Wyjątkowość pereł tkwi już w samej ich naturze. Powstają jako dzieło przypadku dzięki żywym stworzeniom wewnątrz ich muszli. W zasadzie nie wymagają obróbki, przyjmując naturalnie okrągły kształt. Taki skarb jest praktycznie gotowy, by pokazać światu. Trudno się więc dziwić, że najstarsze legendy próbujące wyjaśnić pojawianie się pereł w tak niepozornym dla nich miejscu określały je jako „łzy aniołów”. O perłach naturalnych, hodowlanych oraz naszyjnikach z tych niezwykłych wytworów małży przeczytasz w naszym artykule!
Prestiżowa biżuteria z prawdziwych pereł czy osiągalny dodatek?
Nie bez powodu perły mogą kojarzyć się z biżuterią zarezerwowaną dla klas wyższych. Trudność, z jaką zdobywało się perły, odbijała się w dużym stopniu na ich cenie. Przez wiele stuleci były one towarem ekskluzywnym. Perły hodowlane w dzisiejszych czasach mogą być własnością ludzi nie tylko elit. Ceny są jednak niezwykle zróżnicowane. Z czego to wynika?
Perły – cena
W zależności od rodzaju, rozmiaru, koloru i połysku, a także wielu innych kryteriów cena pereł waha się od kilkudziesięciu złotych do wielu tysięcy. Warto też zauważyć, że niewielu klientów jest zainteresowanych kupnem samych pereł. Głównym obiektem zainteresowania jest wykonana z nich biżuteria. Do ceny samej perły trzeba więc doliczyć oczekiwany koszt za jakość i ilość materiału do oprawienia (najczęściej metalu szlachetnego).
Perły i wielowiekowa historia wykonywanych z nich ozdób
Biżuterię z pereł uważa się za jedną z najstarszych na świecie. Ozdoby, które odnaleziono, są datowanej na wiele tysięcy lat (nawet 5000!). Były spotykane w wielu regionach świata, co świadczy o powszechnym, naturalnym zachwycie, jaki wywoływały w ludziach te organiczne kamienie. Podobno Kleopatra, chcąc umniejszyć wszystkie starania Marka Aureliusza o jej względy, postanowiła zaprezentować mu najdroższe z możliwych dań. Ku jego zaskoczeniu królowa Egiptu rozpuściła gigantyczną perłę w pucharze octu, po czym wypiła go, powodując szok obecnych gości. Historia ta ukazuje jak powszechnie znanym i cenionym materiałem była perła, nawet w zamierzchłych czasach.
Duży wybór malutkich obiektów – biżuteria z perłą
Czym jest prawdziwa perła? Niektórzy rezerwują to miano dla konkretnej grupy wodnych skarbów. Rzecz jasna, łatwo jest odrzucić z tej klasyfikacji perły całkowicie sztuczne. To wytwory ludzkiej techniki z masy perłowej lub jej zamienników. Taka forma z pewnością niesie za sobą kilka zalet, jednak brak autentyczności i naturalności odbija się na braku prestiżu i komfortu noszenia. Co jednak z perłami hodowlanymi? Powstają one w kontrolowanych przez człowieka warunkach, nastawionych na produkcję ilościową i zysk. Nie ma więc efektu przypadkowości. Trzeba jednak powiedzieć, że perły faktycznie naturalne, odłowione z natury i odebrane morzu są zdecydowaną rzadkością.
Perły i ich wcielenia w formie ozdób
Biżuteria zawierająca perły wyróżnia się w sposób bardzo zauważalny. Ponadczasowość prostych wzorów białych pereł sprawia, że na rynku dostępna jest niezliczona ilość jubilerskich dzieł. Z pewnością najbardziej spopularyzowaną formą biżuterii z perłami jest naszyjnik. Moda na tę ozdobę z ubiegłych dziesięcioleci regularnie powraca i zaznacza swoją obecność w aktualnych trendach. Naszyjnik z pereł jest zazwyczaj prosty w swojej konstrukcji i różni się od większości podobnych ozdób swoją jednolitą strukturą. Nieczęsto dodaje się do niego zawieszki czy wisiorki. To po prostu klasa sama w sobie.
