Choć problemy skórne widuje się najczęściej na twarzy, mogą wystąpić na wszystkich strefach z dużą liczbą gruczołów łojowych, w tym właśnie na pośladkach. Przeczytaj i dowiedz się, skąd biorą się pryszcze na pośladkach i jak sobie z nimi radzić.
Przyczyny powstawania pryszczy na pośladkach
Dlaczego na pośladkach powstają bolesne zmiany skórne? O ile cierpisz na trądzik, nie ma w tym nic dziwnego – i nie jest to związane z brakiem higieny. Można wyróżnić między innymi pryszcze od potu lub pryszcze od zimna. To tylko dwie z licznych przyczyn pojawienia się pryszczy na pośladkach.
W większości przypadków wypryski na pośladkach związane są z występowaniem trądziku skupionego – odmiany schorzenia, w której zmiany występują blisko siebie w dużych grupach. Choć ten typ trądziku występuje najczęściej u mężczyzn, cierpią na niego też nieliczne kobiety. Pryszcze na pośladkach mogą pojawić się w każdym wieku.
Zastanawiasz się pewnie, jak powstaje pryszcz? A także jak usunąć krostki na pupie? Otóż odpowiedź nie jest taka prosta i najpierw trzeba przede wszystkim znaleźć przyczynę, która wpłynęła na to, że widzisz pryszcze na pośladkach.
Jeśli zmiany przypominają bardziej gęsią skórkę niż pryszcze, mogą wskazywać na rogowacenie przymieszkowe, związane z niedostatecznym złuszczaniem się naskórka i odkładaniem się na nim zbyt dużej ilości keratyny, blokującej ujście mieszków włosowych. Podobne zmiany mogą wystąpić na skutek zapalenia mieszków włosowych występującego np. po depilacji okolic intymnych.
Pojedynczy, bolący wyprysk może być czyrakiem – powstającym na skutek zakażenia bakteryjnego. Tego typu zmiany leczy się antybiotykami. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u lekarza. Jeśli zauważyłeś pryszcze na pośladkach, które budzą twój niepokój, dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą.
Czy krostki na pośladkach mogą wynikać z niedostatecznej higieny?
Tak, choć zmiany wynikające z zaniedbania występują najczęściej jednorazowo i zanikają po zmianie nawyków. Jeśli więc zacząłeś dbać bardziej o higienę, a zmiany nie ustąpiły, prawdopodobnie zmiany powstały z innego powodu, który określi lekarz. Pryszcze na pośladkach mogą być wynikiem nieodpowiedniej higieny.
No właśnie – czy do leczenia krostek na pupie konieczna jest wizyta u specjalisty? Jeśli pryszcze pojawiają się sporadycznie i znikają bez większych problemów, to nie ma takiej potrzeby.
Jeżeli jednak problem nawraca, krostki wyglądają niepokojąco albo są mocno bolesne, to warto udać się do lekarza dermatologa lub rodzinnego. Jeśli pojawiła się wysypka na pośladkach u dorosłego i żadne domowe sposoby nie przynoszą efektów, również konieczna może się okazać wizyta u lekarza.
Trądzik skupiony czy zapalenie mieszków włosowych?
Krosty na pośladkach mogą zwiastować różne problemy skórne, a nawet hormonalne. Zanim zaczniesz więc leczyć zmiany na własną rękę, koniecznie udaj się do lekarza, najlepiej ze specjalizacją z dermatologii.
Dzięki precyzyjnej diagnozie unikniesz używania preparatów przeznaczonych do leczenia innego typu zmian niż te występujące u ciebie. Może bowiem okazać się, że to, co nazywasz trądzikiem, w rzeczywistości jest np. świerzbem. Obserwuj pojawiające się pryszcze na pośladkach i w razie potrzeby skonsultuj się z lekarzem.
Do lekarza powinieneś udać się w sytuacji, gdy zmiany występują nie tylko na pośladkach, ale także na udach. Wypryski obejmujące obszar nóg mogą zwiastować trądzik odwrócony – rzadką chorobę przewlekłą wymagającą specjalistycznego leczenia.
Wypryski na pośladkach – leczenie zmian. Czy maści pomagają na wysypkę na pośladkach?
Jak powinno przebiegać leczenie pryszczy na pośladkach? Leczenie zmian powinno opierać się też przede wszystkim na preparatach przepisanych przez lekarza, opartych np. na cynku czy niacynamidzie. Niektóre zmiany mogą wymagać też terapii antybiotykowej. Domowe sposoby i preparaty dostępne bez recepty najlepiej stosować dodatkowo, aby wspomóc leczenie, złagodzić ból, świąd i zapobiec rozwojowi nowych zmian.
Jeśli trądzik jest wyjątkowo zaostrzony i przewlekły, możesz spodziewać się, że lekarz zaproponuje terapię lekami przyjmowanymi doustnie, np. tabletkami antykoncepcyjnymi (w przypadku problemów hormonalnych u kobiet).
Domowe sposoby na pryszcze na pośladkach, czyli jak samodzielnie pozbyć się krostek?
