Na co zwracasz uwagę, wybierając kosmetyki? Ich marka i najważniejsze składniki mają znaczenie, ale wybór powinien być bardziej przemyślany. Tusz do rzęs to jeden z kosmetyków, którego wybór nie jest wbrew pozorom prosty. Właściwości poszczególnych produktów mogą się różnić jedynie nieznacznie, dlatego trudno jest zorientować się, co będzie działać najlepiej. Co zatem zrobić? Jest kilka czynników, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów. Podpowiadamy, jaki powinien być dobry tusz do rzęs. Czytaj nasz poradnik!
Zanim kupisz tusz, przeanalizuj, jakie masz rzęsy
Zastanawiając się, jaki tusz do rzęs kupić, niektóre osoby zupełnie nie zwracają uwagi na to, jakie mają rzęsy. Kupują wówczas produkty w ciemno, licząc na efekt, który widzą na reklamach, a w rzeczywistości mogą się srogo rozczarować. Maskary są takim samym kosmetykiem, jak na przykład podkład czy szminka. Jeśli źle dobierzesz te produkty, rezultaty mogą być opłakane i dokładnie tak samo jest z tuszami. Do ciemnej karnacji, nie dobierasz najjaśniejszego pudru. Kiedy masz naturalnie długie rzęsy, nie powinnaś więc wybierać maskary. Taki produkt dodatkowo je wydłuża, więc będą wyglądać nieestetycznie i nienaturalnie.
Dobierz właściwe przeznaczenie maskary do rzęs
Po tym, jak dokładnie przeanalizujesz cechy swoich brwi, możesz bez przeszkód dobrać przeznaczenie maskary. Wydłużający tusz do rzęs będzie idealny oczywiście wtedy, gdy nie masz ich naturalnie długich. Osoby, których dotyka problem zbyt cienkich rzęs, mogą zaś zdecydować się na pogrubiającą maskarę. Na rynku są także produkty, które podkręcają rzęsy, a także te na sklejające się włoski. Jeśli nie wiesz dokładnie, jaki masz typ rzęsy, warto pytać o to kosmetyczkę. Powinna ci także doradzić najlepszą markę i kształt szczoteczki dobrany do twoich rzęs.
Jakie cechy powinny mieć dobre tusze do rzęs?
Niezależnie od tego, czy wybierzesz dobry tusz do rzęs pogrubiający i wydłużający, czy na przykład skręcający, warto zwrócić uwagę na kilka uniwersalnych cech. Powinno się ich szukać zawsze, niezależnie od marki czy rodzaju wybranej maskary. Są to:
- Odpowiednia konsystencja;
- Wydajność produktu;
- Właściwy kształt szczoteczki;
- Trwałość tuszu do rzęs;
- Dobry skład;
- Składniki odżywiające rzęsy.
Odpowiednia konsystencja
Właściwa formuła tuszu do rzęs to jedna z najważniejszych cech maskary. Może ona mieć świetne działanie (na przykład wydłużające), jeśli jednak będzie zbyt lepka czy gęsta, to nie pomoże żadnym rzęsom. Tusz nie może być również zbyt wodnisty, gdyż nie pozostawi odpowiedniego efektu. Produkt powinien gładko rozsmarowywać się po rzęsach, nie sklejając ich ani nie pozostawiając grudek. Oprócz tego po zaschnięciu nie powinien się kruszyć, tylko zostać na swoim miejscu nawet przez wiele godzin.
Wydajność produktu
Raczej nikt nie chciałby, aby nietani często produkt wystarczył jedynie na kilka aplikacji. Niektóre tusze mają taką specyfikę, że wysychają szybciej niż inne i nie da się z tym zbyt wiele zrobić. Inne mają nieodpowiedni skład, który sprawia, że trzeba nakładać ich naprawdę dużo, przez co marnujesz cenne porcje. W innych przypadkach wadą jest słabe zamknięcie, przez które maskara do rzęs wysycha. Wybierając odpowiedni produkt, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie te kwestie, by uniknąć rozczarowania.
Właściwy kształt szczoteczki
Nawet najlepszej jakości tusz do rzęs nie zdziała cudów ze słabą szczoteczką. Powinna być odpowiednio wyprofilowana. Poszczególne kształty prowadzą do uzyskania zróżnicowanych efektów, więc to istotny element. Ważna jest również wielkość szczoteczki, ponieważ jeśli będzie zbyt duża, zostawi nieestetyczne ślady. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na materiał produkcji szczoteczki:
- plastikowe zazwyczaj są bardzo sztywne i nie będą najlepsze do aplikacji tuszu;
- modele silikonowe są bezpieczne dla oczu i bardzo elastyczne.
Trwałość tuszu do rzęs
Trwały tusz do rzęs to niekoniecznie tusz wodoodporny. Ten ostatni rodzaj produktów idealnie nadaje się na przykład na basen lub w miejsce, gdzie panuje duża wilgotność. Na co dzień lepiej jednak wybrać trwały, ale zwykły tusz. Jest on łatwiejszy do zmycia klasycznym płynem do demakijażu. Nie wymaga też specjalistycznych środków, które dodatkowo mogą podrażniać oczy i skórę. Formuła powinna być delikatna, ale jednocześnie trwała – w ten sposób zapewni zarówno ładny wygląd, jak i zadba o stan oczu.
Dobry skład
Tanie maskary bardzo często zawierają składniki szkodliwe. Dlatego nie powinny być stosowane zwłaszcza w tak delikatnych miejscach, jak oczy. Sprawdzanie składu przed każdymi zakupami może być trudne i uciążliwe, jednak na pewno będzie dobre dla twojego zdrowia. Warto zwracać uwagę na to, co ma w składzie tusz do rzęs, aby później uniknąć kłopotów ze skórą i wizyt u dermatologa. O korzystnych składnikach i tych szkodliwych jeszcze wspomnimy.
Składniki odżywiające rzęsy
Skład tuszu do rzęs powinien być przynajmniej neutralny, czyli taki, który nie zawiera szkodliwych substancji. Dobrze jednak wybierać produkty, które nie tylko nadadzą eleganckiego wyglądu, lecz także zadbają o stan rzęs. Niektóre kosmetyki mają w składzie pewne składniki odżywcze, dzięki którym rzęsy są zdrowsze i w znacznie lepszej kondycji.
Jakich składników tuszu do rzęs szukać, a jakich unikać?
Skoro wiesz już, że dobry tusz ma odżywiać rzęsy i nie powinien zawierać szkodliwych składników, warto teraz poznać te dobroczynne i te, których trzeba unikać. Elementy, które mają pozytywny wpływ na rzęsy, to:
- arginina – naturalny aminokwas wzmacniający rzęsy i pobudzający ich wzrost;
- olejek kameliowy – zawiera witaminy A i E, które ujędrniają rzęsy;
- jedwab – zawiera proteiny, które odbudowują zniszczenia i tworzą ochronną powłokę;
- pantenol/prowitamina B5 – nadaje blask i poprawia kondycję rzęs;
- wyciąg z tarczycy bajkalskiej – przywraca rzęsom witalność i chroni je przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych.
Składniki tuszu do rzęs, których należy się wystrzegać to:
- aluminium – pozwala na uzyskanie odpowiedniego koloru, jednak zatyka pory, a także przenika do organizmu, gdzie wpływa negatywnie na układ odpornościowy;
- parabeny – te popularne środki konserwujące wywołują zmiany hormonalne i przyspieszają rozwój nowotworów;
- glikol propylenowy – ten rozpuszczalnik ułatwia mieszanie składników, jednak przy okazji wywołuje podrażnienia;
- octan retinylu – może odpowiadać za niepożądane mutacje genowe.
Jak odświeżyć tusz do rzęs, aby dalej spełniał swoje funkcje?
Po pierwsze, tusz nie może być przeterminowany. Taki produkt jak najbardziej można uratować. Jednak należy pamiętać, aby tego nie wykorzystywać po terminie ważności. Dlaczego wysycha i jak można odświeżyć ulubiony tusz? Problem tkwi w odpowiedniej aplikacji i przechowywaniu. Kosmetyk mając kontakt z powietrzem, zaczyna się utleniać, tworzą się grudki, ciężko go rozprowadzić, wysycha. Podczas codziennej aplikacji, aby usunąć nadmiar produktu można delikatnie wycierać szczoteczkę w ręcznik papierowy, nie wykonując popularnych ruchów góra-dół. Jeśli chcesz zreanimować tusz, możesz skorzystać z kilku sprawdzonych patentów. Pierwszy to dodanie kilku kropel płynu do soczewek. Jeśli nie masz go pod ręka, możesz spróbować wrzucić tusz do wrzątku. Obecnie w specjalnych sklepach z produktami do makijażu pojawił się płyn, który służy typowo do ratowania wyschniętego tuszu do rzęs. Jak widać, bez problemu uda się przedłużyć życie ulubionego kosmetyku.
Wybór odpowiedniego tuszu do rzęs to często niełatwe zadanie. Wiesz już, czego się wystrzegać, a czego szukać w składzie. Mamy więc nadzieję, że z naszą pomocą dobierzesz odpowiedni dla siebie produkt. Powodzenia!