Interesująca jest już sama nazwa tego specyfiku. Ichtiole to dość gęste ciecze o zapachu kojarzącym się z asfaltem. Otrzymywane są z łupków bitumicznych zawierających wysokie stężenie siarki. Owe łupki są prastare i pochodzą z mezozoiku. Produkt poddaje się destylacji, a następnie używa się kwasu siarkowego i zobojętnia. Otrzymana substancja składa się głównie z węglowodorów, siarki i siarczanu amonu. Ichtiol, czyli również maść ichtiolowa, nie ma właściwości rakotwórczych. Sam specyfik może być świetny do pielęgnacji skóry. Masz trądzik albo czyraki? Maść z ichtiolu powinna ci pomóc. Sprawdź, jak ona działa!

Maść ichtiolowa biała i czarna

Różnica w kolorze to efekt łączenia zdestylowanych łupków z kwasami. Wykorzystanie stężonego kwasu siarkowego sprawia, że otrzymany produkt jest czarny. Po użyciu kwasu rozcieńczonego staje się biały. Jasny ichtiol w związku z kolorem nie brudzi i ma przyjemniejszy zapach, ale to nie jedyne jego właściwości. Maść ichtiolowa biała ma silniejsze działanie przeciwgrzybicze i przeciwświądowe. Jest lepiej tolerowana przez skórę i sprzyja procesom jej regeneracji.

Maść ichtiolowa – na co może być stosowana?

Farmaceuci zalecają stosowanie czarnej maści ichtiolowych w leczeniu różnych problemów skórnych. Najczęściej wymienia się wypryski skórne, trądzik oraz czyraki. Pomaga między innymi na:

 • owrzodzenia;
 • łojotokowe zapalenie skóry;
 • łuszczycę;
 • odmrożenia;
 • owrzodzenia. 

Doskonale ułatwia także odchodzenie ropy. Warto zwrócić też uwagę na działanie przeciwobrzękowe i miejscowo rozgrzewające.

Maść ichtiolowa na trądzik

Zawarty w maści ichtiol pomaga w pozbywaniu się bakterii i stanów zapalnych. Dzięki niemu można poradzić sobie z zaczerwienieniem i opuchlizną. Odkaża, a do tego pobudza metabolizm skóry i tworzenie przez nią nowych komórek naskórka. Przyspiesza dojrzewanie ropni i pomaga wydostać się na zewnątrz ropie zgromadzonej pod skórą. Maść ichtiolowa świetnie się nadaje do terapii trądziku, jednak musi być stosowana ostrożnie – nie może mieć kontaktu z otwartymi ranami.

Maść ichtiolowa na pryszcze

Opisana powyżej specyfika maści ichtiolowej, sprawia, że wydaje się również dobrym produktem w walce z pryszczami. Faktycznie, wiele osób uważa, że wystarczy posmarować je maścią na noc, zakleić plasterkiem, a rano w pryszczu nie będzie już ropy. Należy wówczas miejsce po kroście przemyć tonikiem. To rozwiązanie ma wielu zwolenników, ale nie brakuje przeciwników. Zwracają oni uwagę na problem podrażnienia wokół miejsc, które smaruje się maścią.

Maść ichtiolowa na czyraka

Czyraki, czyli miejscowe zapalenia mieszków włosowych, zazwyczaj wywołuje gronkowiec złocisty. Jest to bakteria, z którą dobrze radzi sobie czarna maść ichtiolowa. Specyfik może być stosowany we wczesnym stadium rozwoju czyraka – pomaga w uformowaniu się czopu ropy i wydostaniu się jej na zewnątrz. Ważne jest, aby nie ulec pokusie wyciskania lub nakłuwania czyraków, ponieważ to może doprowadzić do rozsiania się bakterii.

Zobacz też:
Serum z kwasem hialuronowym – charakterystyka i ciekawostki

Maść ichtiolowa – efekty stosowania

W przypadku drobnych zmian, takich jak pryszcze, trądzik czy niewielkie zmiany ropne, zazwyczaj pierwsze efekty użycia maści ichtiolowej pojawiają się po pierwszej aplikacji. Podczas leczenia czyraków trzeba poczekać nieco dłużej. O ile lekarz nie zaleci inaczej, należy stosować maść 1-2 razy dziennie, miejscowo na zmianę skórną. Co ważne, nałożenie większej ilości nie polepszy efektów jej stosowania, a może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Maść ichtiolowa – przeciwwskazania

Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie lub nadwrażliwość na ichtiol. W przypadku pań w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci przed dwunastym rokiem życia maść można stosować dopiero po konsultacji z lekarzem. Pamiętaj, że maści ichtiolowej nie wolno stosować na otwarte rany ani na uszkodzoną skórę. Najczęstszym pojawiającym się skutkiem ubocznym długiego stosowania maści jest podrażnienie skóry – wtedy należy z niej zrezygnować.

Maść ichtiolowa – cena

Maść ichtiolowa oprócz zalet leczniczych ma również ogromny atut w postaci bardzo atrakcyjnej ceny. Za 20 g maści zapłacisz od 2 do 5 złotych. Jest to bardzo dobra wiadomość, do której należy dodać informację, że produkt ten jest bardzo wydajny. Można ją kupić w aptekach, w stacjonarnych i internetowych drogeriach, ale nie tylko. Co więcej, nie jest to produkt na receptę. Warto pamiętać, że ichtiol można spotkać pod innymi nazwami, między innymi:

 • litol;
 • bituminol;
 • isarol;
 • ichthammol;
 • ichtyoleum;
 • amonowy sulfobituminian.

Maść ichtiolowa jest środkiem, który może być doskonałym orężem w walce ze zmianami skórnymi. Wiele osób bardzo chwali jej działanie doraźne na trądzik i pryszcze. Należy jedynie pamiętać o tym, by jej nie nadużywać. Przed pierwszym użyciem dokładnie przeczytaj dołączoną ulotkę. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto rozwiać je podczas konsultacji lekarskiej.Powiązane artykuły:
Archiwum: wrzesień 2021