Polecane preparaty na zajady nie działają? Spróbuj maści cynkowej na zajady. Jest stosowana od pokoleń, a swoją skuteczność zawdzięcza działaniu przeciwzapalnemu i odkażającemu. Sprawdź, jak możesz sobie pomóc.

Czym są zajady i jak się je leczy?

Zajady to charakterystyczne rany i owrzodzenia, które pojawiają się w kącikach ust. Nie są szczególnie groźne, za to bardzo uciążliwe. Powodują ból i dyskomfort przy jedzeniu i mówieniu, a ponadto nieestetycznie wyglądają. Taki stan zapalny objawia się zaczerwienieniem, a następnie pękaniem kącików ust, występowaniem bolesnych nadżerek, strupków i zgrubień.

Przyczyną powstawania zajadów mogą być:

  • zakażenia powodowane przez drobnoustroje – bakterie lub drożdżaki;
  • niedobory witamin z grupy B (przede wszystkim witaminy B2) i cynku;
  • niedokrwistość, zwłaszcza związana z anemią;
  • suchość skóry;
  • nadmierne spożywanie węglowodanów;
  • nieprawidłowe nawyki, np. oblizywanie ust, oddychanie przez usta.

Nie istnieje jeden skuteczny sposób leczenia zajadów. Lekarz lub farmaceuta może doradzić ci różne preparaty w zależności od tego, jaka jest przyczyna stanu zapalnego. Możliwe, że w pierwszej kolejności trzeba będzie pozbyć się powodujących infekcję bakterii, a może konieczne będzie uzupełnienie niedoborów? Oprócz leczenia przyczyn ważne jest także łagodzenie objawów – bólu i świądu w zmienionych chorobowo miejscach. Pod tym względem doskonale sprawdza się stosowanie maści cynkowej na zajady.

Jakie właściwości maści cynkowej pomagają w pozbyciu się zajadów?

Maść na zajady, której główną substancją czynną jest tlenek cynku, to popularny lek dostępny bez recepty. Swoją skuteczność zawdzięcza właściwościom:

  • przeciwzapalnym;
  • ściągającym i wysuszającym;
  • antyseptycznym.

Dzięki temu możesz przyspieszyć gojenie się ran i zapobiec rozwojowi zajadów.

Warto wiedzieć, że maść cynkowa na zajady to także bogate źródło cennego dla organizmu cynku, a to właśnie niedobory tego minerału są jedną z przyczyn występowania problemów skórnych.

Zobacz też:
Jak dbać o usta? Kilka sprawdzonych zasad pielęgnacji

Wśród preparatów na zajady bez recepty pojawiają się także kremy i maści z witaminą E, B i cynkiem, a także zawierające składniki ziołowe, np. z szałwią. To także dobry wybór – dzięki temu zadbasz o odpowiednią suplementację i zapobiegniesz powstawaniu kolejnych problemów skórnych w obrębie jamy ustnej.

Jak stosować maść cynkową na zajady?

Maść cynkową na zajady stosuje się miejscowo, najlepiej raz dziennie – wieczorem, przed pójściem spać. W zmienionym chorobowo miejscu pozostanie tlenek cynku w formie białego proszku, który odkazi i osuszy rany. Dzięki temu już po kilku dniach problem zniknie. Pamiętaj jednak, że aby nie powrócił, ważna jest profilaktyka – przede wszystkim stosowanie suplementów diety, zdrowe odżywianie i pozbycie się szkodliwych nawyków.

Zajady to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Na szczęście znasz już skuteczny sposób, by się ich pozbyć!

Powiązane artykuły:

Archiwum: grudzień 2022