Kwas pirogronowy to związek chemiczny, który bardzo dokładnie przenika w głąb skóry. Należy do grupy alfa ketokwasów, a występuje naturalnie w jabłkach, occie oraz sfermentowanych owocach. Wykazuje silne właściwości oczyszczające, dlatego zalecany jest przede wszystkim dla skóry łojotokowej i trądzikowej. Dzięki skutecznemu działaniu jego zastosowanie w kosmetologii staje się coraz bardziej powszechne. Obecnie staje się coraz bardziej popularny i bywa wykorzystywany nie tylko w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, ale również w kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Kwas pirogronowy działa antybakteryjnie i wykazuje właściwości sebostatyczne.
Kwas pirogronowy – działanie
Kwas pirogronowy działa silniej niż kwas mlekowy. Warto pamiętać, że w zależności od głębokości penetracji skóry wykazuje on zróżnicowane działanie. Użycie kwasu o niższym stężeniu powoduje, że zaczyna on działać na poziomie naskórka, koncentrując się przede wszystkim na ograniczeniu wydzielania sebum. Ponadto złuszcza skórę oraz działa przeciwzaskórnikowo, a także zmniejsza rogowacenie skóry.
Kwas pirogronowy o wyższym stężeniu działa zdecydowanie intensywniej. Przede wszystkim przenika w głębsze warstwy skóry, aż do skóry właściwej. Dzięki szybkiej penetracji skóry działa jak peeling i prowadzi do złuszczenia naskórka. Wyższe stężenie kwasu to stężenie powyżej 50%. Kwas pirogronowy o takim natężeniu dostępny jest wyłącznie podczas zabiegów w profesjonalnych salonach kosmetycznych.
Efekty stosowania kwasu pirogronowego
Regularne stosowanie kwasu pirogronowego przynosi widoczne i niemal natychmiastowe efekty. Przede wszystkim zmniejsza wydzielanie sebum, więc skóra staje się mniej błyszcząca. Ponadto działa antybakteryjnie i prowadzi do likwidacji zmian trądzikowych. Dodatkowo rozjaśnia i poprawia koloryt skóry, zwiększa świetlistość cery oraz złuszcza naskórek. Jego działanie skutecznie redukuje widoczność blizn potrądzikowych, a regularne stosowanie pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny, których ubywa wraz z wiekiem.
Dla kogo przeznaczony jest kwas pirogronowy?
Ze względu na wspomniane już działanie kwas pirogronowy zalecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z łojotokowym zapaleniem skóry. Poleca się go również osobom, które mają blizny potrądzikowe oraz dla tym, którzy chcą zwalczyć uporczywe zaskórniki. Ze względu na działanie prowadzące do produkcji nowego kolagenu, polecany jest również kobietom chcącym pozbyć się drobnych zmarszczek oraz przywrócić młodszy wygląd skóry.
Jaki produkt wybrać kwasem pirogronowym wybrać?
Rozpoczynając stosowanie kwasu pirogronowego o mniejszej mocy, należy sięgnąć po kosmetyki przeznaczone do codziennej pielęgnacji dostępne na rynku. Wybierać można spośród kremów, peelingów, żeli do mycia twarzy oraz toników. Wybór konkretnego kosmetyku powinien być podyktowany aktualnymi potrzebami skóry. Warto pamiętać, że po kosmetyki zawierające kwas pirogronowy powinny sięgać przede wszystkim osoby, które chcą poprawić ogólny wygląd cery. Po użyciu tego rodzaju kosmetyków może pojawić się niewielkie zaczerwienienie skóry. Ważne jednak, by kosmetyki nakładać zgodnie z zaleceniami producenta, a przed pierwszym użyciem przeprowadzić test na niewielkim fragmencie skóry.
Osoby borykające się z poważniejszymi problemami skórnymi powinny sięgnąć po kwas o wyższej mocy. Jednak w tym przypadku konieczne jest udanie się do profesjonalnego salonu kosmetycznego, ponieważ większa moc kwasu może zaszkodzić, zwłaszcza jeśli kwas będzie stosowany przez osoby, które nie mają specjalistycznej wiedzy na temat jego działania. Pomiędzy zabiegami z zastosowaniem kwasu zaleca się kilkutygodniowe odstępy.
Przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do stosowania kwasu pirogronowego należy przede wszystkim wymienić atopowe zapalenie skóry, opryszczkę, aktywne stany zapalne w miejscu, na które ma być zastosowany kwas, otwarte rany i podrażnienia. Nie zaleca się również stosowania kwasu w okresie letnim, ponieważ wtedy można narazić skórę na podrażnienie oraz spowodować powstanie podrażnień. Kwasu nie mogą również stosować osoby na niego uczulone. Warto również pamiętać, by nie stosować go podczas leczenia retinoidami, a także w okresie ciąży i karmienia piersią.
Kwas pirogronowy cieszy się coraz większą popularnością zarówno w kosmetologii profesjonalnej, jak i w kosmetykach przeznaczonych do codziennej pielęgnacji. Wykazuje on działanie dermoplastyczne i antymikrobowe, a także zwiększa produkcję kolagenu. Dzięki jego regularnym stosowaniu można kompleksowo zadbać o skórę – ograniczyć wydzielanie sebum, zniwelować zmiany trądzikowe, a także widocznie zredukować zmarszczki.