Pielęgnacja włosów i skóry głowy ma różne oblicza. Niektórzy stawiają coraz częściej na naturalne rozwiązania, inni zaś korzystają z substancji sprawdzonych w przemyśle kosmetycznym i medycynie. Jedną z tych ostatnich jest minoksydyl, który od pewnego czasu stał się skuteczną bronią w walce z łysieniem androgenowym. Jakie daje rezultaty i dlaczego może wspomóc terapię przeciw wypadaniu włosów? W jakich produktach leczniczych i do pielęgnacji można go znaleźć? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule, przybliżając działanie tajemniczego dla wielu osób związku. Przeczytaj i dowiedz się więcej!
Minoksydyl – co to za substancja?
Minoksydyl to związek, który nie od początku służył do leczenia problemów owłosionej skóry głowy i wypadania włosów. Właściwości te odkryte zostały zupełnie przez przypadek. Jak zatem stosowano minoksydyl? Tabletki z nim w składzie były lekiem na obniżenie ciśnienia. Jest to związek pochodny pirymidyny, nie należy do kortykosteroidów, gdzie często go błędnie zaliczano. Charakteryzuje się silnym działaniem hipotensyjnym, czyli właśnie zmniejsza ciśnienie.
Minoksydyl a odbudowa włosów
Warto teraz wspomnieć o tym, jakie właściwości sprawiają, że minoksydyl znalazł zastosowanie w walce z łysieniem. W kontakcie z owłosioną skórą głowy substancja ta powoduje zwiększony przepływ krwi. Wzbogaca uśpione mieszki włosowe o składniki aktywne, które są potrzebne do wzrostu nowego włosa. Stymuluje także podziały komórkowe włosa.
Minoksydyl – wskazania. Dla kogo preparaty z tym składnikiem?
Substancja ta jest zalecana w leczeniu łysienia androgenowego. To choroba, w której dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych. Badania nad minoksydylem sugerują, że związek ten jest skuteczny tylko na wspomniany rodzaj łysienia. Stosowany na wypadanie włosów spowodowane innym czynnikiem może nie przynieść większych rezultatów.
Łysienie androgenowe – źródło problemu
Mówiąc o minoksydylu trudno nie wspomnieć o schorzeniu, które ta substancja czynna ma zwalczyć. Łysienie androgenowe dotyka kobiety i mężczyzn, objawiając się różnym stopniem nasilenia. Z reguły predyspozycje do jego wystąpienia są genetyczne. Mimo tego jednym z najważniejszych czynników, który je wywołuje, jest gospodarka hormonalna, a dokładniej androgeny, które są męskimi hormonami płciowymi. Jeden z nich to testosteron.
Łysienie androgenowe i jego etapy
Warto w prosty sposób przedstawić łysienie androgenowe, czyli schorzenie, z którym ma walczyć właśnie minoksydyl.
- W wyniku łysienia androgenowego dochodzi do zdecydowanego skrócenia pierwszej fazy wzrostu włosa, czyli anagenu. Przewagę zyskuje inna, zwana telogenem.
- Anagen jest bardzo ważny, ponieważ to w nim dochodzi do podziałów komórkowych i łodyga rośnie na długości.
- Zmieniona zostaje także struktura samych mieszków włosowych. Stają się one mniejsze i ścieńczałe.
- Fryzura nie jest już taka jak dawniej. Wyrastające włosy są znacznie cieńsze i jest ich mniej. Mogą przypominać meszek.
Minoksydyl – efekty stosowania leku na łysienie androgenowe
Łysienie androgenowe jest jedyną dolegliwością, gdzie możesz zauważyć znaczne efekty, stosując minoksydyl. Na samym początku warto zaczerpnąć porady eksperta i zastanowić się, co jest przyczyną wypadania włosów (czy to na pewno androgeny). Z reguły zalecane jest miejscowe stosowanie środków z tym składnikiem przez minimum 2 miesiące. Jeśli nie ma przeciwwskazań – skóra nie została podrażniona – można ten okres wydłużyć. Wtedy rezultat będzie jeszcze lepszy i bardziej widoczny. Niestety, najczęściej tuż po odstawieniu preparatów z minoksydylem łysienie androgenowe może nawrócić.
Przeciwwskazania do stosowania minoksydylu
Stosowanie leków i kosmetyków z substancjami aktywnymi na porost włosów może nieść za sobą skutki uboczne. Przed użyciem musisz zapoznać się szczegółowo z informacjami zawartymi w ulotce. Zawsze możesz poprosić lekarza lub farmaceutę o poradę. Warto jednak już teraz poznać częste przeciwwskazania. Nie stosuj minoksydylu:
- w przypadku nietolerancji na inne składniki zawarte w preparacie;
- jeśli cierpisz na inne, niezidentyfikowane choroby skóry głowy;
- w przypadku przerwanej ciągłości naskórka w miejscu aplikacji;
- jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.
Najczęstsze produkty zawierające minoksydyl
W jakiej formie można stosować minoksydyl? Szampon to jedna z opcji, ale substancja, o której piszemy, znajduje się też w innych produktach. Oto te, w których roztwór ten pojawia się najczęściej:
- szampony;
- ampułki;
- lotiony;
- spraye.
Najlepsze efekty powinien przynieść preparat pozostający na skórze głowy przez dłuższy czas. Szampony będą świetną formą dodatkowego zewnętrznego wspomagania walki z wypadaniem włosów. Same w sobie działają jednak łagodniej, ponieważ mają zbyt krótki kontakt z newralgicznym miejscem.
Minoksydyl – działania niepożądane
Stosowanie na skórę specyfików z minoksydylem może przynieść czasem działania niepożądane, które są sygnałem, że substancję należy odstawić. Do najbardziej powszechnych można zaliczyć:
- pojawienie się zwiększonego owłosienia na twarzy u kobiet;
- zwiększenie wypadania włosów;
- silne podrażnienie, zaczerwienienie lub zapalenie skóry głowy.
Minoksydyl jest związkiem, który niestety można przedawkować na skutek niekontrolowanego spożycia lub aplikacji na zranioną, lub podrażnioną skórę. Tutaj objawy będą silniejsze i często wymagają interwencji lekarza. Są to:
- przyspieszone bicie serca;
- opuchlizna i obrzęki;
- uczucie duszności.
Minoksydyl to jeden z najlepszych związków chemicznych do walki z nadmiernym łysieniem o podłożu androgenowym. Pamiętaj jednak, że terapię i dawkowanie musi zasugerować lekarz po postawieniu odpowiedniej diagnozy. W innym wypadku możesz wyrządzić sobie więcej szkody, a efekt będzie daleki od zamierzonego. Nie zapominaj także o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach. Łysienie androgenowe to problem, ale nie warto doprowadzać do jeszcze większych, więc dbaj o swoje bezpieczeństwo i zapoznaj wcześniej z ulotką.