Wazelina (INCI: Petrolatum) jest mieszaniną węglowodorów. Charakteryzuje się brakiem zapachu. Jej kolor uzależniony jest m.in. od stopnia oczyszczenia oraz od tego, do czego jest przeznaczona (od prawie przezroczystego, białego, aż po żółtobrązowy). Ma konsystencję tłustej mazi, która nie jest rozpuszczalna w wodzie. Łatwo ulega zmieszaniu z innymi olejami.

Petrolatum – działanie

 • Wazelina należy do grupy emolientów. Tworzy na skórze nieprzepuszczalną, tłustą warstwę ochronną. 
 • Jej budowa wskazuje na dużą cząsteczkę. Oznacza to, że nie wnika w skórę, tylko pozostaje na zewnątrz. Co za tym idzie, działa głównie na naskórek.
 • Warstwa, którą pokrywa skórę, zatrzymuje w niej wodę. Ogranicza TLW (utratę wody ze skóry).
 • Ułatwia rozsmarowywanie preparatu, nadając mu odpowiedni poślizg. 
 • Zmiękcza i wygładza.
 • Pełni funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak mróz, wiatr.
 • Posiada zdolność do pochłaniania promieni UV.

Petrolatum – zastosowanie w kosmetykach

Petrolatum w kosmetykach jest stosowane w formie oczyszczonej, białej lub przezroczystej mazi. Często pełni funkcję głównej substancji bazowej dla innych składników aktywnych.

Wazelina w kosmetykach:

 • jest stosowana ochronnie przy zabiegach farbowania włosów oraz aplikacji henny na brwi lub rzęsy. Zapobiega zabarwieniom skóry;
 • jest składnikiem kremów do zadań specjalnych stosowanych zimą, aby złagodzić działanie czynników atmosferycznych;
 • jest składnikiem peelingów do ciała i twarzy;
 • w preparatach do stóp jest stosowana jako substancja pomagająca w walce z pękającymi i suchymi piętami;
 • w przypadku wykonywania domowych zabiegów z użyciem kwasów aplikuje się ją na newralgiczne miejsca (m.in. skrzydełka nosa), aby zapobiec działaniu substancji złuszczającej;
 • Petrolatum w kosmetykach do pielęgnacji ciała sprawia, że stają się bardziej odżywcze i nawilżające. Jest szczególnie polecana dla skór silnie wysuszonych i podrażnionych.
Zobacz też:
Ricinus Communis Seed Oil (olej rycynowy) – co to jest?

Petrolatum – bezpieczeństwo stosowania

Wazelina została dopuszczona do stosowania w kosmetykach tylko pod warunkiem, że producent zapewni, że jest silnie oczyszczona i się do tego nadaje. Dzięki temu jest składnikiem bezpiecznym.

W ciąży zalecane jest stosowanie delikatnych substancji pochodzenia naturalnego, dlatego wazeliny należy używać z rozwagą. Nie ma jednoznacznych przeciwwskazań, ponieważ składnik ten nie penetruje w głąb skóry. Może natomiast okazać się za mało oczyszczony i podrażnić naskórek lub wywołać zmiany alergiczne.

Warto uważać na obecność wazeliny w przypadku cer trądzikowych i problematycznych. Warstwa okluzyjna, jaką daje Petrolatum, może pogorszyć stan skóry i jest idealnym miejscem do rozwoju bakterii beztlenowych.

Petrolatum – naturalny czy syntetyczny?

Wazelina powstaje w wyniku rafinacji ropy naftowej.

Petrolatum – wpływ na środowisko

Nie odnotowano negatywnego wpływu na środowisko samej wazeliny. Jest ona jednak produktem procesu, który nie wpływa na nie korzystnie.

Petrolatum – odpowiedni dla wegan?

W wazelinie nie ma składników pochodzenia zwierzęcego. Może być stosowana przez wegan.

Inne – ciekawostki

Czy wiesz, że w kosmetyce istnieją zamienniki sztucznie syntetyzowanej wazeliny? Mowa o wosku pszczelim oraz naturalnych masłach (shea oraz kakaowym), które posiadają właściwości zbliżone do Petrolatum. 

Bibliografia:
Chemia w kosmetyce i kosmetologii – Z. Sarbak, B. Jachymska-Sarbak, A. Sarbak
https://incibeauty.com/en/ingredients/13304-petrolatum
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/petrolatum-0

Powiązane artykuły: