Peptydy coraz częściej pojawiają się w popularnych kosmetykach. Nazywane „nieinwazyjnym botoksem”, mogą wspierać cię w walce o utrzymanie skóry w dobrej formie do późnej starości. Jeśli chcesz dołączyć do grona ich zwolenników, sprawdź, w jaki sposób kosmetyki z peptydami mogą wpłynąć na twój wygląd. Sprawdź też podstawowe informacje o peptydach – co to i kiedy działa.

Dlaczego twoja skóra się starzeje? 

Starzenie się jest procesem, z którym trudno jest się pogodzić. Coraz głębsze zmarszczki i wiotczejąca skóra bywają dla wielu osób sporym problemem i przyczyną kompleksów. Dlaczego twoja skóra się starzeje? Jeśli chcesz wiedzieć, jak zadbać o przedłużenie jej młodości, musisz poznać odpowiedź i na to pytanie. 

Na proces starzenia się wpływa nie tylko czas. O tym, jak długo twoja skóra pozostanie gładka i elastyczna, decydują też czynniki genetyczne oraz prowadzony przez ciebie styl życia. Jeśli palisz papierosy, zbyt mocno się opalasz i zapominasz o odpoczynku, twoja skóra zacznie się starzeć dość szybko. 

Prowadzisz zdrowy styl życia i starasz się w odpowiedni sposób pielęgnować skórę? Proces starzenia się będzie przebiegał wolniej, co nie oznacza, że unikniesz wszystkich problemów. Z wiekiem skóra gorzej radzi sobie z zatrzymywaniem wilgoci, traci swoją jędrność i staje się bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Coraz mniejsza ilość elastyny i kolagenu sprawia, że problemy z jej wyglądem stale się nasilają. Co może pomóc? Peptydy, będące jednym z najważniejszych odkryć współczesnej kosmetyki. 

Peptyd – co to jest? 

Czym są peptydy? Bioaktywnymi aminokwasami, które zyskują coraz większe uznanie wśród miłośników młodego i pięknego wyglądu. Te organiczne związki chemiczne powstają w wyniku biosyntezy białek, choć w kosmetyce wykorzystywane są peptydy pozyskiwane syntetycznie. To one powoli wypierają tak ważne do tej pory składniki kremów, jak:

 • białka roślinne – np. pszenica, kukurydza, ryż, jedwab;
 • białka zbliżone do białek fizjologicznych – m.in. kolagen i elastyna.

Peptydy w kosmetykach nad wymienionymi białkami mają jednak przewagę. Są skuteczniejsze, co jest zasługą ich budowy. W przeciwieństwie do „tradycyjnych” białek, nie zatrzymują się one na powierzchni skóry. Wnikają w jej głębsze warstwy, a jednocześnie skutecznie pobudzają skórę do produkcji tych składników, których najbardziej jej brakuje.

Peptydy naturalne – co warto o nich wiedzieć? 

Peptydy mogą naturalnie występować w ludzkim organizmie, np. jako hormony. W gronie najważniejszych dla twojego zdrowia peptydów naturalnych znajdują się:

 • insulina, która ma bardzo duży wpływ na poziom cukru we krwi;
 • wazopresyna, dzięki której możesz pozbyć się nadmiaru wody z nerek;
 • glukagon, odpowiadający m.in. za proces utleniania kwasów tłuszczowych. 

A jakie peptydy wykorzystywane są w kosmetyce? Sprawdziliśmy. Jak się okazuje, możliwości jest sporo. 

Peptydy i ich wpływ na skórę

Skoro wiesz już, co to są peptydy, dowiedz się, co możesz dzięki nim zyskać. Wiadomo, że dzięki nim możesz poprawić jędrność skóry i zwiększyć jej gęstość, a tym samym skuteczniej walczyć z procesem starzenia się. Peptydy sprawiają, że:

 • skóra lepiej radzi sobie z pierwszymi oznakami starzenia się;
 • zmarszczki są mniej widoczne;
 • proces regeneracji skóry przebiega szybciej i sprawniej;
 • zwiększa się ilość kolagenu w skórze;
 • poprawia się gospodarka wodna, co przekłada się na lepszy wygląd skóry.

W kosmetyce peptydy są też cenione za:

 • zdolność do szybkiego wchłaniania się;
 • niewielkie rozmiary, które pozwalają im wnikać głęboko w skórę;
 • brak skutków ubocznych, jakimi mogą być reakcje uczuleniowe czy podrażnienia;
 • skuteczność w łagodzeniu tych dolegliwości dermatologicznych, za których pojawienie się odpowiedzialne jest promieniowanie słoneczne.

Jakie peptydy w kosmetykach pojawiają się najczęściej?

Istnieje kilka rodzajów peptydów, dzięki którym zwykłe kosmetyki mogą jeszcze skuteczniej pielęgnować twoją skórę. Te najważniejsze to:

 • peptydy sygnałowe;
 • peptydy transportujące;
 • neuropeptydy (inhibitory neurotransmiterów).
Zobacz też:
Serum – wszystko, co musisz wiedzieć na temat tego kultowego kosmetyku!

Peptydy sygnałowe

Takie peptydy usprawniają komunikację pomiędzy poszczególnymi komórkami organizmu, co może mieć istotny wpływ na twój wygląd. Pobudzają proces produkcji elastyny i kolagenu – substancji bardzo ważnych dla pięknej i zdrowej skóry. Efekt? Mniej problemów z utratą elastyczności, zmarszczkami oraz brakiem odpowiedniego nawilżenia skóry. Dodatkowym walorem jest fakt, iż peptydy sygnałowe pomagają przy trudno gojących się ranach.

Peptydy transportujące

Peptydy transportujące również odgrywają bardzo ważną rolę. Dzięki nim aktywne substancje kosmetyku mogą wnikać głębiej w głąb skóry. Szczególnie cenione są tu peptydy miedziowe, które:

 • korzystnie wpływają na syntezę kolagenu i elastyny;
 • pomagają w leczeniu stanów zapalnych skóry;
 • chronią przed wolnymi rodnikami i skutkami ich działalności. 

Neuropeptydy

Te peptydy mają największe znaczenie w chwili, gdy chcesz ochronić się przed zmarszczkami mimicznymi. Dzięki neuropeptydom rozluźnisz te mięśnie, które są odpowiedzialne za ich powstawanie. W efekcie możesz zminimalizować tak częste problemy, jak bruzdy koło nosa czy lwia zmarszczka

Kosmetyki z peptydami – z jakiego wsparcia możesz skorzystać? 

Wiesz, co to jest peptyd i jak działa. Ponieważ składniki te cieszą się coraz większym powodzeniem, w drogeriach znajdziesz dużo kosmetyków z takim dodatkiem. Na co warto postawić? 

Dla kogo kosmetyki z peptydami będą najlepszym wsparciem? 

Ze względu na to, jakimi właściwościami wykazują się peptydy, kosmetyki z ich udziałem są wykorzystywane w preparatach przeznaczonych dla osób z cerą dojrzałą. Brak kolagenu, nasilające się problemy ze zmarszczkami, również mimicznymi, oraz utrata elastyczności skóry – w takich sytuacjach peptydy sprawdzają się doskonale.

Jak wybrać dobry krem do twarzy z peptydami?

Krem do twarzy jest jednym z najważniejszych kosmetyków. Chcesz go dopasować do swoich potrzeb? Zwróć uwagę na to, czy zawiera on polipeptydy czy lipopeptydy. 

Jak działają polipeptydy?

Polipeptydy wzmacniają płaszcz hydrolipidowy, dzięki czemu twoja skóra jest lepiej nawilżona i skuteczniej chroniona przed czynnikami zewnętrznymi. Chcesz wzmocnić wierzchnią warstwę skóry? Postaw na kremy do twarzy z peptydami.

Lipopeptydy i ich właściwości 

Twoja skóra jest dojrzała, a priorytetem w jej pielęgnacji jest ochrona przed zmarszczkami? Jeśli jesteś w takiej sytuacji, sięgnij po kosmetyki z lipopeptydami. Dzięki nim twoja skóra będzie mogła produkować większe ilości elastyny i kolagenu, co pomoże powstrzymać proces starzenia się skóry.

Czego nie lubią peptydy? Z czym możesz je łączyć?

Jeśli zdecydujesz się korzystać z kosmetyków z peptydami, musisz pamiętać o tym, by nie łączyć ich z kwasami AHA i BHA. Ich pH jest bardzo kwaśne, a to sprawia, że peptydy tracą swoją moc. Dobrze sprawdzą się one z kolei w duecie z:

Peptydy możesz też łączyć z retinoidami, musisz tu jednak zachować odpowiednią przerwę i kolejność. Najpierw aplikuj kosmetyk z peptydami, a po 30 minutach nałóż na skórę retinoidy. W ten sposób możesz osiągnąć bardzo dobre efekty i skutecznie wspomóc swoją cerę w walce z oznakami starzenia się.

Nie tylko kremy. W jakich kosmetykach znajdziesz peptydy?

Peptydy kojarzone są głównie z kremami do pielęgnacji cery dojrzałej, jednak z ich wsparcia korzystają też producenci innych kosmetyków. Składniki te wzmacniają włosy, znajdziesz je zatem w szamponach do pielęgnacji włosów suchych i łamliwych. Kremy do rąk z peptydami pomogą ci się z kolei rozprawić z częstym i uciążliwym problemem, jakim są łamliwe paznokcie. Peptydy znajdziesz w tonikach do twarzy oraz w odżywkach do rzęs. Wielką popularnością cieszy się też sera z takimi związkami organicznymi. 
Peptydy w kosmetyce odgrywają coraz ważniejszą rolę, co nie powinno dziwić. Rosnąca wiedza na ich temat sprawia, że na sklepowych półkach znajdziesz coraz więcej preparatów z takimi dodatkami. Marzysz o młodej i zdrowej skórze? Sprawdź ich moc na sobie.Powiązane artykuły:
Archiwum: czerwiec 2021