Kosmetologia to studia dające wiele możliwości. Branża beauty bezustannie się rozwija i z roku na rok generuje coraz większy przychód, a co za tym idzie, specjaliści w tej dziedzinie są cały czas poszukiwani. Dzięki studiowaniu kosmetologii będziesz mógł zarówno pracować w laboratoriach, jak i stać się profesjonalistą w SPA.
Kosmetologia to kierunek, który często jest wybierany przez początkujących wizażystów. Świadomość tego, jak działają substancje oraz jaki mają wpływ na skórę człowieka to coś niebywale pomocnego w tego typu pracy. Warto też wiedzieć, czy studium kosmetyczne to to samo co kosmetologia.
Kim jest kosmetolog? To nie to samo, co kosmetyczka!
Aby stać się kosmetyczką, czyli osobą pracującą w salonie urody, nie musisz posiadać wyższego wykształcenia. Zwykle wystarczy studium kosmetyczne bądź różnego rodzaju kursy. Kosmetolog jest z kolei profesjonalistą, który zajmuje się bardziej zaawansowanymi kwestiami. Może np. przeprowadzać badania skóry dotkniętej różnymi rodzajami schorzeń.
Kosmetolog jest bliski dermatologowi, jednak nie jest lekarzem. Może znaleźć pracę w przemyśle beauty, zajmując się poważniejszymi zabiegami czy też pracując w laboratoriach i tworząc dla klientów nowe produkty. To doskonała droga dla tych osób, które są zafascynowane ludzkim ciałem oraz mają świadomość tego, jak istotna jest pielęgnacja skóry.
Skąd wzięła się kosmetologia? To nie jest nowy zawód
Nie da się ukryć, że ludzkość od zarania dziejów robi wszystko, by jak najdłużej utrzymać młodość i piękno. Dlatego początków kosmetologii jako zawodu można doszukiwać się już w czasach starożytnego Egiptu. Żyjący 3000 lat przed naszą erą ludzie troszczyli się o swoją cerę, np. nakładając na nią miód. Kosmetologia we współczesnej formie wykształciła się w II połowie XX wieku, gdy na rynku zaczęło pojawiać się coraz więcej preparatów służących do dbania o skórę.
W Polsce pierwszy kierunek studiów pojawił się w 1997 roku i od tego czasu jest to dziedzina akademicka. Nie da się ukryć, że produkty do pielęgnacji często są specjalnie dobranymi chemikaliami. Dlatego potrzebni są profesjonaliści, którzy wiedzą, jak je stosować.
Kosmetologia – studia dla każdego czy jednak nie?
Wybierając taki kierunek studiów jak kosmetologia musisz liczyć się z tym, że będziesz mieć wiele kontaktu z ludzkim ciałem. Jeśli obrzydzają cię problemu skórne i uważasz, że nie będziesz w stanie się przełamać, być może nie jest to odpowiedni wybór dla ciebie.
Warto jeszcze na etapie szkoły średniej zapoznać się z występującymi chorobami i próbować opatrzyć się z różnymi zmianami czy patologicznym wyglądem skóry. Dzięki temu zyskasz pewność, że kosmetologia – studia jako kierunek – będzie odpowiednia dla ciebie. Niestety, jeśli będziesz pracować w salonie kosmetycznym, prawdopodobnie będziesz mieć raczej kontakt z problematycznymi przypadkami, a nie zadbanym ciałem, i musisz się na to przygotować!
Dla kosmetologia ważne jest też podejście do klienta
Kosmetolog to często osoba, która ma bliski kontakt z drugim człowiekiem. Na dodatek między nim a klientem często wytwarza się intymna więź. W końcu problemy skórne wymagają otwarcia się przed drugą osobą, a czasem także rozebrania się i pokazania swoich nieszczególnie lubianych miejsc.
Z tego powodu kosmetolog powinien być osobą empatyczną, z dużym wyczuciem względem swojego klienta. Jeśli masz wrażenie, że nie będziesz w stanie sprawić, by osoby przychodzące do ciebie czuły się pięknie, może to nie jest zawód dla ciebie. Studia z kosmetologii powinny cię tego nauczyć.
