Czym jest zabieg mikrodermabrazji? Polega ona na złuszczeniu obumarłego naskórka. Skóra ludzka składa się z kilku warstw, a najbardziej zewnętrzną jest naskórek, który w naturalny sposób obumiera i łuszczy się. Złuszczone komórki są zastępowane przez nowe. Czasami jednak złuszczanie nie przebiega w optymalnych warunkach – naskórek rogowacieje, a łuszczące się komórki zatrzymują się w porach, prowadząc do powstawania zaskórników. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
Rodzaje mikrodermabrazji
Mikrodermabrazja jest zabiegiem mechanicznego usuwania naskórka, który odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia z głowicami ścierającymi. Wyróżnia się różne rodzaje mikrodermabrazji, które różnią się od siebie stosowanymi głowicami. Jakie?
- Mikrodermabrazja diamentowa – głowica pokryta jest opiłkami diamentowymi. To niezwykle delikatny zabieg, do którego można dobrać wielkość głowicy oraz poziom ścieralności. Z powodzeniem możesz wykonać mikrodermabrazję diamentową, jeśli twoja skóra jest bardzo wrażliwa i często podrażniona.
- Mikrodermabrazja tlenowa – do ścierania używany jest strumień powietrza połączony ze strumieniem wody lub soli fizjologicznej. To naturalny sposób na złuszczenie, poprawienie ukrwienia i dotlenienia skóry. Ta metoda polecana jest osobom ze skórą naczynkową. Znana jest także jako oxybrazja albo peeling wodno-tlenowy.
- Mikrodermabrazja korundowa – w tej metodzie stosowana jest podciśnieniowa głowica z mikrokryształkami korundu. Zapewnia dogłębne oczyszczenie; szczególnie polecana jest dla osób, które mają tłustą cerę.
Ta metoda złuszczania naskórka wypada bardzo dobrze na tle takich sposobów, jak peelingi chemiczne czy laserowe – jest delikatna i odpowiednia nawet dla podrażnionej cery.
W jakich przypadkach sprawdzi się mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja sprawdzi się u osób, które skarżą się na:
- trądzik;
- zaskórniki;
- poszerzone pory;
- przebarwienia;
- przesuszenie skóry;
- nadmierne wydzielanie sebum;
- blizny;
- rozstępy;
- utratę jędrności.
Może być stosowana na dowolne partie ciała, nie tylko na twarz!
Dlaczego usuwanie martwego naskórka jest tak ważne?
Regularne usuwania naskórka poprawia wygląd skóry, dotlenia ją i usuwa płytkie zmarszczki czy różne przebarwienia. Ten zabieg pozwoli na ogólną poprawę stanu skóry. Nadmierne rogowacenie naskórka sprawia, że częściej pojawiają się zaskórniki i bolące grudki.
Mikrodermabrazja w gabinecie kosmetycznym
Zabieg mikrodermabrazji można wykonać w prawie każdym gabinecie kosmetycznym, co świadczy o jego dużej popularności. Jak przebiega taki zabieg w gabinecie?
Po pierwsze, kosmetyczka dokładnie oczyszcza twarz z makijażu i innych zabrudzeń. Przeprowadzi też krótki wywiad i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do wykonania tego zabiegu. Na podstawie potrzeb i typu skóry dobiera rodzaj mikrodermabrazji, rozmiar głowicy oraz moc.
Ruchy głowicy po skórze są delikatne i dokładne, ważne jest to, aby nie przykładać zbyt często głowicy w to samo miejsce – w innym przypadku dojdzie do zbyt mocnego podrażnienia fragmentu skóry.
W gabinecie kosmetycznym cały zabieg na twarz, zaczynając od demakijażu, trwa około 40–60 minut. Po wyjściu z gabinetu można od razu wrócić do swoich codziennych aktywności, skóra nie wymaga gojenia.
Zabieg mikrodermabrazji w domu
Czy możesz wykonać zabieg mikrodermabrazji w domu? Tak! Na rynku dostępne są specjalistyczne urządzenia, które pozwalają na złuszczenie skóry bez konieczności wizyty u dermatologa. Jeśli masz czas i ochotę na to, aby zadbać o skórę samodzielnie, urządzenie do mikrodermabrazji będzie dobrą inwestycją, która szybko się zwróci.
Pamiętaj jednak o tym, aby postępować zgodnie z zaleceniami producenta i wykonać zabieg delikatnie. Jeżeli przesadzisz, będziesz musiała zmagać się z podrażnieniami i zadrapaniami twarzy.
Jak przygotować się do zabiegu mikrodermabrazji w domu?
Zanim zaczniesz wykonywać mikrodermabrazję na swojej skórze, musisz odpowiednio się do zabiegu przygotować. O czym musisz pamiętać? Przede wszystkim, przynajmniej na tydzień przed unikaj długotrwałej ekspozycji na słońce i opalania na solarium. Nie wykonuj żadnych peelingów na tydzień przed mikrodermabrazją, inaczej możesz zbyt mocno podrażnić skórę.
Na kilka dni przed zabiegiem wprowadź delikatną pielęgnację. Używaj łagodnych środków myjących, stosuj lekkie kremy i nie stosuj nowych kosmetyków do pielęgnacji – mogą one spowodować podrażnienie skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji
Ten zabieg, podobnie jak wiele innych, ma pewne przeciwwskazania. Chociaż jest to metoda delikatna, nie zawsze będzie bezpieczna. Największym przeciwwskazaniem do wykonania tego peelingu są różne choroby skóry. Jeśli cierpisz na łuszczycę albo trądzik różowaty, to niestety, ale nie możesz skorzystać z tego zabiegu.
Nie należy przeprowadzać złuszczania także wtedy, kiedy w jego obszarze jest aktywna opryszczka (byłoby to nie tylko bolesne, ale wiązałoby się z rozniesieniem wirusa po całej twarzy). Przerwanie ciągłości skóry albo zadrapania również są przeciwwskazaniem do zabiegu.
Mikrodermabrazja diamentowa jest na tyle delikatna, że może być stosowana u kobiet w ciąży. Jednak warto sprawdzić indywidualną reakcję organizmu – w czasie ciąży skóra może być przewrażliwiona i negatywnie reagować na nawet bardzo delikatną pielęgnację.
Urządzenie do mikrodermabrazji – jakie wybrać?
W sklepach internetowych i stacjonarnych nie brak urządzeń, które przeznaczone są do wykonywania mikrodermabrazji. Jeszcze kilka lat temu taki sprzęt był zarezerwowany tylko dla osób, które prowadziły gabinety kosmetyczne, a cena była naprawdę zaporowa. Obecnie jednak coraz więcej kobiet wykonuje złuszczanie w domowym zaciszu, a ceny są bardzo przystępne.
Na początek – jaki rodzaj mikrodermabrazji wybrać? Ze względu na delikatność i łatwość wykonania zabiegu najlepszym wyborem będzie metoda diamentowa. Urządzenie, nawet amatorskie, powinno w zestawie zawierać co najmniej kilka wymiennych głowic, które pozwolą dopasować intensywność zabiegu do potrzeb konkretnej osoby. W zestawie powinna znaleźć się głowica, która nie tylko peelinguje, ale też zasysa martwy naskórek.
Koniecznie sprawdź, jaka jest moc urządzenia – im większa, tym więcej możliwości i dokładniejsze działanie. Podczas wyboru nie sugeruj się tylko i wyłącznie ceną, zwróć raczej uwagę na producenta – czy może się pochwalić dobrymi opiniami?
W domowym użytku liczy się także waga i mobilność urządzenia. Im mniejsze i bardziej poręczne, tym wygodniejsze będzie jego użytkowanie. Jeśli urządzenie będzie ciężkie, to niewygodnie będzie się z niego korzystać.
Jak zrobić domową mikrodermabrazję krok po kroku?
Nie wiesz, jak wykonać domowy zabieg mikrodermabrazji? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik krok po kroku, dzięki któremu możliwe będzie bezpieczne i efektywne przeprowadzenie zabiegu mikrodermabrazji.
Co musisz zrobić, aby wykonać dogłębne złuszczanie naskórka w domu?
- Wykonaj demakijaż skóry i dokładnie ją oczyść. Nawet jeśli nie nakładałaś danego dnia makijażu, to koniecznie dokładnie umyj twarz. Dzięki temu pozbędziesz się różnych zabrudzeń i zmyjesz nadmiar sebum.
- Włącz urządzenie i przyłóż głowicę pionowo do skóry.
- Zacznij oczyszczanie od brody. Delikatnie, nie dociskając zbyt mocno, przesuwaj głowicę w kierunku od brody do ust. Staraj się nie oczyszczać zbyt wiele razy tego samego fragmentu skóry.
- Przyłóż urządzenie do grzbietu nosa i przesuwaj w kierunku płatków nosa, dokładnie je oczyszczając.
- Następnie zajmij się czołem. Oczyszczaj je od środka w kierunku boków.
- Ostatnim etapem jest oczyszczenie policzków. Zacznij od dołu i przesuwaj powoli głowicę w kierunku ku górze i na boki.
Po zakończonym zabiegu użyj delikatnego toniku, aby wyrównać pH skóry po oczyszczaniu. Na cerę możesz nałożyć serum lub krem dopasowany do potrzeb skóry. Zalecamy zastosowanie kosmetyków nawilżających, które odżywią nową warstwę naskórka. Nie zapomnij i ochronie przeciwsłonecznej! Przez dobę po zabiegu unikaj także chodzenia na saunę i basen.
Mikrodermabrazja w domu – efekty
Na jakie efekty możesz liczyć po mikrodermabrazji? Skóra jest odżywiona, od razu po zabiegu widoczny jest wyrównany, świeży kolor oraz blask. Podczas zabiegu pobudzane jest krążenie oraz procesy syntezy włókien kolagenowych, z czasem można zauważyć spłycenie zmarszczek, znikanie rozstępów, przebarwień czy blizn. W przypadku trądziku można zauważyć, że zmiany pojawiają się rzadziej, pory się zamykają, a zaskórniki odchodzą w zapomnienie.
Jak często wykonywać mikrodermabrazję w domu?
W celu uzyskania jak najlepszych wyników ważna jest systematyczność w złuszczaniu skóry. W przypadku mikrodermabrazji zaleca się wykonanie serii zabiegów, a następnie raz na jakiś czas wykonywać zabiegi podtrzymujące.
Jak powinien wyglądać harmonogram zabiegów? Pierwsze (od trzech do siedmiu) zabiegi wykonuj w odstępie od 7 do 10 dni od siebie. Następnie, w celu podtrzymania wyników, wystarczy powtarzać zabieg raz na 4–6 tygodni. Zaleca się, aby pełną kurację powtarzać w okresie jesiennym i zimowym. Dlaczego? Nowy naskórek wystawiony na działanie słońca jest bardziej wrażliwy na przebarwienia od słońca. Dlatego zaleca się serię zabiegów wykonać w okresie, kiedy jest go mniej. Nie zapomnij też o stosowaniu kremów z filtrem przed wyjściem z domu! Poza tym mocne peelingi mechaniczne nie są zalecane do stosowania na opalonej skórze.
Pamiętaj, że zabieg mikrodermabrazji w domu może być stosowany bez względu na wiek. Doskonale sprawdzi się zarówno u nastolatki, jak i u dojrzałej kobiety.
Najczęściej zadawane pytania
Jak samemu zrobić mikrodermabrazję?
Dokładnie oczyść twarz z makijażu i zanieczyszczeń. Po osuszeniu twarzy przyłóż pionowo do skóry głowicę urządzenia do mikrodemabrazji. Zacznij oczyszczanie od brody i delikatnie przesuwaj głowicę w kierunku ust. Następnie zajmij się nosem, potem czołem, a na końcu zajmij się policzkami. Po zakończonym zabiegu użyj delikatnego toniku, a następnie nałóż serum lub krem.
Czy mikrodermabrazja w domu jest skuteczna?
Regularne wykonywanie zabiegu mikrodemabrazji w domu może przynieść widoczne efekty. Skóra stanie się gładsza i rozjaśniona. Efektami zabiegu mogą być także: redukcja przebarwień i blizn oraz spłycenie zmarszczek.
Jak często można robić mikrodermabrazje w domu?
Optymalna częstotliwość wykonywania zabiegu to raz w tygodniu. Możesz to robić częściej, jednak pamiętaj o zachowywaniu co najmniej dwóch dni odstępu pomiędzy kolejnymi zabiegami.