Laseroterapia od kilku dekad pomaga ci w walce o zdrowie i piękny wygląd. Na czym polega jej fenomen? Na tym, że w leczeniu wykorzystywana jest moc promieni światła, dzięki której możesz skutecznie rozprawić się z wieloma uciążliwymi przypadłościami. Choć lasery kojarzone są z salonami urody, wiele nowoczesnych urządzeń tego typu znajdziesz też w gabinetach lekarskich – szczególnie w tych fizjoterapeutycznych. 

Laseroterapia – jak wzmacniacz światła podbił świat? 

Nazwa „laser” pochodzi od określenia „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, co w skrócie oznacza wzmacniacz światła. Nazwa ta świetnie oddaje charakter urządzenia i automatycznie wyjaśnia, skąd bierze się jego lecznicza moc. To światło leczy i ułatwia powrót do normalnego życia.

Trudne początki

Pierwsze próby wykorzystania zjawiska wymuszonej emisji promieniowania elektromagnetycznego podjął się amerykański fizyk, Charles Hard Townes. Dzięki jego pracy, rozpoczętej w latach 50. XX wieku, już w 1960 roku powstało pierwsze urządzenie laserowe. Twórcą ówczesnego lasera rubinowego był Theodore Harold Maiman. W urządzeniu tym wykorzystywano jony chromu krystalicznego rubinu, dzięki którym powstawała wiązka światła o terapeutycznych właściwościach. Kolejnym przełomem okazało się wprowadzenie na rynek laserów półprzewodnikowego i cieczowego. Te urządzenia sprawiły, że w latach 60. XX wieku medycyna zyskała wiele nowych możliwości w zakresie tej dziedziny terapii. 

Zobacz też:
Czym jest tatuaż metodą handpoke? Poznaj magię tatuażu bez maszynki. Czy wykonanie tatuażu handpoke jest bezpieczne?
laseroterapia trudne początki

Dynamiczny rozwój 

Terapia ta na dobre zaczęła się rozwijać na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Węgierski lekarz Endre Mestera był jednym z pierwszych, którzy wykorzystali to urządzenie do leczenia trudno gojących się ran i blizn. Dziś wiadomo, że laserowe skanowanie ciała może sprawdzić się w wielu sytuacjach, a tym samym przyczynić się do pokonania wielu groźnych chorób. W jaki sposób narzędzie to jest wykorzystywane w rehabilitacji? 

Jak działa laser? 

Zanim zdecydujesz się skorzystać z laseroterapii, powinieneś zapoznać się z zasadami działania laserów. Podstawą takich zabiegów jest wykorzystanie strumienia światła i jego energii w taki sposób, aby mogła ona możliwie jak najskuteczniej oddziaływać na chore tkanki. Światło laserowe, wprowadzone pod skórę na odpowiednią głębokość, zmienia się z energii świetlnej w biologiczną. Można dzięki temu osiągnąć wspaniałe efekty zarówno w medycynie estetycznej, jak i w rehabilitacji. Urządzenie jest wykorzystywany w okulistyce i chirurgii, bardzo chętnie korzysta z niego dermatologia.

Dla kogo laseroterapia będzie najlepszym rozwiązaniem? 

Dziś laser zajmuje coraz ważniejsze miejsce w wielu ośrodkach leczniczych oraz gabinetach urody. Jak się okazuje, w medycynie można z jego mocy korzystać na wiele sposobów. Zabiegi medyczne sprawdzają się bardzo dobrze w chirurgii i fizjoterapii. Szczególne wskazania do zabiegów wykorzystujących moc wiązki światła są dla osób, które mają problemy z narządami ruchu. Co warto wiedzieć na temat wykorzystania urządzeń w rehabilitacji i leczeniu? 

Laseroterapia – zastosowanie w medycynie 

W medycynie XXI wieku laser zajmuje miejsce bardzo ważne, a lista oferowanych zabiegów z jego udziałem konsekwentnie się wydłuża. Obecnie zabieg laseroterapii zalecany jest przede wszystkim w przypadku takich problemów, jak: 

 • dolegliwości związane z siatkówką oka;
 • słabe krążenie;
 • problemy dermatologiczne i w kosmetologii;
 • ból;
 • choroby nowotworowe;
 • dolegliwości związane ze stanem zębów.

Laseroterapia i jej zastosowanie w rehabilitacji

Rehabilitacja chętnie sięga po moc promieniowania laserowego. Właściwości tego rozwiązania sprawiają, że świetnie sprawdza się on w walce z:

 • chorobami reumatycznymi i zwyrodnieniowymi;
 • urazami;
 • przykurczami mięśni;
 • ostrymi stanami zapalnymi tkanek miękkich.
Zobacz też:
Kremy SPF. Jaki krem z filtrem wybrać?

Laseroterapia – przeciwwskazania, o których musisz pamiętać?

Choć to bardzo dobre rozwiązanie w wielu przypadkach, nie u każdego pacjenta zalecany jest laser. Przeciwwskazania, które najczęściej się pojawiają, to:

 • posiadanie rozrusznika serca;
 • arytmia;
 • nadwrażliwość na światło;
 • choroby nowotworowe;
 • w przypadku kobiet czas ciąży lub menstruacji;
 • korzystanie z leków fotouczulających;
 • choroby o podłożu bakteryjnym lub wirusowym;
 • gorączka;
 • przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych. 

Fizjoterapia i fizykoterapia – na czym polegają? 

laseroterapia fizykoterapia

Fizjoterapia jest jedną z tych dziedzin medycyny, którym człowiek poświęcał sporo uwagi już w czasach prehistorycznych. Nic w tym dziwnego, gdyż w tym czasie od sprawności fizycznej zależało życie człowieka. Pamiętaj, że nawet pocieranie mięśnia może być skutecznym zabiegiem leczniczym, jeśli tylko zostanie wykonane w prawidłowy sposób.

Współcześni fizjoterapeuci mogą korzystać zarówno z ogromnej wiedzy, jak i licznych metod leczenia kontuzji, złamań czy obolałych mięśni. Wszystko dlatego, że człowiek od wieków poszerza wiedzę na temat tego, jakie okłady roślinne czy ćwiczenia fizyczne poprawiają jego sprawność. Jedną z tych ważniejszych dziedzin fizjoterapii jest fizykoterapia, bazująca na najnowszych osiągnięciach techniki i wiedzy medycznej. To nic innego jak leczenie za pomocą zjawisk fizycznych. Ważną rolę w tej dziedzinie medycyny odgrywają zatem: 

 • światło; 
 • zjawisko magnetyzmu;
 • ultradźwięki;
 • prąd elektryczny.

Laseroterapia – fizykoterapia do zadań specjalnych 

Tam, gdzie walka z bólem i kontuzjami wydaje się bardzo trudna, doskonale sprawdza się laseroterapia. Fizykoterapia korzysta z niej bardzo chętne, a że postęp techniczny oznacza coraz więcej możliwości – lekarze mogą prowadzić coraz skuteczniejsze terapie.

Jakie lasery są najczęściej wykorzystywane w fizykoterapii? 

W tak ważnej dziedzinie fizykoterapii, jaką jest laseroterapia, nowoczesne urządzenia odgrywają bardzo ważną rolę. Lasery, które są tu wykorzystywane, można podzielić ze względu na: 

 • moc – lasery o małej (1 – 6 mW), średniej (7 – 500 mW) i dużej mocy (powyżej 500 mW);
 • rodzaj ośrodka czynnego – np. lasery gazowe, cieczowe i półprzewodnikowe;
 • długość fal – lasery nadfioletowe, na pasmo widzialne lub podczerwień.
Zobacz też:
Jak pozbyć się cellulitu na udach? Które metody walki z pomarańczową skórką są najbardziej skuteczne?

Jakie właściwości laserów mają największe znaczenie dla współczesnej medycyny? 

Fizjoterapia, a w zasadzie laseroterapia, z powodzeniem wykorzystuje przeciwbólowe i przeciwzapalne właściwości światła emitowanego przez urządzenia laserowe. Ceni się też ich skuteczność w leczeniu obrzęków oraz to, w jaki sposób mogą one wpływać na krążenie oraz proces regeneracji tkanek. Promienie laserowe pomagają też w leczeniu stanów zapalnych, przyczyniają się też do zwiększenia ilości wapnia w tkankach. Niektóre urządzenia są wyspecjalizowane do uzyskania konkretnych efektów, na przykład laser skaner. Wszystko to sprawia, że dla osób wymagających skutecznej rehabilitacji i fizjoterapii, laseroterapia staje się bardzo ważnym wsparciem. 

Laser a rehabilitacja. Jakie zabiegi cieszą się największą popularnością?

laseroterapia laser a rehabilitacja

Lasery w fizjoterapii zajmują bardzo ważne miejsce. Jakie zabiegi wykonywane są najczęściej i na czym polegają? Sprawdź, jakie zastosowanie laseroterapia ma w rehabilitacji, jak wygląda fizjoterapia z jej wsparciem i w jakich sytuacjach laser zimny (wysokoenergetyczny) sprawdzi się najlepiej. 

Laser a rehabilitacja kręgosłupa 

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów jest laseroterapia kręgosłupa. Laser wysokoenergetyczny doskonale sprawdza się w leczeniu bólu kręgosłupa lędźwiowego i szyjnego – dolegliwości, które są jedną z największych plag XXI wieku. Nieinwazyjne leczenie laserem przynosi tu bardzo dobre efekty. Jeśli masz takie problemy ze zdrowiem i chcesz się ich skutecznie pozbyć, laseroterapia będzie dla ciebie doskonałym wsparciem. 

Na czym polega laseroterapia kolana? 

Jednym z bardzo częstych i skutecznych zastosowań tej metody leczenia jest laseroterapia kolana. Wiązka światła, skierowana w obolałe miejsce, może pomóc ci w walce z bólem i sprawić, że o problemach z poruszaniem się zapomnisz dość szybko. Wystarczy seria trwających po kilka minut zabiegów, by stan kolana znacznie się poprawił. 

Laseroterapia a leczenie zwichnięć oraz stłuczeń 

Laser sprawdzi się też w przypadku tak częstych problemów, jakimi są stłuczenia czy zwichnięcia. Świeże urazy bolą, często towarzyszą im też stany zapalne i obrzęki. Jednym z lepszych rozwiązań w takim przypadku staje się laseroterapia, z której można korzystać nawet przy ostrym stanie zapalnym. 

Zobacz też:
Małe piersi – jak optycznie możesz je powiększyć? Sprawdź, czy warto zdecydować się na zabieg, aby zyskać duży biust!

Rehabilitacja po złamaniach 

Fizjoterapia z laserem pomoże też tym osobom, które chcą wrócić do dobrej formy po ciężkich złamaniach kończyn. Tu odpowiednia rehabilitacja jest bardzo ważna, a drobne zaniedbania w tej dziedzinie mogą mieć istotny wpływ na twoją sprawność. Brak fizjoterapii – wykorzystującej też lasery – może skutkować problemami z poruszaniem się, a nieprawidłowy zrost kości oznacza zwykle sporo bólu. Laseroterapia, połączona z innymi metodami leczenia, daje dobre rezultaty i przyspiesza powrót do sprawności.

Laser podczerwony kontra ból

Laseroterapia i fizjoterapia coraz chętniej korzystają z lasera podczerwonego, który bardzo dobrze sprawdza się w przypadku dolegliwości bólowych. Często towarzyszą one takim chorobom, jak zwyrodnienia stawów czy schorzenia reumatyczne. Trwający 20 minut zabieg może sprawić, że twój stan znacznie się poprawi, a ból przestanie być aż tak wielkim problemem.

Jak przygotować się do zabiegu z laserem?

laseroterapia jak się przygotować

Wiesz już, że laseroterapia będzie w twoim przypadku dobrym rozwiązaniem, i masz zamiar z niej skorzystać? Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do takiego zabiegu. Zrezygnuj z opalania się, a przed samym zabiegiem skorzystaj z kąpieli. Dzięki temu część ciała, która ma być poddana zabiegowi, zostanie starannie oczyszczona. Ważne jest nie tylko usunięcie wszelkiego brudu, ale i resztek kremów, balsamów i maści. 

Na czas laseroterapii zrezygnuj z zakładania biżuterii, szczególnie tej metalowej. Unikaj strojów, które mogłyby utrudnić dotarcie z wiązką światła do obolałego miejsca. Pamiętaj też, że w czasie zabiegu z użyciem lasera musisz mieć założone specjalne okulary ochronne. Dzięki nim nie narazisz oczu na niebezpieczne dla nich promieniowanie. Takie okulary zawsze zakłada i pacjent, i personel medyczny.

Czy warto skorzystać z laseroterapii? 

Leczenie laserem to jedna ze skuteczniejszych metod fizykoterapii. Jest bezbolesna i nieinwazyjna, można korzystać z niej bez większych obaw. Niewielka liczba przeciwwskazań i długa lista dolegliwości, przy których laser może się sprawdzić najlepiej – oto czynniki, dzięki którym laseroterapia zajęła tak ważne miejsce w polskiej medycynie. 

Zobacz też:
Czy promieniowanie UV jest szkodliwe? W jaki sposób wpływa na człowieka i czy można się jakoś zabezpieczy przed jego negatywnym działaniem?

Lasery dają wiele możliwości. To dzięki nim można leczyć kręgosłup i osłabione kości, łagodzić stany zapalne i choroby reumatyczne. Laseroterapia już teraz wykorzystywana jest w niemal każdej dziedzinie medycyny. A przecież kolejne badania sprawiają, że jej zastosowanie staje się coraz większe z każdym rokiem. Lasery to przyszłość dla wielu osób, szczególnie dla tych,dla których sprawność fizyczna jest priorytetem.

We współczesnej medycynie coraz ważniejsze miejsce zajmuje laser. Fizjoterapia chętnie korzysta z jego mocy. Dzięki laseroterapii można osiągnąć bardzo dobre efekty, dlatego jej rosnąca popularność nie powinna dziwić.Powiązane artykuły: