Mezoterapia mikroigłowa (cienkoigłowa) polega na mechanicznym nakłuwaniu skóry urządzeniem wyposażonym w mikroigiełki. Poprzez otwarcie kilku tysięcy mikrokanalików kosmetyczka może wprowadzić skoncentrowane składniki odżywcze w specjalnym preparacie w głąb skóry, pomijając barierę ochronną naskórka. Sprawdź, jakie efekty może przynieść ten zabieg i kto nie powinien mu się poddawać.

Mezoterapia mikroigłowa – na czym polega zabieg?

Zabieg mezoterapii igłowej, zwanej też mikrodermabrazją mikroigłową, wykonuje się za pomocą rollera (obrotowego wałka z rączką) lub dermapenu wyposażonego w sterylne igiełki ze stopów tytanu, lub stali chirurgicznej. Nakłuwanie naskórka jest kontrolowane i regulowane w zależności od odczuć i potrzeb klientki.

Dodatkową zaletą wytworzenia mikrourazów jest to, że stymulują one dodatkowo skórę do nasilonych procesów regeneracyjnych. Zabieg może być stosowany na twarz, w tym okolice oczu, szyję, dekolt, ale także na inne, wybrane partie ciała.

Przygotowanie do mezoterapii mikroigłowej

Przed przystąpieniem do właściwego zabiegu kosmetyczka oczyści najpierw skórę twarzy (czy innej wybranej partii ciała) oraz nałoży na nią ampułkę z preparatem o wybranych właściwościach. Preparaty te to zazwyczaj koktajle witaminowe i środki o właściwościach rewitalizujących.

Przebieg zabiegu

Po przygotowaniu skóry kosmetyczka przy użyciu rollera lub penu wprowadzi preparat w głębsze warstwy skóry. Poza dogłębną penetracją preparatem mikronakłucia są tu istotne. Za ich sprawą zostają uwolnione czynniki wzrostu znajdujące się w płytkach krwi. Następuje podział fibroblastów i komórek macierzystych, dzięki czemu powstają kolagen i elastyna. Nakłucia poprawiają ponadto mikrokrążenie podskórne.

mezoterapia mikroigłowa - na czym polega zabieg

W trakcie zabiegu wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy mikronakłuć. Ich głębokość zależy od spodziewanego efektu, obszaru ciała poddawanego zabiegowi, a także techniki. Głębokość początkowa zagłębienia igły to 0,25 mm. Skóra w ciągu około 20 minut wchłania nawet 90% zaaplikowanego preparatu. Po zabiegu kosmetyczka daje jeszcze skórze czas do wchłonięcia reszty specyfiku, po czym może nałożyć maskę łagodzącą zaczerwienienia.

Czas trwania zabiegu

Cały zabieg na twarz trwa od 45 do 75 minut w zależności od wybranej opcji – ta obejmująca maskę algową lub nanomaskę czy kwas hialuronowy trwa dłużej. Cała kuracja składa się zwykle z serii zabiegów przeprowadzanych co 2–4 tygodnie.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty

mezoterapia mikroigłowa - efekty

Do zalet zabiegu mezoterapii mikroigłowej należy bezpieczeństwo tej metody (kontrola głębokości nakłuć, sterylność) oraz efekty widoczne już po jednej kuracji. Zaletami przeprowadzonego zabiegu są:

 • działanie przeciwstarzeniowe lub profilaktyka przeciwstarzeniowa – pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny, zapobieganie powstawaniu nowych zmarszczek i redukcja tych istniejących;
 • poprawa nawilżenia i elastyczności skóry;
 • efekt liftingu, poprawa konturów twarzy;
 • polepszenie, ujednolicenie kolorytu skóry;
 • poprawa mikrokrążenia, a co za tym idzie – dogłębne odżywienie skóry;
 • redukcja blizn potrądzikowych, pooperacyjnych i po oparzeniach, rozstępów;
 • ograniczenie produkcji sebum;
 • zwężenie porów

Zabieg korzystnie wpływa też na:

 • redukcję przebarwień;
 • redukcję rumienia;
 • redukcję cellulitu;
 • poprawę jędrności skóry;
 • w przypadku terapii na skórę głowy – zapobieganie wypadaniu włosów, leczenie łysienia.

Jak postępować po zabiegu mezoterapii?

Skóra twarzy po wykonaniu zabiegu mezoterapii jest przez kilka dni podrażniona i zaczerwieniona, może również wystąpić obrzęk oraz uczucie świądu. W końcu zewnętrzna warstwa naskórka ulega złuszczeniu. Wszystkie te objawy są normalne i nie należy się nimi martwić. Mikronakłucia wywołują stan zapalny skóry, aby pobudzić ją do wzmożonej regeneracji.

Bardzo ważna w tym czasie jest właściwa pielęgnacja podrażnionej skóry. Zrezygnuj z makijażu przynajmniej w ciągu doby po zabiegu, staraj się także nie dotykać twarzy. Zwiąż włosy, aby nie drażniły skóry.

Jakie kosmetyki można stosować po zabiegu?

Kosmetyki stosowane po zabiegu nie powinny zawierać alkoholu ani innych substancji podrażniających wrażliwą skórę. Najlepsze będą kremy łagodząco–kojące, zawierające arnikę, aloes, pantenol czy alantoinę. Regenerację naskórka przyspieszają związki miedzi i cynku oraz sukralfat. Unikaj także narażania miejsca po zabiegu na kontakt z detergentami.

Zobacz też:
Brwi permanentne – koniec z codziennym malowaniem! Zalety i przeciwwskazania

Niezwykle istotne jest używanie w tym okresie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym, minimum 30 SPF, a najlepiej 50 SPF. Unikaj opalania obszaru skóry, na którym wykonywany był zabieg, przez 4 tygodnie. Nie uczęszczaj na basen czy do sauny przez 7 dni. 

Jeśli terapii poddana była depilowana część ciała, nie depiluj tego miejsca przez miesiąc, powstrzymaj się także od golenia do ustąpienia obrzęku skóry.

Mezoterapia mikroigłowa – efekty uboczne

Mezoterapia to zabieg miejscowy i bezpieczny. Jedynym efektem ubocznym jest tymczasowe podrażnienie skóry, które powinno ustąpić do 3 dni po zabiegu. Alergicy powinni natomiast zwracać uwagę na skład poszczególnych koktajli aplikowanych pod skórę – czy nie są uczuleni na jeden z ich składników.

Są jednak pewne przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii, a należą do nich:

 • choroby nowotworowe;
 • choroby autoimmunologiczne (np. łuszczyca, stwardnienie rozsiane, bielactwo);
 • cukrzyca i inne choroby metaboliczne;
 • choroby krwi (np. anemia, małopłytkowość);
 • ciąża i okres karmienia;
 • wyraźne stany zapalne skóry;
 • infekcje skóry (bakteryjne, wirusowe, grzybicze);
 • nadżerki.

Zabieg nie jest bezpieczny również dla osób:

 • ze skłonnością do powstawania bliznowców;
 • po przechodzeniu terapii pochodnymi witaminy A (retinolem) – mezoterapia nie powinna być wykonywana przez okres do 6 miesięcy od zakończenia leczenia retinolem;
 • z obniżoną krzepliwością krwi lub które przyjmowały leki obniżające krzepliwość krwi;
 • z licznymi rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi;
 • po niektórych terapiach miejscowych, np. przeciwtrądzikowych;
 • po zabiegach chirurgicznych wykonanych w obrębie miejsca mezoterapii (do 3 miesięcy po zabiegu).

Mezoterapia mikroigłowa – cena

mezoterapia mikroigłowa cena

Cena zabiegu mezoterapii może być różna w zależności od konkretnego salonu kosmetycznego, miasta, a ponadto od obszaru skóry objętego zabiegiem i dodatkowych zabiegów takich jak maska zmniejszająca zaczerwienienia. Zabieg na twarz może kosztować średnio od 180 do 300 zł, zabieg na twarz i szyję lub twarz i dekolt to koszt kilkadziesiąt złotych wyższy, kilkadziesiąt złotych mniej natomiast zapłacisz za zabieg na okolice oczu.

Pamiętaj, aby przed zabiegiem skonsultować z kosmetologiem ewentualne przeciwwskazania. Jeśli nie występują – możesz cieszyć się efektami kuracji nawet po pierwszym zabiegu!

Najczęściej zadawane pytania

Po jakim czasie widać efekty mezoterapii mikroigłowej?

Przez kilka dni bezpośrednio po zabiegu skóra twarzy może być podrażniona i zaczerwieniona, może również wystąpić obrzęk i uczucie świądu. Po kilku dniach, gdy objawy te miną, można zauważyć pierwsze efekty zabiegu – skóra jest rozświetlona i wygładzona.

Ile kosztuje zabieg mezoterapii mikroigłowej?

Cena zabiegu zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, jaki obszar chciałabyś poddać mezoterapii mikroigłowej – za zabieg na twarzy zapłacisz od 180 do 300 zł, za zabieg na twarz i szyję lub twarz i dekolt będziesz musiała zapłacić kilkadziesiąt złotych więcej. Najtańszą opcją jest mezoterapia wyłącznie w okolicach oczu. Ceny mogą się też różnić w zależności od lokalizacji i renomy salonu kosmetycznego.

Na czym polega zabieg mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia igłowa jest zabiegiem polegającym na nakłuwaniu skóry urządzeniem wyposażonym w mikroigiełki. Dzięki takim nakłuciom kosmetyczka może wprowadzić w głąb skóry skoncentrowane składniki odżywcze w specjalnym preparacie.

Czego nie wolno robić po mezoterapii mikroigłowej?

Po zabiegu należy odpowiednio zadbać o podrażnioną skórę twarzy. W czasie gojenia zrezygnuj z makijażu i staraj się nie dotykać twarzy. Stosuj kremy łagodząco-kojące zawierające arnikę, aloes, pantenol lub alantoinę. Nie narażaj skóry na ekspozycję na słońce i stosuj filtry UV przed wyjściem na zewnątrz. Po mezoterapii mikroigłowej nie powinno się depilować podrażnionych miejsc. W tym czasie nie uczęszczaj na basen i nie korzystaj z sauny.Powiązane artykuły:
Archiwum: listopad 2022