Operacje plastyczne są jednym z najbardziej inwazyjnych zabiegów, jakie możesz wykonać, by poprawić swój wygląd. Czasem jednak okazują się koniecznością. Oczywiście, nie oznacza to, że nie możesz zdecydować się na nie także tylko dla własnej wygody lub z powodu swojego poczucia estetyki. Musisz jednak liczyć się z tym, że proces rekonwalescencji jest naprawdę długi, a ból związany z całą procedurą będzie towarzyszył ci co najmniej przez kilka kolejnych tygodni. Czy operacjom plastycznym naprawdę należy się negatywna łatka, czy jednak mogą rozwiązywać prawdziwe problemy?
Operacje plastyczne twarzy to jedna z najstarszych dziedzin medycyny estetycznej
Nie ulega wątpliwości, że operacje plastyczne są jednym z najstarszych znanych sposobów poprawy wyglądu. Pierwszy zabieg został wykonany w XIX wieku. Przeprowadził go John Mettauer, a pacjentem był… on sam! Warto jednak zwrócić uwagę na to, że pierwsze próby przeprowadzania takich działań miały miejsce już w I w. n. e.
Najważniejsze dla rozwoju tej dziedziny okazały się czasy po I i II wojnie światowej, kiedy to wiele osób odniosło poważne rany. Próbowano więc zrekonstruować wygląd żołnierzy, dzięki czemu technologie związane z chirurgią plastyczną znacznie się rozwinęły.
Czy chirurgia plastyczna jest dostępna dla każdego?
Bezustanny rozwój technologii powoduje spadek cen operacji plastycznych. Na dodatek nie da się ukryć, że społeczeństwa wysoko rozwinięte cały czas się bogacą. To sprawia, że coraz więcej osób może pozwolić sobie na plastyczne operacje.
Statystyki pokazują, że zabiegi najchętniej wykonywane są w Ameryce Środkowej oraz Łacińskiej. Szczególnie często poddają się im mieszkańcy Meksyku oraz Brazylii. Według danych ISAPS tylko w 2016 roku wykonano 23 miliony zabiegów chirurgicznych i niechirurgicznych związanych z medycyną estetyczną. To naprawdę potężne liczby!
Operacje plastyczne a lekkomyślność pacjentów
Nie da się ukryć, że operacje twarzy, wykonywane zwykle pod pełną narkozą, są zawsze związane z pewnym ryzykiem powikłań. Lekarze zwracają uwagę na to, że jednym z największych problemów jest w tej kwestii lekkomyślność pacjentów. Ci często decydują się na operacje jedynie przez względy estetyczne, zapominając, że w trakcie zabiegu może grozić im niebezpieczeństwo.
Co więcej, często łączy się to z wybieraniem jak najtańszych klinik. Te z powodu niskich cen oferują niezbyt profesjonalną obsługę, kiepskiej jakości sprzęt oraz niezbyt higieniczne wykonanie zabiegu. Takie połączenie może skończyć się naprawdę źle! Dlatego pamiętaj, aby na operacje plastyczne decydować się w pełni świadomie.
Operacje plastyczne – jakie są najczęstsze powikłania?
To, jakie są możliwe powikłania, często zależy od tego, jakie dokładnie miejsce będzie poddawane zabiegowi. Dlatego na początku porozmawiaj ze swoim lekarzem o ewentualnym ryzyku oraz tym, czego możesz się spodziewać.
Można jednak wymienić trzy najpopularniejsze typy powikłań lub problemów, jakie mogą zdarzyć się po operacji plastycznej:
- dolegliwości skórne, takie jak martwica tkanki lub częściowy paraliż. Zwykle nie są zbyt poważne, ale mogą sprawić, że ponownie znajdziesz się na sali operacyjnej;
- groźne komplikacje, takie jak zakrzepica czy zakażenia, które mogą doprowadzić nawet do śmierci pacjenta;
- nieprzewidziane rezultaty, takie jak pojawienie się asymetrii czy blizn. Pamiętaj, że zwykle potrzeba nawet kilku lat, aby ciało po operacji przybrało właściwe kształty!
Zabieg korekcji ust – jakie są najpopularniejsze zabiegi?
Operacje plastyczne ust zaliczają się do tych najbardziej popularnych. W końcu pełne i soczyste usta są czymś obecnym we współczesnym kanonie urody i to właśnie do nich dąży wiele kobiet. Jednym z częściej wykonywanych zabiegów jest uniesienie górnej wargi poprzez skrócenie odległości pomiędzy ustami a nosem. Może to pomóc w wyrównaniu asymetrii, przy zachowaniu naturalnego wyglądu.
