Chodzisz, biegasz, stoisz w komunikacji miejskiej, przeskakujesz kałuże. Twoje stopy utrzymują ciężar ciała we wszystkich tych sytuacjach. Mimo wszystko jest to część ciała najczęściej pomijana w pielęgnacji. Tymczasem sporadyczne smarowanie kremem zmiękczającym to często zbyt mało.
Dobrze wykonany leczniczy masaż stóp przynosi ulgę i pozwala na zachowanie dobrego samopoczucia. Z naszego poradnika dowiesz się, jak masować stopy i jakie są z tego korzyści. Przeczytaj!
Co robić, aby stopy były zdrowe?
Pielęgnacja stóp często bywa zaniedbywana. Skutkuje to nie tylko przesuszoną skórą czy pękającymi piętami. Zaniedbania mogą bowiem doprowadzić nawet do grzybicy paznokci, która jest dosyć trudna do wyleczenia.
Aby stopy były w dobrej kondycji, warto także dbać o noszone obuwie. Zatroszcz się o to, by twoje buty były zawsze w odpowiednim rozmiarze. Wybieraj także te, które zostały wykonane z oddychających materiałów. Zbyt ciasne i nieprzepuszczające powietrza zdecydowanie źle wpływają na stopy.
Masaż nóg i stóp – czy jest potrzebny?
Masaż stóp niewątpliwie jest niezwykle bardzo korzystny dla zdrowia i warto regularnie go wykonywać. Ma oczywiście pozytywny wpływ na same stopy i zapewnia mnóstwo relaksu. Pojawiają się też opinie, że prawidłowe wykonywanie może korzystnie wpływać na stan niektórych organów wewnętrznych.
Wszystko to ze względu na receptory, które znajdują się po wewnętrznej stronie stóp. Ich obecność ma uzasadnienie ewolucyjne. W czasach, kiedy ludzie chodzili boso, koniecznością było dokładne wyczuwanie rodzaju powierzchni, po której stąpali. Nawet dzisiaj, kiedy zdarza ci się chodzić bez butów, wiesz, po jakim podłożu stąpasz.
Masaż stóp a refleksologia
Receptorami zajmuje się także refleksologia, czyli dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Jej głównym założeniem jest to, że receptory znajdujące się na stopach mają połączenie z poszczególnymi organami wewnętrznymi. Prawidłowy masaż stóp ma więc pozytywny wpływ na zdrowie.
Główne receptory w ciele
Rozmieszczenie głównych receptorów według refleksologii wygląda mniej więcej tak:
- serce – środek poduszki pod dużym palcem na prawej stopie;
- nerki – środek podeszwy bliżej zewnętrznej krawędzi stopy;
- pęcherz – przy wewnętrznej krawędzi stopy, która znajduje się w linii prostej od pięty;
- ramiona – około centymetra poniżej poduszki, przy wewnętrznej krawędzi stopy;
- oczy – miejsce, w którym drugi i trzeci palec łączą się ze stopą;
- uszy – około centymetra poniżej miejsca, w którym stopa łączy się z dwoma ostatnimi palcami, w linii prostopadłej do niego.
Refleksologia jest odłamem medycyny alternatywnej, niekonwencjonalnej, której zasady zakorzenione są w mądrościach ludowych. Mimo wszystko wiele osób deklaruje, że ucisk określonych receptorów na stopach przynosi im prawdziwą ulgę i sprawia, że czują się dużo lepiej.
Masaż stóp a starożytna medycyna chińska
O masażu stóp dosyć dużo ma do powiedzenia także naturalna medycyna, która ma swoje źródło w starożytnych mądrościach Chińczyków. Wierzyli oni, że w stopach znajdują się meridiany, czyli kanały, przez które przepływa życiowa energia (Chi). Prawidłowe masowanie stóp pomaga więc w utrzymaniu harmonii w całym organizmie.
Masaż stóp – korzyści
Nie da się ukryć, że masaż stóp (albo masaż stópek, jak mawiają niektórzy fani zdrobnień) daje mnóstwo korzyści. Nawet osoby, które nie wierzą w tajniki medycyny alternatywnej, z dużym entuzjazmem poddają mu się, kiedy tylko mają ku temu okazję. Nic dziwnego. Masowanie stóp przynosi zazwyczaj ogromną ulgę, szczególnie po ciężkim dniu.
Spośród korzyści z masowania stóp można więc wymienić:
- uczucie ogólnego relaksu i odprężenia;
- pozytywne przełożenie na kondycję organizmu. Uciskanie odpowiednich miejsc na stopach poprawia ukrwienie tkanek, co w konsekwencji wpływa dobrze na funkcjonowanie układu naczyniowego.
- wzmocnienie mięśni i uelastycznienie ich.
