Wiele kobiet wciąż kojarzy gorset wiązany tylko z XIX-wiecznym „narzędziem tortur”. Panie często zapominają o gorsetach do sukienki lub o tym, jak seksowny gorset może być. Gorsety damskie, jak wszystkie inne części garderoby, zmieniały się na przestrzeni lat. Popularność zaczęły zdobywać już w XIV wieku, jednak ich najbardziej skomplikowana forma to przełom XIX i XX wieku. Czy obecnie ewoluowały tak, aby warto było je polecić? Sprawdź, czy gorset to odpowiedni wybór dla ciebie. Przeczytaj!

Gorsety umarły po to, by urodzić się jeszcze piękniejsze

Ostatnie z gorsetów, czyli te z początku XX wieku, kobiety doceniały, ale taki ubiór był zdecydowanie niezalecany przez lekarzy. Z niebezpiecznymi gorsetami zerwano dopiero wraz z falą emancypacji po pierwszej wojnie światowej. W międzywojniu ten element damskiego ubioru został zastąpiony biustonoszem. Gorset był znów w modzie dopiero w latach 80. za sprawą Madonny.

Różne gorsety dla różnych pań

Wśród opisywanych przez nas części garderoby wyróżniamy:

  • gorsety tradycyjne;
  • gorsety overbust. 

Gorset overbust to taki, który nie tylko modeluje talię, lecz również podnosi biust. Zaleca się go przede wszystkim kobietom z dużym biustem, których kręgosłupy wymagają odciążenia. Wśród nich wyróżnia się też gorset push-up. Można kupić również gorsety waspie. Modelują talię, ale nie są dobrą opcją dla pań, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej.

Jakie jeszcze rodzaje gorsetów można kupić?

Gorsetu longline, czyli takiego, który spłaszcza brzuch, nie powinny z kolei wybierać panie niskie lub z krótkim tułowiem. Ciekawym rozwiązaniem jest body gorset. Obecnie na rynku możesz znaleźć też gorsety wbudowane w sukienki, gorsetowe kamizelki lub spódnice. Oczywiście, dostępne będą także gorsety zewnętrzne. Najczęściej są wykorzystywane w strojach ludowych lub w modzie gotyckiej.

Praktyczne zastosowanie pozornie niepraktycznego gorsetu

Jaką funkcję może pełnić taki typ bielizny? Przede wszystkim, pozwala wymodelować sylwetkę. Może ją wyszczuplić, zamaskować niedoskonałości i optycznie odebrać nawet kilka kilogramów. Dlatego właśnie gorsety damskie wieczorowe cieszą się dużą popularnością. Co ciekawe, niegdyś gorset nosili także panowie. Używali go do kształtowania sylwetki i do ćwiczeń.

Gorset i jego zastosowanie nie tylko w modzie

Faktem jest, że gorsety naprawdę dobrze odciążają kręgosłup i wzmacniają mięśnie brzucha. Współczesna medycyna również wykorzystuje gorsety. Są one stosowane w ortopedii, aby hamować wady kręgosłupa (dzieje się to dzięki wzmocnieniu i stabilizacji kręgosłupa i lepszemu rozłożeniu sił, które na niego działają). Gorsety ortopedyczne są noszone przez dzieci i młodzież oraz osoby w każdym wieku w trakcie rehabilitacji.

Jak dobrać idealny gorset?

Wbrew pozorom nie jest to proste. Współczesny rynek obfituje w ogromną różnorodność gorsetów. To z jednej strony ogromny komfort wyboru, jednak z drugiej jest to również utrudnieniem. Każda osoba dotychczas niezbyt dobrze zorientowana na rynku gorsetów, czuje się zagubiona. Postaramy się pomóc i podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu gorsetu.

Zobacz też:
Eleganckie zegarki dla kobiet

Zastanów się, czy chcesz gorset over”, czy under”

Gorset, jak każda inna część garderoby, musi być w odpowiednim rozmiarze. Często problem z doborem odpowiedniego mają kobiety z rozmiarem plus size, osoby niskie lub ze zbyt krótką talią. Wyróżnia się gorsety noszone pod biustem (underbust) lub zakładane na biust (overbust). Gorsety over najlepiej leżą na paniach, u których różnica obwodu między talią a biustem wynosi 15-23 centymetry.

Gorset długi czy krótki?

Ponadto, można wyróżnić gorsety długie i krótkie. Dłuższe fasony są kierowane do wyższych kobiet, choć często pasują również na panie powyżej 165 cm. Są one także zalecane osobom z rozmiarem XL lub większym – lepiej pomogą ukryć nadmiarowe kilogramy. Co ważne, zarówno gorset overbust, jak i underbust pasują do małego i dużego biustu. Ważne jest tylko odpowiednie dobranie rozmiaru.

Jak nosić gorset? Najważniejsze rady

Przede wszystkim, noś taką bieliznę z rozsądkiem. Nieważne, czy wybierasz czarny gorset, czy biały gorset, zadbaj o to, aby był odpowiednio dobrany. Możesz go wprowadzić do swojej garderoby w dowolnym momencie życia, ale pamiętaj, by nie ściągać go zbyt mocno! Zbyt mocne ściśnięcie sprawi, że zaczniesz oddychać szczytowym torem, a wdech stanie się zbyt płytki.

Postaw na zdrowy rozsądek

XIX-wieczne wiązania gorsetów były przyczyną zaginania żeber i deformacji narządów wewnętrznych, co prowadziło do śmierci, wewnętrznych krwotoków czy niewydolności oddechowej. Współczesne gorsety nie grożą aż takimi konsekwencjami, ale mimo to pamiętaj o zdrowym rozsądku. Gorset możesz nosić jako bieliznę, element stroju erotycznego, jako część stroju wieczorowego lub po prostu wtedy, gdy chcesz się czuć piękna. Możesz go nakładać na luźne koszule lub sukienki albo pod olśniewające kreacje wieczorowe. Można go nosić do spódnic i do spodni.

Żadna z kobiet nie powinna się bać gorsetów. Nikt nie może dać sobie wmówić, że są niebezpiecznym dodatkiem lub zbytnią fanaberią. Jeśli będzie gorset będzie przez ciebie noszony z głową, okaże się trafionym uzupełnieniem wspaniałych stylizacji. Pamiętaj o odpowiednim rozmiarze, aby gorset był odpowiednio dopasowany, a przede wszystkim nie okazał się za ciasny. Krój także trzeba dobrze dobrać do sylwetki.Powiązane artykuły: