Pieczenie skóry głowy, któremu towarzyszy szczypanie, a często nawet ból, to bardzo nieprzyjemne uczucie. Najlepszym sposobem na pozbycie się dyskomfortu jest poznanie jego przyczyny i wybranie odpowiedniego kierunku pielęgnacji skóry głowy, a w razie konieczności – zasięgnięcie porady lekarza.
Pieczenie skóry głowy – przyczyny
Skóra głowy daje znać o swojej wrażliwości na wiele różnych sposobów. Najczęściej pojawia się wówczas nieprzyjemne pieczenie skóry głowy, przetłuszczanie lub wypadanie włosów, szczypanie i uczucie gorąca. Te wszystkie symptomy mają na celu zwrócenie uwagi na istnienie problemu i konieczność wyeliminowania jego przyczyny.
Powyższe objawy mogą towarzyszyć takim chorobom, jak:
- łupież;
- cukrzyca;
- łuszczyca;
- łysienie;
- grzybica skóry głowy;
- migrena;
- nerwice.
Pieczenie skóry głowy – przyczyny niezwiązane z chorobą
Piekąca skóra głowy i wypadające włosy, szczypanie i zaczerwienienie nie muszą być objawem jednostki chorobowej. Mogą również wskazywać na obecność czynnika drażniącego lub na poddawanie włosów zabiegom, które dla skóry głowy okazują się nieodpowiednie. Z tego powodu, do pozostałych przyczyn pieczenia skóry głowy i innych tego typu objawów zaliczyć można:
- alergię kontaktową;
- reakcję alergiczną po stosowaniu niektórych leków;
- stosowanie do pielęgnacji kosmetyków i preparatów zawierających substancje drażniące;
- częstą stylizację włosów;
- koloryzację włosów z wykorzystaniem nieodpowiednich produktów.
Objawy związane z dolegliwościami skóry głowy i włosów. Czy wypadanie włosów jest jednym z nich?
Warto zwrócić uwagę na wszystkie dolegliwości w obrębie skóry głowy. To pozwoli na dokładne rozpoznanie przyczyny podczas ewentualnej wizyty u dermatologa. Poza pieczeniem skóry głowy zauważyć można takie objawy, jak:
- wypadanie włosów;
- zaczerwienienie skóry głowy;
- łupież;
- powstawanie ran i strupów;
- wyraźnie przesuszona skóra głowy;
- wypryski;
- plamy;
- obrzęk.
Warto określić, czy występuje pieczenie pod skórą głowy, czy raczej na jej powierzchni. Zwróć uwagę, kiedy najsilniej się objawia i jakie inne problemy mu towarzyszą.
Pieczenie skóry głowy – kiedy odwiedzić lekarza?
Często zdarza się, że dyskomfort i ból w obrębie skóry głowy znikają samoczynnie po kilku dniach. Jeśli tak się nie dzieje, należy koniecznie odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu lub dermatologa. Jako że pieczenie skóry głowy, wypadanie włosów, zaczerwienienie i ból mogą być symptomem choroby, która wymaga podjęcia leczenia, nie należy zwlekać z wizytą. Zwłaszcza jeśli któryś z objawów nie ustępuje lub powraca.
Lekarz może zaproponować wykonanie badań, które pomogą w ustaleniu dokładnej diagnozy, a tym samym – w jak najszybszym pozbyciu się dyskomfortu.
Piekąca skóra głowy po farbowaniu
Farbowanie to bardzo popularny zabieg, z którego wiele osób korzysta regularnie. Nie mając wiedzy na temat koloryzacji włosów w domu, najlepiej wykonać ją w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Zdarza się, że pieczenie, szczypanie, zaczerwienianie skóry podczas farbowania są oznakami wystąpienia reakcji alergicznej. Często też, podczas samego już farbowania, pojawia się wrażenie gorącej skóry głowy.
Z tego powodu przed wykonaniem koloryzacji najlepiej zrobić próbę uczuleniową, nakładając niewielką ilość farby na skórę za uchem. Wykonaj tę czynność na około 48 godzin przed farbowaniem. Taka próba jest szczególnie ważna u osób, które mają już doświadczenia z wystąpieniem reakcji alergicznej. Podczas wykonywania koloryzacji należy ściśle stosować się do zaleceń producenta i nie wydłużać podanego czasu trzymania farby na głowie.
Co robić, kiedy piecze skóra głowy?
Jeśli odczuwasz świąd i pieczenie skóry głowy, postaraj się przynajmniej na jakiś czas zmienić nawyki pielęgnacyjne.
- Odstaw wszelkie niepotrzebne kosmetyki do stylizacji włosów.
- Zrezygnuj z suszenia włosów gorącym strumieniem powietrza, prostowania i podkręcania włosów.
- Jeśli możesz, przełóż zabieg koloryzacji na inny czas.
- Do mycia głowy używaj wyłącznie delikatnych produktów. Możesz użyć na przykład samej odżywki.
- Myj włosy tylko, jeśli jest to konieczne.
- Podczas mycia nie szarp włosów, nie szoruj skóry głowy. Kosmetyk rozprowadzaj po skórze, delikatnie ją masując.
- Unikaj bardzo sztywnych upięć włosów.
- Jeśli objawy nie ustępują, zgłoś się do lekarza.
Jak zapobiegać pieczeniu skóry głowy? Jakich szamponów używać przy bólu skóry na głowie?
Aby skutecznie zapobiegać pieczeniu skóry głowy, należy poznać jej potrzeby. Jeśli twoja skóra głowy jest wrażliwa, używaj szamponów z delikatnymi detergentami. Czytaj składy szamponów. W Internecie znaleźć możesz encyklopedie składników kosmetycznych. Sprawdzisz tam, czy twój szampon nie zawiera substancji oficjalnie uznanej jako drażniącą lub wywołującą alergię.
Składniki szamponów, które znane są jako drażniące lub wywołujące uczulenie to między innymi:
Na skórę, która nie jest wrażliwa lub nie ma skłonności do uczuleń, powyższe składniki nie powinny mieć wpływu.
Zdrowy styl życia
Poza wprowadzeniem świadomej pielęgnacji włosów staraj się utrzymywać zdrowy styl życia. Stosuj pełnowartościową dietę i nawadniaj organizm. Znajdź czas na aktywność fizyczną i regeneracyjny odpoczynek. Unikaj czynników stresujących, jeśli to możliwe.
Akcesoria do stylizacji włosów
Zadbaj o to, by wszystkie akcesoria do włosów były czyste. Regularnie je myj i dezynfekuj. Wybieraj grzebienie i szczotki ściśle dopasowane do swoich włosów. Delikatnie czesz włosy i nie związuj ich zbyt mocno. Do suszenia włosów ręcznikiem wybieraj delikatne materiały do tego przeznaczone, które nie nasilą pieczenia skóry głowy.
Świadome mycie włosów
Staraj się nie używać szamponów do włosów bezpośrednio na skórę głowy. Zamiast tego, rozcieńcz je z wodą w dłoniach lub w kubeczku i masuj głowę powstałą pianą. Nie szoruj włosów, pozwól im, by spływająca z nasad woda z kosmetykiem umyła je za ciebie.
Ochrona skóry głowy podczas snu
Podczas snu spędza się dziennie około 8 godzin w pozycji leżącej. Warto zadbać o to, by również wtedy włosy i skóra głowy były chronione. Wybierz najlepsze dla siebie, delikatne upięcie na noc. Poszewki regularnie zmieniaj – najlepiej, aby były wykonane z jedwabiu.
Piękna fryzura bez dotykania
Staraj się nie dotykać włosów i skóry głowy bez potrzeby. Możesz wówczas nanieść na nią bakterie, co w przypadku podrażnienia może doprowadzić do pogorszenia się problemu. Ponadto częste dotykanie włosów i skóry głowy może powodować nadmierną produkcję łoju.
Domowe sposoby na pieczenie i swędzenie skóry głowy
Jako że pieczenie i swędzenie skóry głowy to często objaw suchej skóry głowy, możesz spróbować domowych sposobów, aby ją nawilżyć.
Aloes na ratunek suchej skórze głowy
Aloes to roślina, która nie tylko pięknie się prezentuje na domowym parapecie, ale również okazuje się bardzo cenna w pielęgnacji. Miąższ z liści aloesu możesz nałożyć na skórę głowy, wykonać delikatny masaż i spłukać włosy po kilkunastu minutach letnią wodą.
Olejkowy masaż skóry głowy
Zorganizuj sobie domowe SPA. Wykonaj masaż skóry głowy z użyciem naturalnych olejków. Dobierz olej do potrzeb skóry głowy i włosa. W tym celu wykonaj test porowatości włosów. Po wykonaniu masażu delikatnie zmyj olej za pomocą odżywki i wody.
Płukanka do włosów z dodatkiem octu jabłkowego
Dobrej jakości ocet jabłkowy ma wiele cennych właściwości. Aby jednak nie podrażnił skóry, należy dobrze rozcieńczyć go z wodą. Do litra letniej wody dodaj łyżkę octu jabłkowego. Przygotowanej mieszanki użyj do ostatniego płukania. Taka płukanka pomaga ograniczyć łupież i eliminuje szczypanie skóry głowy.
Płukanka do włosów z dodatkiem soku z cytryny
Kolejnym sposobem na swędzenie skóry głowy jest płukanka z odrobiną soku z cytryny. Do litra wody dodaj kilka kropli soku z cytryny i użyj mieszanki do ostatniego płukania.
Olejek z drzewa herbacianego
Olejek z drzewa herbacianego wykazuje dobroczynne właściwości w kwestii pielęgnacji skóry. Do 100 ml wody należy dodać kilka kropli olejku z drzewa herbacianego i delikatnie wmasować w skórę głowy.
Maseczka z banana
Banan to nie tylko pyszna przekąska. Posiada właściwości nawilżające i regenerujące, przez co można go stosować jako maseczkę. W tym celu dokładnie rozgnieć banana i nałóż go na skórę głowy. Po upływie 20 minut zmyj maskę i umyj włosy jak zwykle.
Zioła na pieczenie skóry głowy
Jeśli często dotyka cię pieczenie skóry głowy, możesz wypróbować również kurację ziołami. W takiej sytuacji należy sporządzić z ziół płukanki. Mogą to być na przykład napary z:
- pokrzywy;
- szałwii;
- rumianku;
- nagietka;
- mięty.
Takie płukanki mogą pomóc nie tylko na pieczenie skóry głowy, ale też na wypadanie włosów. Ich regularne stosowanie wzmacnia cebulki, pięknie oczyszcza skórę i włosy oraz stanowi świetną profilaktykę.
Pieczenie i swędzenie mogą być oznakami niewłaściwej pielęgnacji, w związku z czym domowe sposoby i zmiana kosmetyków okazują się pomocne. Warto mieć na uwadze, że pieczenie skóry głowy może mieć źródło w chorobie, dlatego należy bacznie obserwować wszystkie symptomy, a jeśli nie ustępują – zgłosić się do lekarza. Dobra wiadomość jest taka, że dolegliwości te mogą być w większości przypadków skutecznie wyleczone.