Tak naprawdę ostroga piętowa jest konsekwencją długotrwałego stanu zapalnego w obrębie pięty Achillesa. Ze względu na proces powstawania dysfunkcji, leczenie powinno objąć nie tylko objawy, ale także przyczyny, a więc powinno być kompleksowe. Laserowe usuwanie ostrogi piętowej to wspomagające kurację działania przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii.  

Co to jest ostroga piętowa? Czy to może być problem każdego z nas

Ostroga piętowa to inaczej zapalenie rozcięgna podeszwowego. Jest ono elementem łączącym guz piętowy z palcami. Odpowiada za stabilizację stopy podczas chodzenia.

Ostroga piętowa to efekt całego procesu, który zaczyna się stanem zapalnym przeciążonych tkanek. W ten sposób organizm reaguje na nadwyrężenie stopy. Kiedy tkanki nie nadążają z regeneracją, obumierają i ulegają zwapnieniu. Nakładające się na siebie warstwy tworzą narośl kostną w postaci haczyka, który sprawia ból przy chodzeniu.

Przyczyny powstawania i objawy zapalenia rozcięgna podeszwowego

Najbardziej na powstanie ostrogi piętowej narażone są osoby, które w ciągu dnia dużo chodzą lub stoją, obciążając stopy. Problem narasta także, kiedy chodzimy w źle dobranym obuwiu. Mikrourazy mogą powstawać po urazach (sportowcy), przy płaskostopiu, a także u osób z nadwagą. Przeciążenia stopy początkowo dają objawy po długich spacerach, gdy nogi są zmęczone i o poranku, kiedy stawy zastane. Zbagatelizowany ból wkrótce pojawia się na stałe. Powoduje ogromny dyskomfort podczas chodzenia, czasem wręcz je uniemożliwia. W konsekwencji zaś może prowadzić do nierównomiernego obciążenia mięśni i kręgosłupa, zmian postawy i wad.

Metody leczenia ostrogi piętowej – laserowe usuwanie ostrogi piętowej

Wstępną diagnozę na podstawie badania dotykowego stawia lekarz ortopeda. Schorzenie często diagnozują też fizjoterapeuci. W początkowej fazie stosuje się leczenie farmakologiczne (leki przeciwbólowe i przeciwzapalne) oraz rehabilitację. Żeby uniknąć operacji, która daje wysokie ryzyko powikłań najczęściej jednocześnie z lekami i terapią manualną stosowany jest:

  • Taping medyczny,
  • Krioteriapia miejscowa
  • Fala uderzeniowa i laser wysokoenergetyczny w celu rozbicia zwapniałej tkanki.
Zobacz też:
Podniesienie piersi a lift z implantem. Jakie metody powiększenia biustu stosuje chirurgia estetyczna?

Laserowe usuwanie ostrogi piętowej jest jednym z zabiegów zalecanych w terapii. Sesje z użyciem lasera są bezbolesne i nieinwazyjne. Ponadto skupiona wiązka lasera trafia dokładnie w miejsce złogu, nie niszcząc okolicznych tkanek. Konieczne jest także wdrożenie działań, które zapobiegną powstawaniu stanu zapalnego w przyszłości. Powiązane artykuły: