Każda kobieta jest piękna na swój unikalny sposób. Uroda to coś ulotnego i trudnego do skategoryzowania. To twój naturalny czar i blask, indywidualna magia. Podział na typy urody powstał nie po to, aby dzielić i sortować kobiety. Jest to raczej sposób na wytworzenie lepszej świadomości samej siebie.
Test na typ urody rozjaśni wiele twoich pytań i wątpliwości. Na tej podstawie będziesz mogła sprawniej dobierać pasujące do ciebie kosmetyki, ubrania i dodatki. Poznaj swój typ, aby lepiej poznać samą siebie.
Jakim typem urody jesteś?
Jeśli często zadajesz sobie to pytanie, dobrze trafiłaś. Być może wydaje ci się, że nie pasujesz do żadnego kobiecego kanonu piękna. Myślisz – jaki mam typ urody? Nie pasuję do żadnego! W żaden sposób nie potrafię dobrać dla siebie rzeczy, w których dobrze wyglądam.
Bez obaw, to wcale nie pomniejsza twojego indywidualnego piękna. Istnieje kilka różnych podziałów na typy urody. Są to jednak tylko luźne opisy. Każdy człowiek jest inny – nie sposób stworzyć wystarczającą liczbę kategorii, aby uwzględnić wszystkich. Tego rodzaju podziały zawierają jedynie najczęstsze, powtarzające się schematy.
Jak określić typ urody?
Zacznij od obiektywnego przyjrzenia się sobie. Do jakiego zachowania ma tendencję twoja skóra? Jaki masz kolor oczu? Jak twoja skóra reaguje na działanie słońca? Jaka jest naturalna barwa twoich włosów?
Typy urody – historia sztuki analizy kolorystycznej
Sztuka analizowania wyglądu i dopasowywania do niego strojów i dodatków jest starsza, niż może ci się wydawać. Pierwsze eksperymenty w tym temacie sięgają pierwszej połowy XIX wieku – przeprowadzane były przez człowieka imieniem Michel Eugene Chevreul. Ten francuski chemik pracował w fabryce gobelinów i właśnie tam poświęcił całe lata na mieszanie barw i odkrywanie ich wpływu na odbiorców. Jego odkrycia wykorzystywano przez cały XIX wiek w różnych branżach.
Od tego czasu badania nad kolorami nabrały tempa. Naukowcy, artyści i projektanci mody XX wieku bazowali na wiedzy swoich poprzedników i snuli własne teorie. Typologia urody zaczęła pojawiać się coraz częściej w publikacjach z lat 70. i 80. poprzedniego stulecia. Pierwsze porównanie do pór roku znajduje się w książce Bernice Kentner Color Me a Season z 1978 roku. Jednak to nie ona zdobyła największą sławę w tym temacie.
W 1980 roku amerykańska kosmetolożka Carole Jackson wydała książkę opisującą 4 podstawowe typy urody. Jej kolorystyczne porównanie kobiet do pór roku tak się sprawdziło, że używane jest do dziś. Niektórzy autorzy starali się odejść od porównania do pór roku. Nie osiągnęli jednak tak ogromnego sukcesu jak Carole Jackson. Jej system był prostszy i bardziej intuicyjny od jej poprzedniczek i następczyń.
Publikacja stanowiła kolejny krok do licznych analiz na ten temat. Jaki typ urody z jakimi dodatkami? Która paleta cieni będzie dla ciebie odpowiednia? W jakich kolorach ubrań wyglądasz najlepiej? Nasz test pomoże ci odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Typy urody – pory roku. Jesień, zima, wiosna czy lato?
Makijaż i moda są po to, aby sprawić, byś wyglądała pięknie. Naucz się wykorzystywać je na swoją korzyść. Dobranie ich do swojej wyglądu nie zawsze jest proste.
Być może często wybierasz produkty, które po prostu ci się podobają. Jednak analiza kolorystyczna twojego typu urody sprawi, że będziesz potrafiła wyróżnić z nich te, które naprawdę ci służą. Najważniejsze aspekty, które musisz wziąć pod uwagę to kolor twoich włosów, oczu i odcień skóry oraz ich zachowanie wraz ze zmianą pór roku.
Typy urody – test
- `Jak określiłabyś swój naturalny kolor włosów?
- Jasny blond/jasnobrązowy/jasnorudy.
- Mysi blond/szary blond/zgaszony lub popielaty.
- Brązowe z płomiennymi refleksami/kasztanowy brąz/głęboki brąz/ognisty lub ciemny rudy.
- Ciemnobrązowy/czarny.
- Określ swój kolor oczu:
- Jasny, intensywny niebieski/jasnozielony/mało intensywny brązowy.
- Grafitowy/szary/szaro-niebieski.
- Ciemna zieleń/piwne/brązowe/oliwkowe.
- Intensywny, mocno nasycony zielony/niebieski.
- Jak opisałabyś swoją cerę?
- Jasna, ciepła, z żółtymi lub brzoskwiniowymi tonami.
- Jasna, delikatna, lekko przygaszona, z odcieniami mleka lub beżu.
- Ciepła, ze złotawym zabarwieniem, piegowata.
- Blada, porcelanowa, zabarwiona na lekki róż lub błękit/śniada, oliwkowa skóra.
- Na jaki kolor opalasz się w lecie?
- Złoty/brzoskwiniowy/brązowy.
- Czerwony, który z czasem przeistacza się w brązowy.
- Na czerwono.
- Na nierównomierną czerwień lub brąz.
- Jaki jest twój ulubiony rodzaj biżuterii?
- Żółte i różowe złoto.
- Srebro, perły, brylanty.
- Drewno, bursztyn, kamień i inne naturalne materiały.
- Białe złoto lub zwykłe srebro.
Sprawdź swój wynik:
- większość odpowiedzi a – wiosna,
- większość odpowiedzi b – lato,
- większość odpowiedzi c – jesień,
- większość odpowiedzi d – zima.
Teraz wiesz już, jaką porą roku jesteś z wyglądu. Stosując się do poniższych porad, sprawisz, że każdy dzień będzie tym, w którym wyglądasz najlepiej.
Typ urody wiosna
Jesteś wiosną, jeżeli twoja skóra jest delikatna, wrażliwa i subtelna. W jesienno-zimowych miesiącach prawdopodobnie masz jasną, bladą cerę. W słońcu szybko opalasz się jednak na piękny, złotobrązowy kolor. Być może masz na twarzy drobne piegi lub przebarwienia, które dodają ci uroku.
Wiosenny typ odznacza się najczęściej jasnym kolorem włosów. Do popularnych dla wiosny odcieni należą: ciepłe odcienie blondu, jasny rudy oraz niektóre odcienie jasnego brązu i orzecha. Oczy pani wiosny są zazwyczaj niebieskie lub zielone.
Powinnaś przykładać szczególną wagę do swojej cery. Jej delikatny koloryt nie lubi być traktowany ciężkimi kosmetykami. Spróbuj zamienić kryjące podkłady na lekko zabarwione kremy BB. Do podkreślenia twoich oczu nadadzą się cienie w barwach pastelowych. Na usta wypróbuj brzoskwinię lub jasny róż. Ciemne, mocne makijaże raczej ci nie służą. Na wieczorne wyjście możesz zaakcentować usta intensywną, klasyczną czerwienią.
Wiosna niekorzystnie wygląda w kolorach ciemnych i intensywnych. Grube kreski na powiekach i chłodne odcienie szminek nie są dla ciebie. Postaw na delikatny beż, złoto lub błękit oraz ciepłe odcienie szminek typu nude. Jak powinna ubierać się wiosna?
Kolory ubrań powinny luźno korespondować z makijażem. Świetnie będzie się na tobie prezentować: pudrowy róż, pastelowy żółty, błękit, miętowa zieleń lub jasny, delikatny fiolet. Pięknie będziesz prezentować się też w złamanej bieli w odcieniu skorupki jajka, mleka lub kości słoniowej. Jeśli chcesz zaszaleć z kolorem, postaw na intensywny, koralowy lub klasyczny czerwony. Najbardziej będą pasować ci lekkie, zwiewne, dziewczęce kreacje oraz kwiatowe wzory – jak na wiosnę przystało.
