Aby lepiej zrozumieć zjawisko, warto bliżej przyjrzeć się temu, jakie kanony piękna można było obserwować we wcześniejszych latach. Co to jest kanon piękna? Jak zmieniał się kanon piękna kobiecego na przestrzeni lat? Na te i wiele innych pytań związanych z tematem znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.
To może być fascynująca podróż do świata piękna i niedoścignionych ideałów. Warto jednak cały czas mieć na uwadze, że każdy z nas jest inny i na swój sposób piękny i najważniejsze jest życie w zgodzie ze samym sobą.
Co to jest kanon piękna?
Kanon to pewien zbiór obowiązujących wzorców w danym czasie. To określenie bardzo często wiąże się z pięknem. Kanon piękna oznacza zatem zestaw pewnych cech fizycznych, które były pożądane w danej epoce czy w ciągu kilkunastu lat. Kanony piękna zmieniały się w zależności od wielu czynników, m.in.: stylu życia, kultury, świadomości i aktualnej świadomości społeczeństwa.
Kanon kobiecego piękna
Zdecydowanie warto przyjrzeć się temu, jak zmieniał się kanon piękna kobiecego na przestrzeni różnych epok. Nie da się ukryć, że ten ideał w dawnych czasach znacznie różni się od tego, który jest obecnie na czasie.
Kanony piękna w zależności od epoki:
- starożytność – w tych czasach najważniejsza była muskulatura i idealne proporcje ciała. Szczególną uwagę zwracali na to artyści, a ich dzieła obrazowały osoby wpisujące się w ten schemat. Nie da się dokładnie opisać jednego, powszechnie obowiązującego kanonu piękna, gdyż niektóre elementy uwarunkowane były konkretną kulturą;
- średniowiecze – w tym czasie za piękną kobietę uznawana była osoba o jasnej cerze i szczupła. W dziełach wielkich artystów raczej nie było mowy o nagości, postacie okryte były szatami;
- renesans – to czas, w którym nagość stała się sztuką, czymś zupełnie normalnym i estetycznym, jednak kobiety wciąż noszą ogromne i ciężkie suknie, które są symbolem elegancji.
To jedynie przykłady tego, jak zmieniało się postrzeganie piękna i ludzkiego ciała na przestrzeni wieków. Nie da się ukryć, że zainteresowanie ciałem człowieka w kontekście sztuki było widoczne właściwie od zawsze. Czas przyjrzeć się bliżej temu, jakie kanony piękna obowiązywały na przełomie XX i XXI wieku.
Jak zmieniał się kanon i ideał piękna na przestrzeni wieków?
Należy podkreślić, że każda kobieta jest piękna i nie ma potrzeby dostosowywania się do kultywowanych aktualnie ideałów kobiecego piękna. Oczywiście, jeśli masz ochotę i chcesz zadbać o swoje zdrowie, możesz udać się na siłownię, dbać o dietę i cieszyć się dobrą kondycją fizyczną.
Efektem takich działań z pewnością będzie wymarzona sylwetka, piękna zdrowa cera, zadbane włosy i paznokcie. Jednak korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej i operacji plastycznych bez zachowania zdrowego rozsądku, nie zagwarantuje ci szczęścia i nie wpłynie pozytywnie na poczucie własnej wartości.
Dążenie do ideałów może być zatem zgubne. Zdecydowanie warto o tym pamiętać, szczególnie rozważając bieżące kanony piękna kobiecego.
Kanony piękna na przełomie XIX i XX wieku
To czas, kiedy najbardziej pożądanymi cechami fizycznymi u kobiet była bardzo wąska talia i dosyć duży biust. Kobiety często nosiły specjalne gorsety, aby uzyskać wymarzoną talię osy. Warto jednak wspomnieć o tym, że mogło to później negatywnie wpływać na ich zdrowie. Ideałem piękna w tamtym czasie była tzw. figura klepsydry.
Kanony piękna w latach 20.
Był to wyjątkowy czas, w którym zupełnie zmieniło się postrzeganie kobiecej sylwetki. Pożądana stała się nieco bardziej chłopięca figura. Kobiety chciały być szczupłe z małym biustem. Na ten trend bardzo duży wpływ miało środowisko projektantów mody. Kreacje nie podkreślały krągłości, a wręcz je ukrywały.
Kanony piękna w latach 30.
Nie od dziś wiadomo, że moda wraca jak bumerang co kilkadziesiąt lat. Tak samo było w tym przypadku, ponieważ lata 30. to wielki powrót figury klepsydry i kobiecych i pełniejszych kształtów. Jednak w tym przypadku kobietom zależało nie tylko na talii osy, dużym biuście, ale także na szerokich biodrach i udach.
Kanony piękna w latach 40.
Te lata to ponownie powrót nieco chłopięcej sylwetki. Kobieta miała być delikatna i wysportowana. Ideałem były szerokie ramiona, wcięcie w talii, szerokie biodra i szczupłe nogi.
Kanony piękna w latach 50.
Słynne lata 50. to powrót kształtów klepsydry. Szczupłe nogi, szerokie biodra, wąska talia, duże piersi to charakterystyczne cechy przypisywane w tamtym czasie kobiecie idealnej. Prawdziwym symbolem kobiecego piękna w tamtych czasach była m.in. Marilyn Monroe.
Kanony piękna w latach 60.
Ponowny powrót szczupłej sylwetki, bez wyraźnie zaznaczonych kobiecych kształtów. Charakterystyczne dla tych czasów były bardzo długie i szczupłe nogi.
Kanony piękna w latach 70. i 80.
Nadal królują wówczas szczupłe sylwetki, jednak najbardziej cenione były te wysportowane. Zdecydowanie wzrosło zainteresowanie aktywnością fizyczną i szeroko pojętym sportem.
Kanony piękna w latach 90.
To interesujący czas, w którym ideałem piękna stały się bardzo szczupłe kobiety o bladej cerze. Za ikonę tego okresu dla wielu kobiet uchodziła Kate Moss. Warto jednak podkreślić, że dążenie do takiego ideału było bardzo niebezpieczne dla zdrowia i wiązało się m.in. z nierozsądnymi głodówkami.
Kanony piękna w XXI wieku – jak zmieniło się postrzeganie kobiecej urody?
Jaki ideał piękna reprezentowany jest w obecnych czasach? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia obecnie panuje moda na aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i po prostu zdrowy styl życia.
Co za tym idzie, pożądanym typem sylwetki jest figura klepsydry, smukłe i delikatnie umięśnione ciało. Jednak to tylko jedna strona medalu. Dzisiejszy świat jest bardzo różnorodny, coraz częściej promowana jest także figura plus size. Wniosek jest jeden.
Każdy z nas jest wystarczająco dobry i jedyny w swoim rodzaju – nie ma jednego ideału, do którego należy dążyć. Warto skupić się na własnym zdrowiu i budowaniu poczucia własnej wartości oraz pewności siebie, która nie będzie zależała ani od wyglądu zewnętrznego, ani od opinii innych ludzi.
Piękno jest pojęciem względnym i tak naprawdę dla każdego z nas może oznaczać coś zupełnie innego. Kanony piękna ludzkiego zmieniały się na przestrzeni wieków, jednak widać, że moda na określoną sylwetkę często powracała. Na szczęście w obecnych czasach jest miejsce dla każdego i nie trzeba dążyć do sztucznych wzorców, choć nadal nie każdy ma tego świadomość.