Większość technik masażu znanych w Polsce wywodzi się z takich krajów jak Indie, Chiny czy Japonia. Coraz większą popularnością cieszy się jednak zabieg, pochodzący z zupełnie innej części świata. Masaż lomi lomi, bo to o nim mowa, dopiero w ostatnich latach zaczął cieszyć się zasłużoną popularnością. Co sprawia, że z każdym rokiem coraz więcej osób decyduje się na zabieg? Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się wszystkiego o masażu lomi lomi!
Skąd wywodzi się masaż lomi lomi?
Masaż lomi lomi, a właściwie lomi lomi nui to zabieg wywodzący się z Hawajów. Na swoich rodzimych wyspach jest znany od dekad, jednak jego popularność w reszcie świata datuje się dopiero na połowę XX wieku; w Polsce masaż zaś zyskał sławę dopiero w ciągu ostatnich kilku lat.
Według filozofii polinezyjskiej, czyli rdzennej grupy Hawajczyków, człowiek jest istotą, która ma predyspozycje do uzdrawiania samej siebie. Jego narzędziem w regeneracji jest dzielenie się radością i oddechem. Moc, pozwalająca rozpocząć proces samouzdrawiania, kryje się w każdym człowieku i może zostać uwolniona podczas masażu lomi lomi.
Zabieg pierwotnie należał do czynności przypisywanych wyłącznie wyższej sferze. Władcy poddawali mu się np. przed koronacją. Masaż hawajski potrafił trwać kilkanaście godzin, a mówi się nawet o kilkudniowych sesjach. Masaż przeprowadzano na kamiennym ołtarzu. W trakcie zabiegu odbywały się różne rytuały, podczas których tańczono i śpiewano.
Znaczenie nazwy
Słowo lomi w języku hawajskim oznacza „dotyk miękkiej aksamitnej łapy zadowolonego kota”. Inne tłumaczenie tego określenia to także „naciskanie”, czy „pocieranie”. Powtórzenie słowa lomi najprawdopodobniej ma na celu jego zaakcentowanie. Określenie nui tłumaczy się natomiast jako „podniosły” lub „święty”.
Masaż lomi lomi – co to jest?
Masaż lomi lomi to bardzo intymna, czuła i relaksująca forma zabiegu. Każdy dotyk masażysty ma mieć dobroczynny wpływ na klienta, tak, aby czuł on całkowite odprężenie. Ten zabieg charakteryzuje bardzo duża ilość kontaktu ciała osoby masowanej i masażysty, jednak bez erotycznego kontekstu. Specjalista musi po prostu uważnie wsłuchać się w reakcje swojego klienta, aby móc odpowiednio dobrać technikę masowania.
Jaki przebieg ma masaż hawajski?
Podczas masażu klient zostaje ułożony na specjalnym stole; musi być całkowicie nagi, bowiem zabieg dotyczy całego ciała – wyjątek stanowią strefy intymne, które pozostają ukryte pod ręcznikiem. Masażysta dostosowuje ruchy, chwyty i nacisk do indywidualnych potrzeb osoby masowanej. Bardzo ważnym elementem zabiegu jest wsłuchiwanie się w reakcje organizmu klienta, jego oddechy, odruchy i napięcie mięśni. Możesz spodziewać się zatem głaskania, ugniatania, pocierania, zginania i prostowania różnych części ciała, a nawet przytulania. Można powiedzieć, że żadna sesja masażu nie przebiega w identyczny sposób!
W większości przypadków masażysta rozpoczyna sesję od pleców. Rozmasowane zostają także tylna strona nóg, ramiona i kark. W kolejnym etapie, kiedy klient leży na plecach, masażysta zajmuje się jego klatką piersiową, brzuchem, twarzą, dłońmi i stopami. Prócz części intymnych nie zostaje pominięty żaden fragment ciała.
Podczas masażu wykorzystywane są bardzo duże ilości specjalnego olejku, podgrzanego do przyjemnej temperatury. Niekiedy w tle sesji leci spokojna, relaksująca muzyka. Cały zabieg może trwać ok. 2 godzin.
Korzyści masażu lomi lomi
Hawajski masaż relaksacyjny niesie za sobą wiele korzyści, zarówno pielęgnacyjnych, jak i prozdrowotnych. Dzięki zabiegowi:
- ciało rozluźnia się i odpręża;
- umysł się wycisza;
- następuje poprawa samopoczucia;
- klient czuje przypływ energii i chęci do działania;
- zanikają stany depresyjne i lękowe;
- usprawnia się krążenie i przepływ limfy;
- skóra staje się nawilżona i ujędrniona;
- stawy się uelastyczniają;
- przemiana materii ulega przyspieszeniu;
- zanika ból mięśni;
- poprawia się odporność.
Przeciwwskazania do masażu lomi lomi
Masaż lomi lomi to wyjątkowo przyjemny i relaksujący zabieg. Niestety, nie wszyscy mogą skorzystać z jego dobroczynnego wpływu na organizm. Podobnie jak w przypadku innych masaży, także i tutaj istnieje szereg przeciwwskazań. Zalicza się do nich m.in.:
- choroby zakaźne;
- gorączka;
- choroby skórne;
- problemy żołądkowe;
- żylaki;
- choroby nowotworowe.
W niektórych przypadkach możliwość poddania się zabiegowi lomi lomi powinna zostać przedyskutowana z lekarzem. Dotyczy to np. kobiet miesiączkujących oraz ciężarnych. Przeprowadzenie masażu w ich przypadku może okazać się potencjalnie niebezpieczne, dlatego zdecydowanie warto wcześniej zasięgnąć porady medycznej. Ponadto o wszystkich schorzeniach i dolegliwościach należy poinformować swojego masażystę – musi on bowiem mieć świadomość, w jakim stanie znajduje się jego klient bądź klientka, aby móc odpowiednio dostosować technikę masowania.
Masaż lomi lomi – podsumowanie
Masaż lomi lomi nui to chwila naprawdę głębokiej relaksacji. Nawet wyjątkowo doskwierający ból czy długotrwały stres nie mają szans w zetknięciu z czułym i dokładnym dotykiem masażysty. Intymna atmosfera panująca podczas zabiegu pozwala klientowi na całkowite rozluźnienie i pozbycie się wszelkich trosk. Jeżeli uważasz, że taki głęboki relaks to coś, czego ci potrzeba, nie zwlekaj i poddaj się masażowi hawajskiemu!