Mezoterapia igłowa cieszy się ogromnym powodzeniem wśród osób, dla których liczy się napięcie i nawilżenie skóry. To prosty i bezpieczny zabieg, dzięki któremu można osiągnąć doskonałe efekty. Wykonuje się go w seriach, praktycznie na każdej partii ciała. W zależności od substancji dostarczanej skórze jest skuteczną terapią nawilżającą, odmładzającą oraz rewitalizującą. Wyróżnić można kilka rodzajów mezoterapii – między innymi mikroigłową oraz bezigłową.
Czym jest mezoterapia?
Mezoterapia to jeden z najchętniej wykonywanych zabiegów niechirurgicznych w klinikach medycyny estetycznej. Polega na podawaniu pod skórę odpowiednio dobranych preparatów o różnorodnym działaniu – zazwyczaj przy użyciu strzykawki igły.Dobierane są one indywidualnie pod kątem potrzeb pacjenta, co pozwala osiągnąć oczekiwane rezultaty. Zazwyczaj wykorzystuje się w tym celu substancje, takie jak kwas hialuronowy, koktajle witaminowe, aminokwasy czy polinukleotydy. Duże znaczenie ma także głębokość iniekcji, które także dobierane są przez specjalistę w zależności od problemów skórnych. Zabieg ten wykonywany jest przez lekarzy medycyny estetycznej lub doświadczonych kosmetologów.
Przebieg zabiegu
Zabieg mezoterapii igłowej rozpoczyna się od krótkiego wywiadu. W jego trakcie lekarz szczegółowo analizuje kondycję skóry pacjenta, aby następnie dobrać najlepszy sposób działania oraz odpowiednie preparaty. Po zakwalifikowaniu go do zabiegu przystępuje do działania. Chociaż mezoterapia mikroigłowa nie jest bolesna, to jeżeli występuje taka konieczność, pacjent otrzymuje znieczulenie w formie kremu znieczulającego. Następnie specjalista rozpoczyna precyzyjną serię nakłuć igłą, wstrzykując pod skórę wybrany wcześniej preparat. Na sam koniec lekarz wykonuje specjalny masaż, który umożliwia równomierne rozprowadzenie się substancji aktywnych.
Czas trwania zabiegu
Czas trwania zabiegu zależy głównie od partii ciała, na której jest wykonywany oraz potrzeb skóry. Zazwyczaj trwa on od 30 do 60 minut, przy czym warto pamiętać, że najlepsze efekty kuracji osiąga się po wykonaniu całej serii zabiegów. Ich częstotliwość dobiera się do stanu skóry pacjenta. Dobrze jest wykonać mezoterapię w serii 3–6 zabiegów przynajmniej co 1–4 tygodnie. Dla potrzymania efektów poleca się wykonać zabieg przypominający raz na kilka miesięcy.
Mezoterapia igłowa – wskazania
Mezoterapia to zabieg stosowany w przypadku wielu problemów skórnych. Przede wszystkim to sposób na przywrócenie skórze jędrności oraz odmłodzenie twarzy. Aplikowane podczas niego substancje bogate w witaminy odżywiają cerę i wygładzają zmarszczki, dzięki czemu prezentuje się zdrowo i promiennie. To także skuteczny oręż w walce z cellulitem oraz rozstępami. Mezoterapia może być stosowana nawet na skórze głowy, dzięki czemu ogranicza wypadanie włosów i poprawia ich kondycję. Intensywnie regeneruje i wygładza powierzchnie dłoni oraz dekoltu.
Sposób działania
Spektakularne efekty zabiegów mezoterapii sprawiają, że cieszy się ona niesłabnącą popularnością. W czym tkwi jej sekret? Jej działanie jest dwufazowe. Już samo nakłuwanie skóry pobudza skórę do produkcji nowych włókien kolagenowych. Mikrourazy wykorzystują naturalne zdolności każdego organizmu i aktywizują procesu regeneracyjne. W efekcie produkuje ona jeszcze więcej kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za elastyczność i jędrność skóry. Iniekcje zwiększają też przepuszczalność naskórka, dzięki czemu substancje aktywne dostają się bezpośrednio do głębszych warstw skóry, omijając barierę lipidową naskórka.
Rodzaje mezoterapii igłowej
Mezoterapię można podzielić na dwa główne rodzaje, a więc igłową oraz bezigłową. Ta pierwsza polega na manualnym wstrzykiwaniu substancji aktywnych za pomocą igły i strzykawki. Preparat podawany jest miejscowo w konkretny obszar ciała, na przykład na twarzy czy dekolt. Bardzo ważne jest poprawne jego podanie na odpowiednią głębokość do tkanki podskórnej lub skóry właściwej. Zazwyczaj tej rodzaj mezoterapii stosowany jest w celu rewitalizacji skóry, odżywienia jej oraz głębokiego nawilżenia. Używa się go również, aby spowolnić procesy starzenia się skóry oraz pobudzić tkankę tłuszczową do redukcji.
Czym jest dermapen?
Jedną z odmian mezoterapii igłowej jest dermapen, czyli inaczej nazywana mezoterapia mikroigłowa. W tym przypadku zabieg nie jest wykonywany manualnie, ale za pomocą specjalnego pistoletu. Ustawia się w nim wielkość jednorazowej dawki oraz odpowiednią głębokość wstrzyknięcia. Urządzenie to jest wyposażone w głowicę z kilkunastoma mikroigiełkami, które nakłuwają skórę jednocześnie. Mikronakłucia stanowią skuteczną bron w walce z drobnymi zmarszczkami oraz przebarwieniami. Pomagają w redukcji rozstępów oraz blizn, a także poprawiają owal twarzy.
Mezoterapia bezigłowa – czym jest?
Mezoterapia igłowa nie wykorzystuje mikronakłuć, ale metodę elektroporacji, aby wprowadzić w głąb skóry substancje aktywne. Wykorzystuje się w tym celu urządzenia wytwarzające prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości. Ich zadaniem jest zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych na krótki okres czasu, dzięki czemu preparaty bogate w witaminy mogą dotrzeć w konkretne miejsce. Zabieg ten w przeciwności do mezoterapii bezigłowej jest całkowicie bezbolesny. Podczas jego wykonywania odczuwa się jedynie lekkie mrowienie. Można wykonywać go na skórze twarzy oraz innych częściach ciała.
Mezoterapia mikroigłowa – efekty
Jakich efektów mezoterapii możesz się spodziewać po wykonaniu zabiegu? Kuracja ta stosowana jest, aby wygładzić skórę oraz przeciwdziałać starzeniu. Poprawia jakość naskórka, wygładza zmarszczki oraz napina skórę, dzięki czemu cera jest odczuwalnie gładsza. Powstrzymuje proces wypadania włosów oraz przeciwdziała łysieniu – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Ponadto redukuje tkankę tłuszczową oraz zmniejsza cellulit.
Przeciwwskazania do zabiegu
Chociaż mezoterapia jest zabiegiem bezpiecznym, podobnie jak inne terapie medycyny estetycznej ma swoje przeciwwskazania. Nie powinno się wykonywać ją u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Przeciwwskazaniem mogą być choroby, takie jak cukrzyca czy stany zapalne skóry, w tym trądzik lub opryszka. Stosowanie leków przeciwkrzepliwych także uniemożliwia przeprowadzenie zabiegu. Podobnie jak nadwrażliwość na substancje zawarte w preparatach, na przykład na kwas hialuronowy czy peptydy. Ewentualnie alergicy mogą zdecydować się na wykonanie zabiegu z użyciem własnego osocza, co nazywa się liftingiem wampirzym.
Okres rekonwalescencji
Bezpośrednio po zabiegu na skórze może pojawić się kilkudniowy obrzęk. Pacjent może odczuwać dyskomfort związany z lekkim pieczeniem lub łuszczeniem się naskórka. Niekiedy widoczne są też zasinienia oraz zaczerwienienie, jednak objawy te znikają po 2-3 dniach. Z uwagi na to, że podczas mezoterapii dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, nie zaleca się stosowania makijażu do 2 dni po zabiegu. Na twarz powinno się aplikować kremy ochronne oraz silnie regenerujące. Niewskazana jest sauna, spożywanie alkoholu oraz opalanie.
Niezależnie czy twoim celem jest rewitalizacja skóry, jej odżywienie, odmłodzenie a może pozbycie się cellulitu – mezoterapia igłowa z pewnością przypadnie ci do gustu. To nieinwazyjny zabieg, który przynosi długotrwałe efekty. Przekonaj się o tym osobiście!