Najskuteczniejsza pielęgnacja twarzy ma charakter wieloetapowy. Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty, nie powinnaś pomijać żadnego z opisanych poniżej kroków! Pamiętaj też, aby zawsze razem z twarzą oczyszczać, tonizować i kremować również szyję oraz dekolt.
Pielęgnacja twarzy – kolejność wykonywania poszczególnych czynności
- demakijaż;
- oczyszczanie twarzy;
- złuszczanie warstwy rogowej naskórka (tego kroku nie wykonuj codziennie!);
- tonizacja;
- maseczka (raz lub kilka razy w tygodniu);
- odżywienie i nawilżenie skóry (krem, serum, krem pod oczy).
Pielęgnacja twarzy – kosmetyki. Jakie wybrać?
Dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji twarzy jest kwestią bardzo indywidualną. Zależy od rodzaju skóry – czy jest sucha, tłusta, mieszana, czy może dojrzała, cienka i pokryta zmarszczkami. Produkty o konsystencji kremowej, bardziej „tłustej” sprawdzą się w przypadku cery suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień oraz naczynkowej. Są to emulsje, mleczka i śmietanki do demakijażu. Dla cery tłustej i mieszanej te preparaty mogą okazać się zbyt „ciężkie”, dlatego, jeśli masz taki typ skóry, sięgnij po płyn micelarny, wodę mineralną, piankę lub żel.
Olejek do demakijażu – koreańska idealna pielęgnacja twarzy
W ostatnich latach na rynku kosmetycznym coraz bardziej popularne stają się olejki do demakijażu twarzy. Producenci wytwarzają preparaty, które nadają się do każdego rodzaju cery – nie tylko do suchej czy dojrzałej, ale również do wrażliwej, tłustej i mieszanej. Moda na olejki pochodzi z Azji – słynna koreańska pielęgnacja twarzy spopularyzowała tzw. OCM także w Europie. Jest to metoda oczyszczania twarzy wyłącznie przy pomocy olejów. Mają one naturalny skład i nie zawierają chemicznych substancji myjących. Nadają się zarówno do demakijażu twarzy, jak i oczu. Po zastosowaniu olejku należy przemyć twarz żelem lub pianką – tym razem na bazie wody. Właściwy preparat dobiera się w zależności od typu i potrzeb skóry.
Higiena skóry twarzy – bez demakijażu ani rusz!
Demakijaż to krok absolutnie obowiązkowy – nawet jeśli nie przekładasz do pielęgnacji cery zbyt dużej uwagi! Wiele osób myśli, że jeśli danego dnia nie nakładały na twarz makijażu (rozumianego jako podkład czy puder), ten krok ich nie dotyczy. W ciągu dnia na skórze osadza się jednak mnóstwo zanieczyszczeń – kurz, pył, smog, pot, a także produkowane przez skórę sebum. Demakijaż to także pielęgnacja, dlatego przetarcie twarzy mleczkiem, olejkiem lub płynem micelarnym powinno stać się obowiązkowym elementem wieczornych rutuałów pielęgnacyjnych. Pozwoli bowiem wstępnie rozpuścić brud, co zwiększy efektywność kolejnego kroku, czyli oczyszczenia.
Krok drugi – głębokie oczyszczanie twarzy
Kosmetyk do demakijażu rozpuszcza resztki fluidu i pudru, nie oczyszcza jednak porów skórnych ani trudniej dostępnych miejsc. Zapewne nieraz się o tym przekonałaś, gdy dotknęłaś zwilżonym wacikiem policzka po demakijażu. Na płatku kosmetycznym w większości przypadków zobaczymy zanieczyszczenia. Dlatego tak ważne jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, które obejmuje zarówno demakijaż, jak i mycie skóry twarzy specjalnym myjącym: żelem, pianką lub emulsją. Tylko używając tych kosmetyków, zyskasz pewność, że twoja twarz jest dogłębnie oczyszczona.
Pielęgnacja twarzy, krok trzeci – tonizacja
Właściwe pH skóry ma wartość w przedziale od 4,5 do 6. Używanie toniku to niezbędna pielęgnacja twarzy, która służy do przywrócenia jej odpowiedniego pH, zmienionego po kontakcie z wodą, preparatem do demakijażu oraz substancjami myjącymi. Skóra po demakijażu i oczyszczaniu potrzebuje odbudowania naturalnej, ochronnej warstwy, którą tworzy flora bakteryjna. Użycie toniku pomaga jej też utrzymać optymalny poziom nawilżenia. Zachowanie kwasowego pH skóry sprzyja zatrzymaniu wody w naskórku i chroni przed szkodliwymi drobnoustrojami. Tonik jest niezbędny niezależnie od tego, jakim rodzajem produktu zmywasz makijaż oraz czym oczyszczasz skórę.
Peelingi – regularne złuszczanie warstwy rogowej naskórka
Raz lub kilka razy w tygodniu powinnaś wykonywać peelingi, aby oczyścić pory, zapobiec zaskórnikom, pozbyć się narastającej warstwy rogowej i odsłonić „nową” skórę – gładką i promienną. Co więcej, skóra po peelingu jest lepiej przygotowana do przyjęcia kosmetyków pielęgnacyjnych, które będziesz stosować w dalszych etapach pielęgnacji. Niezwykle ważne jest, aby peelingi dobierać w zależności od rodzaju cery. Peelingi mechaniczne, które zawierają drobinki ścierające, polecane są głównie cerom tłustym i mieszanym. Posiadaczki cery suchej, wrażliwej czy naczynkowej powinny natomiast sięgnąć po peelingi enzymatyczne, których działanie jest łagodniejsze.
Regularna pielęgnacja skóry twarzy – maseczki
Maseczki na twarz, podobnie jak peelingi, powinny być stosowane systematycznie. Dotyczy to zwłaszcza pań, które borykają się z konkretnymi problemami cery. Są to kosmetyki, które działają silniej niż krem, a ich cząsteczki wnikają głębiej w skórę. Na rynku dostępny jest niezwykle bogaty wybór maseczek przeznaczonych dla różnych typów cer, ich potrzeb i problemów. Znajdziesz m.in. maseczki głęboko nawilżające, ściągające pory, dogłębnie oczyszczające oraz ujędrniające i przeciwzmarszczkowe. Optymalną częstotliwością jest zastosowanie maseczki dwa razy w tygodniu – co trzy, cztery dni. Pamiętaj jednak, że w dużym stopniu zależy to od typu twojej skóry.
Krem – obowiązkowa codzienna pielęgnacja twarzy
Kremy to podstawowa pielęgnacja twarzy! Jak wszystkie pozostałe kosmetyki, dobieraj w zależności od potrzeb cery. Dostępne są kremy nawilżające, przeciwzmarszczkowe, matujące i natłuszczające. Wiele z nich łączy po kilka funkcji, które będą pomocne dla konkretnego typu cery. Skuteczność kremu jest widoczna dopiero przy regularnym stosowaniu. Powinnaś używać go dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Serum – cykliczna, skoncentrowana pielęgnacja skóry
Serum charakteryzuje się dużo silniejszym działaniem niż krem. Jest to kosmetyk o silnym stężeniu składników aktywnych, produkowany w płynnej postaci. Produkty naturalne zawierają w składzie wyciągi i ekstrakty roślinne oraz oleje pochodzenia naturalnego. Zdecydowanie powinnaś włączyć odpowiednie serum w swoją pielęgnację twarzy. Nie wolno jednak używać go zbyt często, a na pewno nie codziennie. Pamiętaj, by zawsze je nakładać po tonizacji, pod krem! Dzięki temu skóra będzie mogła w pełni wykorzystać dobrodziejstwo aktywnych substancji. Serum to intensywna pielęgnacja twarzy. Dobiera się je pod kątem potrzeb i problemów skóry, istnieje jednak kilka rodzajów, które można nazwać uniwersalnymi. Należą do nich sera zapobiegające starzeniu z witaminą C, E i/lub zawartością innych antyoksydantów. Preparat powinno się stosować na noc.
Pielęgnacja twarzy rano i wieczorem
Wiele kobiet rano, spiesząc się do pracy, zapomina o prawidłowej pielęgnacji twarzy. Tymczasem ma ona duże znaczenie dla rezultatów, jakie chcesz osiągnąć. Poranna pielęgnacja nie musi obejmować demakijażu, jednak twarz należy oczyścić preparatem myjącym, by zmyć warstwę pozostałą po wieczornych zabiegach, sebum oraz pot, który twoja skóra wyprodukowała podczas kilku godzin snu. Następnie nałóż krem lub, jeśli zamierzasz się malować – bazę pod makijaż. Rano powinnaś stosować krem, który w swoim składzie zawiera SPF, czyli filtr chroniący przed dostępem promieniowania UVA i UVB do skóry.
Jeśli masz problem z samodzielnym określeniem, czego potrzebuje twoja skóra i jaki kosmetyk najlepiej się sprawdzi w twoim przypadku, rozważ wizytę u kosmetologa. Specjalista dokona analizy skóry twarzy za pomocą profesjonalnej aparatury oraz udzieli wskazówek, jakich składników i konsystencji w kosmetykach powinnaś szukać.