Ciekawostką jest, że na początku mezoterapia igłowa wcale nie była zabiegiem medycyny estetycznej. W latach 50. XX wieku w ten sposób próbowano leczyć niedosłuch. Choć nie dało to poprawy słuchu u pacjentów, badacze zaobserwowali, że mezoterapia pozwala pozbyć się innych problemów, takich jak szumy uszne czy bóle w okolicach stawu skroniowo-żuchwowego. Kolejnym punktem w historii takiej mezoterapii było leczenie nią migreny. Co obejmuje mezoterapia igłowa? Twarz to tylko jedna z licznych części ciała, którą można poddać zabiegowi. Czytaj więcej i sprawdź, jakie efekty daje mezoterapia!
Mezoterapia igłowa – wykorzystanie jej w dermatologii
Na początku dermatolodzy stosowali mezoterapię igłową w terapii chorób takich, jak łysienie plackowate, rogowiak kolczystokomórkowy i łuszczyca zwykła. Do dzisiaj mezoterapia pomaga w leczeniu niektórych chorób skóry, np. łysienia czy łojotoku. Medycyna estetyczna zaczęła ją wykorzystywać dopiero w ostatnich latach. Zapewne wynika to zarówno z rozwoju nauki, jak i wzmożonego zainteresowania zabiegami upiększającymi.
Mezoterapia igłowa – na czym polega?
Mezoterapia polega na wprowadzaniu substancji pod skórę za pomocą specjalnych strzykawek, które mają bardzo cienkie igły. Zamiast nich mogą być użyte specjalne urządzenia tworzące niewielkie nakłucia. Innymi zabiegami polegającymi na wprowadzaniu substancji pod skórę są mezoterapia bezigłowa, sonoforeza i jonoforeza. Kwestią dyskusyjną jest to, czy są one odmianami mezoterapii, czy odrębnymi zabiegami.
Mezoterapia igłowa i działanie zastrzyku
Po wspomnianym nakłuciu pod skórą powstaje magazyn substancji, z którego jest ona stopniowo uwalniana. Dlaczego miejscowe podanie preparatów okazuje się korzystniejsze? Sprawia, że ich działanie jest bardziej intensywne, jednocześnie odciążając wątrobę i nerki, które ucierpiałyby na doustnym podaniu leku. Uszkodzeniom skóry powstałe podczas iniekcji sprawiają, że zostaje pobudzona do regeneracji i produkcji różnych substancji. To wpływa na poprawę jej metabolizmu.
Substancje wykorzystywane do mezoterapii
Wstrzykiwane specyfiki dobierane są na podstawie potrzeb pacjenta. Lekarz może skorzystać z gotowych leków do mezoterapii igłowej, odpowiednich do leczenia konkretnego problemu. Może również samodzielnie stworzyć mieszankę związków leczniczych, odżywczych i regenerujących, które trafią w indywidualne potrzeby pacjenta. Wśród tych substancji można wymienić między innymi:
- kofeinę;
- kwas hialuronowy;
- minoksydyl;
- deksypantenol.
Mezoterapia igłowa – jak wygląda zabieg?
Mezoterapia igłowa jest zabiegiem inwazyjnym, dlatego może go wykonywać jedynie lekarz. Przed mezoterapią powinien zostać przeprowadzony wywiad, dzięki któremu zostaną wyeliminowane wszystkie możliwe przeciwwskazania. Pacjent musi zostać wówczas poinformowany o możliwych skutkach niepożądanych. Lekarz ma obowiązek przestrzegać zasad aseptyki. Zanim medyk wykona zabieg, obszar nim objęty może znieczulić za pomocą specjalnego kremu znieczulającego.
Mezoterapia igłowa – na czym polega?
Obecnie odchodzi się od używania zwykłych strzykawek z bardzo cienkimi igłami. Są bowiem wypierane przez specjalne pistolety, w których da się ustalić głębokość nakłucia i dokładną dawkę wprowadzanego preparatu. Są już na rynku również specjalne urządzenia do wykonywania mezoterapii igłowej nawet w warunkach domowych. Pozwalają skrócić czas zabiegów i zmniejszają dyskomfort pacjenta. Jak wygląda zabieg? Między mikronakłuciami są odstępy (0,5-1 cm). Po mezoterapii powinien zostać wykonany masaż. Cała procedura zazwyczaj trwa 1 godzinę.
Mezoterapia igłowa a problem pacjenta
Najczęściej wykonywane zabiegi mezoterapii igłowej można podzielić na trzy kategorie:
- te dla pacjentów zmagających się z wypadaniem włosów i łysieniem – tutaj zastrzyki robi się na owłosionej i łysiejącej skórze głowy. Zazwyczaj zabiegi wykonuje się co tydzień w pierwszym miesiącu, a później co 2-4 tygodnie;
- leczenie cellulitu – iniekcje zazwyczaj obejmują części ciała, gdzie występuje problem, czyli biodra, pośladki lub uda. Wykonuje się co najmniej 4 zabiegi w jedno- lub dwutygodniowych odstępach;
- odmłodzenie skóry – igłę wprowadza się najczęściej w okolicach twarzy, dekoltu, szyi lub dłoni. Najczęściej przeprowadza się 3-5 zabiegów co 2-5 tygodni, a co kilka miesięcy odbywa się też zabieg podtrzymujący.
Mezoterapia igłowa – efekty. Jak długo się utrzymują?
Można śmiało stwierdzić, że efekty utrzymują się przez wiele lat, lecz niektóre zabiegi mają naprawdę imponujący skutek. Przykładowo, mezoterapia igłowa twarzy powoduje nie tylko opóźnienie procesów starzenia, lecz także poprawę napięcia, nawilżenia i elastyczności skóry. Zmniejsza zmarszczki, a te drobne niweluje. Redukuje cienie pod oczami, drobne blizny rozjaśnia, a pęknięte naczynka czyni mniej widocznymi. Oczywiste jest, że efekty takie, jak rozjaśnienie blizn, nie przeminą, ale np. poprawa nawilżenia skóry nie będzie wieczna.
Mezoterapia igłowa – przed i po
Czy mezoterapia igłowa jest bezpieczna? Kilka prostych czynności pozwoli zminimalizować potencjalne efekty uboczne. Warto o to zadbać, aby nie tylko zabieg, lecz również czas po nim nie były okupione bólem lub dyskomfortem.
Przed mezoterapią igłową twarzy lub innej części ciała
Oto kilka wskazówek, co warto robić przed zabiegiem.
- Zadbaj o swoją skórę. Dostarczaj jej odpowiednią ilość składników odżywczych i wody. Pamiętaj o zbilansowanej diecie i uzupełnianiu płynów.
- Jeśli przyjmujesz leki obniżające krzepliwość krwi, należy skonsultować to z lekarzem. Może on zadecydować o wyłączeniu ich na czas dwóch dni przed zabiegiem.
- W przypadku skłonności do zasinień należy smarować skórę kilka dni przed zabiegiem maścią z witaminą K. W razie narażenia na opryszczkę profilaktycznie przyjmuj odpowiednie leki zarówno przed zabiegiem, jak i po nim.
Mezoterapia igłowa – zaraz po zabiegu. Czego się spodziewać?
Zaraz po mezoterapii igłowej możesz spodziewać się zaczerwienienia, śladów wkłuć i tzw. koralików, czyli efektu depozytu substancji pod skórą. Mogą pojawić się też siniaki i obrzęk. Te negatywne efekty znikają zazwyczaj po około dwóch dniach od wykonania zabiegu. Lekarz powinien poinformować o tym, że makijaż może być wykonywany dopiero dobę po mezoterapii, natomiast aż do 2-3 tygodni po ostatnim spotkaniu pacjentka powinna stosować kremy z filtrem SPF 30 lub 50.
Kilka słów o mezoterapii igłowej twarzy
Twarz jest najczęstszą częścią ciała poddawaną mezoterapii igłowej. Najczęściej używa się do niej produktów anty-aging. Takie iniekcje są polecane nie tylko osobom, które dostrzegają u siebie pierwsze objawy starzenia się skóry, lecz również tym, u których zmiany są już mocno widoczne. U jednych i drugich zabieg poprawia nawilżenie i jędrność skóry. Może być wykonywany zarówno na całej twarzy, jak i na wybranych jej obszarach, np. w okolicach oczu.
Mezoterapia igłowa – opinie
Pacjentki zazwyczaj chwalą sobie ten zabieg. Zwracają uwagę na widoczne efekty, takie jak nawilżenie skóry czy spłycenie zmarszczek. Jakie są jeszcze głosy? Zabieg ten nie boli ani nie powoduje siniaków. Spory strach przed zabiegiem zazwyczaj ustępuje pozytywnej atmosferze już podczas jego trwania. Według wielu osób mezoterapia igłowa jest dobrą alternatywą dla wpływających silniej na wygląd zabiegów operacyjnych.
Czy mezoterapia igłowa boli?
Mezoterapia nie powinna boleć. Lekarze, a także osoby, które przeszły ten zabieg, zauważają, że nie jest on w żaden sposób przyjemny, ale wytrzymują go nawet ludzie z niskim progiem bólu. Kluczem do sukcesu jest nałożenie maści znieczulającej pół godziny wcześniej. Podczas zabiegu nie czuć bólu, a jedynie dyskomfort. Jak działa sprzęt? Niektóre z urządzeń wykorzystują systemy zasysania skóry, co może się przekładać na zmniejszenie bólu. Na mezoterapię igłową mogą się zatem decydować nawet osoby bardzo wrażliwe.
Ile kosztuje zabieg mezoterapii igłowej?
Kwota zależy od wielu zmiennych. Cena może wynosić od 300-400 do nawet 1500 złotych. Znaczenie ma np. rodzaj wykorzystywanego preparatu, ale też np. renoma lokalu czy jego lokalizacja. Zazwyczaj pakiet kilku zabiegów będzie tańszy niż tylko jeden. Mezoterapia igłowa twarzy zazwyczaj kosztuje od 300-400 do nawet 1000 złotych.
Mezoterapia igłowa i przeciwwskazania do zabiegu
Mezoterapia to świetna opcja dla wielu osób, które chcą skorzystać z dobrodziejstw medycyny estetycznej. Lista przeciwwskazań nie jest długa i pokrywa się z typowymi przeciwwskazaniami dla większości zabiegów. Najważniejsze z nich to:
- ciąża i okres laktacji;
- menstruacja;
- alergia na którykolwiek z wykorzystywanych składników;
- cukrzyca;
- opryszczka i inne infekcje skóry i stany zapalne;
- choroby nowotworowe;
- przyjmowane leki zmniejszające krzepliwość krwi;
- wiek pacjenta poniżej 6 lat.
Obecnie mezoterapia igłowa jest wykorzystywana w medycynie estetycznej podczas terapii zwiotczeń skóry, rozstępów, cellulitu, w walce z nadmiernym wypadaniem włosów i w profilaktyce oznak starzenia. Klasyczna odmiana medycyny korzysta z niej między innymi przy leczeniu urazów sportowców, zbyt dużego napięcia mięśni czy nerwobólów, a także podczas leczenia chorób degeneracyjnych.