A może od lat zmagasz się z niechcianymi zaskórnikami i twoja cera przypomina tarkę? Pojawienie się tzw. kaszki na twarzy może być konsekwencją nieodpowiednich produktów lub mieć zdecydowanie poważniejsze podłoże. Często obserwuje się jedynie kaszkę na czole, czyli występującą punktowo; ona również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Sprawdź, skąd się bierze kaszka na twarzy i jak się jej pozbyć.
Kaszka na twarzy – gdzie szukać winowajcy?
Większość ludzi, mówiąc o kaszce na czole, ma na myśli oczywiście problem natury trądzikowej, a dokładniej – zaskórniki. Zaskórniki to nieodłączny element cery tłustej lub mieszanej ze skłonnością do wyprysków.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki do cery trądzikowej Plon (cena od 45 zł)
Normalizujący krem do cery problematycznej z olejkiem z czarnuszki Mel Skin (cena od 59 zł)
Zmiękczająca Maseczka do cery trądzikowej z niebieską glinką Asoa (cena od 50 zł)
Wielofunkcyjny olej tsubaki do włosów, twarzy i ciała z kamelii japońskiej Uddo (cena od 110 zł)
Wymienione typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją łoju, zwiększonym rogowaceniem. Są idealnym środowiskiem dla życia bakterii, które wywołują niedoskonałości. W ten właśnie sposób pojawia się kaszka na twarzy.
Dotykając zaskórników, faktycznie możesz pomyśleć, że przypominają kaszkę na twarzy. Można wyróżnić ich dwa rodzaje:
- zaskórniki otwarte – to podskórne grudki, często wypełnione w środku płynem, objawiające się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, często określane jako kaszka na twarzy;
- zaskórniki zamknięte – nie występują jako stan zapalny. Bardzo często możesz zaobserwować je na nosie – tak, tak, to te wszystkie czarne punkciki, których z uporem maniaka chcesz się pozbyć. Za ich kolor odpowiedzialna jest utleniona keratyna.
Alergia pokarmowa jako przyczyna kaszki na twarzy
Co jeszcze może wywoływać objawy kaszki na twarzy? Kolejną ważną przyczyną powstawania nieestetycznych grudek skórnych są możliwe alergie lub uczulenia. Nie muszą być związane bezpośrednio z produktem nakładanym zewnętrznie. Czasami alergia pokarmowa na niektóre produkty spożywcze objawia się kaszką na policzkach lub kaszką występującą na czole.
Powodem kaszki mogą być również niektóre systematycznie stosowane leki. To ważny czynnik, o którym możesz nie zdawać sobie sprawy, a który powoduje powstanie kaszki na twarzy lub jedynie kaszki na czole.
Uczulenie a kaszka na czole
Zastanawiasz się pewnie, czy kaszka na twarzy może być efektem uczulenia? Nowoczesne produkty do twarzy zawierają ogrom składników odżywczych, ekstraktów roślinnych, witamin, ale również konserwantów, barwników i substancji zapachowych.
Może się okazać, że kaszka na policzkach, z którą właśnie się zmagasz, ma podłoże uczuleniowe. Jeśli w twojej rodzinie wiele osób cierpi na szczególną nadwrażliwość na substancje zawarte w kosmetykach, też jesteś na nią narażona. To właśnie stosowanie nieodpowiednich kosmetyków może wpływać na pojawienie się kaszki na twarzy.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki do cery trądzikowej Plon (cena od 45 zł)
Normalizujący krem do cery problematycznej z olejkiem z czarnuszki Mel Skin (cena od 59 zł)
Zmiękczająca Maseczka do cery trądzikowej z niebieską glinką Asoa (cena od 50 zł)
Wielofunkcyjny olej tsubaki do włosów, twarzy i ciała z kamelii japońskiej Uddo (cena od 110 zł)
Najbardziej wrażliwym miejscem, gdzie zazwyczaj występuje kaszka, jest oczywiście twarz. Jeśli aplikujesz preparaty mocno skoncentrowane i o wysokich stężeniach, również powinnaś zachować szczególną ostrożność. Przecież nikt nie chce borykać się z kaszką na twarzy lub nawet jedynie kaszką na czole. Czas pozbyć się tego problemu raz na zawsze.
Wysypka na twarzy a alergia na substancje w kosmetykach
Do najbardziej alergennych substancji w produktach kosmetycznych zaliczamy te dające przyjemny aromat, barwniki oraz konserwanty. Jeśli twoja skóra ich nie toleruje, nie musisz całkowicie rezygnować z dobrej pielęgnacji. Rynek oferuje wiele ekologicznych, naturalnych produktów. Jedynym minusem może się okazać sposób, w jaki musisz je przechowywać – w lodówce. Co może wywołać kaszkę na twarzy?
Substancje zapachowe
Wiele z nas nie wyobraża sobie stosowania kosmetyków bez zapachu. Traktujemy ich aplikację jako swojego rodzaju luksus i przyjemność, więc… Jak to bez zapachu? Bywa też tak, że przy wyborze produktu kierujemy się wyłącznie pięknym aromatem.
Niestety, odsetek ludzi wykazujących uczulenie na substancje zapachowe wzrasta cały czas. Najbardziej alergizują preparaty, w których zapach gra główną rolę. Olejki eteryczne składają się z kilkudziesięciu aktywnych substancji. Mimo ładnego zapachu często uczulają.
Barwniki
Od tych syntetycznych po czarny kolor dodawany do naturalnej henny. Ich duża ilość znajduje się również w produktach do makijażu.
Konserwanty
Możemy się obejść bez ładnego zapachu i koloru kosmetyku, ale konserwanty są zazwyczaj koniecznością. Decydują o stabilności produktu, dzięki nim możesz go przechowywać w szafce łazienkowej przez dłuższy czas po otwarciu.
Konserwanty ograniczają powstawanie drobnoustrojów w kosmetykach, gwarantują ich działanie. Najbardziej uczulający konserwant to formaldehyd. Bardzo kontrowersyjny! Obecnie można go stosować tylko w preparatach do paznokci w określonej ilości.
Wyciągi roślinne
Naturalne komponenty mają bardzo silne właściwości alergizujące. Zawierają ogrom cennych składników, co na skórach bardzo wrażliwych może objawiać się właśnie uczuleniem. Na czele alergizujących roślin stoi uwielbiany rumianek.
Jak pozbyć się kaszki na policzkach i brodzie? Domowe sposoby
Najpierw postaraj się określić przyczynę kaszki na twarzy. Przyjrzyj się swoim kosmetykom w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych i produktom do makijażu. Weź pod lupę to, co jesz. Po znalezieniu winowajcy możesz zacząć działać.
W przypadku alergii kontaktowej musisz całkowicie wykluczyć dany składnik, który ją wywołuje. Szukaj produktu alergicznego drogą eliminacji. Oferowane teraz testy pokarmowe mogą Ci ułatwić sprawę.
Jeśli kaszka na czole objawia się jako zmiany trądzikowe, problem jest poważniejszy, a jego leczenie zazwyczaj trwa dłużej. Trądzik może mieć różne podłoże – może być efektem okresu dojrzewania, zmian hormonalnych takich jak ciąża, menopauza, problemów z męskimi hormonami, przewlekłego stresu.
Wprowadź odpowiednią pielęgnację, zadbaj o prawidłową dietę. Skup się na dokładnym oczyszczaniu cery z makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Stosuj lekkie kremy nawilżające na dzień i delikatny, nieobciążający skóry makijaż.
Zadbaj, aby w wieczornych produktach znalazły się aktywne składniki dedykowane skórze trądzikowej tj. kwasy AHA, kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z drożdży. Jeśli zmiana pielęgnacji i trybu życia nie przyniesie skutku, wykonaj szereg badań i skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Polecane produkty:
Olej z czarnuszki do cery trądzikowej Plon (cena od 45 zł)
Normalizujący krem do cery problematycznej z olejkiem z czarnuszki Mel Skin (cena od 59 zł)
Zmiękczająca Maseczka do cery trądzikowej z niebieską glinką Asoa (cena od 50 zł)
Wielofunkcyjny olej tsubaki do włosów, twarzy i ciała z kamelii japońskiej Uddo (cena od 110 zł)
Najczęściej zadawane pytania
Jak pozbyć się kaszki na twarzy?
Metody pozbycia się kaszki na twarzy zależą od przyczyny jej powstawania. Jeśli wypryski mają podłoże alergiczne, należy wyeliminować alergen z diety. Jeśli kaszka ma charakter trądzikowy, należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację i zdrową dietę. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie peelingów enzymatycznych złuszczających martwy naskórek i maseczek z glinek lub olejków (np. z drzewa herbacianego).
Od czego może być kaszka na twarzy?
Najczęstszą przyczyną kaszki na twarzy są alergie pokarmowe. Jeśli nie wiesz, co może powodować alergię w twojej diecie, udaj się do specjalisty, który przeprowadzi specjalne testy. Dzięki znajomości alergenu możesz wyeliminować go ze swojej diety.
Jak wygląda kaszka na twarzy?
Kaszka ma postać podskórnych grudek na całej twarzy lub w niektórych jej miejscach (np. czole lub brodzie). Takie zmiany skórne są charakterystyczne dla cery mieszanej, tłustej i trądzikowej.