Produkty z tlenkiem cynku znane są ludzkości od wieków. Przypuszcza się, że już starożytni Egipcjanie znali właściwości cynku i niejednokrotnie stosowali preparaty na jego bazie przy zranieniach. Obecnie nadal wykorzystuje się cynk, najczęściej w formie maści, do leczenia zmian skórnych, otarć i niektórych trudno gojących się ran. Przekonaj się, w jakich sytuacjach warto zastosować krem z cynkiem.

Czym jest cynkowa maść?

Maść z cynkiem to stosunkowo popularny preparat o właściwościach leczniczych. Jak łatwo się domyślić, głównym składnikiem jest oczywiście cynk, zaś substancję pomocniczą stanowi przeważnie wazelina hydrofilowa. Krem cynkowy ma właściwości:

  • przeciwzapalne;
  • wysuszające;
  • ochronne;
  • ściągające.

Dzięki temu może pomóc w różnorodnych problemach skórnych, dlatego warto mieć go stale pod ręką w domowej apteczce. Maść znacząco przyczynia się bowiem do szybszego gojenia powstałym zmian skórnych i chroni przed powstawaniem kolejnych.

Maść cynkowa – zastosowanie

Maść z tlenkiem cynku ma szerokie spektrum zastosowania. Jej właściwości wspomagają walkę z wieloma problemami skórnymi, które bywają nie tylko nieestetyczne, ale i nierzadko powodują ból czy świąd.

Maść cynkowa a trądzik

Ze względu na osuszające właściwości maści z cynkiem, wiele osób stosuje ją w przypadku problemów z trądzikiem. Maść działa przeciwzapalnie, może więc pomóc także w przypadku wyjątkowo bolesnych, nabrzmiałych wyprysków. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste stosowanie produktu może doprowadzić do nadmiernego ściągnięcia i wysuszenia się skóry, dlatego zaleca się smarowanie raz dziennie. Warto stosować jednocześnie łagodne olejki do cery trądzikowej.

Maść cynkowa na zajady

Bardzo często stosuje się maść cynkową na zajady, czyli pęknięcia w kącikach ust. Powstają one w wyniku działania bakterii lub drożdżaków. Podobnie jak w przypadku trądziku, sprawdza się tutaj ściągające i wysuszające działanie maści cynkowej, która wspomaga szybszą regenerację skóry.

Maść cynkowa na otarcia

Maść cynkowa sprawdza się doskonale również na różnego rodzaju otarcia i stany zapalne. Jest pomocna szczególnie w przypadku odparzeń, które często powstają u niemowląt noszących pieluszki. Niewielka ilość rozprowadzona równomiernie na skórze wspomaga szybsze gojenie i łagodzi powstałe podrażnienia, przynosząc ulgę maluszkowi. 

Zobacz też:
Bruksizm – botoks jako metoda leczenia tej przypadłości. Czy jest skuteczny?

Maść cynkowa – przeciwwskazania

Mimo że maść cynkowa to popularny i bezpieczny produkt, to, podobnie jak w przypadku wszystkich preparatów leczniczych, istnieją pewne przeciwwskazania do jej stosowania. Należą do nich:

  • korzystanie z maści cynkowej w ciąży i w trakcie karmienia piersią;
  • stosowanie preparatu na otwarte rany i miejsca dotknięte bardzo ostrym stanem zapalnym – maść może pogorszyć ich stan;
  • nadwrażliwość na tlenek cynku – w takim wypadku bowiem zastosowanie maści cynkowej może spowodować znaczny dyskomfort, ból, pieczenie czy nieprzyjemny świąd.

Maść cynkowa – cena

Znalezienie maści cynkowej nie powinno stanowić dla nikogo problemu. Preparat jest dostępny w większości aptek, a co więcej, do jego zakupu nie potrzeba recepty. Można zatem nabyć go nawet bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Warto wspomnieć, że nie jest to drogi produkt – standardowe opakowanie maści (ok. 20 g) kosztuje zazwyczaj mniej niż 10 zł, co stanowi wyjątkowo korzystną cenę za produkt zdolny do tak zróżnicowanego działania.

Maść cynkowa – podsumowanie

Wiesz już, na co maść cynkowa działa najlepiej i kiedy można ją stosować. To preparat, który zdecydowanie warto mieć w swojej apteczce. Można go stosować bezpiecznie w większości sytuacji. W razie wystąpienia uporczywych wyprysków, lekkich ran, odparzeń czy innych problemów skórnych, maść cynkowa sprawdzi się znakomicie, przynosząc ulgę i przyspieszając proces gojenia. Powiązane artykuły:
Archiwum: sierpień 2021