Nos jest centralnym elementem twarzy. Właśnie dlatego wszelkie niedostatki w jego budowie są widoczne już na pierwszy rzut oka. Budowa nosa, która odstaje od przyjętych obecnie kanonów piękna może być źródłem wielu kompleksów zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Właśnie dlatego w ostatnich latach korekta nosa jest zabiegiem poszukiwanym i wykonywanym przez ludzi o bardzo różnym statusie i potrzebach. Dowiedz się wszystkiego na ten temat.
Wskazania do zabiegu korekty nosa
Wskazania do zabiegu plastyki nosa należy podzielić na dwie grupy: estetyczne i medyczne. W przypadku tych pierwszych wskazaniem może być po prostu fakt, że obecny wygląd i kształt nosa po prostu ci się nie podoba. Za pomocą metod z obszaru chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej można zapobiegać problemom, takim jak:
- nieodpowiedni rozmiar w stosunku do proporcji twarzy;
- nieprawidłowa linia nosa;
- nieodpowiednie proporcje wielkości czubka nosa;
- garb.
Z punktu widzenia zdrowia pacjenta najważniejszym wskazaniem do korekty nosa jest krzywa przegroda nosowa. W takich przypadkach operacja nosa nie tylko zmienia jego wygląd, ale przede wszystkim umożliwia swobodne oddychanie. Ważnym czynnikiem, który skłania pacjentów do przejścia zabiegu, jest również przebyty uraz, który doprowadził do zmiany wyglądu nosa.
Metody korekcji nosa
Obecnie plastykę nosa można przeprowadzić za pomocą różnych metod, również nieinwazyjnych. Rozwój dziedziny, jaką jest medycyna estetyczna, pozwala na zmianę wyglądu nosa bez konieczności przeprowadzania poważnego zabiegu chirurgicznego.
Niechirurgiczna korekta nosa
Nieoperacyjna korekta nosa to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych operacji plastycznych. Jest ona o wiele mniej inwazyjna. W czasie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej nie stosuje się znieczulenia ogólnego, czyli narkozy. Dzięki temu cała procedura przebiega szybciej, a okres rekonwalescencji jest znacznie krótszy.
Najpopularniejszą metodą niechirurgiczną jest w omawianym zakresie modelowanie nosa kwasem hialuronowym. To stosunkowo prosty zabieg, który daje bardzo dobre efekty. Ogranicza się on jednak tylko do naprawy drobnych defektów. Uzyskane w ten sposób efekty utrzymują się mniej więcej przez rok, w zależności do tego, jak długo preparat utrzyma się w organizmie.
Chirurgiczna korekta nosa
Chirurgiczna korekta nosa jest metodą inwazyjną, która wymaga znieczulenia ogólnego i długiego okresu rekonwalescencji. Powinna być przeprowadzana wyłącznie w dobrej klinice przez doświadczonego chirurga plastycznego.
Przebieg i zakres inwazyjności poszczególnych zabiegów korekcji nosa to kwestia niezwykle indywidualna. W zależności od potrzeb lekarz przeprowadza zabieg w obrębie przegrody nosa lub jego części chrzęstnej. Bardzo ważne jest to, aby przed operacją przeprowadzić wnikliwe konsultacje i przygotować pacjenta zarówno na zabieg, jak i na czekający go okres rekonwalescencji.
Korekta nosa za pomocą metod chirurgicznych daje trwałe efekty. Obecnie chirurdzy plastyczni są w stanie poprawić wiele niedociągnięć w wyglądzie zewnętrznym i poprawić komfort oddychania. Pacjent musi jednak pamiętać, że zabieg jest inwazyjny, a zoperowany nos goi się stosunkowo długo.
Czy plastyka nosa jest bezpieczna?
Niezależnie od wybranej metody korekta nosa jest zabiegiem bezpiecznym. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie jej przez dyplomowanego specjalistę. Nawet zabieg z użyciem kwasu hialuronowego może przynieść nieprzyjemne konsekwencje, jeżeli zostanie nieumiejętnie przeprowadzony. W skrajnych przypadkach dochodzi do martwicy tkanek wokół miejsca zabiegu.
Dlaczego wybór doświadczonego specjalisty jest tak ważny?
Nieprawidłowo wykonana chirurgiczna operacja nosa również może mieć bardzo przykre konsekwencje dla pacjenta. Ingerencja w chrząstki i kości może w skrajnych przypadkach doprowadzić do deformacji, a nawet do utraty węchu. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego lekarza i kliniki, która specjalizuje się w wykonywaniu podobnych zabiegów.
Przed operacją wymagana jest wnikliwa konsultacja i przeprowadzenie badań laboratoryjnych w celu potwierdzenia, że pacjent jest gotowy na narkozę.
Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?
Cena zabiegu korekty nosa jest bardzo różna. Zależy przede wszystkim od skali inwazyjności zabiegu. Niechirurgiczne modelowanie nosa za pomocą kwasu hialuronowego to wydatek około 1000–1300 złotych w zależności od renomy i ulokowania kliniki. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to zabieg, który trzeba powtarzać, jeżeli chce się zachować efekt dłużej niż przez kilka miesięcy.
Zdecydowanie droższa jest plastyka nosa metodami chirurgicznymi. Tutaj trzeba przygotować się na wydatek około 15 000 złotych. W zależności od skali i przyczyny zabiegu może być on nieco tańszy lub dużo droższy.
Rekonwalescencja po korekcie nosa
Zalecenia po zabiegu medycyny estetycznej
Jak łatwo się domyślić nieinwazyjne metody modelowania nosa wymagają o wiele krótszego czasu rekonwalescencji. Przez około dwa–trzy dni po zabiegu zalecane jest:
- niepicie alkoholu;
- powstrzymanie się od opalania;
- niekorzystanie z sauny;
- niebranie gorących kąpieli;
- ograniczenie wysiłku fizycznego.
Rekonwalescencja i zalecania po zabiegu chirurgii plastycznej
Bezpośrednio po chirurgicznej korekcie nosa pacjenta zakładany jest opatrunek, który zapobiega krwawieniu. Oprócz niego na nos zakładane są szwy i szyna, która stabilizuje części chrzęstne i kostne zoperowanej części ciała. Przykładanie chłodnych kompresów powinno ograniczyć obrzęk. Przez pierwszy tydzień po zabiegu może pojawiać się konieczność zażywania leków przeciwbólowych, które zostaną najpewniej przepisane przez lekarza.
Po operacji zaleca się:
- spanie z uniesioną głową przez pierwsze dni po zabiegu;
- niedźwiganie ciężkich przedmiotów;
- ograniczenie pochylania się;
- ograniczenie toalety nosa (krwistą wydzielinę usuwa się za pomocą soli morskiej w spreju);
- przychodzenie na wizyty kontrolne zgodnie z harmonogramem przedstawionym przez lekarza.
Przeciwwskazania do zabiegu korekcji nosa
Chirurgiczna operacja nosa jest inwazyjnym zabiegiem, po którym pacjent długo dochodzi do siebie. Właśnie dlatego poddają się jej przede wszystkim osoby, które mają bardzo duże kompleksy na punkcie wyglądu swojego nosa. Jest to również ważna metoda odtwarzania wyglądu twarzy po poważnych urazach. Warto jednak pamiętać, że to poważna operacja, co do której występuje kilka przeciwwskazań, między innymi:
- niedokrwistość;
- nadciśnienie;
- problemy z krzepliwością krwi;
- ciąża;
- karmienie piersią;
- niewydolność wątroby lub nerek;
- niestabilizowane choroby serca.
Wykonywanie tak inwazyjnych zabiegów bez wyraźnej przyczyny medycznej nie jest zalecane w przypadku ciągle rozwijających się organizmów. Właśnie dlatego osoby nastoletnie nie mogą skorzystać z korekcji nosa wyłącznie z pobudek estetycznych.
Korekta nosa – podsumowanie
Efekt zabiegu korekcji nosa może być naprawdę spektakularny. Trzeba jednak pamiętać, że totalna korekta nosa jest bardzo inwazyjna, bolesna i wymaga długiej rekonwalescencji. To operacja, która wymaga dużych umiejętności i doświadczenia ze strony lekarza. W przypadku zabiegów z obszaru medycyny estetycznej ingerencja w ciało pacjenta jest zdecydowanie mniejsza. Efekty, chociaż dobre, utrzymują się jednak wyłącznie przez określony czas – zazwyczaj około roku.