- redukcję stresu i napięcia mięśniowego, co przekłada się na więcej energii, szczególnie po ciężkim dniu.
Masaż stóp a działanie przeciwbólowe
Dobrze wykonany masaż stóp może także mieć działanie przeciwbólowe. Co daje ucisk w odpowiednich punktach, zlokalizowanych na podłożu stopy? W niektórych przypadkach pozwala na zredukowanie bólu, który ma swoje źródło w problemach z kręgosłupem.
Kiedy wykonywać masaż stóp?
Technika masażu stóp jest bardzo ważna. Wbrew pozorom nie bez znaczenia jest także to, kiedy i w jakich okolicznościach go wykonujesz. Najbardziej polecane jest masowanie stóp po kąpieli, tuż przed snem.
Wówczas masaż można połączyć z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi – między innymi z nakładaniem kremu czy robieniem peelingu. Relaksujący masaż stóp to także sposób na lepszy sen i świetne samopoczucie po przebudzeniu.
Jak masować stopę krok po kroku?
Wiele osób zastanawia się, jak masować stopy. Technika ma ogromne znaczenie, dlatego poniżej znajdziesz schemat prostego, ale skutecznego i relaksującego masażu stóp.
- Posmarowanie stóp odpowiednim kosmetykiem – można wybrać do tego zwykły krem, balsam lub olejek.
- Rozgrzewka – to przygotowanie stóp do masażu. Masuj stopę kolistymi ruchami, rozciągaj i rozszerzaj palce. Możesz także lekko szczypać skórę, by pobudzić krążenie.
- Pobudzenie stawu skokowego – w tym celu trzeba kilkukrotnie pokręcić stopą w prawo i w lewo.
- Masowanie palców – rozpoczynaj od największego i przenoś się po kolei do najmniejszego palca. Wszystkie pasuj dokładnie z każdej strony, a po zakończeniu pracy koniecznie je rozciągaj.
- Masowanie spodniej części stopy – po zakończeniu masażu palców przenieś uwagę na podeszwę stopy. Ważne jest zachowanie odpowiedniego kierunku – masuj od palców do pięty. Nasilenie ruchów i ich zakres najlepiej dostosować do własnych potrzeb.
- Powrót – kiedy skończysz masować stopę w kierunku od palców do pięty, odwracasz kierunek. Zaleca się, aby powtórzyć masaż w każdą stronę przynajmniej kilka razy.
- Masaż kostek – w następnej kolejności zaleca się delikatne uciskanie kostek. Na tym etapie masażu stóp zwróć uwagę na obszar pomiędzy kostką a piętą. Niezbyt mocne masowanie tego obszaru z obydwu stron (wewnętrznej i zewnętrznej) przynosi ogromną ulgę szczególnie zmęczonym nogom.
- Masowanie zewnętrznej części stopy – na sam koniec dobre będzie wykonanie masażu zewnętrznej części stopy. Nie szczędź czasu na ten obszar, który często jest zaniedbywany. Masuj go okrężnymi ruchami, przynajmniej kilka razy w kierunku do pięty do palców i z powrotem.
Schemat masażu, który znajduje się powyżej, trzeba zastosować zarówno do jednej, jak i do drugiej stopy.
Masaż stóp – czy istnieją do niego jakieś przeciwwskazania?
Masaż stóp wydaje się czynnością niemal całkowicie niewinną. Mimo wszystko warto zaznaczyć, że jest tutaj kilka bardzo konkretnych przeciwwskazań. Ich lista nie jest długa, jednak warto mieć ich świadomość. Przeciwwskazania to:
- wyraźne zmiany skórne w obrębie stóp;
- grzybica stóp;
- otwarte rany na skórze stóp;
- przebyte niedawno zabiegi chirurgiczne w omawianym obszarze;
- choroba wrzodowa;
- zapalenie kości lub ścięgien.
Masaż stóp – podsumowanie
Masowanie stóp jest nie tylko niezwykle relaksujące, lecz także wpływa pozytywnie na zdrowie. Odpowiedni masaż stóp może zredukować ból nóg i ulżyć w różnego rodzaju doznaniach bólowych ze strony kręgosłupa, niezależnie od tego, czy wierzysz w medycynę niekonwencjonalną, czy nie. Pamiętaj także o ewentualnych przeciwwskazaniach. Nie jest ich wiele, ale zawsze warto upewnić się, że masaż będzie w pełni bezpieczny.
Masaż stóp możesz wykonać samodzielnie lub z pomocą innej osoby. Uczucie relaksu zdecydowanie wzmocni się, jeżeli do masażu użyjesz pięknie pachnących kosmetyków nawilżających i zmiękczających. Stopy noszą cię w końcu przez cały dzień i warto dobrze o nie zadbać.