Skąd jest pozyskiwany olejek, o którym opowiemy? To ekstrakt z liści drzewa Melaleuca alternifolia, które rośnie w Australii. Roślina od wieków wykorzystywana jest do różnych celów, zarówno leczniczych, jak i pielęgnacyjnych. Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo szerokie spektrum działania. Czy każdy może go stosować? Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz się, dlaczego warto przetestować jego działanie!
Olejek z drzewa herbacianego – właściwości
Olejek herbaciany pielęgnuje skórę, ale jest naturalnym produktem, który wykorzystuje się nie tylko w kosmetykach. Ma rzadką konsystencję i jasnożółty kolor. Jego dość intensywny, charakterystyczny aromat, kojarzy się ziołowo, korzennie lub z kamforą. Olejek zawiera w sobie ponad 100 różnych składników. Do najważniejszych należą terpinen-4-ol i cyneol, które są substancjami aktywnymi.
Olejek z drzewa herbacianego działa:
- przeciwzapalnie;
- antyseptycznie;
- dezynfekująco;
- stymulująco;
- przeciwbólowo;
- antygrzybicznie;
- antywirusowo;
- antybakteryjnie.
Olejek z drzewa herbacianego – jak stosować?
Olejek herbaciany wspiera codzienną pielęgnację i łagodzi niektóre schorzenia. Może być stosowany na całym ciele, a także na włosach. Warto poznać jego szerokie możliwości.
Olejek herbaciany – zastosowanie lecznicze
Olejek z drzewa herbacianego to znany i naturalny środek leczniczy. Jego stosowanie zaleca się przy takich problemach, jak:
- przeziębienia i infekcje – na kaszel i zatkany nos zastosuj inhalację z dodatkiem kilku kropli olejku herbacianego;
- grzybica stóp i paznokci – olejek z powodzeniem zwalcza infekcje grzybicze i przeciwdziała ich nawrotowi;
- zajady, opryszczka – olejek z drzewa herbacianego doskonale nadaje się do zwalczania infekcji wirusowych i bakteryjnych. Masz opryszczkę lub zajady? Stosuj go miejscowo, a przyspieszy proces leczenia i regeneracji.
Olejek z drzewa herbacianego na twarz
Olejek herbaciany to także propozycja dla osób o cerze tłustej lub trądzikowej. Jak stosować go w pielęgnacji twarzy?
Trądzik
Opisywany olejek jest dość częstym składnikiem kosmetyków do cery trądzikowej, ponieważ ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne:
- wspomaga zwalczanie powstających wyprysków;
- reguluje wydzielanie sebum;
- pobudza regenerację naskórka;
- nie powoduje nadmiernego wysuszania.
Olejek z drzewa herbacianego możesz dodawać do kosmetyków używanych na co dzień lub stosować go zamiast kremu. Można także stosować go punktowo, na wypryski.
Pielęgnacja tłustej cery
Olejek herbaciany nadaje się także do pielęgnacji cery tłustej. Jako dodatek do maseczek z glinki i parówki na twarz da bardzo dobre rezultaty. Pomoże w oczyszczaniu skóry, zniweluje wypryski i ureguluje wydzielanie sebum.
Olejek herbaciany – zastosowanie na włosy
Masz problemy z łupieżem, przetłuszczającą się skórą głowy lub łojotokowym zapaleniem skóry? Dodanie kilku kropli olejku do szamponu sprawi, że nadmierne wydzielanie sebum zostanie unormowane, a świąd i drobne ranki ustąpią. Możesz go także zastosować w formie płukanki do włosów i skóry.
Olejek z drzewa herbacianego na stopy
Taki olejek sprawdzi się również do pielęgnacji stóp. Szczególnie pomoże osobom o spękanych, suchych piętach i tym, których stopy nadmiernie się pocą. Olejek z drzewa herbacianego na paznokcie i stopy możesz dodać podczas kąpieli lub do stosowanego na co dzień kremu.
Czy olejek z drzewa herbacianego jest szkodliwy?
Olejek, o którym piszemy, jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego. Spożywanie go jest niezwykle niebezpieczne i wiąże z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Pamiętaj, że wewnętrzne stosowanie olejku może doprowadzić nawet do śpiączki.
Jak sprawdzić, czy olejek herbaciany ci nie zaszkodzi?
Nakładanie naturalnego produktu na skórę nie powinno nieść za sobą żadnych zagrożeń, jednak warto mieć się na baczności. Olejek z drzewa herbacianego może wywoływać bowiem reakcję uczuleniową, szczególnie jeżeli jego stężenie jest wysokie. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków ubocznych, przeprowadź test uczuleniowy na małym fragmencie skóry. Sam produkt stosuj zaś w rozcieńczonej formie.
Olejek herbaciany – cena
Olejek herbaciany jest dostępny w większości aptek i drogerii. Zazwyczaj za 10 ml zapłacisz zapłacić około 10 zł. Warto upewnić się, że kupowany produkt to rzeczywiście czysty olejek z drzewa herbacianego, wolny od zbędnych dodatków.
Olejek, który opisaliśmy, to naturalny środek leczniczy i pielęgnacyjny. Stosowany zewnętrznie przynosi ulgę podczas infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. Pozwala rozwiązać także problem przetłuszczającej się skóry i włosów. Jeżeli chcesz zadbać o poprawę swojego wyglądu i zdrowie, wypróbuj olejek z drzewa herbacianego.