Studia – kosmetologia cały czas się rozwija
Wybierając kosmetologię jako kierunek swoich studiów, musisz mieć świadomość, że wymagać będzie ona od ciebie bezustannego, samodzielnego rozwoju. Dlaczego? To dość proste. Studia kosmetologiczne bardzo szybko idą do przodu, w związku z tym nawet jako student będziesz musiał naprawdę ciężko pracować, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami.
Tylko w ten sposób, po uzyskaniu końcowego tytułu, będziesz pewny, że wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć pracę w swoim wymarzonym miejscu. Przygotuj się więc na to, że studiując, będziesz musiał nie tylko przygotowywać się do aktualnych zajęć, ale także konieczne może okazać się śledzenie prasy branżowej oraz licznych artykułów naukowych.
Studia kosmetyczne – postaw na język angielski
Język angielski jest obecnie powszechnie używany, ale szczególnie jako student ścisłego kierunku będziesz musiał postawić na jego znajomość. Zacznij się więc go uczyć jak najszybciej! Dzięki temu, że go poznasz, uzyskasz dostęp do międzynarodowych badań czy tekstów, które będą ci wielokrotnie potrzebne na etapie studiów i nie tylko.
Jeśli tylko masz taką możliwość, poznaj także przynajmniej podstawy innego, trzeciego języka. Szczególnie zwróć uwagę na profesjonalne słownictwo. To poszerzy twoje możliwości, jeśli chodzi o znalezienie dobrze płatnej pracy. Nie zapominaj, że kosmetologia może wiązać się ze współpracą z osobami z innych krajów!
Nawet gdy kosmetologia nie jest ci pozornie potrzebna…
Jeśli chcesz np. pracować jako wizażysta, niekoniecznie potrzebujesz ukończonych studiów kosmetologicznych. To jednak nie oznacza, że ci się nie przydadzą! Pomijając zdobytą wiedzę, nie bez znaczenia będzie kontakt z osobami, które interesują się tym samym, co ty.
Zdobyte na etapie nauki znajomości z kolegami z roku czy wykładowcami mogą w przyszłości się opłacić. Kto wie, może to właśnie w ten sposób znajdziesz pracę, albo podejmiesz się współpracy z jakimś ze swoich przyjaciół? W końcu co dwie osoby to nie jedna i utworzenie biznesu w takiej sytuacji może okazać się zdecydowanie łatwiejsze. Dlatego nie rezygnuj ze studiów, nawet jeśli te nie wydają ci się koniecznie potrzebne.
Jakie zabiegi może wykonywać kosmetolog? Kosmetologia estetyczna
Kosmetolog może wykonywać więcej zabiegów niż kosmetyczka bez specjalistycznego wykształcenia. Z tego powodu takie osoby często są znacznie bardziej pożądane w salonach urody czy punktach SPA. Nie da się jednak ukryć, że być może i ty na początku swojej pracy będziesz wykonywać np. manicure. Wszystko zależy od miejsca, do którego trafisz.
Jako profesjonalista powinieneś jednak móc wykonywać zabiegi wspomagające:
- leczenie zmian barwnikowych skóry, w tym zabiegi leczące np. bielactwo nabyte;
- leczenie mechanicznych uszkodzeń skóry;
- leczenie zmian w okolicy paznokci klienta;
- upiększanie skóry oraz całego ciała, w tym zmiana wagi ciała.
Nie da się więc ukryć, że kosmetologia estetyczna wymaga kompetentnych osób. Z tego powodu zawód kosmetologa musisz traktować bardzo poważnie, szczególnie jeśli to właśnie ty chcesz go w przyszłości wykonywać.
Jakie są rodzaje kosmetologii? Nie tylko estetyka
Zależnie od tego, jaką specjalizację na studiach wybierzesz, możesz w przyszłości zajmować się różnymi aspektami kosmetologii. Każda uczelnia przygotowuje swój własny program, jednak do najpopularniejszych typów tego zawodu należą:
- kosmetologia upiększająca, zwana estetyczną, zajmująca się głównie zabiegami na twarz i ciało;
- kosmetologia lecznicza, która skupia się na rozwiązywaniu problemów zdrowotnych;
- kosmetologia pielęgnacyjna pomaga w utrzymaniu skóry w najlepszej możliwej kondycji;
- trychologia pielęgnacyjna, która bazuje na poprawie kondycji włosów oraz skóry głowy.
To, który z tych nurtów najbardziej ci odpowiada, zależy tylko od ciebie. Dlatego, nim wybierzesz się na studia, sprawdź oferty różnych uczelni i postaw na tę, której plan zajęć jest najbliższy temu, jaki preferujesz.
Kosmetologia – przedmioty. Czego będziesz się uczyć?
Każda uczelnia samodzielnie przygotowuje swój program nauczania, dlatego nazwy przedmiotów mogą się od siebie znacznie różnić. Na pewno jednak pojawią się zajęcia w laboratorium, np. uczące cię diagnostyki schorzeń. Będziesz się uczyć o tym, jak zachować zdrowie oraz jak wyglądają receptury różnych kosmetyków. Dowiesz się więcej na temat używanych w nich substancji czy ziół leczniczych, o które często mogą pytać się klienci.
Z tego powodu musisz przygotować się na naprawdę olbrzymią ilość wiedzy teoretycznej. Niestety, w przypadku związanych z medycyną kierunków jest to absolutna konieczność. W końcu twoim zadaniem będzie pomoc w leczeniu ludzkich problemów. Obowiązujące na kosmetologii przedmioty znajdziesz m.in. na stronach uczelni.
Nie zaniedbuj swoich umiejętności praktycznych
W trakcie studiów postaraj się o pracę w salonie urody. Dlaczego? Kosmetologia zapewni ci wiedzę teoretyczną, ale dla wielu pracodawców kluczowa będzie praktyka. Z tego powodu umiejętność wykonywania zabiegów jest często istotniejsza dla pracodawcy niż twój dyplom.
Nie zaniedbuj więc i tego aspektu, nawet jeśli w przyszłości chcesz pracować jako technolog. Dzięki takiemu doświadczeniu lepiej zrozumiesz problemy oraz potrzeby swoich klientów, co z kolei pomoże ci w pracy, niezależnie od tego, w jakim miejscu ostatecznie się znajdziesz.
Studium kosmetyczne. Dobrze płatna praca? Może tak być
Kosmetologia jest branżą, która z roku na rok coraz bardziej się rozwija. Z tego powodu profesjonaliści w tej dziedzinie są jak najbardziej poszukiwani oraz coraz lepiej opłacani. Jeśli będziesz dobry w tym, co robisz, możesz spodziewać się po tym kierunku dobrze płatnej pracy. Jednak, aby taką dostać, musisz naprawdę przyłożyć się do swojego rozwoju.
Ile zarabia kosmetolog w obecnych czasach?
Ile zarabia kosmetolog? Odpowiedź nie jest taka prosta. Twoja koleżanka może mieć nieco racji. Istnieje coraz więcej prywatnych gabinetów, gdzie właściciele sami ustalają sobie stawki. Najczęściej jest to podstawa, która wynosi minimalną pensję krajową. Do tego doliczana jest prowizja od wykonanych usług oraz często sprzedanych kosmetyków. Wynika z tego, że w dużej mierze od Ciebie, Twoich umiejętności zależy, ile zarobisz. Dużą role odgrywa także prestiż salonu, to czy oferuje mniejsze, czy większe ceny. Pamiętaj, że zawód kosmetologa to nie tylko manicure oraz pedicure. Wymaga obecnie bardzo holistycznego podejścia do klientów. Wiedza z zakresu psychologii, dietetyki oraz dermatologii są na porządku dziennym. Jeśli będziesz się czuć wystarczająco pewnie, możesz otworzyć własny salon, gdzie zarobki z reguły są już większe. Nie poddawaj się, od czegoś trzeba zacząć.
Wykorzystuj każdą możliwość na zdobycie większej ilości doświadczenia oraz wiedzy, np. poprzez studium kosmetyczne. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie dobry start oraz stałą i dobrze płatną posadę. Kto wie, może dzięki temu otworzysz salon piękności bądź też rozpoczniesz produkcję własnej linii kosmetyków? W tym kosmetologia jak najbardziej może ci pomóc!