Blizny i bliznowce różnego rodzaju to dość częsta przyczyna zmartwień i kompleksów. Jeśli tutaj trafiłeś, prawdopodobnie sam zmagasz się z takim problemem. Na szczęście, dzięki nowoczesnej technologii i postępom medycynym usuwanie blizn jest w dzisiejszych czasach dosyć skuteczne. Blizny pourazowe, pooperacyjne czy też potrądzikowe stanowią problem natury estetycznej. Dowiedz się więcej na temat usuwania blizn, zanim poddasz się takiemu zabiegowi.

Likwidacja blizn – z czym musisz się liczyć?

Blizny różnego kształtu i rodzaju są zjawiskiem dość często spotykanym. Bezwzględnie najpopularniejszą metodą radzenia sobie z nimi jest ich laserowe usuwanie. Nie jest to jednak jedyny skuteczny zabieg tego typu. Blizny to naturalna konsekwencja gojenia się niektórych ran. Według lekarzy całkowite usunięcie blizny nie jest możliwe. Obojętnie, na jaki zabieg się zdecydujesz, niektórych śladów na ciele po prostu nie da się usunąć. Jednak dzięki nowoczesnej technologii można znacznie zmniejszyć ich widoczność. 

Usuwanie blizny to zabieg, który powinnaś wstępnie skonsultować ze swoim lekarzem. Obojętnie, w jakim miejscu na ciele znajduje się blizna, jak bardzo jest rozległa i głęboka – szczegóły trzeba ustalić indywidualnie. Metoda usuwania blizn pooperacyjnych, potrądzikowych lub powypadkowych powinna być wybrana przez dermatologa. Zapisz się na zabieg do profesjonalnego salonu kosmetycznego. Przed umówieniem wizyty upewnij się, że wybrany przez ciebie gabinet ma odpowiednią wiedzę, doświadczenie i technologię do wykonania zabiegu.

Jak przebiega leczenie blizn?

Wszystko zależy od konkretnej metody. Każda z nich charakteryzuje się innym działaniem. Usuwanie blizn jest możliwe na kilka różnych sposobów.

Dermabrazja 

Jest to powszechny zabieg na blizny na twarzy. Stosuje się go do głębokich blizn po trądziku i ospie. Usuwanie blizn na twarzy tym sposobem polega na ścieraniu zewnętrznej warstwy skóry. Ze względu na charakter tego zabiegu, konieczne jest miejscowe znieczulenie. Rany goją się w ciągu 1-3 tygodni.

Mikrodermabrazja 

Jest to łagodniejsza odmiana powyższego zabiegu. Usuwanie blizn głębokich i rozległych tym sposobem nie jest możliwe. Dlatego stosuje się go raczej do leczenia blizn świeżych, przeważnie po trądziku.

Peeling chemiczny 

Popularny zabieg na blizny na twarzy. Zamiast mechanicznego ścierania używa się do tego specjalnej mieszanki związków chemicznych. Usuwanie blizn na twarzy tą metodą polega na rozpuszczaniu wierzchniej warstwy naskórka. Jednocześnie, jest ona pobudzana do intensywnej regeneracji.

Mezoterapia 

Likwidacja blizn tym sposobem jest bardzo skuteczna. Nadaje się nawet do dużych i twardych blizn o ciemnym kolorze. Pod twoją skórę wstrzykiwany jest specjalny środek zawierający sterydy. Pod wpływem ich działania, nieestetyczna narośl znika – zostaje zwykła, jasna, płaska blizna.

Zobacz też:
Niechirurgiczny lifting powiek? To w medycynie estetycznej możliwe. Ja wygląda nowoczesna korekcja nadmiaru skóry plazmą Plexr

Krioterapia 

Usuwanie blizny tym sposobem polega na jej stopniowym, kontrolowanym wymrażaniu. W tym celu wykorzystuje się zwykle ciekły azot. Ta metoda jest nieszczególnie efektywna samodzielnie. Stosuje się ją zwykle w połączeniu z innymi – sterydami lub chirurgicznym usuwaniem blizn. Wówczas efekty są znacznie lepsze, niż gdy zabiegi wykonywane są osobno.

Chirurgiczne usuwanie blizn 

Polega na wycięciu zmienionej tkanki skórnej. Często trzeba przy tym wykonać przeszczep skóry z innego miejsca. Jest to zabieg zalecany szczególnie dla dużych, starych i mocno widocznych blizn.

Usuwanie blizn – cena

Ceny usuwania blizn zależą od tego, gdzie na ciele znajduje się blizna, jaki jest jej charakter oraz od renomy gabinetu, do którego się udajesz. Musisz pamiętać, że leczenie blizn to proces skomplikowany i długotrwały. Przygotuj się na to, że nowoczesne technologie mogą dość sporo kosztować. Cena usuwania bliznowców, blizn pooperacyjnych i innych, drobniejszych znamion waha się zwykle w granicach 500-1500 zł za zabieg. 

Na powyższy koszt składa się m.in. wstępna konsultacja, doradztwo, ewentualne wizyty kontrolne oraz samo wykonanie zabiegu. Koszt ten musisz raczej pokryć z własnej kieszeni. NFZ nie pokrywa ceny usuwania blizn potrądzikowych ani znamion innego rodzaju. W niektórych salonach możliwa jest jednak płatność na raty, która może nieco odciążyć twój budżet. 

Usuwanie blizn to w większości przypadków długi i ciężki proces. Każdy organizm jest inny i różnie reaguje na bodźce wymuszające w nim zmiany. W każdym przypadku leczenie blizn wymaga cierpliwości. Skóra potrzebuje czasu, aby się zregenerować. Na szczęście nowoczesna medycyna bezustannie się rozwija. Ciągle pojawiają się nowe technologie, które umożliwiają skuteczne usuwanie blizn i bliznowców. Bez względu na to, jakie uszkodzenia znajdują się na twoim ciele, możesz posłużyć się innowacyjnymi zabiegami, aby powrócić do dawnego wyglądu swojej skóry.Powiązane artykuły:
Archiwum: maj 2021