Zawód fryzjera to obecnie popularna profesja. Fryzjerstwo nie jest już jedynie usługą, ponieważ może stać się sztuką, a do tego często się opłaca. Jeśli pasjonujesz się fryzjerstwem i zastanawiasz się, czy to dobra droga kariery zawodowej, nasz mini poradnik powinien być dla ciebie pomocny. Ile zarabia fryzjer? Zarobki to ważna kwestia, dlatego przybliżamy je w naszym tekście i podpowiadamy, jakie trzeba mieć kwalifikacje do tego zawodu. Przeczytaj!

Ile zarabia fryzjer? Zarobki fryzjera w Polsce

Ile zarabia fryzjer Jakie musi miec kwalifikacje Krotki poradnik dla przyszlych fryzjerow Ile zarabia fryzjer

Orientacyjna wiedza dotycząca tego, ile zarabia fryzjerka w Polsce, jest pomocna dla wielu osób, które stoją przed wyborem drogi zawodowej. Warto jednak pamiętać, aby w tej sytuacji kierować się również zainteresowaniami, gdyż nawet najlepiej płatna praca nie przynosi radości, jeśli się jej nie lubi.

Od czego zależy to, ile zarabiają fryzjerki i fryzjerzy?

Zarobki fryzjera zależą od kilku czynników. Są to:

  • kwalifikacje, czyli wykształcenie i ukończone kursy;
  • lokalizacja i renoma zakładu fryzjerskiego;
  • doświadczenie;
  • rodzaj i wielkość firmy;
  • specjalizacja fryzjera;
  • liczba przepracowanych w skali miesiąca godzin.

Czy fryzjerstwo się opłaca? Średnie pensje w tym zawodzie

ile zarabia fryzura nożyczki

Ile zarabia fryzjer? Średnie miesięczne zarobki fryzjera to od 2500 do 4500 zł. Rozbieżność pomiędzy kwotami wynika z przedstawionych powyżej zależności. Ponadto, rozpatrując stawki fryzjera, warto również zwrócić uwagę na poniższe czynniki. Trudno oczekiwać, aby osoba początkująca, która dopiero poznaje meandry zawodu, zarabiała tyle, ile doświadczony specjalista pracujący w dobrej lokalizacji.

Ile zarabia barber?

Salony barberskie, co do zasady, są miejscem, w którym obsługuje się tylko mężczyzn. Rodzaj usług zmienia się zatem diametralnie. Nic więc dziwnego, że stawki fryzjera pracującego jako barber mogą być inne. Średnia zarobków barbera to od 3000 do 5000 zł.

Ile zarabia fryzjer z własnym salonem?

Korzystnym rozwiązaniem dla wielu fryzjerów jest praca na własną rękę po otwarciu działalności gospodarczej. Ile zarabia fryzjer, który nie jest od nikogo zależny? W przypadku jednoosobowego salonu fryzjerskiego mediana zarobków to od 5000 do 10000 zł.

Ile zarabia fryzjer w Warszawie?

To, ile zarabia fryzjer, zależy również od tego, jak dużą bazę klientów może pozyskać. Pracownicy salonów w miastach z reguły mają więc wyższe zarobki niż ci w mniejszych miejscowościach. Szczególnie duże kwoty można zarabiać, pracując w województwie mazowieckim. Stolica rządzi się swoimi prawami, więc miesięczne stawki fryzjerów w Warszawie mogą być wyższe (od 3000 do 7000 zł). Warto jednak pamiętać, że praca w Warszawie wiąże się z wieloma innymi zaletami. Dość wspomnieć szereg atrakcji i możliwości jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu (warto sprawdzić, jakie atrakcje w Warszawie są szczególnie godne uwagi.

Ile zarabia fryzjer na praktykach?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zostać fryzjerem, z pewnością interesuje cię również kwestia zarobków na praktykach. Okazuje się, że praktykanci w zależności od tego, na jakim etapie kształcenia się znajdują, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 200-500 zł. Stawka praktykanta zależna jest również od obowiązków, jakie zostały mu powierzone.

Sprawdź, jak zostać fryzjerem!

ile zarabia fryzura salon

Jeśli planujesz swoją ścieżkę zawodową, pragniesz się przebranżowić lub po prostu swoją karierę wiążesz z fryzjerstwem, możesz zastanawiać się, jak zostać fryzjerem. W tej kwestii nie istnieje jedna odpowiedź, ponieważ wiele placówek oferuje kształcenie fryzjerów w odmiennym systemie nauki. Są to na przykład:

  • szkoły zawodowe;
  • technika;
  • licea;
  • szkoły policealne o specjalności fryzjerskiej.
Zobacz też:
Komu pasuje różowy blond? Jak uzyskać różowy odcień? Sprawdź, czy użyć farby do włosów, czy pigmentu tonującego kolor włosów

Ile trwa nauka? W zależności od wybranej szkoły przyszły fachowiec uczy się od roku do pięciu lat.

Czego uczy się fryzjer?

Od tego, ile zarabia fryzjer, przechodzimy teraz do kwestii jego umiejętności. Interesuje cię, jaką wiedzę nabędziesz na takim kursie? Z pewnością jej zakres będzie bardzo szeroki. Jeśli pasjonujesz się zdrowiem i pielęgnacją włosów, a także nowoczesnymi fryzurami, nauka będzie dla ciebie przyjemnością. Młodzi fryzjerzy poznają od podstaw, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja włosów każdego typu i skóry głowy. Uczą się wszystkiego o cięciu, upinaniu, modelowaniu, farbowaniu i dekoloryzacji włosów. Poznają również specyfikę rozmów z klientem i nabywają umiejętności dobierania odpowiedniej fryzury do jego życzeń i urody

Stylista fryzur – zawód przyszłości

Warto pamiętać, że osoba, która chce być fryzjerem, powinna naprawdę pasjonować się wszystkim, co związane jest ze stylizacją fryzur. W przeciwnym razie napływające w czasie kształcenia informacje mogą być zbyt przytłaczające. Dobry stylista to przede wszystkim uważny słuchacz, człowiek z ogromną wyobraźnią i osoba, która pragnie stale poszerzać swoją wiedzę. To, ile zarabia fryzjer, schodzi w pewnym momencie na dalszy plan, jeśli przyszły stylista fryzur jest pasjonatem.

Kwalifikacje fryzjera 

ile zarabia fryzura fryzura

W trakcie kształcenia młodzi fryzjerzy odbywają również praktykę w salonie fryzjerskim. To właśnie tam mają oni okazję dowiedzieć się, jak wygląda praca fryzjera na co dzień. Szkoła fryzjerska zwieńczona jest egzaminami teoretycznymi i praktycznymi, które prowadzą do uzyskania tytułu czeladnika lub mistrza. Obecnie wiele placówek oferuje również kursy fryzjerskie, które są ciekawą opcją dla osób już pracujących, spoza wieku szkolnego. Takie kursy bywają często ukierunkowane na konkretną usługę fryzjerską.

Rozwijaj się i na początku nie myśl tak mocno, ile zarabia fryzjer!

Fryzjerstwo to jedna z tych dziedzin, które nieustannie się rozwijają. Co chwila pojawiają się nowinki w zakresie koloryzacji włosów, modelowaniu itp. Dlatego też osoba, która chce osiągnąć sukces we fryzjerstwie, powinna na bieżąco doskonalić się w umiejętnościach, korzystając z kursów i śledząc nowinki z branży. Rozwój i pasja to recepta na sukces. Wysokość zarobków powinna być pochodną obu tych czynników.

Fryzjer z własnym salonem – wady i zalety

Ile zarabia fryzjer Jakie musi miec kwalifikacje Fryzjer z wlasnym salonem–wady i zalet

Wiele osób decyduje się zawód fryzjera, nie tylko ze względu na pasję. Istotna jest również możliwość założenia własnej firmy. Ma to oczywiście swoje plusy i minusy. Fryzjer z własnym salonem może samodzielnie ustalać godziny pracy. Decydując się na salon mobilny, może ustalić, ile osób przyjmie, a to docenią klienci. To, ile zarabia fryzjer z własnym salonem, na pewno przemawia za rozpoczęciem działalności. Do wad możemy zaliczyć fakt, że w każdej branży pojawiają się mało owocne okresy, co dla samodzielnego fryzjera może stanowić utrudnienie finansowe. Decydując się na własny salon, należy też liczyć się z możliwym przemęczeniem i brakiem zastępstwa.

Fryzjer to z całą pewnością zawód przyszłości. Obecnie zarobki fryzjerów prezentują się bardzo dobrze, dlatego tym bardziej warto zastanowić się nad taką ścieżką kariery. To, ile zarabia fryzjer, jest równie ważne jak to, czy osoba, która chce nim zostać, ma pasję do fryzur. Dla osób wyjątkowo zainteresowanych wszystkim, co związane z włosami, fryzjerstwo jest świetną okazją do nabycia ciekawej i niezwykle przydatnej na co dzień wiedzy.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2023