Chirurgia plastyczna jest niezwykle ważną dziedziną medycyny. Może wpłynąć na poprawę samopoczucia, wzrost pewności siebie i ogólnego zadowolenia z własnego wyglądu. Jednak bardzo często zabiegi chirurgii plastycznej pomagają także pacjentom wrócić do zdrowia po różnych wypadkach, których skutkiem były urazy, deformacje na ciele i inne nieprzyjemne dolegliwości.  Sprawdź, co warto wiedzieć o organizacji, jaką jest ISAPS.

ISAPS – Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej

ISAPS to International Society of Aesthetic Plastic Surgery, czyli Międzynarodowe Towarzystwo Estetycznej Chirurgii Plastycznej. Jest to znana na całym świecie instytucja, która zrzesza doświadczonych i profesjonalnych chirurgów plastycznych specjalizujących się w chirurgii rekonstrukcyjnej i estetycznej. Co więcej, osoby te pochodzą z całego świata. Instytucja ta powstała w 1970 roku. 

ISAPS – czym jest chirurgia plastyczna?

ISAPS – czym jest chirurgia plastyczna?

Wiesz już, że ISAPS to instytucja ceniona na całym świecie. Warto poświęcić kilka słów na temat tego, czym właściwie jest chirurgia plastyczna. To dziedzina medycyny, której popularność stale rośnie. Coraz więcejkobiet i mężczyzn korzysta z różnych zabiegów oferowanych w ramach tej właśnie specjalizacji. Chirurgia plastyczna kojarzy się głównie z zabiegami estetycznymi, dzięki którym dana osoba pragnie poprawić swój wygląd i zlikwidować kompleksy. Chirurgia plastyczna to jednak także zabiegi rekonstrukcyjne po wypadkach, leczenie blizn po oparzeniach czy leczenie wad wrodzonych. Jest to bardzo szeroka dziedzina, której głównym celem jest poprawa jakości i komfortu życia pacjenta. Wiele osób decyduje się na zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej nie tylko po to, aby poprawić swój wygląd, ale przede wszystkim w celu poprawy własnego stanu psychicznego, choć w niektórych przypadkach takie zmiany zewnętrzne nie przynoszą znaczących zmian w zakresie zdrowia psychicznego. Zdecydowanie warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą, który będzie w stanie pomóc w rozwiązaniu problemu. 

Jeśli chodzi o zakres chirurgii rekonstrukcyjnej, najbardziej popularnymi zabiegami są:

  • rekonstrukcje piersi;
  • leczenie oparzeń;
  • leczenie wad wrodzonych twarzy;
  • leczenie uszkodzeń, które powstały na skutek nowotworów.

Z kolei w przypadku chirurgii estetycznej, najczęściej wykonuje się takie zabiegi, jak:

  • powiększanie piersi;
  • liposukcja;
  • operacja nosa;
  • operacja powiek;
  • plastyka brzucha;
  • lifting twarzy.

To tylko kilka zabiegów, jakie możliwe są do wykonania przed doświadczonych chirurgów plastycznych. Nie da się ukryć, że chirurgia plastyczna to bardzo ważna dziedzina medycyny, dzięki której wiele osób odzyskuje zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak bardzo ważne jest, aby nie zapędzić się w dążeniu do ideału – wszytko powinno być robione z umiarem. To właśnie lekarz jest osobą, która oceni wstępnie stan psychiczny pacjenta i w razie wątpliwości, wyśle go na konsultację z psychologiem, jeszcze przed przystąpieniem do zabiegu. 

Zobacz też:
Chirurgia plastyczna – czym zajmuje się ta dziedzina medycyny? Historia, metody, ryzyko podczas zabiegów

ISAPS – cel działania instytucji

ISAPS – cel działania instytucji

Jaki jest cel działania ISAPS? Ta instytucja powstała przede wszystkim po to, aby stworzyć wyjątkowe miejsce do wymiany myśli i wiedzy dotyczącej rozwoju estetycznej chirurgii plastycznej. Zrzesza najlepszych chirurgów plastycznych, daje także możliwość kształcenia w zakresie nowych procedur, technik i systemów w chirurgii estetycznej i rekonstrukcyjnej. Jednym z wymagań ISAPS w stosunku do swoich członków jest to, aby utrzymywali oni cały czas aktywne członkostwo w krajowym stowarzyszeniu chirurgii plastycznej w kraju, w którym praktykują swoją działalność. Zastanawiasz się pewnie, w jaki sposób można stać się członkiem ISAPS? Aby w ogóle ubiegać się o członkostwo, osoba musi być sponsorowana przez dwóch aktywnych lub dożywotnich członków ISAPS. Ponadto wymagana jest przynajmniej siedmioletnia praktyka zawodowa po ukończeniu studiów medycznych. 

ISAPS – ważne wydarzenia organizowane przez tę instytucję

ISAPS jest również organizatorem wielu wydarzeń, które są niezwykle cenione w tej branży. Co roku sponsoruje i wspiera wiele spotkań naukowych organizowanych w różnych zakątkach świata. Inicjatywy te skupiają się głównie na szerzeniu najnowszych informacji, badań i postępów technologicznych w dziedzinie chirurgii plastycznej. ISAPS jest wydawcą biuletynu, który pojawia się co cztery miesiące, natomiast co dwa miesiące wydaje indeksowane czasopismo naukowe o nazwie „Aesthetic Plastic Surgery”.

Polacy na konferencji ISAPS w Stambule

W dniach 20–22 września 2022 roku w Stambule miał miejsce 26. Światowy Kongres ISAPS. Uczestniczyło w nim ponad 2000 chirurgów plastyków z ponad 100 krajów. Na miejscu zjawiła się także reprezentacja lekarzy z Polski. Podczas wydarzenia lekarze z całego świata mieli możliwość wymiany kontaktów i doświadczeń, uczestnictwa w sympozjach i spotkaniach biznesowych. Zapowiedziano już kolejny kongres, który ma się odbyć za rok w Atenach.

Chirurgia plastyczna to dziedzina medycyny, która bardzo szybko się rozwija, a popyt na zabiegi plastyczne stale rośnie. ISAPS z kolei jest bardzo ważną instytucją, która zrzesza świetnych chirurgów plastycznych, znających się na swojej pracy. ISAPS to instytucja, która stawia wiedzę i doświadczenia na pierwszym miejscu, dzięki czemu jest ceniona na całym świecie.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022