Trychologia to dziedzina medycyny i nauki, która zajmuje się tematyką włosów i skóry głowy. Obejmuje też wszelkie schorzenia i nieprawidłowości, które mogą dotknąć tej części ciała. Włos to niezwykle wrażliwy mikroorgan i bardzo aktywna metabolicznie tkanka organizmu. Przez swoją strukturę i specyfikę często odzwierciedla pierwsze oznaki różnych wewnętrznych zaburzeń organizmu. W związku z tym, trychologia jest bardzo ważna przy ogólnej ocenie stanu zdrowia. Warto udać się do specjalisty profilaktycznie, na analizę stanu skalpu i włosów, nawet jeżeli nic ci nie dolega.
Trycholog – co to jest?
Słowo „trikhos” pochodzi z języka greckiego i oznacza „włos”. Dlatego wcale nie powinien zdziwić cię fakt, że trychologia skupia się właśnie na włosach. Kim jest trycholog? To specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry głowy oraz włosów. Szuka przyczyn dolegliwości i wykonuje zabiegi lecznicze.
Trychologia to stosunkowo młoda dziedzina nauki. Jej początek datowany jest na 1860 rok. Wówczas w Londynie profesor Wheeler zaczął prowadzić badania na temat wypadania włosów. Do Polski nauka ta dotarła prawie sto lat później. Kim jest trycholog z wykształcenia w obecnych czasach? Można szkolić się w tym zakresie na odrębnych studiach medycznych lub specjalistycznych kursach.
Najczęstsze schorzenia, jakimi zajmuje się trychologia, to:
- wypadanie włosów;
- łysienie;
- łojotokowe zapalenie skóry głowy;
- przetłuszczanie się skóry głowy;
- łupież;
- łuszczyca;
- podrażnienie lub swędzenie skóry głowy.
Kiedy należy wybrać się do trychologa?
Wiesz już, kim jest trycholog – lecz skąd wiadomo, kiedy należy się do niego wybrać? Wizyta wskazana jest zawsze, jeśli tylko stan twojej skóry głowy lub włosów wzbudza u ciebie jakikolwiek niepokój. Przyda ci się konsultacja trychologiczna, jeżeli zaobserwujesz u siebie:
- swędzenie lub pieczenie skóry głowy;
- wypryski skórne;
- białe lub żółte łuski.
Powyższe objawy mogą wskazywać na problematyczną skórę głowy. Być może masz nadmierną tendencję do przetłuszczania się włosów, łojotoku, powstawania łupieżu, a nawet łuszczycy? Warto udać się do specjalisty od trychologii, jeżeli zauważysz u siebie niepokojące wypadanie włosów i ich wyraźne przerzedzanie się. Pamiętaj, że niewielka ilość włosów na szczotce lub pod prysznicem jest całkowicie normalna. Jednak jeśli są to znacznie nasilone objawy, warto udać się na konsultację do specjalisty.
Specjalista od trychologii – odwiedź go profilaktycznie
Trychologia obejmuje nie tylko samo leczenie. Bardzo ważna jest też profilaktyka. Warto regularnie doglądać stanu skóry głowy, bo wpływa on bezpośrednio na kondycję twoich włosów. Może wydawać ci się, że wszystko jest w porządku, przez co nieświadomie zaniedbasz swój skalp. Wówczas mogą grozić ci:
- zanieczyszczenia;
- gruba warstwa krystalizacji;
- pojawienie się bakterii;
- zła mikro cyrkulacja powietrza.
Powyższe czynniki mogą znacznie pogorszyć stan twoich włosów i spowodować większe wypadanie. Trychologia może też okazać się przydatna, jeśli cierpisz na genetyczne, nie chorobowe, łysienie.
Jak przygotować się do wizyty u trychologa?
Stan twoich włosów może wcale nie stanowić problemu samego w sobie. Osłabione włosy i skalp są często konsekwencją innych kłopotów zdrowotnych lub deficytów w organizmie. Specjalista trychologii zacznie więc od kompleksowego wywiadu na temat twojego zdrowia. Powiedz mu o wszystkich swoich przebytych i aktualnie leczonych chorobach, przyjmowanych lekach i trybie życia. Mogą przydać ci się aktualne wyniki badań i ogólna dokumentacja medyczna.
Nie myj włosów bezpośrednio przed wizytą u trychologa. Należy to zrobić dzień wcześniej. W ten sposób lekarz będzie miał najlepszy wgląd w stan twojego skalpu. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Nie musisz się do niego specjalnie przygotowywać. Dzięki nowoczesnej technologii, trycholog potrafi oszacować ilość nowych, rosnących włosów i wykonać analizę ich składu.
Dlaczego analiza trychologiczna jest tak ważna?
Jak już wiesz, analiza pierwiastka włosa dostarcza wielu istotnych informacji na temat twojego ogólnego stanu zdrowia. Dzięki postępowi medycyny i technologii, trychologia umożliwia wykrycie metali ciężkich w organizmie. Analiza składu włosa może wskazać na zatrucie tymi groźnymi pierwiastkami.
Na wynik tego badania nie wpływają krótkotrwałe zmiany, jak dieta i styl życia z kilku ostatnich dni. Włosy rosną w stałym tempie i magazynują w sobie wszystkie minerały dostarczane im przez krew. Dzięki takiej konstrukcji są znakomitymi wskaźnikami stanu zdrowia. Nie są też zależne od chwilowych zmian w twoim ciele.
Stężenie pierwiastków jest większe we włosach niż w krwi. Co więcej, badanie składu włosa jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz trychologii pobiera próbkę, a następnie analizuje jej skład w laboratorium. Zmiana składu pierwiastkowego włosa może wskazywać na szereg różnych problemów:
- złą dietę – tym groźniejszą dla zdrowia, jeśli jest stosowana przez długi czas;
- zaburzenia we wchłanianiu substancji odżywczych z pożywienia;
- pojawienie się chorób hormonalnych;
- choroby układu nerwowego – trychologia może pomóc określić, czy nie jest to spowodowane zatruciem metalami ciężkimi;
- choroby metaboliczne.
Masz wątpliwości co do ogólnego stanu swojego zdrowia? A może niepokoi cię nadmierne wypadanie włosów? Trychologia to dziedzina nauki i medycyny, która istnieje właśnie po to, aby ci pomóc. W centrum jej zainteresowania jest włos – jego struktura, skład i stan zdrowia. Trycholog może ci pomóc zwalczyć łysienie genetyczne oraz przywrócić bujną fryzurę po chemioterapii. Warto odwiedzać go systematycznie. Analiza pierwiastkowa włosa pomaga zdiagnozować różne inne schorzenia, pozornie niezwiązane ze skórą głowy czy włosami.