Kwas migdałowy, obok kwasu mlekowego czy glikolowego, należy do kwasów grupy AHA. Jest to jeden z najdelikatniejszych kwasów. Ma on działanie złuszczające, ale przy tym również nawilżające i przeciwstarzeniowe. Są to tylko jedne z nielicznych jego pozytywnych efektów działania. Czy można go stosować samodzielnie w domu? Jeśli tak, to w jaki sposób? I jakie zabiegi kwasem migdałowym są polecane oraz dla kogo? 

Kwas migdałowy – efekty

Kwas migdałowy nie tylko złuszcza naskórek, ale, jak już wyżej wspomniano, także nawilża. Dzięki temu cera jest promienna, a skóra wygląda na odżywioną i wygładzoną. Kwas ten ma jeszcze inne właściwości, działa bowiem antybakteryjnie oraz zwalcza oznaki starzenia się skóry.

Używa się go głównie w peelingach typu chemicznego. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego 40% przeprowadza się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego wówczas? Ponieważ w tym okresie skóra nie jest zbytnio narażona na kontakt z promieniami słonecznymi. Czasami również kwas migdałowy o mniejszym stężeniu występuje w kremach, maseczkach oraz tonikach.

Jakie są jeszcze inne właściwości kwasu migdałowego?

 • Stymuluje produkcję kolagenu w skórze – dzięki temu sprawia, że skóra twarzy jest znacznie bardziej jędrna i sprężysta.
 • Ma działanie odświeżającetwarz jest znacząco bardziej odświeżona, a cera promienna.
 • Poprawia koloryt skóry – efektem użycia kwasu migdałowego jest rozjaśniona i promienna cera o równomiernym kolorycie.
 • Reguluje łojotok – znacząco wpływa na walkę z trądzikiem, dlatego kosmetyki z kwasem migdałowym poleca się osobom, które mają cerę tłustą lub trądzikową.

Kwas migdałowy jest substancją o stosunkowo łagodnym działaniu, dlatego można go polecić osobom z każdym rodzajem skóry. 

Zabieg kwasem migdałowym

Kwas migdałowy działa przede wszystkim na warstwę rogową naskórka. Pod jego wpływem dochodzi do rozluźnienia połączenia między komórkami naskórka a cementem komórkowym. To z kolei prowadzi do złuszczenia powierzchownej warstwy zrogowaciałych komórek. Peeling wykonany przy użyciu kwasu migdałowego jest delikatny, a mimo to wywołuje bardzo widoczny i pożądany efekt rozjaśnienia cery twarzy. Dzięki działaniu kwasu dochodzi do odkrycia młodych komórek skóry, które będą lepiej chłonąć kosmetyki aplikowane na twarz. Między innymi dlatego peeling chemiczny przy użyciu kwasu migdałowego łączy się często z preparatami nawilżającymi skórę.

Kwas migdałowy na trądzik? Tak, jak najbardziej. Można jeszcze wzmocnić jego działanie poprzez zastosowanie kwasu pirogronowego, który ma działanie antybakteryjne. Często również łączy się peeling z użyciem kwasu migdałowego z zabiegiem mikrodermabrazji, czyli mechanicznego złuszczania skóry.

Efekty zabiegu złuszczania skóry kwasem migdałowym są widoczne już po pierwszym zabiegu. Zatem od razu po wykonaniu peelingu chemicznego będziesz mogła zaobserwować na swojej twarzy rozjaśnienie cery. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się po serii sześciu zabiegów wykonywanych w odstępie tygodnia. Taka kuracja ma na celu:

 • rozjaśnienie cery,
 • odnowę skóry,
 • obkurczenie rozszerzonych porów,
 • zmniejszenie łojotoku,
 • wyrównanie kolorytu skóry,
 • nawilżenie skóry.

Jej efekty utrzymują się przez dłuższy czasu. Jak często zaleca się wykonanie takiego zabiegu? Kurację peelingu chemicznego kwasem migdałowym warto wykonywać dwa razy do roku. Dzięki temu efekty będą się pięknie prezentować, a twoja skóra będzie rozjaśniona i odpowiednio nawilżona. 

Pamiętaj jednak, że po kuracji kwasem migdałowym nie powinnaś się opalać ani zbytnio wystawiać na działanie promieni słonecznych przez okres dwóch, trzech tygodni. Zaleca się również w tym okresie stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 25 SPF. 

Kwas migdałowy – cena

Cena pojedynczego zabiegu wykorzystaniem kwasu migdałowego waha się od 80 do 100 zł. 

Kwas migdałowy w domu

Kwas migdałowy na twarz można stosować nie tylko u kosmetyczki. Zawsze możesz sięgnąć po niego w zaciszu domowym. Jest to substancja na tyle delikatna, że jeśli będziesz stosować ją w odpowiednim stężeniu, nie powinna wyrządzić ci żadnej krzywdy. 

Pamiętaj jednak o tym, że efekty, jakie uzyskasz w domu, mogą się różnić od tych, które widziałabyś po zabiegu u profesjonalnej kosmetyczki. Skąd ta różnica? Odpowiedź jest prosta. Profesjonaliści stosują kwas migdałowy 40% i o wyższym stężeniu. To tak zwana dawka „uderzeniowa”, która przynosi bardziej długotrwałe rezultaty. 

Jeżeli zdecydujesz się jednak na stosowanie kosmetyków z kwasem migdałowym w domu, to pamiętaj, by robić to regularnie. Jeśli będziesz stosować do tego systematycznie krem z filtrem przeciwsłonecznym minimum 50 SPF, to możesz sięgnąć po swój kosmetyk z kwasem migdałowym nawet w okresie wiosenno-letnim. 

Pamiętaj jednak, że jeśli postanowisz wprowadzić do pielęgnacji inne składniki złuszczające, wówczas powinnaś odstawić kosmetyk z kwasem migdałowym. 

Kwas migdałowy – przeciwwskazania

Kwasy migdałowe należą do kwasów o bardzo łagodnym działaniu, dlatego preparaty z nimi mogą stosować osoby nawet ze skórą wrażliwą i suchą. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących stosowania kwasu migdałowego. Są one następujące:

 • skłonność skóry do alergii – czyli bardzo wrażliwa skóra,
 • okres ciąży oraz karmienia – kwas migdałowy w ciąży nie jest zalecany;
 • ostre stany trądzikowe,
 • rany skóry twarzy.

Osoby z cerą bardzo wrażliwą powinny pamiętać o szczególnej ostrożności przy stosowaniu kosmetyków z kwasem migdałowym albo zabiegów z jego użyciem. Efekty uboczne nie są jednak nawet w tym wypadku bardzo częste, zwłaszcza jeśli stężenie kwasu jest dobrane do rodzaju cery.

Należy jeszcze pamiętać o jednej istotnej kwestii. Jeżeli pozostawisz kwas migdałowy na skórze dłużej, niż jest to wskazane, możesz narazić się na poparzenia, zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry. Warto także wiedzieć o tym, że kwas ten zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, promieni UV. Między innymi dlatego właśnie kosmetolodzy zalecają stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym po zabiegu z użyciem kwasu migdałowego.

Kwas migdałowy – opinie

Opinie dotyczące stosowania kwasu migdałowego najczęściej są bardzo pozytywne. Osoby, które regularnie go stosują, chwalą przede wszystkim widoczne rozjaśnienie cery, ale także poprawienie jej sprężystości oraz kolorytu. Jest to, jak widać, stosunkowo tani sposób na to, by przywrócić skórze twarzy ponownie jędrność, a także spłycić widoczne zmarszczki. Stosowanie peelingu chemicznego z użyciem kwasu migdałowego to także gładka i świeża cera. Dodatkowo zabiegi te nie powodują powstawania podrażnień, nawet u osób z wrażliwą skórą. Warto także pamiętać, że kwas migdałowy pomaga osobom z cerą trądzikową. One również zazwyczaj chwalą uzyskane efekty.

Kwas migdałowy jest stosunkowo tanim sposobem na piękną i odżywioną skórę twarzy. Jak wskazują najczęstsze opinie użytkowników kosmetyków czy zabiegów – warto spróbować kwasu migdałowego. Nie jest to jednak kosmetyk, który powinno się stosować bez rozwagi. Ważne przy nim jest, co warto jeszcze raz podkreślić na koniec, regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.