Kaszka na twarzy – gdzie szukać winowajcy?

Większość ludzi, mówiąc o kaszce na czole, ma na myśli oczywiście problem natury trądzikowej, a dokładniej – zaskórniki. Zaskórniki to nieodłączny element cery tłustej lub mieszanej ze skłonnością do wyprysków. Wymienione typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją łoju, zwiększonym rogowaceniem. Są idealnym środowiskiem dla życia bakterii, które wywołują niedoskonałości. Dotykając zaskórników na twarzy, faktycznie możesz pomyśleć, że przypominają kaszkę. Możemy wyróżnić ich dwa rodzaje:

  • zaskórniki otwarte – to grudki, często wypełnione w środku płynem, objawiające się stanem zapalnym, zaczerwienieniem;
  • zaskórniki zamknięte – nie występują jako stan zapalny. Bardzo często możesz zaobserwować je na nosie – tak, tak, to te wszystkie czarne punkciki, których z uporem maniaka chcesz się pozbyć. Ich kolor to utleniona keratyna.
kaszka na twarzy - gdzie szukać winowajcy

Kolejną ważną przyczyną powstawania nieestetycznych grudek na skórze są możliwe alergie lub uczulenia. Nie muszą być związane bezpośrednio z produktem nakładanym zewnętrznie. Czasami alergia pokarmowa objawia się kaszką na policzkach lub na czole. Przyczyną mogą być również niektóre systematycznie stosowane leki.

Uczulenie a kaszka na twarzy

Nowoczesne produkty do twarzy zawierają ogrom składników odżywczych, ekstraktów roślinnych, witamin, ale również konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Może się okazać, że kaszka na policzkach, z którą właśnie się zmagasz, ma podłoże uczuleniowe. Jeśli w twojej rodzinie wiele osób cierpi na szczególną nadwrażliwość na substancje zawarte w kosmetykach, też jesteś na nie narażona. Najbardziej wrażliwym miejscem jej pojawienia się jest oczywiście twarz. Jeśli aplikujesz preparaty mocno skoncentrowane o wysokich stężeniach, również powinnaś zachować szczególną ostrożność. 

Zobacz też:
Jak znaleźć odpowiedni nabłyszczacz do włosów? Sprawdź 8 skutecznych porad!

Kaszka na twarzy a alergia na substancje w kosmetykach

kaszka na twarzy a alergia na substancje w kosmetykach

Do najbardziej alergennych substancji w produktach kosmetycznych zaliczamy te dające przyjemny aromat, barwniki oraz konserwanty. Jeśli twoja skóra ich nie toleruje, nie musisz całkowicie rezygnować z dobrej pielęgnacji. Rynek oferuje wiele ekologicznych, naturalnych produktów. Jedynym minusem może się okazać sposób, w jaki musisz je przechowywać – w lodówce. Co może wywołać kaszkę na twarzy?

  1. Substancje zapachowe – wiele z nas nie wyobraża sobie stosowania kosmetyków bez zapachu. Traktujemy ich aplikację jako swojego rodzaju luksus i przyjemność, więc… Jak to bez zapachu? Bywa też tak, że przy wyborze produktu kierujemy się wyłącznie pięknym aromatem. Niestety, odsetek ludzi wykazujących uczulenie na substancje zapachowe wzrasta cały czas. Najbardziej alergizują preparaty, w których zapach gra główną rolę. Olejki eteryczne składają się z kilkudziesięciu aktywnych substancji. Mimo ładnego zapachu często uczulają.
  2. Barwniki – od tych syntetycznych po czarny kolor dodawany do naturalnej henny. Ich duża ilość znajduje się również w produktach do makijażu.
  3. Konserwanty – możemy się obejść bez ładnego zapachu i koloru kosmetyku, ale konserwanty są zazwyczaj koniecznością. Decydują o stabilności produktu, dzięki nim możesz go przechowywać w szafce łazienkowej przez dłuższy czas po otwarciu. Konserwanty ograniczają powstawanie drobnoustrojów w kosmetykach, gwarantują ich działanie. Najbardziej uczulający konserwant to formaldehyd. Bardzo kontrowersyjny! Obecnie można go stosować tylko w preparatach do paznokci w określonej ilości.
  4. Wyciągi roślinne – naturalne komponenty mają bardzo silne właściwości alergizujące. Zawierają ogrom cennych składników, co na skórach bardzo wrażliwych może objawiać się właśnie uczuleniem. Na czele alergizujących roślin stoi nasz uwielbiany rumianek.

Jak pozbyć się kaszki na twarzy?

Najpierw postaraj się określić przyczynę kaszki na twarzy. Przyjrzyj się swoim kosmetykom w codziennej pielęgnacji, produktom do makijażu. Weź pod lupę to, co jesz. Po znalezieniu winowajcy możesz zacząć działać.

  • W przypadku alergii kontaktowej musisz całkowicie wykluczyć dany składnik, który ją wywołuje. Szukaj produktu alergizującego drogą eliminacji. Oferowane teraz testy pokarmowe mogą Ci ułatwić sprawę.
  • Jeśli kaszka na czole objawia się jako zmiany trądzikowe, problem jest poważniejszy, a jego leczenie zazwyczaj trwa dłużej. Trądzik może mieć różne podłoże – może być efektem okresu dojrzewania, zmian hormonalnych takich jak ciąża, menopauza, problemów z męskimi hormonami, przewlekłego stresu. Wprowadź odpowiednią pielęgnację, zadbaj o prawidłową dietę. Skup się na dokładnym oczyszczaniu cery z makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Stosuj lekkie kremy nawilżające na dzień i delikatny, nieobciążający skóry makijaż. Zadbaj, aby w wieczornych produktach znalazły się aktywne składniki dedykowane skórze trądzikowej tj. kwasy AHA, kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z drożdży. Jeśli zmiana pielęgnacji i trybu życia nie przyniesie skutku, wykonaj szereg badań i skonsultuj się z lekarzem specjalistą.