Kosmetyki

Elastyna – właściwości i zastosowanie w kosmetyce

Elastyna kojarzy się z elastycznością. Zastanawiasz się, dlaczego u młodych ludzi skóra jest tak jędrna, a wraz z wiekiem staje się coraz mniej elastyczna? Ma na to wpływ białko, które wymieniliśmy na początku. Wyjaśniamy, co to jest elastyna! Przeczytaj.

Elastyna to białko odpowiadające za rozciągliwość skóry. Znajduje się w ludzkich tkankach i oprócz podstawowego zadania pełni także funkcje ochronne. Jednak z wiekiem elastyny ubywa i trzeba ją uzupełniać, aby skóra była choć w pewnym stopniu jędrna tak, jak dawniej. Dlatego nie dziwi zastosowanie tego białka w przemyśle kosmetycznym. Czy kremy i różne specyfiki do pielęgnacji, które mają tę substancję w składzie, rzeczywiście odmładzają skórę? Sprawdź, jak ujędrnić ją na nowo. Przeczytaj!

Elastyna – co to jest?

elastyna plecy

Elastyna to białko macierzy zewnątrzkomórkowej znajdującej się w takich tkankach, jak skóra, płuca, naczynia krwionośne, więzadła i ścięgna. Składa się ona z aminokwasów i jest syntezowana przez fibroblasty. Włókna elastynowe krzyżują się, dzięki czemu tworzą w tkankach niezwykle rozciągliwą sieć.

Zastosowanie elastyny

To, jak działa elastyna i jak ważną funkcję pełni w komórkach skóry, można sprawdzić samodzielnie. Aby to zrobić, wystarczy uszczypnąć grzbiet dłoni. U młodych osób skóra od razu wraca na swoje miejsce. Jednak u osób starszych, u których włókien elastynowych jest mniej, widać gołym okiem, że uszczypnięta skóra wraca na swoje miejsce bardzo powoli. Ten sam proces można zaobserwować u kobiet w ciąży oraz u osób, u których masa ciała się zmieniła.

Właściwości elastyny

Główną funkcją elastyny jest więc rozciągliwość i elastyczność. Włókna elastynowe mogą potroić swoją długość i powrócić do pierwotnego stanu, kiedy siły rozciągające przestają na nie działać. To białko strukturalne obecne w tkankach pełni również funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki jego obecności skóra szybciej się regeneruje. Poprawia również sprężystość skóry i ją urędrnia.

Elastyna w kosmetyce

elastyna ręce

Elastyna w kosmetyce to produkt pochodzenia zwierzęcego. Przechodzi wówczas proces hydrolizacji, co umożliwia wzbogacanie o jej niezwykłe działanie kosmetyków, takich jak: 

  • toniki;
  • kremy do twarzy;
  • balsamy do ciała;
  • lakiery do paznokci;
  • żele pod prysznic;
  • odżywki do włosów;
  • tusze do rzęs.

Właściwości kosmetyków z elastyną

Działanie elastyny w kosmetykach jest bardzo wszechstronne:

  • regeneruje skórę, włosy i paznokcie;
  • opóźnia procesy starzenia i pojawienie się zmarszczek;
  • poprawia elastyczność skóry i paznokci;
  • sprawia, że włosy są bardziej miękkie i gładkie; 
  • tworzy na skórze, włosach i paznokciach warstwę ochronną;
  • zapobiega utracie wody przez komórki skóry i włosów;
  • absorbuje promienie UV;
  • zmniejsza szkodliwe działanie czynników zewnętrznych.

Hydrolizaty elastyny

Elastynę można zakupić nie tylko jako składnik kosmetyku, lecz również w wyizolowanej postaci. Najczęściej jest ona dostępna w niewielkiej buteleczce z pipetą. Bardzo często taki specyfik stanowi połączenie elastyny i kolagenu, które w tkankach łącznych również występują razem. Elastynę w takiej formie można dodawać do stosowanych na co dzień kremów, masek czy balsamów, ale również stosować podczas różnego rodzaju zabiegów kosmetycznych. Może ona wtedy spełniać zadanie regenerującego serum.

Co powoduje, że elastyny jest mniej? Kolagen z elastyną

elastyna udo

U człowieka wraz z wiekiem synteza elastyny spada, a włókna elastynowe stają się coraz słabsze. Jest to całkowicie normalne i stanowi naturalny proces starzenia. Niestety, pewne czynniki i przyzwyczajenia sprawiają, że proces ten postępuje szybciej. Wymieniamy je poniżej.