Należy jednak pamiętać, że plastyka tak wrażliwego miejsca, jakim są okolice warg, może nieść bardzo bolesną rekonwalescencję. Prawdopodobnie będziesz mieć po takim zabiegu problemy z jedzeniem i mówieniem. Zastanów się nad tym, nim operacja plastyczna ust zostanie zaplanowana.
Korekta i plastyka powiek u kobiet
Kobiety często decydują się też na poprawę wyglądu swoich powiek, zarówno górnych, jak i dolnych. Zabiegi te polegają na usunięciu nadmiaru skóry lub mięśnia, dzięki czemu oko optycznie powiększa się i staje się bardziej wyraźne. Są szczególnie często wykonywane przez osoby w dojrzałym wieku, u których doszło np. do opadania powieki.
Usunięcie zwiotczałej skóry sprawia, że pacjentka będzie wyglądać zdecydowanie młodziej przez wiele kolejnych lat. Weź jednak pod uwagę, że w takim przypadku będziesz musiał skontaktować się także z optykiem, który sprawdzi, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do zabiegu.
Operacje plastyczne dla mężczyzn – jakie wybierają panowie?
Badania wykonane w 2019 roku wykazały, że mężczyźni najczęściej poddają się zabiegowi liposukcji, czyli usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Popularne wśród panów są też redukcja piersi oraz abdominoplastyka, wykonywane w przypadku mężczyzn, którzy szybko schudli.
Pokazuje to, że mężczyźni częściej chcą wrócić do stanu sprzed otyłości, niż zmieniać coś diametralnie w swoim wyglądzie. Nie da się ukryć, że rozstępy albo zbyt mocno naciągnięta skóra mogą wpłynąć bardzo negatywnie na samoocenę. Z tego powodu w niektórych przypadkach warto zdecydować się na operacje plastyczne dla mężczyzn.
Operacje plastyczne to nie tylko estetyczny wymysł
Operacje plastyczne nie zawsze są wykonywane jedynie przez wzgląd na poprawę samooceny osoby, która chce się im poddać. W niektórych sytuacjach są konieczne z powodów zdrowotnych. Na przykład, jeśli masz krzywą przegrodę nosa, poddanie się korekcie nosa może pomóc ci w naprawieniu tego problemu. W efekcie będziesz mógł w końcu swobodnie oddychać!
Innym powodem, przez który może być wykonywany zabieg, mogą być… zbyt duże piersi, które obciążają kręgosłup, powodując problemy zdrowotne. Oczywiście to tylko dwa z naprawdę wielu przykładów, w których taki zabieg może okazać się koniecznością dla zdrowia.
Korekcja nosa, lifting twarzy, liposukcja, powiększanie biustu – zabiegi chirurgii plastycznej mogą pomóc pacjentom w przywróceniu pewności siebie
Nie ulega przy tym wątpliwości, że poprawa samooceny również może być niezmiernie istotna. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować swojego wyglądu, czasem po prostu lepszym sposobem może okazać się poddanie się zabiegowi. Na operacje plastyczne decydują się osoby np. po groźnych wypadkach, które zmieniły strukturę ich twarzy lub też po chorobach, takich jak na przykład nowotwór. Innym przykładem mogą być rekonstrukcje uzupełniające i niwelowanie deformacji. Takie zabiegi często przywracają pacjentom poczucie własnej wartości.
Nie należy zapominać, że zdrowie psychiczne jest nie mniej ważne od fizycznego. Jeśli operacja plastyczna to jedyny sposób na poprawę jakości życia, to warto się na nią zdecydować. W końcu to twoje ciało i tylko od ciebie zależy, jak bardzo chcesz w nie ingerować!
Ile kosztują operacje plastyczne?
Operacje plastyczne zwykle nie są refundowane. Oznacza to więc tyle, że prawdopodobnie będziesz musiał samodzielnie opłacić zarówno zabieg, leki, jak i czas, który spędzisz w klinice.
Często są to naprawdę bardzo drogie zabiegi. Zazwyczaj koszt wynosi od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nie jest jednak możliwe, aby dokonać wyceny bez szczegółowej znajomości przypadku. Najlepiej zrobisz, jeśli samodzielnie skontaktujesz się z wybraną przez siebie kliniką.
Operacjom plastycznym nie powinno towarzyszyć skąpstwo
Operacje plastyczne mogą być bardzo inwazyjnymi zabiegami. Dlatego, aby je wykonać, musisz wybrać prawdziwego profesjonalistę. Stawiaj tylko na sprawdzone kliniki. Pamiętaj, że tu chodzi o twoje ciało, które powinno posłużyć ci jeszcze przez długie lata.
Operacjom plastycznym powinny towarzyszyć rozsądne przygotowania. Rób wszystko, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych powikłań oraz czuć się komfortowo w trakcie całego procesu. Dlatego, nim wybierzesz swojego lekarza, sprawdź, jak wygląda sytuacja na rynku.