Skóra na twojej twarzy często błyszczy się i jest lepka w dotyku? Widać na niej rozszerzone pory, a makijaż spływa już po kilku godzinach? Zapewne masz tłustą cerę. Ten dość wymagający rodzaj skóry na brak pielęgnacji i źle dobrane kremy reaguje łojotokiem i powstawaniem wyprysków. Na szczęście są kosmetyki i zabiegi, dzięki którym uporasz się z tym problemem, a twoja twarz będzie wyglądała ładnie i zdrowo. Mało tego, ten rodzaj cery jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i powstawanie zmarszczek. Brzmi ciekawie i obiecująco? Chcesz wiedzieć więcej na temat pielęgnacji tłustej cery? Czytaj dalej.
Cera tłusta – charakterystyka i wygląd skóry
Cerę tłustą rozpoznajemy, gdy 3-4 godziny po umyciu i oczyszczeniu, skóra twarzy staje błyszcząca i lepka w dotyku. Gdy przyłożysz do niej chusteczkę higieniczną, to zauważysz na niej tłuste plamy. To łój skórny, zwany też sebum, produkowany przez podskórne gruczoły łojowe. Najwięcej jest ich w tak zwanej strefie T, czyli na czole, nosie i na brodzie. Tam też skóra świeci się najbardziej. Jeśli zbyt rzadko lub niedokładnie oczyszczasz twarz, to warstwa sebum, potu i zanieczyszczeń stanie się pożywką dla drobnoustrojów. Ponadto nadmiar łojotoku zaczopuje pory skórne. Konsekwencją będą krosty, zaskórniki i stany zapalne skóry. Aby do tego nie dopuścić, musisz odpowiednio pielęgnować twarz.
Czym jest sebum i jaką rolę pełni w organizmie?
To naturalna wydzielina gruczołów łojowych, składająca się z różnych substancji lipidowych. Jej zadaniem jest ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zanieczyszczenie powietrza, wiatr, mróz czy gorące powietrze, a także przed urazami i utratą wilgoci. Niewielka warstwa sebum to normalna sprawa, zwłaszcza po całym dniu. Dopiero nadmiar łojotoku jest szkodliwy, bo prowadzi do rozwoju bakterii i wyprysków. Z kolei niedobór tej substancji jest powodem przesuszenia i zwiotczenia naskórka, a w konsekwencji przyspiesza proces starzenia się skóry.
Przyczyny przetłuszczania się skóry na twarzy
Przyczyn jest sporo. Niektóre są niezależne od nas, a inne są skutkiem niewłaściwej pielęgnacji. Oto najczęstsze powody przetłuszczania się skóry:
- nadmiar toksyn podskórnych, spowodowany zaburzeniami metabolizmu w organizmie;
- czynniki genetyczne;
- okres dojrzewania płciowego;
- zaburzenia hormonalne, w tym zaburzenia pracy tarczycy i zespół jajników policystycznych;
- przyjmowane leki, w tym sterydy;
- nadmierny i przewlekły stres;
- niewłaściwa dieta, przetworzone i tłuste produkty, słodycze i posiłki typu fast food;
- przesuszenie i odwodnienie naskórka także pobudza gruczoły do produkcji sebum.
Czy cera łojotokowa ma jakieś zalety?
Cera tłusta ma dość grubą warstwę naskórka, który chroni ją przed urazami, podrażnieniami i czynnikami atmosferycznymi, takimi jak mróz, wiatr czy wysokie temperatury. Dodatkową ochroną jest właśnie sebum, zapobiegające utracie wilgoci, jak i nadmiernemu nawodnieniu. Dlatego cera tłusta wolniej się starzeje i nawet w podeszłym wieku twarz jest pełna, bez siateczki zmarszczek. To świetna wiadomość dla wszystkich, którzy borykają się z problemem tłustej skóry.
Podstawowe zasady pielęgnacji cery tłustej
Zasadniczo pielęgnacja tego rodzaju cery polega na jej dogłębnym oczyszczaniu z łoju, na stosowaniu zabiegów redukujących produkcję sebum oraz na złuszczaniu martwego naskórka, nawilżaniu i matowieniu skóry. Składniki zawarte w kosmetykach powinny mieć działanie ściągające, antybakteryjne i antyseptyczne. Dzięki temu zapobiegniesz namnażaniu się drobnoustrojów i zachowasz gładką skórę bez krost i czarnych zaskórników. Pamiętaj, że zbyt częste mycie twarzy i stosowanie mocno wysuszających kremów, maseczek i peelingów, ma skutek odwrotny. Gruczoły łojowe działają jeszcze silniej niż przedtem, więc przesuszona i odwodniona skóra reaguje nadmiarem sebum.
Jak dbać o cerę rano i wieczorem?
Rano umyj twarz wodą i żelem do skóry tłustej, z dodatkiem prebiotyków, węgla aktywnego i białej glinki. Nałóż tonik, aby przywrócić skórze kwaśne pH, a potem lekki krem nawilżający z działaniem matującym. Jeśli robisz makijaż, zrezygnuj z ciężkich, zatykających pory fluidów. W dzień nadmiar sebum usuń przy pomocy bibułki matującej. Wieczorne oczyszczanie twarzy składa się z dwóch etapów. Makijaż zmyj środkiem z dodatkiem delikatnego olejku, na przykład z nasion ogórecznika, który rozpuści nawet wodoodporny tusz do rzęs. Następnie umyj twarz letnią wodą i żelem. Nałóż tonik i krem regenerujący lub normalizujący aktywność gruczołów łojowych.
Jak zmniejszyć łojotok? Zabiegi w domu i w salonie
W zmniejszeniu wydzielania sebum pomoże regularny peeling oraz nałożenie serum albo maseczki z zielonej glinki. Peeling oczyści skórę i usunie martwy naskórek, a maseczka zredukuje łojotok. Podobne działanie ma serum z algami, kwasem salicylowym lub ekstraktem z soi. Takie zabiegi przeprowadź dwa razy w tygodniu. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, gdy poprzedzisz je parówką nad gorącym wywarem z rumianku. Dzięki temu pory odblokują się, a skóra lepiej wchłonie kosmetyki. Jeśli to nie pomaga, skonsultuj się z dermatologiem i kosmetologiem. Ratunkiem mogą być dermokosmetyki, dostępne w aptekach na receptę oraz wizyta w dobrym salonie kosmetologicznym. Skuteczne zabiegi, zmniejszające łojotok, to peeling kawitacyjny, oksybrazja, mezoterapia bezigłowa czy jonoforeza.
Kosmetyki do pielęgnacji tłustej skóry
Kremy, sera i bazy pod makijaż muszą mieć lekką konsystencję, aby nie zatkały ujścia gruczołów łojowych. Oprócz polecanych wcześniej substancji korzystnych dla cery tłustej, warto wspomnieć o składnikach aktywnych takich jak m.in.: ostropest plamisty, ekstrakt z mirtu różanego, ekstrakt z zielonej herbaty, azeloglicynę, kwas migdałowy, kwasy AHA, retinol, niacynamid i związki cynku. Zmniejszają one produkcję łoju, nawilżają, usuwają bakterie i wolne rodniki, matują i regenerują skórę, a przez to sprawiają, że wygląda estetycznie i zdrowo. Poza tym przez cały rok warto przed wyjściem z domu nałożyć krem z filtrem UVA i UVB chroniącymi przed szkodliwymi promieniami słońca.
Jakich kosmetyków unikać?
Przede wszystkim zrezygnuj z kremów i płynnych pudrów o ciężkiej i kleistej konsystencji. Podobnie jest z zimowymi kremami ochronnymi, dlatego nie powinny one zawierać parafiny. Zalecanym składnikiem w twoim przypadku jest masło shea, które nie zapycha porów, a świetnie chroni twarz przed mrozem i wiatrem. Oczywiście niewskazane są kremy do cery suchej i mieszanej, więc nie pożyczaj ich od siostry ani koleżanki, nawet jeśli nie masz przy sobie swojego ulubionego kremu.
Cera tłusta. Jak zrobić ładny i trwały makijaż?
Najpierw starannie oczyść skórę i nałóż lekki krem matujący. Następnie wyrównaj koloryt cery korektorem i mineralnym pudrem. Nałóż pędzlem puder sypki. Robiąc makijaż oczu, zacznij od bazy pod cienie na bazie silikonu. Na to nałóż cienie i utrwal je warstwą pudru sypkiego lub w kamieniu. Zapobiegniesz w ten sposób rolowaniu się cieni na powiekach. Zrób kreskę wodoodporną kredką, a rzęsy wytuszuj wodoodporną maskarą. Make-up zmyj od razu po powrocie do domu. W przypadku skóry tłustej, trudno jest zrobić makijaż, który utrzyma się na skórze przez cały dzień. Dlatego do podręcznej torebki zabierz bibułki chłonące sebum, mgiełkę w sprayu do nawilżania i puder w kamieniu. Dzięki nim odświeżysz make-up po kilku godzinach.
Domowe sposoby pielęgnacji tłustej cery
Przeraża cię konieczność stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych? Nie chcesz kupować dziesiątek drogich kosmetyków? Sprawdź stare babcine metody i przygotuj sama maseczki, parówki i peelingi, wykorzystując do tego produkty z lodówki i spiżarni. Domowe zabiegi kosmetyczne to:
- peeling z płatków owsianych, zalanych gorącą wodą i wystudzonych;
- maseczka ze startego jabłka wymieszanego z miodem redukuje wydzielanie sebum;
- maseczka z plasterków świeżego ogórka tonizuje i rozjaśnia cerę;
- maseczka z rozgniecionych truskawek i jogurtu naturalnego zmatowi i nawilży skórę;
- maseczka z drożdży i miodu oczyszcza skórę i działa antybakteryjnie.
Wiesz już, jakie wymagania ma cera tłusta i jak należy ją pielęgnować. Ten rodzaj skóry potrzebuje wielu zabiegów i stosowania odpowiednich kosmetyków. Warto jednak docenić fakt, że nie jest podatna na alergie, powstawanie zmarszczek, podrażnienia ani zmiany temperatur.