A może od lat zmagasz się z niechcianymi zaskórnikami i twoja cera przypomina tarkę? Pojawienie się tzw. kaszki na twarzy może być konsekwencją nieodpowiednich produktów lub mieć zdecydowanie poważniejsze podłoże. Często obserwuje się jedynie kaszkę na czole, czyli występującą punktowo; ona również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. 

Kaszka na twarzy – gdzie szukać winowajcy?

Większość ludzi, mówiąc o kaszce na czole, ma na myśli oczywiście problem natury trądzikowej, a dokładniej – zaskórniki. Zaskórniki to nieodłączny element cery tłustej lub mieszanej ze skłonnością do wyprysków. Wymienione typy skóry charakteryzują się nadmierną produkcją łoju, zwiększonym rogowaceniem. Są idealnym środowiskiem dla życia bakterii, które wywołują niedoskonałości. W ten właśnie sposób pojawia się kaszka na twarzy. 

Dotykając zaskórników, faktycznie możesz pomyśleć, że przypominają kaszkę na twarzy. Możemy wyróżnić ich dwa rodzaje:

  • zaskórniki otwarte – to grudki, często wypełnione w środku płynem, objawiające się stanem zapalnym, zaczerwienieniem, często określane jako kaszka na twarzy;
  • zaskórniki zamknięte – nie występują jako stan zapalny. Bardzo często możesz zaobserwować je na nosie – tak, tak, to te wszystkie czarne punkciki, których z uporem maniaka chcesz się pozbyć. Za ich kolor odpowiedzialna jest utleniona keratyna.
kaszka na twarzy - gdzie szukać winowajcy

Co jeszcze może wywoływać objawy kaszki na twarzy? Kolejną ważną przyczyną powstawania nieestetycznych grudek na skórze są możliwe alergie lub uczulenia. Nie muszą być związane bezpośrednio z produktem nakładanym zewnętrznie. Czasami alergia pokarmowa objawia się kaszką na policzkach lub kaszką na czole. 

Przyczyną mogą być również niektóre systematycznie stosowane leki. To ważny czynnik, o którym możesz nie zdawać sobie sprawy, a który powoduje powstanie kaszki na twarzy lub jedynie kaszki na czole. 

Zobacz też:
Wosk do brwi – sposób na precyzyjnie podkreślone, ale naturalne brwi

Uczulenie a kaszka na twarzy

Zastanawiasz się pewnie, czy kaszka na twarzy może być efektem uczulenia? Nowoczesne produkty do twarzy zawierają ogrom składników odżywczych, ekstraktów roślinnych, witamin, ale również konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Może się okazać, że kaszka na policzkach, z którą właśnie się zmagasz, ma podłoże uczuleniowe. Jeśli w twojej rodzinie wiele osób cierpi na szczególną nadwrażliwość na substancje zawarte w kosmetykach, też jesteś na nią narażona. To właśnie niektóre kosmetyki mogą wpływać na pojawienie się kaszki na twarzy. 

Najbardziej wrażliwym miejscem, gdzie może pojawić się kaszka, jest oczywiście twarz. Jeśli aplikujesz preparaty mocno skoncentrowane i o wysokich stężeniach, również powinnaś zachować szczególną ostrożność. Przecież nikt nie chce borykać się z kaszką na twarzy lub nawet jedynie kaszką na czole. Czas pozbyć się tego problemu raz na zawsze. 

Kaszka na twarzy a alergia na substancje w kosmetykach

kaszka na twarzy a alergia na substancje w kosmetykach

Do najbardziej alergennych substancji w produktach kosmetycznych zaliczamy te dające przyjemny aromat, barwniki oraz konserwanty. Jeśli twoja skóra ich nie toleruje, nie musisz całkowicie rezygnować z dobrej pielęgnacji. Rynek oferuje wiele ekologicznych, naturalnych produktów. Jedynym minusem może się okazać sposób, w jaki musisz je przechowywać – w lodówce. Co może wywołać kaszkę na twarzy?

  1. Substancje zapachowe – wiele z nas nie wyobraża sobie stosowania kosmetyków bez zapachu. Traktujemy ich aplikację jako swojego rodzaju luksus i przyjemność, więc… Jak to bez zapachu? Bywa też tak, że przy wyborze produktu kierujemy się wyłącznie pięknym aromatem. Niestety, odsetek ludzi wykazujących uczulenie na substancje zapachowe wzrasta cały czas. Najbardziej alergizują preparaty, w których zapach gra główną rolę. Olejki eteryczne składają się z kilkudziesięciu aktywnych substancji. Mimo ładnego zapachu często uczulają.
  2. Barwniki – od tych syntetycznych po czarny kolor dodawany do naturalnej henny. Ich duża ilość znajduje się również w produktach do makijażu.
  3. Konserwanty – możemy się obejść bez ładnego zapachu i koloru kosmetyku, ale konserwanty są zazwyczaj koniecznością. Decydują o stabilności produktu, dzięki nim możesz go przechowywać w szafce łazienkowej przez dłuższy czas po otwarciu. Konserwanty ograniczają powstawanie drobnoustrojów w kosmetykach, gwarantują ich działanie. Najbardziej uczulający konserwant to formaldehyd. Bardzo kontrowersyjny! Obecnie można go stosować tylko w preparatach do paznokci w określonej ilości.
  4. Wyciągi roślinne – naturalne komponenty mają bardzo silne właściwości alergizujące. Zawierają ogrom cennych składników, co na skórach bardzo wrażliwych może objawiać się właśnie uczuleniem. Na czele alergizujących roślin stoi nasz uwielbiany rumianek.
Zobacz też:
Zapomnij o zmarszczkach i opuchniętej skórze wokół oczu. Wybierz najlepszy krem pod oczy!

Jak pozbyć się kaszki na twarzy?

Najpierw postaraj się określić przyczynę kaszki na twarzy. Przyjrzyj się swoim kosmetykom w codziennej pielęgnacji, produktom do makijażu. Weź pod lupę to, co jesz. Po znalezieniu winowajcy możesz zacząć działać.

  • W przypadku alergii kontaktowej musisz całkowicie wykluczyć dany składnik, który ją wywołuje. Szukaj produktu alergizującego drogą eliminacji. Oferowane teraz testy pokarmowe mogą Ci ułatwić sprawę.
  • Jeśli kaszka na czole objawia się jako zmiany trądzikowe, problem jest poważniejszy, a jego leczenie zazwyczaj trwa dłużej. Trądzik może mieć różne podłoże – może być efektem okresu dojrzewania, zmian hormonalnych takich jak ciąża, menopauza, problemów z męskimi hormonami, przewlekłego stresu. Wprowadź odpowiednią pielęgnację, zadbaj o prawidłową dietę. Skup się na dokładnym oczyszczaniu cery z makijażu i zanieczyszczeń nagromadzonych w ciągu dnia. Stosuj lekkie kremy nawilżające na dzień i delikatny, nieobciążający skóry makijaż. Zadbaj, aby w wieczornych produktach znalazły się aktywne składniki dedykowane skórze trądzikowej tj. kwasy AHA, kwas salicylowy, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z drożdży. Jeśli zmiana pielęgnacji i trybu życia nie przyniesie skutku, wykonaj szereg badań i skonsultuj się z lekarzem specjalistą.
Powiązane artykuły: