Wygląd skóry i cery to niewątpliwie coś, co rzuca się w oczy. Nie da się również ukryć, że w różnym wieku pojawiają się problemy skórne, np. trądzik, zaskórniki czy łojotok. Dla wielu osób jest to problem, ale rozwiązaniem może być tutaj oxybrazja. Ten zabieg, nazywany także peelingiem wodno-tlenowym, ma wiele pozytywnych skutków. Czy jednak jest dla każdego? Jakie są przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? Czytaj nasz artykuł i sprawdź!
Oxybrazja – co to jest?
Oksybrazja, nazywana także peelingiem wodno-tlenowym polega na delikatnym złuszczaniu martwego naskórka. Wykorzystuje się do tego strumień soli fizjologicznej, który jest aplikowany pod ciśnieniem. Usunięcie powierzchniowych warstw sprawia, że proces gojenia się naskórka jest szybszy. Oxybrazja pobudza do naturalnej regeneracji i sprawia, że cera staje się wyraźnie uelastyczniona, dotleniona i odmłodzona.
Efekty po zabiegu oxybrazji
Wiesz już, czym jest oxybrazja. Skóra po zabiegu wygląda estetyczniej, ale czy to jedyne korzyści? Oczywiście, że są też inne. Skutecznie usunięte zostają wszelkie zanieczyszczenia, np.
- zaskórniki;
- łojotok;
- bakterie współodpowiedzialne za powstawanie trądziku.
Dodatkowo, dzięki wykorzystaniu terapii zimnem, oksybrazja tlenowa znacznie wzmacnia ściany naczyń. Do tego jest całkowicie bezbolesna.
Oxybrazja i mikrodermabrazja – czym się różnią?
Oxybrazja niekiedy bywa mylona z mikrodermabrazją. Chociaż są to zabiegi, które można ze sobą łączyć (i które dają równie zadowalające efekty), znacząco się one od siebie różnią.
Oxybrazja, jak wspomnieliśmy, polega na peelingu wodno-tlenowym, przy którym stosuje się sól fizjologiczną oraz moc ciśnienia. Zabieg powoduje przede wszystkim wygładzenie i odświeżenie skóry, jest nieinwazyjny i bardzo delikatny. Poleca się go osobom, które mają cerę:
- naczynkową;
- trądzikową;
- ze skłonnością do alergii.
Mikrodermabrazja polega natomiast na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się mikrokryształy diamentu. Mimo że mikrodermabrazja także należy do dość łagodnych procedur, nie jest ona polecana osobom o skórze wrażliwej, naczyniowej, czy alergicznej. Zabieg może być dla nich zbyt intensywny i powodować podrażnienia, których nie doświadczą po oxybrazji.
Zabieg oxybrazji – wskazania
Zabieg oksybrazji jest nieinwazyjny i bardzo delikatny. Można go przeprowadzać przy różnych problemach z cerą, także u osób o skórze wrażliwej, naczynkowej i trądzikowej. Do najczęstszych wskazań do przeprowadzenia oxybrazji należą:
- przebarwienia na skórze;
- trądzik pospolity oraz blizny potrądzikowe;
- przesuszona i zniszczona skóra;
- rozstępy;
- cellulit;
- utrata elastyczności skóry;
- łupież;
- łuszczyca (nieaktywna faza);
- wypryski, zaskórniki, rozszerzone pory;
- starzenie się skóry;
- nadmierne rogowacenie naskórka.
Przeciwwskazania do zabiegu oxybrazji
Niestety, jak większość zabiegów kosmetycznych, także i oksybrazja nie może zostać przeprowadzona u wszystkich. Chociaż jest ona bardzo łagodną i nieinwazyjną procedurą, niektóre sytuacje nie pozwalają na jej bezpieczny przebieg u niektórych osób. Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:
- okres ciąży i karmienia piersią;
- wirusowe, grzybicze i bakteryjne infekcje skóry;
- wysoką gorączkę;
- nowotwory;
- aktywną fazę łuszczycy;
- ciężkie stany zapalne skóry;
- opryszczkę;
- nadciśnienie;
- cukrzycę;
- wszczepiony rozrusznik;
- świeże blizny.
Co jeszcze powinno wstrzymać przed wykonaniem oxybrazji?
Z oxybrazją należy zaczekać także w przypadku wystąpienia otwartych ran na skórze, świeżo przeprowadzonej depilacji, terapii kwasami oraz leczenia trądziku przy pomocy retinoidów. Specjalista przed wykonaniem zabiegu powinien przeprowadzić szczegółowy wywiad z osobą, która chce się mu poddać. Oceni wówczas, czy istnieją przeciwwskazania oraz jakie jest ryzyko ewentualnych powikłań.
Oxybrazja – skutki uboczne
Niepożądane efekty po zabieg oxybrazji zdarzają się niezwykle rzadko. Stężenie soli fizjologicznej, którą stosuje się podczas jego przeprowadzania jest dla ludzkiego organizmu neutralne. Dlatego nie wywołuje podrażnień, reakcji alergicznej ani bólu. W przypadku przeprowadzania oxybrazji na owłosionej skórze głowy czasami występuje niewielkie zaczerwienienie. Znika ono jednak bardzo szybko.
Oksybrazja – jak wygląda zabieg?
Przed przystąpieniem do procedury oxybrazji należy usunąć z twarzy cały makijaż. W niektórych przypadkach specjalista zleca wykonanie bardzo delikatnego enzymatycznego peelingu, jednak zależy to od efektu, który chcesz uzyskać. Łagodny peeling wzbogacony oksybrazją nie tylko odżywi cerę, lecz także spotęguje efekt złuszczenia. Jak wygląda sam zabieg?
- Przed zabiegiem konieczne jest zabezpieczenie uszu i oczu.
- Opaska na uszach uchroni je przed wystąpieniem stanu zapalnego. Oczy należy chronić przy pomocy specjalnych okularów, dzięki którym sól fizjologiczna nie będzie mogła się do nich dostać.
- Sam zabieg oxybrazji przeprowadza się przy pomocy aplikatora rozpylającego krople soli fizjologicznej na skórze. Złuszczanie naskórka możliwe jest dzięki ciśnieniu. To jest zaś uzyskiwane za pomocą urządzenia. Oxybrazja jest zabiegiem bezdotykowym i aplikator nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą.
Czas wykonywania zabiegu oxybrazji
Czas wykonywania oxybrazji zależy od obszaru, który chcesz odżywić. Jeżeli wybór pada na twarz, dekolt i okolice szyi, nie powinno to trwać dłużej niż pół godziny. Gdy chcesz objąć też resztę ciała, procedura może potrwać nieco dłużej, bo nawet godzinę.
Jak często powinno się powtarzać oxybrazję tlenową?
Oxybrazja to jeden z zabiegów, które można wykonywać o każdej porze roku. Zazwyczaj zalecane jest powtarzanie go ok. 5 razy. Przerwa pomiędzy poszczególnymi wizytami powinna natomiast wynosić ok. 2 tygodnie. Nie jest to jednak reguła. W przypadku cery mieszanej i ze skłonnością do trądziku oxybrazję można wykonywać nawet co tydzień. Jednak jeżeli skóra jest delikatna, warto odczekać nieco dłużej.
Jeżeli zależy ci na stałych efektach, może poddawać się zabiegowi oksybrazji przynajmniej raz na miesiąc.
Oxybrazja – cena
Cena będzie się różnić w poszczególnych salonach medycyny estetycznej. To, ile zapłacisz za oksybrazję, zależy także od tego, jak duży obszar ciała obejmie ów zabieg. Koszt pojedynczej wizyty waha się od 120 do nawet 400 zł.
Widzisz, jak ciekawym zabiegiem jest oksybrazja. Opinie są na ogół bardzo pozytywne, a nie ma praktycznie żadnych skutków ubocznych takiego peelingu. Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto poprawić w ten sposób wygląd skóry.