Popękane naczynka są zauważalne tylko z bliska. Są to malutkie pajączki widoczne przez skórę. Rozszerzone naczynka mogą pojawić się praktycznie na wszystkich częściach ciała. Popękane naczynka inaczej nazywane są również pajączkami . Na twarzy naczynka mają bardziej czerwoną barwę. Z kolei na nogach są najczęściej niebieskie, szare lub fioletowe. Widoczne naczynka na twarzy, nogach, rękach i innych częściach ciała są problemem skóry, który może pojawić się u osób w każdym wieku.
O budowie skóry słów kilka
Skóra to organ o największej powierzchni. Pełni szereg ważnych funkcji dla całego organizmu. Aby zrozumieć problem teleangiektazji, musimy wziąć pod lupę budowę skóry. Tworzą ją trzy główne warstwy: najgłębiej położona tkanka podskórna, skóra właściwa oraz naskórek.
- Tkanka podskórna składa się głównie z komórek tłuszczowych.
- Skóra właściwa to najbardziej „żywa” struktura. To tutaj wytwarzane są przydatki, tj. włosy, paznokcie oraz gruczoły. W tym miejscu dochodzi do wielu niezbędnych reakcji i syntez. Warstwa ta charakteryzuje się obecnością brodawek z naczyniami włosowatymi. To tutaj przekazywane są skórze cenne substancje odżywcze z pożywienia.
- Naskórek również zbudowany jest warstwowo. Jego najbardziej zewnętrzna część ulega regularnej keratynizacji co 28-30 dni. W naskórku obecny jest NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Jego zadaniem jest ochrona przed nadmiernym wyparowywaniem wody.
Funkcje skóry człowieka
- termoregulacyjna
- ochronna
- jako miejsce metabolizmu wielu cennych substancji tj. witaminy, białka, hormony
- wydzielnicza
- obszar reakcji immunologicznych
Czym są choroby cywilizacyjne?
Choroby cywilizacyjne – jak sama nazwa wskazuje – spowodowane są szybkim tempem rozwoju świata. Czasami określa się je mianem chorób XXI wieku. Do najważniejszych i najczęściej występujących w naszym kraju możemy zaliczyć:
- otyłość
- cukrzycę
- depresję
- nadciśnienie
- alergie
- nowotwory
- przewlekłą obturacyjną chorobę płuc
- nerwice lękowe
- chorobę wrzodową żołądka.
Co to jest teleangiektazja?
Teleangiektazje, zwane też potocznie pajączkami, to problem wynikający z nieprawidłowego funkcjonowania naczyń w skórze. Ich struktura może być od początku wadliwa. Obserwuje się je na skórze jako pojedyncze rozszerzone naczynka o czerwonym zabarwieniu.
Mogą przybierać różne formy. Mogą wystąpić jako pojedyncze naczynko, ale także jako:
- naczyniaki tzw. gwieździste – wyglądem przypominają gwiazdę. W środku zmiany jest główne rozszerzone naczynie, a od niego odchodzą inne, mniejsze;
- rumień naczyniowy – różowo-czerwona plama na twarzy, nosie i dekolcie, często też na policzkach. Tworzą go skupiska teleangiektazji na twarzy.
Przyczyny uszkodzeń naczynek
Przyczyny powstawania pajączków możemy podzielić na wewnętrzne oraz te płynące z zewnątrz. Wewnątrzpochodne:
- ciąża
- menopauza
- choroby o podłożu hormonalnym
- miesiączka
- zaparcia
- choroby układu pokarmowego
- choroby naczyń krwionośnych
- czynniki genetyczne
- Zewnątrzpochodne
- nieodpowiednia pielęgnacja, zbyt agresywna
- zła dieta, uboga w składniki odżywcze
- częste zmiany temperatury otoczenia
- basen
- sauna
- długa ekspozycja na słońce
- wysiłek fizyczny
- niektóre leki
- używki tj. kawa, papierosy, alkohol
Leczenie teleangiektazji na twarzy
Abyś mogła rozpocząć odpowiednio dobraną terapię w celu zwalczenia lub złagodzenia problemów skórnych, musisz odnaleźć ich przyczynę. W przypadku leczenia pajączków, podobnie jak przy trądziku, konieczne jest działanie wielotorowe.
Dieta a teleangiektazje
Prawidłowa dieta odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. Wraz z pożywieniem dostarczasz substancje odżywcze, minerały, witaminy. Pojawienie się teleangiektazji może być powiązane ze złym odżywianiem. Jeśli w Twojej diecie występują głównie cytrusy i ostre przyprawy, a na twarzy zagościł rumień – masz winowajcę! Nieodpowiednie odżywianie może również pogarszać stan cery naczyniowej. Wyeliminuj z niej nadmierne spożywanie gorących posiłków, fast foody, żywność przetworzoną. Zadbaj, aby w Twoich posiłkach nie zabrakło:
- witamin z grupy B
- witaminy C
- witaminy A
- witaminy E
- witaminy K
- witaminy D
- makroelementów
- mikroelementów
- NNKT
- niezbędnych aminokwasów.
Teleangiektazje a odpowiednia pielęgnacja skóry
Myślisz pewnie, że pielęgnacja twarzy nie ma związku z powstawaniem wybroczyn. Nic bardziej mylnego. Nieodpowiednie produkty mogą pogorszyć już istniejący problem. Te dobrze dobrane są w stanie złagodzić rumień. Oto podstawowe zasady, o których musisz pamiętać.
- Demakijaż, czyli oczyszczanie cery wykonuj delikatnymi ruchami, nie pocieraj skóry. Używaj letniej wody – nie gorącej! Produkty do demakijażu powinny być w formie mleczka lub płynu micelarnego.
- Nie używaj klasycznego mydła o zasadowym pH.
- Tonizuj skórę delikatnymi tonikami lub naturalnymi hydrolatami. Unikaj tych na bazie alkoholu.
- Stosuj odpowiednie kremy na dzień i na noc.
- Pamiętaj o całorocznej ochronie przed działaniem promieni słonecznych.
- Peelingi, które używasz powinny być w formie enzymatycznej, nie ziarniste.
Skóra naczynkowa często jest również skórą wrażliwą. Stosuj produkty jak najmniej alergizujące – bez zapachu, naturalne.
Jakich składników szukać w kosmetykach, aby wzmocnić naczynka?
W kosmetykach szukaj składników, które uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń. Łagodzących, dedykowanych również skórze wrażliwe, takich jak:
- witamina C
- witamina K
- witamina PP
- arnika górska
- Żeń szeń
- miłorząb japoński
- iczar wirginijski
- rutyna
- kasztanowiec.
Naczynka w gabinecie kosmetycznym
Gabinety kosmetyczne mają w ofercie szereg zabiegów dedykowanych cerze naczynkowej. Pajączki na twarzy można złagodzić, regularnie wykonując terapie typowo pielęgnacyjne. Musisz wiedzieć, że profesjonalne produkty dostępne w gabinetach mają wyższe stężenie składników aktywnych niż te z drogerii. Ich działanie będzie przynosiło lepsze efekty.
Oprócz tego stosuje się:
- laseroterapię – leczenie naczynek laserem jest metodą bardzo często wykorzystywaną. Polega na skierowaniu światła lasera na obszar z rozszerzonymi naczynkami. Fala wyłapuje barwnik w skórze – w tym przypadku czerwony barwnik hemoglobinę. Naczynko zostaje trwale zamknięte. Metoda ta bywa bolesna. Specjalista zaleca znieczulenie miejscowe;
- elektrokoagulację – to zabieg z wykorzystaniem prądu stałego. Tak samo jak w przypadku lasera, jest nieinwazyjny. W tkance dochodzi do kontrolowanych zmian tj. ścięcie białka. Widoczne naczynie zostaje trwale wchłonięte.
Co może oznaczać skłonność do pękania naczynek?
Close-up on the skin of the girl’s face are visible couperose, red and dilated capillaries, spider veins, vascular problems. High quality photo
Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet, w szczególności osób o jasnej karnacji. Przez porcelanową skórę wyraźnie widać wszelkie żyłki i drobne zmiany podskórne. Czy rozszerzone naczynka krwionośne są groźnym objawem? Bez wątpienia pajączki to problem, który dotyczy wielu osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Pękające naczynka na nogach
Jeśli zauważyłaś u siebie żyłki na nogach, powinnaś jak najszybciej zareagować. Słabe naczynia krwionośne mogą przyczyniać się też do powstawania żylaków. Postaraj się odciążyć swoje nogi i zainteresować się możliwymi przyczynami powstawania pękających naczynek. Jest to popularna dolegliwość wśród kobiet ciężarnych, u których naturalnie zwiększa się ilość krwi w organizmie. W takim przypadku raczej nie masz powodów do obaw. Zdecydowanie powinieneś obserwować pajączki na nogach, czyli po prostu pękające naczynka na nogach. Jeśli zauważysz, że zaczynają się powiększać, jest ich coraz więcej, warto skonsultować się z lekarzem.
Pękające naczynka na rękach
Żyłki to nieestetyczny problem, który dla wielu osób jest krępujący. Uszkodzone naczynka na rękach to dolegliwość, która powoduje, że ręce mogą być bardziej zaczerwienione. Pękające naczynka na tym obszarze są niewątpliwie najrzadziej spotykane. Nie oznacza to jednak, że są bardziej niebezpieczne. Powody pękających naczynek na rękach są dokładnie takie same, jak przy pozostałych obszarach. Jeśli jest to szczególnie duża ilość, udaj się do dermatologa, który postawi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie.
Pękające naczynka na twarzy
Na ten problem skarży się spora liczba polskich kobiet. Czerwone naczynka pod oczami związane są z niewłaściwym trybem życia lub dietą. Widoczne naczynka na policzkach są dolegliwością cywilizacyjną, z którą dość ciężko walczyć. Przeważnie nie jest to jednak szczególnie groźny objaw. Nie da się ukryć, że pajączki na twarzy mogą być nieestetycznym problemem, przez który skóra nie będzie wyglądała idealnie.
Pajączki na nogach – sprawdź, czy jesteś na nie również narażona
Jeśli jesteś posiadaczką rumienia na twarzy, możesz być narażona na zaburzenia pracy i wyglądu naczyń na innych obszarach ciała. Tak jak w przypadku cery, mogą przybierać różną formę – od drobnych wybroczynek, po zmiany wymagające interwencji chirurga, czyli żylaki. W przypadku problemów naczyniowych na nogach możesz odczuwać w nich „ciężkość” (tzw. efekt ciężkich nóg), mogą często łapać cię skurcze.
Do przyczyn występowania zmian na kończynach dolnych możemy zaliczyć:
- ciążę
- zmiany hormonalne
- uwarunkowania rodzinne
- używki
- wykonywanie pracy w pozycji stojącej
- leki hormonalne.
Leczenie problemów naczyniowych na kończynach dolnych polega przede wszystkim na zapobieganiu – ograniczaniu stojącej pracy, stosowaniu opasek uciskowych, całkowitej rezygnacji z używek. Zmiany już istniejące można usunąć w gabinetach medycyny estetycznej. Wykorzystuje się laser oraz, równie popularną, skleroterapię.
Pękające naczynka na twarzy – przyczyny
Nie istnieje jedna, pewna przyczyna powstawania pękających naczynek. Mogą one pojawiać się na skutek różnych czynników. Do najpowszechniejszych powodów należą:
- geny – słabe naczynia krwionośne należą do dolegliwości dziedziczonych. Jeżeli ktoś w twojej rodzinie cierpi na nadmiernie pękające naczynka, istnieje spore prawdopodobieństwo, że tobie też się to przytrafi;
- trądzik różowaty – ta choroba mocno osłabia twoją skórę, przez co mogą pojawiać się na niej też inne zmiany. Widoczne naczynka na twarzy są często obserwowane wśród osób z trądzikiem;
- nadmierna ekspozycja na słońce – promienie UV niekorzystnie oddziałują na twoją skórę. Przyspieszają procesy starzenia się i zwiększają widoczność naczynek na policzkach;
- alkohol – jeśli regularnie spożywasz jego duże ilości, będzie niestety powodował osłabienie naczyń krwionośnych. Ma on niekorzystny wpływ praktycznie na wszystkie funkcje twojego organizmu;
- choroby powodujące zaburzenia hormonalne – należą do nich m.in. nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca.
Co na pękające naczynka?
Jak poradzić sobie z uszkodzeniami?? Przede wszystkim postaraj się unikać powyższych czynników powodujących pękające naczynka. Niestety, nie wszystkie z nich da się całkowicie wykluczyć. Jednak możesz postarać się omijać te, które nie należą do wrodzonych uwarunkowań. Oprócz tego koniecznie stosuj zdrową, zrównoważoną dietę. Witaminy pomogą ci utrzymać zdrową i silną skórę.
Pękające naczynka na nogach – jak zapobiegać?
Zadbaj o dużą ilość witaminy C, E i A. Popękane naczynka na nogach mają bezpośredni związek z twoją dietą. Te substancje wzmacniają naczynia krwionośne od środka, np. poprzez suplementację skonsultowaną z lekarzem. Jeśli masz pękające naczynka na nogach, powinnaś unikać długiego stania, częstego krzyżowania nóg oraz noszenia mocno uciskających ubrań. Warto też zainwestować w profilaktyczne rajstopy, pończochy lub podkolanówki przeciwżylakowe. Przeciwdziałają one powstawaniu pękających naczynek.
Co pomaga na pękające naczynka na twarzy?
Kiedy pojawiają się naczynka na skórze twarzy, same, niestety, raczej nie znikną. Ciężko jest je zlikwidować, a co więcej – żyłki mogą nawet rozszerzać się i stawać się bardziej widoczne. Aby spowolnić ich powstawanie i poszerzanie się, postaraj się unikać dużych i nagłych zmian temperatur. Oznacza to także ograniczenie mocno pikantnych potraw. Rzadziej odwiedzaj solarium i unikaj bezpośredniego słońca.
Zrezygnuj z peelingów ziarnistych. Jeśli chcesz skutecznie oczyścić swoją skórę naczynkową, postaw raczej na enzymatyczne złuszczanie naskórka. Produkty stworzone dla skóry wrażliwej będą twoim największym sprzymierzeńcem. Chcąc skutecznie zwalczyć uszkodzone naczynka na twarzy, używaj silnych kremów z filtrem i unikaj czynników wzmagających te objawy.
Istnieją specjalne zabiegi kosmetyczne, które likwidują pękające naczynka. Jeżeli stanowią one dla ciebie duży problem, możesz zainteresować się wizytą w salonie. Niektóre lasery trwale zamykają naczynka pod oczami i wzmacniają słabe ścinanki układu krwionośnego, podatne na pękanie. Seria takich zabiegów pozwoli ci uzyskać widoczne, trwałe zmiany.
Pękające naczynka najczęściej nie oznaczają niczego groźnego. Czasem jednak powiązane są z poważnymi chorobami, dlatego jeśli zauważysz ich niepokojącą liczbę, udaj się na diagnozę do lekarza. Niewielka liczba uszkodzonych naczynek na nogach, udach, rękach lub twarzy nie jest powodem do obaw. Postaraj się lepiej o siebie zadbać, a twoja skóra odzyskaj dawną siłę. Postaw na pielęgnację przeznaczoną do skóry wrażliwej. Pamiętaj również, że pajączki to problem, który dotyczy wielu ludzi.