Pryszcze w miejscach intymnych mogą wyglądać różnie – mieć rozmaite kolory, osiągać większe lub mniejsze rozmiary. W przypadku niektórych krost dobrze widoczna jest ich zawartość. Inne przybierają formę guzka. Kolejne mogą przypominać wysypkę. Najważniejszym, co można zrobić w przypadku częstego pojawiania się wyprysków, jest oczywiście stosowanie profilaktyki.

Pryszcze w miejscu intymnym – czy są bolesne?

Ze względu na przyczynę powstawania pryszcze w miejscach intymnych mogą sprawiać ból. Niektóre są z kolei całkowicie bezbolesne. Zależy to od tego, czy wystąpił stan zapalny. Czasem krosty w miejscach intymnych mogą powodować swędzenie. W takich sytuacjach szczególnie ważna okazuje się pierwsza, domowa pomoc.

Pryszcze w miejscu intymnym – czy są bolesne?

Krostki w miejscach intymnych – gdzie dokładnie mogą się pojawić?

Pryszcze w okolicach intymnych mogą pojawiać się w różnych miejscach. Niektóre powstają tuż poniżej linii majtek, w pachwinach bądź na pośladkach. Jeszcze inne pojawiają się na wargach sromowych, a nawet w okolicach odbytu.

Pryszcze w miejscach intymnych – przyczyny

Okazuje się, że krosty w okolicach intymnych mogą powstawać z wielu przyczyn. Najczęściej zdarza się tak z powodu kontaktu z substancją drażniącą lub powodującą uczulenie. Do takich czynników zaliczyć można:

 • produkty do higieny intymnej zawierające składniki drażniące lub wywołujące alergię;
 • lubrykanty;
 • środki higieniczne (podpaski, tampony);
 • prezerwatywy;
 • środki do prania bielizny;
 • bieliznę wykonaną z uczulających materiałów.

Zapalenie mieszków włosowych

Jedną z przyczyn powstawania pryszczy w miejscach intymnych jest zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny spowodowany jest najczęściej infekcją bakteryjną i widoczny w okolicy włosa. Wyprysk w takim przypadku jest bolesny. Poniższe czynniki mogą przyczyniać się do powstawania zapalenia mieszków włosowych: 

Trądzik odwrócony (acne inversa)

Jest to przewlekła choroba skóry. Trądzik odwrócony może pojawiać się również w miejscach intymnych. Dokładne przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wypryski powstają z powodu zatkania mieszków włosowych, w których gromadzą się bakterie. Pojawia się wówczas stan zapalny.

Infekcja wirusowa

Za powstawanie pryszczy w miejscach intymnych odpowiedzialna może być również infekcja wirusowa. Bywa ona wywołana wirusem mięczaka zakaźnego. Wypryski to wówczas niewielkie kuleczki o delikatnym zabarwieniu. Często przypominają małe, przejrzyste pęcherzyki.

Pryszcze w miejscach intymnych – co robić?

Pryszcze w miejscach intymnych – co robić?

Krostki w okolicach bikini to coś, czego każdy chciałby się od razu pozbyć. Niestety, przyczyna powstawania pryszczy jest nieco bardziej skomplikowana, więc przede wszystkim należy postawić na profilaktykę.

Higiena i pielęgnacja intymna

Używanie odpowiednich produktów do higieny miejsc intymnych to podstawa. Czytaj składy kosmetyków i preparatów, a w razie wystąpienia wyprysków – odstaw produkt. Znajomość składów kosmetyków i wiedza o tym, czego ciało nie toleruje, pomogą ci wybierać bardziej odpowiednie produkty w przyszłości.

Przewiewna bielizna

Aby zapewnić miejscom intymnym świeżość, nie należy używać ciasnej bielizny ze sztucznych materiałów. Bielizna powinna być przewiewna, wygodna, w dobrze dopasowanym rozmiarze.

Środki do higieny intymnej

Podobnie jak w przypadku wyboru kosmetyków i preparatów do higieny intymnej, należy również zwrócić uwagę na podpaski, wkładki i tampony. Powinny one być jak najbardziej naturalne. Często zdarza się, że czynnikiem drażniącym lub wywołującym uczulenie jest właśnie substancja zapachowa obecna w tego typu środkach. Warto więc zwrócić na to uwagę, aby uniknąć wysypki w miejscach intymnych.

Depilacja

Jako że częstą przyczyną występowania zapalenia mieszków włosowych jest nieodpowiednia depilacja, należy również zwrócić uwagę na kwestię pozbywania się niechcianego owłosienia. Najlepiej sprawdzić na sobie, która metoda będzie najbardziej odpowiednia, aby krostki w miejscach intymnych nie nawracały.

W przypadku golenia niezbędna jest dezynfekcja akcesoriów przed i po użyciu. Po depilacji skóra jest bardzo wrażliwa, więc tym bardziej nie należy jej narażać na kontakt ze ewentualnymi czynnikami drażniącymi.

Aktywności fizyczna

Mówi się, że ruch to zdrowie. Istotnie, aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, który może się przyczynić do usprawnienia procesów zachodzących w organizmie.

Dieta

Pełnowartościowa dieta to, obok aktywności fizycznej, bardzo ważny element dbania o swój organizm od środka. Codzienny jadłospis warto opierać o produkty nieprzetworzone oraz ograniczać spożywanie słodyczy. Dobrze zbilansowana dieta, której podstawę stanowią warzywa, dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Wizyta u lekarza

Jeśli krostki w okolicach bikini pojawiają się często i problem nie ustępuje, niezbędna będzie wizyta u dermatologa lub ginekologa. Jest to szczególnie ważne w przypadku wystąpienia takiego problemu jak pryszcz na pochwie, z uwagi na fakt, że miejsce to jest wyjątkowo wrażliwe. Diagnoza lekarza pomoże ustalić, co jest przyczyną powstawania pryszczy w okolicach intymnych. Ponadto, diagnosta będzie mógł również zaproponować leczenie farmakologiczne, na przykład w postaci antybiotyków.

Skłonność do powstawania pryszczy w miejscach intymnych może wynikać również z zaburzeń hormonalnych. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań. Na podstawie wyników badań możliwe będzie ustalenie dalszego leczenia problemu u jego źródła.

Higiena po wizycie na basenie

Korzystanie z miejsc wspólnych takich jak baseny, sauny i solaria, może przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnych i wirusowych w obrębie miejsc intymnych. Z tego powodu, należy zachować szczególną higienę i pielęgnację po wizycie z miejsc wspólnych.

Pryszcze w miejscach intymnych – czego nie należy robić?

Niewłaściwym sposobem pozbywania się krost w okolicach intymnych jest ich wyciskanie. Może ono doprowadzić do powiększenia się stanu zapalnego, przysporzyć bólu, ale również przyczynić się do rozprzestrzenienia się bakterii w inne miejsca. Pryszcze najczęściej znikają samoistnie, dlatego ich wyciskanie może zaburzyć ten naturalny proces regeneracji naskórka.

Maść na krostki w miejscach intymnych

Maść na krostki w miejscach intymnych

O wiele lepszym sposobem pozbywania się zawartości pryszcza w miejscu intymnym jest zastosowanie maści ichtiolowej. Działa ona ściągająco, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. W wielu przypadkach pomoże ona w natychmiastowym uśmierzaniu bólu spowodowanego wypryskiem. Nie należy jej aplikować na otwarte rany. Maść ichtiolowa ma kolor czarny, dlatego najlepiej stosować ją punktowo i zabezpieczyć miejsce plastrem, aby nie pobrudzić ubrań.

Inną maścią, skuteczną przy tego typu wypryskach, jest maść cynkowa. Ma ona właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Nałożona punktowo, zabezpieczy wyprysk przed otarciem mechanicznym.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek maści na pryszcze w miejscach intymnych, należy zapoznać się z ulotką leku. W ten sposób upewnisz się, czy nie występują przeciwwskazania do stosowania specyfiku.

Zioła na pryszcze w miejscach intymnych

Zioła to drogocenne dary natury mające mnóstwo właściwości pomocnych również w przypadku występowania krost w miejscu intymnym. Działają one przeciwzapalnie, antybakteryjnie, oczyszczająco i regenerująco. Można przecierać miejsca wystąpienia wyprysku wacikiem nasączonym w naparze ziołowym. Do ziół o takich właściwościach zaliczamy:

 • rumianek;
 • szałwię;
 • nagietek;
 • krwawnik;
 • korę dębu.

Wysypka w miejscach intymnych

Jeśli krosty w miejscach intymnych występują w skupisku, mogą zostać pomylone z wysypką. Trudno w tej kwestii samodzielnie dokonać diagnozy, dlatego tym bardziej warto odwiedzić dermatologa. Dużo łatwiej będzie wówczas poznać przyczynę wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia wysypki w miejscu intymnym na tle uczuleniowym są właśnie kosmetyki, preparaty i środki do higieny intymnej. W takiej sytuacji najrozsądniejszym i najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zmiany est wyeliminowanie czynnika powodującego alergię.

Pryszcze w miejscach intymnych to bardzo uciążliwy problem. Ze względu na to, że jest to miejsce stale zakryte materiałem, leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Właściwa higiena i pielęgnacja, zdrowy styl życia, zioła i maści stosowane doraźnie – to wszystko może znacząco pomóc w pozbyciu się niechcianych wyprysków. Powyższe sposoby postępowania z pewnością przyczynią się również do ograniczenia powstawania krost w miejscach intymnych w przyszłości.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317810#When%20to%20see%20a%20doctorhtthttps://medlineplus.gov/hidradenitissuppurativa.html