Pryszcze na pośladkach to problem, który cię dotyczy? Chcesz wspomóc leczenie zmian domowymi sposobami? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze produkty, które możesz wykorzystać.
Rumianek
Kompres z rumianku łagodzi podrażnienia i stany zapalne, działając jednocześnie antybakteryjnie, co zapobiega dalszemu rozwojowi zmian. Wystarczy przygotować herbatę z liści rumianku, nasączyć kompres przestudzonym płynem i przyłożyć go na kilkanaście minut do zmienionych chorobowo stref.
Maść z witaminą A
Witamina A, czyli retinol, wspomaga regenerację skóry i zapobiega powstawaniu zmian. W czasie stosowania preparatu nie zaleca się wystawiać pośladków na działanie promieni słonecznych.
Kawa
Zmieszaj fusy po kawie z odrobiną oleju spożywczego i wykonaj delikatny peeling pośladków, złuszczający martwy naskórek i odtykający pory. Omijaj strefy z aktywnym, ropnym trądzikiem – jeśli całe twoje pośladki są pokryte tego typu zmianami, zrezygnuj z peelingu ziarnistego na rzecz enzymatycznego.
Olejek z drzewa herbacianego
Działa silnie antybakteryjnie i wycisza zmiany. Koniecznie go rozcieńcz – stężony jest zdecydowanie zbyt mocny. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą lub olejem i nałożysz miksturę na pośladki na kilkanaście minut.
Parafina
Parafina może zapychać pory, prowadząc do powstawania nowych zmian, ale – nałożona na skórę na kilkanaście minut – świetnie łagodzi podrażnienia i świąd, wyciszając wypryski.
Aloes
Żel z aloesu znakomicie nawilża skórę i działa na nią antybakteryjnie i antyseptycznie. Możesz użyć gotowego produktu w tubce lub samodzielnie zebrać sok z żywego aloesu.
Krosty na pośladkach – jak zapobiec ich powstawaniu?
Masz pryszcze na pośladkach? Ryzyko powstania krost na pośladkach jest zwiększone u osób prowadzących siedzący tryb życia. Jeśli więc pracujesz biurowo, zamień skórzany fotel na materiałowy i zacznij nosić bardziej przewiewną bieliznę i odzież. Spróbuj przekonać się też do aktywności fizycznej – już spacer zamiast podróży autobusem wiele zmienia.
Dieta
Problemy skórne mogą wynikać też z nieprawidłowej diety. Zadbaj o dostarczanie sobie różnorodnych składników i – na ile to możliwe – zrezygnuj z fast foodów i słodyczy. Pij też co najmniej 2 litry wody dziennie. Jeśli nie będziesz stosować się do tych wskazówek, pryszcze na pośladkach z pewnością będą się regularnie pojawiać.
Depilacja
Jeśli depilujesz okolice ud i pośladków, rób to delikatnie. Nigdy nie gól suchej skóry – pamiętaj, aby używać żelu lub pianki do golenia. Nie śpiesz się i wykonuj powolne ruchy maszynką. Zrezygnuj też z drażniących preparatów, np. kremów do depilacji. Regularnie wykonuj peelingi, by pozbyć się nadmiaru naskórka.
Peeling skóry
Jeśli chodzi o same peelingi, w przypadku aktywnego trądziku, pełnego ropnych zmian, nie zaleca się stosowania preparatów opartych na drobinach. Najlepiej postawić na peelingi enzymatyczne, dzięki którym martwy naskórek usuwany jest bez pocierania.
Nie używaj też kosmetyków opartych na alkoholu. Już dawno odeszło się od wysuszania zmian skórnych! Tego typu kuracja, może doprowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, przed którym organizm obroni się, produkując jeszcze więcej łoju. To sprzyja rozwojowi nowych zmian.
Krostki na pupie powstające po depilacji
Krostki na twoich pośladkach pojawiają się na skutek depilacji, nawet jeśli wykonujesz ją w delikatny i higieniczny sposób? Przemyśl wybór depilacji laserowej. Po serii zabiegów pozbędziesz się włosów na zawsze, wystarczy profilaktycznie powtarzać zabieg raz na kilka lat.
Nie musisz wstydzić się depilacji pupy – praktycznie wszystkie gabinety oferują depilację szpary pośladkowej i pośladków. Nie wszyscy mają gładką skórę w tym miejscu! Dzięki pozbyciu się owłosienia nie będziesz podrażniać jej regularną depilacją. Pryszcze na pośladkach bardzo często są skutkiem depilacji.
Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zabieg, zamień maszynkę na depilator lub plastry z woskiem. Im rzadziej będziesz wykonywać zabieg, tym mniej podrażnisz skórę. Dzięki wyrwaniu włosa wraz z cebulką będziesz cieszyć się gładką skórą znacznie dłużej niż po jego – dosłownym – ścięciu maszynką.
Bolące krosty na pośladkach – jak uśmierzyć ból?
Chcesz wiedzieć, jak poradzić sobie z bólem w przypadku pojawienia się pryszczy na pośladkach? W trakcie terapii preparatami aptecznymi powinieneś jak najczęściej nawilżać skórę. W innym razie możesz odczuwać wyraźne przesuszenie i podrażnienie. Przede wszystkim zamień zwykły żel pod prysznic na taki zawierający delikatne składniki myjące.
Po kąpieli stosuj też delikatne kremy natłuszczające, np. przeznaczone do skóry niemowląt. Pamiętaj, aby nie drapać pośladków, nawet jeśli mocno swędzą. W innym razie możesz roznieść zmiany po większym obszarze.
Jeśli mocno się pocisz, często zmieniaj też bieliznę – wilgotny materiał majtek sprzyja swędzeniu i rozwojowi zmian. Zmiana bielizny kilka razy dziennie zalecana jest szczególnie osobom aktywnym fizycznie, których okolice intymne pocą się szczególnie mocno.
To alergia czy potówka? Krostki na pupie niemowlaka
Wypryski na pośladkach niemowląt to osobny problem. Nie zwiastują trądziku, lecz alergię bądź potówkę. Drobna wysypka może oznaczać alergię na pieluchy lub krem pielęgnacyjny. Warto skonsultować problem z pediatrą. Może okazać się, że problem związany jest z pieluszkowym zapaleniem skóry wymagającym odpowiedniego leczenia.
Niemowlęta dotknięte tym problemem powinny mieć zmieniane pieluszki jak najczęściej. Ich skórę należy delikatnie osuszać, nie pocierając. Niewielkie pęcherzyki pokrywające pośladki to z kolei tzw. potówki – zmiany powstałe w wyniku przegrzania, zwłaszcza podczas snu.
Zmiany skórne na pośladkach u dzieci i nastolatków
Twoje dziecko zmaga się ze wstydliwym problemem? Nie dziw się, że unika WF-u i nosi długie spodnie w niebotycznie gorące dni. Prawdopodobnie boi się tego, że ktoś z jego otoczenia zauważy zmiany na pośladkach – i robi wszystko, aby nie doszło do ich odsłonięcia.
Zmiana odzieży i bielizny
Jeśli chcesz wspomóc dziecko, zacznij od wymiany jego odzieży. Chłopiec będzie czuł się znacznie lepiej w dłuższych bokserkach niż odsłaniających część pośladków slipach. Tego typu bielizna dostępna jest także dla dziewczynek w wersji dopasowanej do damskich genitaliów. Takie majtki mogą być gładkie lub zdobione koronką.
Jeśli jednak dziewczynka nie chce nosić tego typu bielizny, zaproponuj, by zakładała nieprzezroczyste rajstopy, które zakryją pryszcze i umożliwią swobodną zmianę stroju przed lekcją WF. Córce obawiającej się noszenia sukienek i spódnic kup też więcej spodni i wymień jej krótkie szorty na nieco dłuższe warianty, sięgające np. połowy ud. Tym sposobem zmiejszy się dyskomfort twojej pociechy.
Krostki na pupie – odwiedź lekarza z dzieckiem!
Koniecznie zabierz też dziecko do dermatologa i nie licz na to, że zmiany znikną wraz z nadejściem okresu dojrzewania. Nieleczone zmiany z okresu młodzieńczego mogą zostać z człowiekiem na zawsze! Nie wiesz też, czy zmiany wynikają z trądziku, czy z np. poważnej choroby pasożytniczej.
Pamiętaj, by okazywać zrozumienie i edukować dziecko. Być może myśli, że jest jedyną osobą na świecie z krostkami na pupie. Wyprowadź je z błędu i okaż wsparcie! Jeśli samemu przeszedłeś w okresie młodzieńczym wstydliwą chorobę, opowiedz o tym dziecku. Nie zmuszaj go do odsłaniania zmian publicznie (np. na basenie), by zwiększyć jego pewność siebie.
Najczęściej zadawane pytania
Skąd się biorą pryszcze na pośladkach?
Krosty na pośladkach mogą być spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją skóry (brak regularnego złuszczania), niedostateczną higieną lub zmianami czy zaburzeniami hormonalnymi. Pojedynczy, bolący wyprysk może natomiast być czyrakiem – powstającym na skutek zakażenia bakteryjnego. Krostki na pupie mogą być także efektem depilacji.
Jak pozbyć się pryszczy na pośladkach?
Najpopularniejszymi produktami, które warto stosować na pryszcze na pośladkach są: rumianek, maść z witaminą A, peeling z kawy, olejek z drzewa herbacianego, parafina lub aloes. Warto także pamiętać o zbilansowanej diecie i nawodnieniu oraz odpowiedniej pielęgnacji skóry. Jeśli nie umiesz poradzić sobie z problemem domowymi sposobami, udaj się do dermatologa na konsultację.
Jaka maść na krosty na pupie?
Krosty na pupie możesz smarować maścią z witaminą A lub cynkową. Cynk ma właściwości przeciwzapalne i osusza wypryski.