Cellulit jest defektem natury estetycznej, który dla wielu kobiet staje się prawdziwą zmorą. Zdarza się, że jego obecność wpływa na tyle mocno na samopoczucie kobiety, że wpędza ją w liczne kompleksy, odbierając poczucie zadowolenia z wyglądu własnego ciała. Cellulit na nogach, pośladkach oraz innych częściach ciała może pojawić się w każdym wieku. Za główne przyczyny jego występowania uważa się niewłaściwą dietę, brak aktywności fizycznej oraz predyspozycje genetyczne. I choć tych ostatniego czynnika nie da się wyeliminować, na dwa pierwsze wpływ ma każdy. Dlatego zamiast godzić się na życie z cellulitem, lepiej wypowiedzieć mu walkę, wykorzystując do tego celu domowe sposoby.
Dieta a cellulit na nogach – zamień posiłki na zdrowe!
Cellulit na pośladkach, brzuchu, cellulit na nogach czy ramionach – bez względu na to, na której partii ciała pojawia się pomarańczowa skórka, jej obecność za każdym razem jest tak samo mocno uciążliwa. Wiele kobiet zmagających się z problemem cellulitu poszukuje skutecznych sposobów na jego zniwelowanie, zapominając o tym, że jednym z najskuteczniejszych jest zdrowa dieta. To co trafia na talerz każdego dnia wpływa nie tylko na zdrowie człowieka, ale też jego wygląd. Dlatego walkę z cellulitem najlepiej zacząć od zmiany nawyków żywieniowych.
Występowaniu cellulitu sprzyja dieta bogata w produkty wysoko przetworzone, zawierające duże ilości konserwantów, soli, tłuszczy, zwłaszcza tłuszczy trans oraz cukru. Spożywanie dużych ilości żywności typu fast food, słodkich napojów i słodyczy oraz słonych przekąsek powoduje nadmierne odkładnie się tkanki tłuszczowej, a ponadto przyczynia się do zatrzymywania wody w organizmie – tzw. cellulit wodny. Nagromadzona tkanka tłuszczowa często przybiera formę grudek widocznych na skórze, czyli popularnej pomarańczowej skórki. Najczęściej pojawia się na udach i pośladkach, a także brzuchu, choć może też objąć swoim zasięgiem ramiona i inne partie ciała, jak na przykład łydki.
Skutecznym sposobem na cellulit jest zmiana nawyków żywieniowych. Żywność wysoko przetworzoną należy zastąpić zdrowymi zbilansowanymi posiłkami, bogatymi w witaminy, których podstawę stanowią warzywa i owoce, będące głównym źródłem błonnika. Ten wartościowy składnik odżywczy występuje też w pełnowartościowych produktach zbożowych, takich jak na przykład kasza. Błonnik pełni w organizmie bardzo ważną funkcję. Wspomaga bowiem proces przemiany materii i poprawia metabolizm, ograniczając w ten sposób ryzyko nadmiernego odkłania się podskórnej tkanki tłuszczowej.
Aby pozbyć się nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii przyczyniających się do powstawania tzw. cellulitu wodnego trzeba pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W tym celu należy przyjmować około 2 litrów płynów dziennie. Zapotrzebowanie na wodę, uzależnione jest od wielu różnych czynników i może się zwiększać. Jego wyliczenie jest kwestią indywidualną. Duże ilości wody wypijane w ciągu wody, nie tylko pomagają wydalić z organizmu toksyny, ale też zapewniają odpowiedni poziom nawilżenia skóry, a przez to także jej jędrność, elastyczność i sprężystość, sprawiając, że wygląda ona lepiej.
Cellulit na nogach a ćwiczenia – czy warto?
Siedzący tryb życia sprzyja pojawianiu się cellulitu na nogach, pośladkach i udach, a także innych częściach ciała. Aby pozbyć się skórki pomarańczowej trzeba zacząć się ruszać. Ćwiczenia na cellulit wcale nie muszą być specjalistycznie dobrane. Ważne jednak aby angażowały do pracy newralgiczne partie ciała, narażone na powstawanie cellulitu, jak chociażby uda i brzuch. Mięśnie brzucha uaktywniają na przykład popularne brzuszki. Z kolei na nogi można wykonywać klasyczne przysiady, lub wybrać jazdę na rowerze, czy też bieganie. Każdy rodzaj aktywności fizycznej przyspiesza spalanie tłuszczu, modelując jednocześnie sylwetkę. Ponadto pozytywnie wpływając na zdrowie, między innymi poprzez poprawę krążenia. Korzyści z niej wynikające są więc wieloaspektowe.
Aby pozbyć się nadmiaru komórek tłuszczowych, a tym samym zmniejszyć ryzyko pojawienia się cellulitu na nogach i innych częściach ciała tak naprawdę można wybrać dowolną aktywność fizyczną. Ważne jest to, by była ona systematyczna. Wykonywanie nawet najbardziej precyzyjnych, jeśli będzie miało charakter okazjonalny, nie będzie w stanie przynieść widocznych i zadowalających efektów. Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem prowadzonego stylu życia. Tylko wówczas pomoże ona w realny sposób zwalczyć cellulit.
Odpowiednia pielęgnacja kontra cellulit na nogach
W zwalczaniu cellulitu na nogach i innych częściach ciała pomaga też właściwa pielęgnacja. Powinna być ona oparta nie tyle o wybrany rodzaj kosmetyków, jak o stosowane metody. Doskonale sprawdzają się różnego rodzaju masaże. Mogą być one wykonywane zarówno przy użyciu szorstkiej rękawicy do masażu, jak i na przykład bańki chińskiej. Każdy rodzaj masażu poprawia krążenie krwi, usprawniając w ten sposób przepływ limfy, działając jak drenaż limfatyczny. Dzięki temu obrzęki i różnego rodzaju zastoje przyczyniające się do powstawania cellulitu zostają zniwelowane.
Masaż warto wykonywać nie tylko w formie profesjonalnych zabiegów, ale również w zaciszu własnej łazienki podczas codziennej pielęgnacji. Wystarczy stosowany na co dzień kosmetyk antycellulitowy wsmarować w skórę okrężnymi ruchami. Pomoże to wygładzić i uelastycznić skórę, dodatkowo poprawiając krążenie krwi i wzmacniając ściany naczyń krwionośnych. Cellulit na udach, czy też pośladkach można zwalczać również poprzez włączenie do stosowanych zabiegów pielęgnacyjnych popularny peeling. Najlepiej wykonywać go w formie masażu. Peeling doskonale pobudza krążenie krwi, jednocześnie złuszczając obumarłe komórki naskórka, co poprawia wygląd i kondycję skóry.
Cellulit na nogach, cellulit na udach, pośladkach oraz innych częściach ciała jest zmorą wielu kobiet w różnym wieku. Choć nie zawsze można skutecznie przeciwdziałać jego występowaniu, na szczęście można go zniwelować. Wystarczy wprowadzić kilka zdrowych nawyków, połączonych z odpowiednią pielęgnacją skóry z cellulitem. Dieta i ćwiczenia w tym względzie sprawdzają się najlepiej. Dzięki ich zastosowaniu zgrubienia na skórze staną się mniej widoczne.