Typ urody lato
Letnie typy instynktownie kojarzą się z ciepłem, choć w rzeczywistości wcale tak nie jest. Typ lato występuje w wariantach jasny, zgaszony i chłodny. Często określa się go jako najbardziej słowiański. Jeśli najczęściej odpowiadałaś „b”, masz chłodny wariant urody – stonowany i przyćmiony. Kobiety w tym typie mają często mysie blond włosy, choć zdarzają się też ciemne blondy, platyna lub zimne brązy. Ich skóra najpierw opala się na czerwono. Po czasie odcień ten przeistacza się w brązowy lub barwę oliwkową.
Jeśli chodzi o makijaż, przede wszystkim postaw na podkreślenie swoich oczu. Najważniejsze dla ciebie będzie dopracowanie brwi i rzęs. Możesz używać czarnych, brązowych, a nawet fioletowych kredek do oczu. Na powieki nakładaj takie barwy jak beż, pudrowy róż, błękit, turkus, szarość lub mlecznobrązowy. Na usta możesz stosować pomadki i szminki w delikatnych odcieniach brzoskwini, różu, wiśni, a nawet bordo.
Odmiany typu lato
Lato dzieli się jeszcze na trzy dokładniejsze odmiany – chłodne, jasne i zgaszone. Wszystkie „letnie” panie powinny jednak raczej unikać czerni w swojej garderobie. Chłodne lato będzie świetnie wyglądać w kolorze pistacjowym, różowym, fioletowym, beżowym lub szarości.
Z kolei do jasnego lata pasuje błękit, mięta, lawenda, écru, ale też intensywniejsze kolory – koral i malina. Jeśli jesteś raczej przygaszonym latem, postaw na subtelne, zimne barwy: szarość, blady róż, błękit, ewentualnie ciemny granat. Unikaj jaskrawo kolorowych ubrań.
Typ urody jesień
Jesień to charakterystyczny, ciepły typ, który najłatwiej rozpoznać. Jesienne panie często mają piegi, miedziane włosy, a cerę jasną lub śniadą i ciepłą. Do tego typu zalicza się czasem cera oliwkowa, ale też bardzo blada, porcelanowa. Jeśli jesteś jesienią, możliwe, że często ulegasz w słońcu poparzeniom i ciężko ci opalić się na brązowo. Twoja skóra wymaga specjalnej troski.
Włosy u takich kobiet zawsze mają rudawe odcienie. Mogą być one jasne, klasycznie rude lub ciemnobrązowe, najczęściej z ciepłymi refleksami. Twoje oczy są prawdopodobnie zielone, brązowe, oliwkowe lub piwne. Taka aparycja pięknie będzie się prezentować w typowo jesiennych kolorach – na twarzy i ciele.
Z pewnością pasują ci ziemiste kolory: rdzawy, zielony i brązowy. Uwypuklij piękno swoich oczu złotem, oliwką i miedzią. Do rzęs możesz użyć brązowego tuszu. Nie zakrywaj niepotrzebnie swoich piegów grubą warstwą podkładu! Wybierz krem z filtrem UV, aby chronić twoją cerę przed promieniami słońca. Usta pomaluj na czerwono, pomarańczowo, bordowo lub brązowo.
Ciepła uroda wydobywa swoje naturalne piękno ubraniami o podobnym zabarwieniu. Wszystkie jesienne kolory z pewnością będą ci pasować. Noś brązy, zielenie, czerwień, ciepłe beże, khaki, złoto, odcienie karmelowe, musztardowe, rdzawe i oliwkowe. Będziesz pięknie wyglądać w intensywnej, butelkowej zieleni lub ceglastej pomarańczy.
Typ urody zima
Typowo zimne odmiany kolorystyczne prawdopodobnie należą właśnie do tej kategorii. Rodzaje karnacji mogą być w tym przypadku bardzo różne – od bardzo jasnej, porcelanowej, po ciemny, południowy typ. Do tej kategorii zalicza się też oliwkowa cera. Włosy tych pań są ciemnobrązowe, kruczoczarne, a nawet wpadające w odcienie fioletu i grafitu, a oczy intensywnie niebieskie, zielone lub brązowe.
Twój wyrazisty kolor oczu podkreślą kolory srebrzyste, szare i granatowe. Odważ się na gruby, ciemny eyeliner i nasycone kolory szminek. Na ustach możesz używać intensywnej czerwonej szminki, fioletu, bordo i różu. Unikaj stosowania na twarz złotych rozjaśniaczy, ciepłych bronzerów i beży.
Jeśli chodzi o ubrania – tu również idealne będą kontrastowe, intensywne kolory. Eksperymentuj z czystą bielą, czernią, śliwkowym fioletem, ciemnym granatem, bordowym, grafitem. Najlepsze dla ciebie dodatki będą te w kolorze srebrnym i innych chłodnych tonacjach. Zima nie wygląda zbyt dobrze w ciepłych, ziemistych barwach jesiennych.
Sprawdź, jak określić swój typ urody i odcień cery
Czy nadal zastanawiasz się: jakim jestem typem urody? Ciepłym czy zimnym niczym królewna Śnieżka? Jak rozpoznać, że to właśnie oliwkowa karnacja? Odpowiedź na to pytanie nie zawsze jest prosta i oczywista. Jeśli powyższy test i opis wariantów urody wprowadził cię tylko w jeszcze większą niepewność, nie przejmuj się.
Jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić kolor twojej cery. Aby się o tym przekonać, będzie ci potrzebne lusterko i naturalne, dzienne światło.
Wybierz jedną z trzech metod na określenie odcienia swojej skóry.
- Popatrz na swoje żyłki na nadgarstkach. Niebieskie oznaczają karnację zimną, natomiast zielonkawe – ciepłą.
- Obejrzyj się najpierw w srebrnej, a następnie złotej biżuterii. Zaufaj własnej intuicji. W której wyglądasz lepiej? Srebrna lepiej pasuje do typów chłodnych, a złota dla cieplejszych.
- Przyjrzyj się swojej twarzy i sprawdź, w jaki wpada odcień. Możesz użyć białej kartki papieru dla lepszego porównania. Zaróżowiona cera oznacza chłodny wariant urody. Żółte i beżowe tonacje wskazują na typ ciepły.
Kolorystyczne typy urody – ciepły czy zimny?
Każda z powyższych 4 kategorii dzieli się na jeszcze więcej rodzajów. Eksperci kosmetolodzy wyróżniają odmiany:
- ciepłe: ciepła wiosna i ciepła jesień,
- zimne: chłodne lato i chłodna zima,
- jasne: jasna wiosna i jasne lato,
- głębokie lub ciemne: ciemna jesień i ciemna zima,
- tzw. czyste: czysta wiosna i czysta zima,
- przygaszone: przygaszone lato i przygaszona jesień.
Ten dokładniejszy podział typów kolorystycznych jest bardziej skomplikowany niż podstawowe pory roku. Jeśli cię zaciekawił, konieczna będzie dokładniejsza analiza i dłuższa lektura. Być może zainteresują cię książki napisane na ten temat. Popularnym wydaniem poruszającym ten temat jest Color Me Beautiful’s Looking Your Best.
Pory roku to niejedyne typy urody. Niektórzy eksperci porównują różne rodzaje kobiecego piękna do pięciu żywiołów: wody, drewna, ognia, ziemi i metalu. Istnieją też poradniki, które doradzają w kwestii kontrastów w ubiorze. Teoretycznie powinien być on dopasowany do kontrastu pomiędzy cerą a włosami i oczami. Podobne odcienie oznaczają paletę stonowaną i subtelną. Natomiast kombinacja jasnej karnacji z ciemnymi włosami wskazuje na silne i wyraziste, kontrastujące ze sobą kolory.
W kwestii wyboru palety kolorystycznej dla siebie możesz zastosować też inne zasady – na przykład psychologię kolorów. Możesz bawić się barwami, dopasowując je do swojego nastroju lub charakteru. Różne kolory i ich kombinacje będą inaczej wpływać na ciebie, jak i na osoby w twoim otoczeniu. Eksperymentuj niezależnie od swojego typu urody.
Pamiętaj, że warianty urody i analogiczne do nich pory roku są tylko wskazówką. Jeśli masz inne preferencje lub spostrzeżenia na temat swojego ciała, kieruj się swoją intuicją. Moda powinna być zabawą – noś to, w czym czujesz się dobrze. Nie przejmuj się, jeżeli nie potrafisz określić, jaki masz typ urody. Nie sposób podzielić wszystkich ludzi świata na 4 kategorie. Być może twój wygląd jest całkowicie unikalny. W takim przypadku żadne zasady cię nie ograniczają.