Dowiedz się, kiedy mówimy o oparzeniu i jakie jego rodzaje oraz stopnie się określa. Poznaj sposoby na to, aby złagodzić blizny po oparzeniu.

Blizny po oparzeniu – kiedy powstają?

Można rozróżnić kilka rodzajów oparzeń, dzielonych ze względu na rozległość, czynnik, który je spowodował i stopień uszkodzeń. Odpowiednia identyfikacja oparzenia pomoże w szybki sposób zareagować i przyspieszyć gojenie skóry. 

Najczęstsze źródła oparzeń to:

 • wysoka temperatura – może to być gorąca woda, ogień, żelazko lub inne sprzęty, które ją generują;
 • silne substancje chemiczne – standardowo człowiek nie ma, a przynajmniej nie powinien mieć, do nich dostępu w domowych warunkach. Do tego typu czynników oparzeń zaliczyć można silnie żrące detergenty, kwasy, zasady;
 • porażenie prądem – także generuje oparzenie skóry;
 • nadmierna ekspozycja na słońce – wywołuje nieprzyjemny dyskomfort, którego skutkiem będą symptomy oparzenia.

Rodzaje oparzeń – czy wszystkie powodują bliznę po oparzeniu?

Można rozróżnić kilka rodzajów oparzeń. Niektóre pozostawiają tylko przebarwienia, inne – całkiem poważne blizny.

Oparzenie I stopnia

Najłagodniejsze z oparzeń. Tyczy się przede wszystkim naskórka, nie działa na tkanki głębiej położone. Objawia się silnym zaczerwienieniem, czasami pieczeniem. Może pojawić się obrzęk. Co najważniejsze, nie powoduje powstawania blizny po oparzeniu. Skóra potrzebuje kilku dni, czasem tygodni na regenerację i może się złuszczać. Promieniowanie słoneczne najczęściej jest przyczyną oparzenia I stopnia.

Zobacz też:
Modelowanie nosa nićmi – korekta nosa bez operacji

Oparzenie II stopnia

Przyjmuje wszystkie cechy oparzenia I stopnia. Można dodatkowo, ze względu na głębokość oparzenia, podzielić je na dwie kategorie – płytkie i głębokie. W jego przypadku zwykle pojawia się przebarwienie po oparzeniu, czasami też blizna.

Płytkie obejmuje oczywiście naskórek, ale także skórę właściwą. Na szczęście nie na całej głębokości. Dociera tylko do jej części. Skóra jest silnie zaczerwieniona, a na jej powierzchni pojawiają się pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Proces całkowitego gojenia to ok. 2 tygodnie.

Oparzenia głębokie są już poważniejsze. Dotykają całej skóry właściwej, niszcząc jej strukturę. Co ciekawe, w tym przypadku ból nie jest tak silny, ponieważ naruszone zostają naczynia nerwowe. Poparzony fragment wymaga regeneracji przez okres ok. 3 tygodni. 

Oparzenie III stopnia

To poważny stan, wymagający leczenia chirurgicznego. Dochodzi do zwyrodnień sięgających aż do tkanki podskórnej. Na powierzchni skóry wytwarza się martwy fragment, który w konsekwencji przeistacza się w żółtawy strup. Z niego powstaje blizna po oparzeniu.

Oparzenie IV stopnia

W domowych warunkach ten typ oparzenia nie jest częsty. To najgorsza postać, powodująca zwęglenie tkanki. Życie człowieka jest zagrożone. Jego wewnętrzne narządy przestają być chronione, są widoczne. Częściej niż blizny po oparzeniu pozostają ślady po przeszczepach ratujących życie.

Pierwsza pomoc w przypadku oparzenia

Czy zawsze należy udać się do lekarza w przypadku oparzenia? W przypadku oparzeń I stopnia nie ma takiej konieczności – zmieniony obszar skóry możesz polać chłodną wodą. Pamiętaj, aby nie smarować go tłustymi kremami oraz nie zaklejać plastrem. 

Sytuacja zmienia się przy głębszych oparzeniach. Wiele z nich może dawać ogólnoustrojowe objawy. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli doszło do ingerencji silnej substancji chemicznej. Bezapelacyjnie musisz udać się do szpitala, jeśli tyczy się to obszaru dróg oddechowych, a także jamy ustnej. 

Zobacz też:
Fotoodmładzanie – sposób na młody wygląd skóry!

Blizna po oparzeniu – czy zawsze taka sama?

Na to, z jakim rodzajem blizny po oparzeniu będziesz mieć do czynienia, wpływa głębokość uszkodzenia. Te bardziej rozległe i poważniejsze mogą okazać się trudne do usunięcia. Blizny po oparzeniu II stopnia są stosunkowo płytkie i łatwiej nad nimi pracować. 

Na końcowy wygląd blizny ma też wpływ kilka indywidualnych czynników. Są to:

 • predyspozycje genetyczne;
 • miejsce blizny po oparzeniu;
 • wiek;
 • przebieg procesu gojenia.

Przebarwienia po oparzeniu

Nie każdy kontakt z potencjalną substancją zagrażającą zakończy się blizną. W przypadku oparzeń II stopnia, o płytkim charakterze możemy mówić głównie o przebarwieniach po oparzeniu. Z pomocą lekarza specjalisty oraz doświadczonego kosmetologa można spróbować zminimalizować ich widoczność. Oczywiście, proces ten można rozpocząć po całkowitym zagojeniu. 

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu 

Czasami wszystko dzieje się tak szybko, że nie mamy czasu na pójście do specjalisty. W takiej sytuacji sprawdzą się domowe sposoby na blizny po oparzeniu. Należy pamiętać, aby stosować je po wygojeniu rany.

Do domowych metod stosowanych na blizny po oparzeniu zalicza się:

 • krem na blizny po oparzeniu – jest kosmetykiem lub lekiem, po który można sięgnąć w warunkach domowych. Pamiętaj jednak, że jego celem nie jest usunięcie blizny po oparzeniu. Systematyczne stosowanie może w wyraźny sposób zmniejszyć jej widoczność, a także spowodować, że tkanka będzie bardziej miękka. Istnieje kilka wybranych składników, na których bazują kremy na blizny po oparzeniu. Przede wszystkim jest nim wyciąg z cebuli. Pobudza on procesy w skórze odpowiadające za gojenie, zapobiega nieestetycznym przerostom. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwbakteryjne;
 • maść na blizny po oparzeniu – zbliżone do kremów substancje, które jednak są bezwodne. Idealnie sprawdzą się na przykład zimą. W maściach na blizny po oparzeniu, oprócz wyciągu z cebuli, można znaleźć także łagodzącą alantoinę, heparynę oraz inne roślinne ekstrakty, a także oleje m.in. z dzikiej róży;
 • opatrunki uciskowe – mają przyspieszyć gojenie;
 • silikonowe plastry.
Zobacz też:
Laser frakcyjny – nowoczesna technologia, która wygładzi zmarszczki i usunie blizny

Zabiegi w gabinecie kosmetycznym a blizna po oparzeniu

Obecne kosmetologia i medycyna estetyczna oferują szereg rozwiązań, które mają za zadanie zminimalizować wygląd blizny po oparzeniu. Zaliczają się do nich: 

 • mezoterapia igłowa – to zabieg, który polega na iniekcji w chorobowo zmienioną tkankę. Lekarz dokonuje miejscowych wkłuć cienką igłą, a następnie wprowadza odpowiednio skoncentrowany preparat. Z reguły bazuje on na składnikach wspomagających odbudowę kolagenu;
 • operacje plastyczne – są ostatecznością, czasami nieuniknioną. Chirurg jest w stanie całkowicie zlikwidować uciążliwą i rozległą bliznę po oparzeniu;
 • peelingi chemiczne lub mikrodermabrazja – działają głównie na przebarwienia.

Blizna po oparzeniu może wyglądać nieestetycznie i powodować kompleksy, zwłaszcza gdy znajduje się w widocznym miejscu. Na szczęście istnieją mniej i bardziej inwazyjne metody, aby się jej pozbyć. Sprawdź, który będzie najlepszy dla ciebie.



Powiązane artykuły: