Zabiegi z zakresu medycyny estetycznej wykonuje się w Polsce od prawie 30 lat. W tym czasie wzrosła ich jakość oraz są przeprowadzane przez osoby doskonale wykształcone. Wysokiej jakości sprzęt i świetne kompetencje nie chronią jednak pacjentów z etapu rekonwalescencji. W zależności od rodzaju i zakresu zabiegu może być on dłuższy, bądź krótszy. Czasem negatywnie wpływa także na efektywność w pracy.
Czym jest medycyna estetyczna?
Medycyna estetyczna jest specyficznym, trudnym do zdefiniowania działem medycyny. Jej celem jest w dużej mierze spowalnianie procesów starzenia się skóry, a także usuwania widocznych już efektów tego procesu. Przede wszystkim, są to działania wykonywane na osobach w pełni zdrowych. Celem zabiegów medycyny estetycznej nie jest zlikwidowanie schorzeń lub chorób.
Większość zabiegów jest mało inwazyjnych. W Polsce medycyna estetyczna jest działem nieuregulowanym prawnie, przez co wiele osób mających różne wykształcenie dąży do uzyskania monopolu na ich wykonywanie.
Jakie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej są najczęściej wykonywane?
Obecnie na rynku można spotkać kliniki i gabinety medycyny estetycznej posiadające szereg różnorodnych zabiegów. Mają one na celu podtrzymanie młodego, pięknego wyglądu wśród pacjentów.
Powiększanie ust
Bardzo popularnym zabiegiem wybieranym przez setki osób jest powiększanie ust. Preferowany zwłaszcza przy niewielkich ustach, mało wypukłych lub asymetrycznych. Pozwala poprawić wygląd twarzy i dodaje pewności siebie.
Botox
Licznie wybierany jest również botox. Toksyna botulina wpływa relaksująco na mięśnie. Efektem jest wygładzona twarz bez widocznych zmarszczek mimicznych. To szybki, prawie bezbolesny zabieg. Z powodzeniem stosowany także w leczeniu migren oraz bruksizmu.
Mezoterapia igłowa
Małoinwazyjnym, bardzo skutecznym zabiegiem wykonywanym w obrębie twarzy jest mezoterapia igłowa. Podczas płytkich iniekcji wstrzykuje się substancje lecznicze. Dzięki temu skóra staje się nawilżona, napięta i jędrna.
Kto ma prawo wykonywać zabiegi z zakresu medycyny estetycznej?
Medycyna estetyczna obejmuje zabiegi małoinwazyjne oraz niechirurgiczne. W przeciwieństwie do chirurgii plastycznej. Z tego względu uprawnienia do wykonywania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej mają zarówno lekarze, jak i kosmetolodzy. Bardzo często specjalizują się w niej dermatolodzy. Należy jednak pamiętać, że medycyna estetyczna nie jest odrębną specjalizacją wykonywaną po ukończeniu studiów lekarskich.
Czy lekarz medycyny estetycznej może wystawić zwolnienie z pracy?
Osobą świadczącą usługi z zakresu medycyny estetycznej może być zarówno lekarz, lekarz dentysta, jak i kosmetolog. Z tego względu nie zawsze możliwe jest rozważanie zwolnienia. Jeśli jednak wybrany gabinet prowadzony jest przez lekarza, możliwe jest indywidualne rozpatrzenie, czy L4 jest potrzebne. Pamiętaj, że możesz uzyskać L4 online.
W jakich sytuacjach takie L4 może nie być uznane?
Z zasady zabiegi medycyny estetycznej nie są chorobą i nie powinno przysługiwać na nie zwolnienie. Niemniej jednak, w wielu przypadkach ból, obrzęk lub czasowe zmiany w obrębie twarzy są przeciwwskazaniem do pracy.
Jeśli lekarz wykonujący zabieg z zakresu medycyny estetycznej uzna, że konieczne będzie zwolnienie, należy przestrzegać zawartych w nim zasad, m.in. nie wykonywać żadnej odpłatnej pracy, nie wykonywać ćwiczeń obciążających organizm, a czasem nawet niewskazane jest wychodzenie z domu.
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie może być wystawione przez lekarza, lekarza dentystę oraz psychiatrę, a także felczera. W przypadku zabiegów medycyny estetycznej, po upływie kilkunastu godzin mogą pojawić się skutki uboczne, większy ból lub innego rodzaju problemy. Warto wtedy postarać się o zwolnienie wstecz, jednak może ono dotyczyć jedynie 3 dni. Jeśli wystąpią trudności z pracą, warto załatwić to natychmiast.