Gęste, grube i długie rzęsy pięknie podkreślają spojrzenie i wydobywają głębię koloru źrenic. To dlatego tak wiele kobiet decyduje się na ich przedłużanie, tym bardziej, że obecne metody oferują naturalnie prezentujący się efekt. Okazuje się, że poza przedłużeniem istnieje jeszcze inny sposób na piękne rzęsy, który możesz wypróbować samodzielnie, bez wychodzenia z domu.Jest nim odżywka do rzęs. 

Odżywka do rzęs – czy warto ją stosować?

Odżywka do rzęs to kosmetyk, który dostarcza włoskom niezbędnych do właściwego wzrostu substancji. Składniki te wydobywają naturalny kolor rzęs i sprawiają, że są one bardziej elastyczne. Codzienne wykonywanie makijażu, nakładanie tuszu do rzęs, cieni do powiek, a później również demakijaż to czynności, które mogą osłabiać rzęsy. Jeśli więc zauważasz, że ich gęstość i długość nie są zadowalające, a kolor staje się lekko przygaszony, jest to dobry moment, by rozważyć stosowanie odżywki do rzęs. 

Odżywka a serum na rzęsy – różnice

W kwestii pielęgnacji rzęs wyróżnia się dwa rodzaje kosmetyków wpływających na kondycję włosków. Są nimi odżywki i sera. Kosmetyki te nie są jednak tym samym, dlatego warto poznać różnice między nimi przed dokonaniem zakupu. Zadaniem odżywki do rzęs jest dostarczenie wszystkich tych substancji, których ze względu na zaistnienie niekorzystnych czynników im brakuje. Ponadto, odżywka dba o prawidłowe nawilżenie rzęs. Serum jest z kolei bardziej skoncentrowanym kosmetykiem, który wpływa nie tylko na same włoski, ale również ich cebulki. 

Najlepsza odżywka do rzęs, czyli jaka?

Okolice oczu są niezwykle wrażliwe. Ponadto, często zdarza się, że kosmetyk stosowany na rzęsy dostaje się do oka i może je podrażnić. Z tego powodu niezwykle ważne jest stosowanie takiej odżywki do rzęs, która przede wszystkim będzie bezpieczna dla oczu. Warto zwrócić uwagę na to, czy w odżywce znajdują się konserwanty i substancje zapachowe. Mogą one powodować wystąpienie reakcji alergicznej. Dobra odżywka do rzęs to taka, której skład jest prosty i jak najbardziej naturalny.

No dobrze, ale jak sprawdzić, co znajduje się w odżywce? Oczywiście, nie sposób zapamiętać wszystkich nazw substancji, tym bardziej że są one pisane łaciną oraz w języku angielskim. Z pomocą przychodzi jednak internetowa encyklopedia składników kosmetycznych. W opisach składników wymienione są również konkretne właściwości substancji oraz ewentualne efekty uboczne.

Odżywka do rzęs bez bimatoprostu?

Bimatoprost to substancja często dodawana do odżywek. Znacząco wpływa na szybszy wzrost rzęs i ich ogólną kondycję. Pozytywne efekt jej działania zauważono u osób cierpiących na jaskrę, ponieważ bimatoprost wykorzystywany jest w kroplach leczących tę przypadłość. W związku z tym substancję zaczęto wykorzystywać również w kosmetyce. 

Okazuje się jednak, że, poza poprawą gęstości, grubości i koloru rzęs, u niektórych osób pojawiają się również efekty uboczne. Należą do nich m.in. zaczerwienienie, podrażnienia, łzawienie, a w przypadku długotrwałego stosowania również zaburzenia ostrości widzenia i bóle głowy. O tym, czy stosować odżywkę z lub bez bimatoprostu każdy powinien zadecydować samodzielnie.

W podsumowaniu badań prowadzonych w zakresie stosowania bimatoprostu w leczeniu hipotrychozy, zamieszczonym na stronie Narodowego Centrum Informacji Biotechnologicznej (NCBI), znaleźć można następującą informację:

Zobacz też:
Masaż twarzy bańką chińską (facial cupping) – wszystko, co musisz o nim wiedzieć!

„Bimatoprost jest ogólnie bezpieczną substancją, pod warunkiem, że jest ona nakładana wyłącznie na linię rzęs przy brzegu powieki. Mogą jednak wystąpić wówczas minimalne skutki uboczne: podrażnienie oczu lub powiek, przekrwienie spojówek i przebarwienia powiek. Należy monitorować inne oczne lub ogólnoustrojowe działania niepożądane związane z oftalmicznym bimatoprostem i innymi analogami prostaglandyn po dostaniu się na powierzchnię oka, a pacjentów należy informować”.

Warto jednak zauważyć, że aplikatory odżywek do rzęs są skonstruowane w taki sposób, by umożliwić dokładne nakładanie produktu właśnie na linię rzęs. Wobec tego, za występowanie efektów niepożądanych odpowiedzialne jest często nieodpowiednie aplikowanie kosmetyku. Jeśli robisz to w sposób prawidłowy i zauważasz u siebie podrażnienie gałek ocznych lub okolic oczu, zaprzestań stosowania kosmetyku niezależnie od jego składu.

Odżywka do rzęs – efekty

Na efekty stosowania odżywek do rzęs trzeba trochę poczekać. Zazwyczaj są one widoczne po mniej więcej miesiącu regularnego aplikowania produktu, jednak możliwe, że już po dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji zauważysz poprawę kondycji rzęs. Pamiętaj, że kluczem jest w tym przypadku regularność, a więc nakładanie preparatu codziennie.

Jak stosować odżywkę do rzęs?

Odżywkę do rzęs należy stosować na noc, po uprzednim demakijażu. Bardzo ważna jest w tej kwestii precyzja podczas nakładania, tak aby kosmetyk nie dostał się do oczu, gdyż może to wywołać podrażnienie. W takiej sytuacji postaraj się jak najdokładniej zmyć środek i pozwól oczom odpocząć.

Domowe sposoby na porost rzęs

Odżywka na rzęsy nie jest jedynym sposobem na poprawę kondycji włosków. Najważniejszą praktyką, którą należy stosować bez względu na to, czy wspierasz rzęsy za pomocą odżywki, czy domowych sposobów, jest delikatność podczas wykonywania demakijażu. W tym celu używaj dobrze dopasowanych kosmetyków. Zrezygnuj też z mocnego pocierania rzęs, gdyż może to przyczyniać się do wypadania włosków. 

Olej kokosowy

Właściwości oleju kokosowego wykorzystywane w kosmetyce są bardzo szerokie. Wykazuje on pozytywny wpływ również na włoski rzęs. Olej kokosowy należy nakładać na rzęsy wieczorem, po demakijażu, palcem lub za pomocą czystej szczoteczki do rzęs.

Olejek rycynowy

Olejek rycynowy to bardzo popularny, naturalny produkt, dobrze znany w dziedzinie pielęgnacji rzęs. Należy go stosować dokładnie tak samo, jak olej kokosowy, nakładając palcami lub czystą szczoteczką.

Wazelina

Kolejny produktem, który można stosować na rzęsy, jest wazelina. Pięknie nawilża rzęsy, a ponadto redukuje zmarszczki wokół oczu. Z tego powodu możesz wieczorem wykonywać delikatny masaż okolic oczu, nakładając wazelinę również na włoski rzęs.

Pamiętaj, by używać powyższych produktów w umiarkowanej ilości. Jeśli nałożysz za dużo któregoś z tych domowych kosmetyków, rzęsy będą zbyt oblepione, a to wywoła uczucie dyskomfortu.

Odżywianie rzęs jest czynnością ważną dla zachowania ich zdrowego wyglądu. Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza odżywka do rzęs na porost wymaga czasu. Zwykle efekty widoczne są po kilku tygodniach. Jeśli więc zdecydujesz się na taką pielęgnację, postaraj się uczynić rutynę z codziennego nakładania odżywki.

Do You Actually Need to Use an Eyelash Conditioner?


Powiązane artykuły:
Archiwum: lipiec 2021