Nadmierna ekspozycja na światło UV

Jak wiadomo, promieniowanie UV może przyczyniać się do szybszego starzenia się i degradacji komórek skóry. Oczywiście, światło słoneczne jest dla organizmu człowieka niezbędne, jednak należy zachować umiar. Ekspozycja ciała na słońce w godzinach, kiedy promieniowanie jest najbardziej intensywne, nie jest dobrym pomysłem i często prowadzi do poparzeń. Co więc robić? Lepiej eksponować ciało na słońce krócej, ale częściej i obserwować, co dla skóry jest najbardziej właściwe.

Zobacz też:
Olej z opuncji figowej – jeden kosmetyk, wiele korzyści. Właściwości, zastosowanie, efekty.

Niewystarczający sen

W czasie snu organizm uruchamia procesy regenerujące. Jeśli sen jest nieregularny i za krótki, procesy te zostają zaburzone. Dbanie o jakość snu to bardzo ważny element pielęgnacji skóry, który może spowolnić procesy starzenia. Najlepiej więc kłaść się codziennie o tych samych porach i przesypiać taką liczbę godzin, która zapewnia maksymalny wypoczynek. Zanim ponownie powiemy o elastynie, trzeba wspomnieć jeszcze o jednym ważnym aspekcie.

Niezdrowy tryb życia 

Niewłaściwa dieta, papierosy, alkohol i stres mają ogromny wpływ na wygląd skóry. Ziemista cera i worki pod oczami to tylko nieliczne objawy niezdrowego stylu życia, które widać na skórze. W miarę upływu czasu skóra zaczyna tracić jędrność, a jej zdolności regeneracyjne drastycznie maleją. Chcesz cieszyć się młodo wyglądającą skórą dłużej? Powinieneś ograniczyć używki lub całkowicie z nich zrezygnować. Warto też zadbać o spokój ducha.

Jak pobudzić organizm do produkcji elastyny?

Na szczęście, istnieją pewne sposoby, by spowolnić spadek poziomu elastyny, a zarazem opóźnić procesy starzenia. O nich także powiemy nieco więcej.

Pełnowartościowa dieta

Pełnowartościowa dieta to klucz do zdrowszego organizmu i pięknego wyglądu skóry. Nie tylko sen, lecz także dieta odpowiada za prawidłowy przebieg procesów zachodzących w organizmie. Jest odpowiedzialna również za produkcję elastyny i kolagenu – białek, których obecność przekłada się na młody wygląd skóry.

Aktywność fizyczna

Kolejnym czynnikiem, dzięki któremu procesy zachodzące w organizmie przebiegają prawidłowo, jest aktywność fizyczna. Oczywiście, powinna ona być dopasowana indywidualnie. Dla jednych będzie to bieganie, a dla innych serie ćwiczeń na macie lub nawet zwykły spacer.

Masaż twarzy

Masaż twarzy stymuluje powstawanie elastyny i kolagenu. Może być wykonany przy użyciu dowolnego kosmetyku, jednak lepiej zadziała z udziałem serum elastynowego. Taki zabieg można wykonywać w domu lub w salonie masażu. Bardzo ważna jest tutaj regularność jego przeprowadzania.

Dokładne oczyszczanie twarzy

elastyna twarz

Narażona na negatywne czynniki zewnętrzne skóra również może być skłonna do szybszego starzenia się. Negatywny wpływ na nią ma zanieczyszczone powietrze i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Regularne oczyszczanie skóry twarzy jest zatem bardzo ważne. Demakijaż to sprawa pierwszorzędna. Nawet skórę niepokrytą makijażem warto przemywać płynem micelarnym lub płukankami ziołowymi, szczególnie po powrocie do domu.

Elastyna wraz z kolagenem mają niezwykle pozytywny wpływ na skórę. Warto więc spowolnić spadek ich poziomu, który nieuchronnie następuje wraz z procesem starzenia. Jeśli zadbasz o prawidłowe nawyki, które opisaliśmy, ten proces nie będzie aż tak szybki. Elastyna występuje również w charakterze dodatku do kosmetyków. Jeśli będziesz ich używać i prowadzić zdrowy tryb życia, zadbasz o młody wygląd skóry w sposób kompleksowy.



Powiązane artykuły:

Dodaj komentarz

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Popularne wpisy: