorzeniami skóry;
- osoby chore na nowotwory;
- osoby zmagające się ze stanami zapalnymi;
- chorzy na osteoporozę;
- osoby zmagające się z chorobami serca;
- osoby, u których wykryto tętniaka;
- osoby po niedawnych złamaniach.
Masaż tajski – podsumowanie
Masaż tajski to zdecydowanie nietypowa odmiana zabiegu. Mimo to wiele osób preferuje go od innych odmian relaksacyjnych. Podczas poddawania się masażowi pacjent ma większe poczucie sprawczości, musi bowiem stale współpracować ze swoim masażystą. Ponadto po udanej sesji większość osób odczuwa znaczącą poprawę samopoczucia i ogromny przypływ energii. Jeżeli uważasz, że masaż tajski jest właśnie dla ciebie, nie zwlekaj i już dziś poszukaj w swojej okolicy salonu, który specjalizuje się w danym rodzaju zabiegu – na pewno nie pożałujesz!