Popękane naczynka są zauważalne tylko z bliska. Są to malutkie pajączki widoczne przez skórę. Rozszerzone naczynka krwionośne mogą pojawiać się praktycznie na wszystkich częściach ciała. Na twarzy naczynka mają bardziej czerwoną barwę. Z kolei na nogach są najczęściej niebieskie, szare lub fioletowe. Widoczne naczynka na twarzy, nogach, rękach i innych częściach ciała są problemem, który może pojawić się u osób w każdym wieku. 

Co mogą oznaczać popękane naczynka?

Pękające naczynka to problem dotykający w szczególności osób o jasnej karnacji. Przez porcelanową skórę wyraźnie widać wszelkie żyłki i drobne zmiany podskórne. Czy rozszerzone naczynka krwionośne są groźnym objawem?

Pękające naczynka na nogach

Jeśli zauważyłaś u siebie pękające żyłki na nogach, powinnaś jak najszybciej zareagować. Słabe naczynia krwionośne mogą przyczyniać się też do powstawania żylaków. Postaraj się odciążyć swoje nogi i zainteresować się możliwymi przyczynami powstawania pękających naczynek. Jest to popularna dolegliwość wśród kobiet ciężarnych, u których naturalnie zwiększa się ilość krwi w organizmie. W takim przypadku raczej nie masz powodów do obaw.

Pękające naczynka na rękach

Pękające naczynka na tym obszarze są niewątpliwie najrzadziej spotykane. Nie oznacza to jednak, że są bardziej niebezpieczne. Powody pękających naczynek na rękach są dokładnie takie same, jak przy pozostałych obszarach. Jeśli jest to szczególnie duża ilość, udaj się do dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.

Pękające naczynka na twarzy

Na ten problem skarży się spora liczba polskich kobiet. Czerwone naczynka pod oczami związane są z niewłaściwym trybem życia lub dietą. Widoczne naczynka na policzkach są dolegliwością cywilizacyjną, z którą dość ciężko walczyć. Przeważnie nie jest to jednak szczególnie groźny objaw. 

Pękające naczynka na twarzy – przyczyny

Nie istnieje jedna, pewna przyczyna powstawania pękających naczynek. Mogą one pojawiać się na skutek różnych czynników. Do najpowszechniejszych powodów należą:

  • geny – słabe naczynia krwionośne należą do dolegliwości dziedziczonych. Jeżeli ktoś w twojej rodzinie cierpi na nadmiernie pękające naczynka, istnieje spore prawdopodobieństwo, że tobie też się to przytrafi;
  • trądzik różowaty – ta choroba mocno osłabia twoją skórę, przez co mogą pojawiać się na niej też inne zmiany. Widoczne naczynka na twarzy są często obserwowane wśród osób z trądzikiem;
  • nadmierna ekspozycja na słońce – promienie UV niekorzystnie oddziałują na twoją skórę. Przyspieszają procesy starzenia się i zwiększają widoczność naczynek na policzkach;
  • alkohol – jeśli regularnie spożywasz jego duże ilości, będzie niestety powodował osłabienie naczyń krwionośnych. Ma on niekorzystny wpływ praktycznie na wszystkie funkcje twojego organizmu;
  • choroby powodujące zaburzenia hormonalne – należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. 

Co na pękające naczynka?

Przede wszystkim postaraj się unikać powyższych czynników powodujących pękające naczynka. Niestety, nie wszystkie z nich da się całkowicie wykluczyć. Jednak możesz postarać się omijać te, które nie należą do wrodzonych uwarunkowań. Oprócz tego koniecznie stosuj zdrową, zrównoważoną dietę. Witaminy pomogą ci utrzymać zdrową i silną skórę.

Pękające naczynka na nogach – jak zapobiegać?

Zadbaj o dużą ilość witaminy C, E i A. Popękane naczynka na nogach mają bezpośredni związek z twoją dietą. Te substancje wzmacniają naczynia krwionośne od środka. Jeśli masz pękające naczynka na nogach, powinnaś unikać długiego stania, częstego krzyżowania nóg oraz noszenia mocno uciskających ubrań. Warto też zainwestować w profilaktyczne rajstopy, pończochy lub podkolanówki przeciwżylakowe. Przeciwdziałają one powstawaniu pękających naczynek.

Co pomaga na pękające naczynka na twarzy?

Kiedy pojawiają się naczynka na twarzy, same, niestety, raczej nie znikną. Ciężko jest je zlikwidować, a co więcej – pękające naczynka mogą nawet rozszerzać się i stawać się bardziej widoczne. Aby spowolnić ich powstawanie i poszerzanie się, postaraj się unikać dużych i nagłych zmian temperatur. Oznacza to także ograniczenie mocno pikantnych potraw. Rzadziej odwiedzaj solarium i unikaj bezpośredniego słońca.

Zrezygnuj z peelingów ziarnistych. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić swoją skórę, postaw raczej na enzymatyczne złuszczanie naskórka. Produkty stworzone dla skóry wrażliwej będą twoim największym sprzymierzeńcem. Chcąc skutecznie zwalczyć pękające naczynka na twarzy, używaj silnych kremów z filtrem i unikaj czynników wzmagających te objawy.

Istnieją specjalne zabiegi kosmetyczne, które likwidują pękające naczynka. Jeżeli stanowią one dla ciebie duży problem, możesz zainteresować się wizytą w salonie. Niektóre lasery trwale zamykają naczynka pod oczami i wzmacniają słabe naczynia krwionośne, podatne na pękanie. Seria takich zabiegów pozwoli ci uzyskać widoczne, trwałe zmiany.

Pękające naczynka najczęściej nie oznaczają niczego groźnego. Czasem jednak powiązane są z poważnymi chorobami, dlatego jeśli zauważysz ich niepokojącą liczbę, udaj się na diagnozę do lekarza. Niewielka liczba popękanych naczynek na nogach, rękach lub twarzy nie jest powodem do obaw. Postaraj się lepiej o siebie zadbać, a twoje naczynia krwionośne odzyskają dawną siłę. Postaw na pielęgnację przeznaczoną do skóry wrażliwej.