Pryszcze w miejscach intymnych mogą wyglądać różnie – mieć rozmaite kolory, osiągać większe lub mniejsze rozmiary. W przypadku niektórych krostek dobrze widoczna jest ich zawartość. Inne przybierają formę guzka. Kolejne mogą przypominać wysypkę. Najważniejszym, co można zrobić w przypadku częstego pojawiania się wyprysków, jest oczywiście stosowanie profilaktyki.

Pryszcze w miejscu intymnym – czy są bolesne?

Ze względu na przyczynę powstawania pryszcze w okolicach krocza mogą sprawiać ból. Niektóre są z kolei całkowicie bezbolesne. Zależy to od tego, czy wystąpił stan zapalny. Czasem krostki w miejscach intymnych mogą powodować swędzenie. W takich sytuacjach szczególnie ważna okazuje się pierwsza, domowa pomoc.

pryszcze w miejscu intymnym czy sa bolesne

Krostki w miejscach intymnych – gdzie dokładnie mogą się pojawić?

Pryszcze w okolicach krocza mogą pojawiać się w różnych miejscach. Niektóre powstają tuż poniżej linii majtek, w pachwinach bądź na pośladkach. Jeszcze inne pojawiają się na wargach sromowych, a nawet w okolicach odbytu.

Pryszcze w miejscach intymnych – przyczyny

Okazuje się, że krostki w kroczu mogą powstawać z wielu przyczyn. Najczęściej zdarza się tak z powodu kontaktu z substancją drażniącą lub powodującą uczulenie. Do takich czynników zaliczyć można:

 • produkty do higieny intymnej zawierające składniki drażniące lub wywołujące alergię;
 • lubrykanty;
 • środki higieniczne (podpaski, tampony);
 • prezerwatywy;
 • środki do prania bielizny;
 • bieliznę wykonaną z uczulających materiałów.

Zapalenie mieszków włosowych

Jedną z przyczyn powstawania pryszczy w okolicach genitaliów jest zapalenie mieszków włosowych. Stan zapalny spowodowany jest najczęściej infekcją bakteryjną i widoczny w okolicy włosa. Wyprysk w takim przypadku jest bolesny. Poniższe czynniki mogą przyczyniać się do powstawania zapalenia mieszków włosowych

 • depilacja;
 • niewłaściwa higiena i pielęgnacja;
 • kontakt skóry z materiałem (zbyt ciasna bielizna).

Trądzik odwrócony (acne inversa)

Jest to przewlekła choroba skóry. Trądzik odwrócony może pojawiać się również w okolicach genitaliów. Dokładne przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wypryski powstają z powodu zatkania mieszków włosowych, w których gromadzą się bakterie. Pojawia się wówczas stan zapalny.

Infekcja wirusowa

Za powstawanie pryszczy w okolicach krocza odpowiedzialna może być również infekcja wirusowa. Bywa ona wywołana wirusem mięczaka zakaźnego. Wypryski to wówczas niewielkie kuleczki o delikatnym zabarwieniu. Często przypominają małe, przejrzyste pęcherzyki. Choroba ta może przenosić się drogą płciową.

Pryszcze w miejscach intymnych – co robić?

pryszcze w miejscach intymnych co robic

Krostki w okolicach bikini to coś, czego każdy chciałby się od razu pozbyć. Niestety, przyczyna powstawania pryszczy jest nieco bardziej skomplikowana, więc przede wszystkim należy postawić na profilaktykę.

Higiena i pielęgnacja intymna

Używanie odpowiednich produktów do mycia miejsc intymnych to podstawa. Czytaj składy kosmetyków i preparatów, a w razie wystąpienia wyprysków – odstaw produkt. Znajomość składów kosmetyków i wiedza o tym, czego ciało nie toleruje, pomogą ci wybierać bardziej odpowiednie produkty w przyszłości.

Przewiewna bielizna

Aby zapewnić krocu świeżość, nie należy używać ciasnej bielizny ze sztucznych materiałów. Bielizna powinna być przewiewna, wygodna, w dobrze dopasowanym rozmiarze.

Środki do higieny intymnej

Podobnie jak w przypadku wyboru kosmetyków i preparatów do czystoścu intymnej, należy również zwrócić uwagę na podpaski, wkładki i tampony. Powinny one być jak najbardziej naturalne. Często zdarza się, że czynnikiem drażniącym lub wywołującym uczulenie jest właśnie substancja zapachowa obecna w tego typu środkach. Warto więc zwrócić na to uwagę, aby uniknąć wysypki w okolicach krocza.

Depilacja

Jako że częstą przyczyną występowania zapalenia mieszków włosowych jest nieodpowiednia depilacja, należy również zwrócić uwagę na kwestię pozbywania się niechcianego owłosienia. Najlepiej sprawdzić na sobie, która metoda będzie najbardziej odpowiednia, aby krostki w miejscach intymnych nie nawracały.

W przypadku golenia niezbędna jest dezynfekcja akcesoriów przed i po użyciu. Po depilacji skóra jest bardzo wrażliwa, więc tym bardziej nie należy jej narażać na kontakt ze ewentualnymi czynnikami drażniącymi.

Zobacz też:
Łojotokowe zapalenie skóry – co je wywołuje i jak z nim walczyć?

Aktywności fizyczna

Mówi się, że ruch to zdrowie. Istotnie, aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego stylu życia, który może się przyczynić do usprawnienia procesów zachodzących w organizmie.

Dieta

Pełnowartościowa dieta to, obok aktywności fizycznej, bardzo ważny element dbania o swój organizm od środka. Codzienny jadłospis warto opierać o produkty nieprzetworzone oraz ograniczać spożywanie słodyczy. Dobrze zbilansowana dieta, której podstawę stanowią warzywa, dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.

Wizyta u lekarza

Jeśli krostki w okolicach bikini pojawiają się często i problem nie ustępuje, niezbędna będzie wizyta u dermatologa lub ginekologa. Jest to szczególnie ważne w przypadku wystąpienia takiego problemu jak pryszcz na pochwie, z uwagi na fakt, że miejsce to jest wyjątkowo wrażliwe.

Diagnoza lekarza pomoże ustalić, co jest przyczyną powstawania pryszczy w okolicach intymnych. Ponadto diagnosta będzie mógł również zaproponować leczenie farmakologiczne, na przykład w postaci antybiotyków.

Zaburzenia hormonalne

Skłonność do powstawania pryszczy w miejscach intymnych może wynikać również z zaburzeń hormonalnych. W takiej sytuacji lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań. Na podstawie wyników badań możliwe będzie ustalenie dalszego leczenia problemu u jego źródła.

Higiena po wizycie na basenie

Korzystanie z miejsc wspólnych takich jak baseny, sauny i solaria, może przyczynić się do rozwoju infekcji bakteryjnych i wirusowych w obrębie miejsc intymnych. Z tego powodu, należy zachować szczególną ostrożność i pielęgnację po wizycie z miejsc wspólnych.

Pryszcze w okolicach rozrodczych – czego nie należy robić?

Niewłaściwym sposobem pozbywania się krost w okolicach intymnych jest ich wyciskanie. Może ono doprowadzić do powiększenia się stanu zapalnego, przysporzyć bólu, ale również przyczynić się do rozprzestrzenienia się bakterii w inne miejsca. Pryszcze najczęściej znikają samoistnie, dlatego ich wyciskanie może zaburzyć ten naturalny proces regeneracji naskórka.

Maść na krostki w miejscach intymnych

masc na krostki w miejscach intymnych

O wiele lepszym sposobem pozbywania się zawartości pryszcza w okolicy krocza jest zastosowanie maści ichtiolowej. Działa ona ściągająco, bakteriobójczo i przeciwzapalnie. W wielu przypadkach pomoże ona w natychmiastowym uśmierzaniu bólu spowodowanego wypryskiem. Nie należy jej aplikować na otwarte rany. Maść ichtiolowa ma kolor czarny, dlatego najlepiej stosować ją punktowo i zabezpieczyć miejsce plastrem, aby nie pobrudzić ubrań.

Maść cynkowa

Inną maścią, skuteczną przy tego typu wypryskach, jest maść cynkowa. Ma ona właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Nałożona punktowo, zabezpieczy wyprysk przed otarciem mechanicznym.

Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek maści na pryszcze w newralgicznych miejscach, należy zapoznać się z ulotką leku. W ten sposób upewnisz się, czy nie występują przeciwwskazania do stosowania specyfiku.

Zioła na pryszcze w okolicach krocza

Zioła to drogocenne dary natury mające mnóstwo właściwości pomocnych również w przypadku występowania krost w pobliżu genitaliów. Działają one przeciwzapalnie, antybakteryjnie, oczyszczająco i regenerująco. Można przecierać miejsca wystąpienia wyprysku wacikiem nasączonym w naparze ziołowym. Do ziół o takich właściwościach zaliczamy:

 • rumianek;
 • szałwię;
 • nagietek;
 • krwawnik;
 • korę dębu.

Wysypka w miejscach intymnych

Jeśli krosty w częściach rozrodczych występują w skupisku, mogą zostać pomylone z wysypką. Trudno w tej kwestii samodzielnie dokonać diagnozy, dlatego tym bardziej warto odwiedzić dermatologa. Dużo łatwiej będzie wówczas poznać przyczynę wystąpienia reakcji uczuleniowej.

Najczęstszą przyczyną wystąpienia wysypki w kroczu na tle uczuleniowym są właśnie kosmetyki, preparaty i środki do higieny intymnej. W takiej sytuacji najrozsądniejszym i najskuteczniejszym sposobem pozbycia się zmiany est wyeliminowanie czynnika powodującego alergię.

Pryszcze w intymnych miejscach – podsumowanie

Pryszcze w miejscach intymnych to bardzo uciążliwy problem. Ze względu na to, że jest to miejsce stale zakryte materiałem, leczenie wymaga czasu i cierpliwości. Właściwa higiena i pielęgnacja, zdrowy styl życia, zioła i maści stosowane doraźnie – to wszystko może znacząco pomóc w pozbyciu się niechcianych wyprysków. Powyższe sposoby postępowania z pewnością przyczynią się również do ograniczenia powstawania krost w miejscach intymnych w przyszłości.

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317810#When+to+see+a+doctorhtthttps://medlineplus.gov/hidradenitissuppurativa.htmlPowiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021