Niezawodna biel, niestandardowa czerń oraz wszystkie kolory tęczy – różnorodność pereł
Materiał pożądany również przez jubilerów nie zawsze jest biały. Biel to oczywiście najpopularniejsza kolorystyka pereł. Jest uniwersalna i łatwo ją dopasować do konkretnej biżuterii. Jednak kolory pereł potrafią zaskakiwać. Istnieje wiele ich odcieni, np.:
- stonowane srebro;
- wyraźna, szmaragdowa zieleń.
- czerń.
Duże (jeśli nie największe) wrażenie robią perły w kolorze czarnym. Występują bardzo rzadko w naturze, dlatego ich wartość jest znacznie wyższa od innych wytworów małży. Sposób ich wykorzystania także się wyróżnia. W obliczu niedostatku tego luksusowego materiału biżuteria z czarnych pereł często zawiera tylko jedną z nich, która jest znakomicie wyeksponowana.
Zastąpić perły naturalne, czyli oszustwo lub alternatywa
W przypadku wszystkich organicznych, odzwierzęcych produktów można spotkać zamienniki. Nie inaczej jest ze „łzami aniołów”. Niektóre rozwiązania zakładają pozyskanie naturalnej masy perłowej, by mechanicznie uformować z nich końcowy twór lub pokryć nią kule z innych materiałów. Czasem zamiennikami są powlekane kryształy lub kamienie. Nie brakuje jednak również alternatyw słabych jakościowo. Na rynku roi się od pereł z tworzywa sztucznego, nie zawsze trwałych. Często nawet kiepsko imitują one swój naturalny odpowiednik. Decydujesz się na perłową biżuterię? Dokładnie sprawdź, jak i z czego została wykonana.
Perły nie są wieczne i musisz o tym pamiętać
Ze względu na organiczność masy perłowej nie będzie ona tak trwała, jak kamienie szlachetne i metale. Oczywiście, perły nie rozsypują się w ciągu kilku miesięcy od zakupu i mało prawdopodobne jest, że ulegną poważnym uszkodzeniom za życia osoby, która je kupiła. Jednak prędzej czy później ozdoba ulegnie degradacji. Z upływem czasu pojawiają się:
- matowienie;
- żółknięcie;
- ubytki w strukturze.
Końcowy etap to niestety całkowite rozpadnięcie się perły. Szukasz ozdoby, która ma przechodzić z pokolenia na pokolenie? Biżuteria perłowa może nie być najlepszym pomysłem. Co prawda nie powinna rozpaść się przez wiele lat, jednak z biegiem czasu będzie wyglądała coraz gorzej.
Stylizacja z perłami – nie zawsze klasyczna
Czasy, w których perłowe naszyjniki wypadało nosić tylko do starannie przemyślanych kreacji, przeminęły bezpowrotnie. Teraz panie mają o wiele większą swobodę w doborze stroju do tego rodzaju biżuterii. Zakres biżuteryjnych produktów z perłami szeroko się rozszerzył, dzięki czemu każdy potencjalny klient ma duży zakres wyboru i łatwy dostęp do naszyjników z pereł naturalnych i sztucznych. Poza tym, perły świetnie sprawdzą się:
- w casualowych stylizacjach;
- przy letnich sukienkach;
- do kwiecistych wzorów;
- przy jasnych, stonowanych barwach (jak np. biel i beż).
Doskonale odnajdą się także tam, gdzie zawsze pasowały, czyli wśród eleganckich kreacji wieczorowych.
Nieprzemijalne, uniwersalne piękno pereł prawdopodobnie jeszcze przez wiele stuleci będzie przyciągać wzrok. Perłowe ozdoby to niewątpliwy klasyk wśród biżuterii, który zostanie doceniony niezależnie od miejsca i okoliczności. Odebrane wodzie i małżom perły w rękach człowieka otrzymują nowe życie i nadają szyku osobie, które je nosi.