Tabletka „dzień po” może zapobiec zapłodnieniu. Stosuje się ją po odbyciu stosunku seksualnego. Wydawana jest ona wyłącznie na receptę. Sprawdź, co warto o niej wiedzieć.
Kiedy stosuje się tabletkę „dzień po”?
Zastanawia cię, kiedy przyjmuje się tabletkę „dzień po”? Stosuje się ją po odbyciu stosunku seksualnego w sytuacji, gdy inne metody antykoncepcyjne nie zostały zastosowane lub po prostu zawiodły. Zażywa się ją, aby zapobiec nieplanowanemu zapłodnieniu. Jej skuteczność uzależniona jest od czasu, który upłynął od stosunku do jej połknięcia. Największe działanie odnotowuje się w pierwszej dobie od współżycia – co nie świadczy o tym, że po tym czasie w ogóle nie działa! Zmniejsza się jedynie jej skuteczność, co oznacza, że koncepcja awaryjna powinna być stosowana jak najszybciej, bez niepotrzebnego zwlekania.
Jakie działanie ma tabletka „dzień po”?
Na czym polega działanie tabletki „dzień po”? Jej zadaniem jest zahamowanie lub opóźnienie owulacji, w wyniku czego zapobiega ona niechcianemu zapłodnieniu. W składzie tej pigułki znajduje się czynna substancja: octan uliprystalu bądź lewonorgestrel, która wpływa na progesteron. Warto tu wspomnieć, że nie ma ona działania wczesnoporonnego, co zostało potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia. Wyłącznie zapobiega ona zapłodnieniu i nie powoduje obumarcia zarodka. Jednym ze sposobów jej otrzymania jest recepta online na tabletkę „dzień po”.
Jak uzyskać antykoncepcję awaryjną?
W jaki sposób uzyskać tabletkę po? Jest ona wydawana wyłącznie na receptę. Jednak nie trzeba umawiać się na wizytę do ginekologa – pigułkę może przepisać każdy lekarz, bez względu na specjalizację. Wystarczająca będzie nawet wizyta u lekarza POZ.
Termin ważności właściwie przechowywanej tabletki to 2 lata. Dzięki temu zdobycie recepty jest możliwe już wcześniej, na przykład podczas rutynowej wizyty u ginekologa. Dużym zainteresowaniem cieszy się e-recepta 24h online, dzięki której w ciągu kilku minut możesz uzyskać wymagany dokument w wersji elektronicznej, bez konieczności udania się do gabinetu lekarskiego.
Rodzaje tabletek „dzień po”
Obecnie na polskim rynku dostępne są dwie pigułki antykoncepcji awaryjnej:
- Escapelle – to nazwa handlowa substancji czynnej: lewonorgestrelu (syntetyczny progestagen o działaniu przeciwestrogennym), pigułkę należy przyjąć do 72 godzin od chwili odbycia stosunku;
- EllaOne – handlowa nazwa substancji czynnej: octanu uliprystalu (syntetyczny modulator receptora progesteronowego), pigułkę należy zażyć maksymalnie 120 godzin od momentu współżycia.
Tabletki nie mają działania aborcyjnego, nie chronią przed chorobami, które są przenoszone drogą płciową i nie mogą być stosowane jako regularna antykoncepcja.
Jaki jest koszt tabletki „dzień po”?
Ten rodzaj antykoncepcji awaryjnej można kupić jedynie w aptekach. Jej koszt uzależniony jest od rodzaju pigułki oraz marży danej apteki. Cena Escapelle waha się od 40 do 70 złotych, natomiast EllaOne jest droższa, można ją nabyć za około 110 złotych. Przystępność cenowa sprawia, że każda kobieta, która znajdzie się w takiej kłopotliwej sytuacji, będzie mogła zastosowań awaryjną antykoncepcję.
Skutki uboczne stosowania tabletki „dzień po”
Zażycie tabletki „dzień po” może wiązać się z różnymi skutkami ubocznymi. To na przykład:
- nudności;
- zawroty i bóle głowy;
- dyskomfort albo ból występujący w okolicach jamy brzusznej;
- wymioty;
- wahania nastrojów i złe samopoczucie;
- bóle pleców;
- tkliwość piersi;
- uczucie niepokoju;
- problemy ze snem;
- upławy.
Zalecane jest również zrezygnowanie z prowadzenia pojazdów mechanicznych, ponieważ po przyjęciu tej tabletki może wystąpić obniżenie percepcji.
Jeśli potrzebujesz awaryjnej antykoncepcji, to tabletka „dzień po” będzie świetnym rozwiązaniem. Zdobycie recepty i zakup to obecnie dosłownie chwila. Pamiętaj tylko, że po zastosowaniu tabletki mogą pojawić się skutki uboczne!